Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.08.2010, 01:57:00
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Imi este cam greu sa ajung la cernica, ce ma sfatuiti sa fac, se pot citi si de alti preoti sau numai acolo sunt specializati in dezlegari grele de blesteme si farmece.


Multumesc
Nu-i musai sa ajungi la Mrea Cernica.In acest post ,cred ca se citesc cam in toate Bisericile de mir si /sau Manastiri,dupa Sf Maslu,evident.In Bucuresti mai e mrea Radu-Voda,Mrea Antim,Plumbuita,Sf Spiridon -nou.,etc.Personal,eram astazi ,in trecere,in cautarea unei cunostinte,la una dintre cele citate mai sus,dupa terminarea Sf Liturghii,si am participat,pe nepusa masa,la aceste dezlegari,deoarece le citea preotul(monah) pe care il cautam.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.08.2010, 11:12:47
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si pana la urma nu s-a gasit nici un ateu sa citeasca moliftele? Poate asa ar crede...
Ba au incercat unii..
Am auzit de cazul a doi barbati de prin Buzau care s-au gandit sa le citeasca. Erau pe la marginea orasului cand s-au apucat dupa care au disparut de pe radar. I-au gasit dupa vre-o doua zile, unul spanzurat intr-un copac si celalalt tot spanzurat dar de un picior pe un stalp (turn metalic) de inalta tensiune si era aproape mort. Acesta a si povestit ce s-a intamplat cel putin pana in momentul citirii molitfelor ca dupa aia...

Referitor la pregatirea preotilor, am vazut un filmulet cu parintele Argatu (Dumnezeu sa-l ierte) unde spunea ca el tine post tot anul mai putin 2 saptamani dupa Pasti si 3 saptamani dupa Craciun, cand manca si oua si lactate. De carne nu zicea nimic dar m-as mira, se stie ca pe la manastiri dar si oamenii mireni inaintati in credinta nu mananca carne.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.08.2010, 11:27:55
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Molitvele Sf Vasile se tin la Patriarhie, vinerea de la 17; la Sf Gheorghe, din centru, de la 17....
Reply With Quote
  #44  
Vechi 17.08.2010, 02:58:41
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionels Vezi mesajul
molitvele sf vasile se tin la patriarhie, vinerea de la 17; la sf gheorghe, din centru, de la 17....
multumesc frumos, trebuie sa tii post negru?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.12.2011, 13:18:38
milena.s milena.s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Mesaje: 6
Implicit molifte?

Buna ziua. Mi s-a spus ca am un blestem pe neam....nu s-au intamplat nenorociri mari in familia mea multumesc Lui Dumnezeu...doar mici neimpliniri..care persista si o oarecare neimplinire sufleteasca! Eu am fost aici la un parinte din orasul meu.Citesc psaltirea, tin post, am inceput un canon de rugaciuni, mi-am schimbat modul de a gandi din rau in bine si am fost la 3 dezlegari...si va merge si mama mea ea fiind singura din familie pe care o pot convinge.Dar aceste dezlegari nu sunt Moliftele SF Vasile Cel Mare! si intrebarea mea este :sunt absolut necesare in cazul meu??( in care blestemul nu e foarte puternic..iar eu am luat toate celalalte masuri pentyru a ma vindeca pe mine si pe familia mea?.Va rog sa-mi raspundeti..am auzit ca sunt periculoase iar unde merg eu nu se citesc...deci nici nu stiu unde sa ma adresez.multumesc
Edit/Delete Messag
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.12.2011, 17:39:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu cred ca ateului nu i s-ar intampla nimic tocmai pentru ca nu crede...
care ar fi logica?!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.12.2011, 17:43:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ba au incercat unii..
Am auzit de cazul a doi barbati de prin Buzau care s-au gandit sa le citeasca. Erau pe la marginea orasului cand s-au apucat dupa care au disparut de pe radar. I-au gasit dupa vre-o doua zile, unul spanzurat intr-un copac si celalalt tot spanzurat dar de un picior pe un stalp (turn metalic) de inalta tensiune si era aproape mort. Acesta a si povestit ce s-a intamplat cel putin pana in momentul citirii molitfelor ca dupa aia...
ai vreun argument care sa ridice aceasta povestire deasupra statutului de zvon penibil si hilar?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 16:25:47
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 15:33:56
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52