Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.03.2011, 20:47:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Draga , Ana Maria !

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul

Omul insusi se plaseaza intr-o stare in care pierde sprijinul si ajutorul lui Dumnezeu si se preda patimilor ’
Sa-ti spun un mic "secret" : cand ajungi sa-L cunosti pe Dumnezeu , cand El vrea sa ti se descpere , cand El efectiv te vrea , in clipele de ratacire, pace si liniste nu vei avea ! Caci pacea si linistea pe care o dorim noi aici , este complet diferita de pacea si linistea cea Adevarata ! Odata intrat in turma lui Hristos , chiar de te pierzi pentru o vreme , revii inapoi , caci Bucuria cea mare a Pastorului , este aflarea oii ratacite , si nu ori si cine are acest "privilegiu " !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 04.03.2011 at 20:53:16.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 04.03.2011, 21:39:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Inselare , inselare , inselare . . . !

Sfintii Parinti ne avertizeaza : SA NU NE INSELAM CU IDEILE SECTARILOR , CARE VIN DIN SANURILE BISERICII PROTESTANTE , CARE ZIC CA NUMAI CREDINTA , ADICA ' SOLA FIDE ' , AJUNGE PENTRU MANTUIRE , SI CA POT SA-TI FACI DE CAP , CA N-AU NEVOIE DE SFAT . SAU ' SOLA GRATIA' , CARE INSEAMNA MANTUIRE PRIN HAR . NU ESSTE ADEVARAT ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 04.03.2011, 21:50:11
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Sfântul Vasile cel Mare ne îndeamnă zicând: “Nu deznădăjdui, nici nu te opri din rugăciune, ci apropie-te, păcătos fiind, ca să Îl preamărești tu pe Stăpânul, pentru ca să Ii dai Lui prilej de a-Și arăta iubirea de oameni în iertarea păcatelor tale. Fiindcă dacă te temi să te apropii, pui piedică bunătății Lui și împiedici bogăția bunătății Lui, și însuși faptul de a veni la tine.”


Reply With Quote
  #94  
Vechi 04.03.2011, 22:02:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfantul EFREM SIRUL

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Sfântul Vasile cel Mare ne îndeamnă zicând: “Nu deznădăjdui, nici nu te opri din rugăciune, ci apropie-te, păcătos fiind, ca să Îl preamărești tu pe Stăpânul, pentru ca să Ii dai Lui prilej de a-Și arăta iubirea de oameni în iertarea păcatelor tale. Fiindcă dacă te temi să te apropii, pui piedică bunătății Lui și împiedici bogăția bunătății Lui, și însuși faptul de a veni la tine.”


" Cu omul eretic sa nu vorbesti , in casa sa nu-l primesti , la masa sa nu stai cu dansul , buna ziua sa nu-i dai "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 06.03.2011, 21:18:56
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Sf Diadoh al Foticeei

‘ La inceputul inaintarii, daca iubim cu caldura virtutea lui Dumnezeu, Sfantul Duh face sufletul sa guste cu toata simtirea si incredintarea din dulceata lui Dumnezeu, ca mintea sa afle printr-o cunostinta exacta rasplata desavarsita a ostenelilor iubitorilor de Dumnezeu. Dar pe urma se ascunde pentru multa vreme bogatia acestui dar de viata facator, ca, si de vom implini toate celelalte virtuti, sa ne socotim ca nu suntem nimic, intrucat nu avem inca dragostea sfanta ca deprindere. Din pricina aceasta, sufletul se intristeaza si mai mult, purtand in el amintirea dragostei dumnezeiesti, dar neputand-o dobandi in simtire, pentru lipsa ostenelilor celor desavarsite. E trebuinta deci sa ne silim sa o implinim, ca sa ajungem la gustarea ei intru toata simtirea si incredintarea.’
Reply With Quote
  #96  
Vechi 07.03.2011, 23:27:15
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Sa iubim pe Domnul cum ii cinstim pe prietenii nostri. Caci am vazut adeseori pe unii suparand pe Dumnezeu si neavand nici o grija de aceasta, dar marind pe cei iubiti de ei pentru vreun lucru neinsemnat si folosind orice mijloc, nascocind orice gand, rabdand orice necaz, facandu-le orice declaratie (de cinstire), ei insisi, sau prin prieteni, sau trimitandu-le orice fel de daruri, ca sa-i intoarca "(Sfantul Ioan Scararul).
Reply With Quote
  #97  
Vechi 09.03.2011, 10:31:37
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit din 'Viata parintelui Ghe.Calciu dupa marturiile sale si ale altora'

‘ Imi amintesc cum în disperarea multelor mele păcate, am început să tremur cu sudoare, când părintele m-a oprit brusc din spovedanie. Inlăcrimat, mi-am îndreptat privirea spre dânsul. Părintele se uita la mine cu o iubire desăvârșită, cu niște ochi pe care niciodată nu am să-i uit. Mi-a spus cu blândețe:

„Oprește-te. Nu mai trebuie să-mi mărturisești și alte păcate. Acum te simt. Dumnezeu mi-a descoperit sufletul tău. Vreau să te ajut. Poți să vii aici mai des? De două ori pe săptămână, poate…? Te iubesc!”.

Nu pot spune cât de mult au însemnat aceste cuvinte pentru mine și cât de mult mi-a marcat sufletul această experiență… Domnul mă cercetase prin acest smerit slujitor al Său. Chipul părintelui era plin de dragoste și uitându-mă în ochii lui, acei ochi care văzuseră Lumina necreată, un sentiment de rușine m-a cuprins. M-am simțit în prezența unui adevărat Om, adică a unui om plin de harul Duhului Sfânt.

La fel de vie mi-a rămas în minte și ultima mea spovedanie la părintele, înainte de a mă întoarce să-mi continui studiile anului terminal de colegiu. Mi-am deschis sufletul înaintea părintelui în toată negriciunea lui. Imi era rușine de păcatele săvârșite și de neputința mea de a face un progres cât de mic, după atâtea sfaturi primite. Cât de nefericit eram că nu izbutisem să înaintez măcar puțin!

Deodată însă părintele, care stătea în genunchi în fața mea, s-a ridicat și a intrat în altar, rostind cuvinte pe care niciodată nu le voi uita. Prin ele auzeam glasul lui Dumnezeu:
„Te iubesc, și chiar dacă lumea întreagă te părăsește, eu nu te voi lăsa!”. Pentru prima oară în viața mea am simțit că cineva mă iubea deplin, în totalitate, într-un fel pe care mintea mea nu și-l poate explica.’

Last edited by Ana-Maria N; 09.03.2011 at 10:36:43.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.03.2011, 22:16:51
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit din 'Marturia Sf Siluan Athonitul'

' Daca cerem lui Dumnezeu sa ne spuna cum a facut soarele, primim cu limpezime in sufletul nostru acest raspuns: Smereste-te si vei cunoaste nu numai soarele, ci inca si pe Ziditorul soarelui. Sa ne smerim, si Domnul ne va descoperii toate, asa cum un tata iubitor arata totul copiilor lui.

Aceasta cunoastere a lui Dumnezeu la care ne ridica smerenia este mai inainte de toate cunoastere a iubirii Sale nemarginite, caci Dumnezeu este iubire...'Tu dai sufletului smerit sa Te cunoasca si sa inteleaga cu ce fel de iubire ne iubesti. '
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.03.2011, 22:34:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
caci Dumnezeu este iubire...
Cu siguranta , iubirea nu sta nicaieri mai bine decat langa Dumnezeu ! Am pocit , am schimonosit , am schimbat sensul iubirii , dar Cel neschimbat ne-o daruieste cu generozitate in fiecare clipa , in fiecare zi din viata noastra . De multe ori voia noastra libera ne stramtoreaza , ne duce in multe scarbe , uitand ca tocmai iubirea dumnezeiasca e insasi colacul nostru de salvare din ratacirea noastra . Unde sta cel mai bine cuvantul iubire , nu oare langa Cel ce ne-a aratat pentru prima oara iubirea ? Intreba cineva pe un alt thread , de ce ne-a creat Dumnezeu ? Simplu : din IUBIRE !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 17.03.2011, 14:16:05
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit atunci

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
A fi ortodox , nu-i egal cu a scrie ca esti ORTODOX !
reformulez.Am fost botezat ortodox si ma straduiesc sa fiu cu adevarat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu - ocean nesfarsit de iubire, mila si iertare Ekaterina Dogmatica 5 16.09.2012 01:01:52
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Dumnezeu exista,este Viu si este cu noi! ortodox4life Generalitati 5 15.10.2008 18:44:55