Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 27.07.2009, 23:44:33
oana23 oana23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2009
Mesaje: 10
Implicit

iar in legatura cu mustrarile de constiinta le am pt ca in sinea mea am sperat sa se desparta de aia,pt ca m-am gandit ca daca ei se cearta mereu pana la urma tot se vor desparti.despre asta era vb.mi-e teama ca speranta asta a mea,gandurile mele sa nu fi distrus relatia lor.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 28.07.2009, 05:07:51
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Reply With Quote
  #163  
Vechi 28.07.2009, 11:00:39
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

Draga Oana, eu una pot sa iti spun ca te gandesti prea mult si intorci prea mult problema pe toate partile. Incearca sa te linistesti si sa te detasezi un pic. Stiu cum e sa faca gandurile vartej in mintea ta, dar nu poti scapa decat rugandu-te. Ocupa-ti creierashii cu altceva. Spune Rugaciunea lui Iisus, sau in orice fel al tau propriu, comunica cu Maica Domnului, cu ingerul tau pazitor, cu ce sfinti ai tu dragi, atunci cand simti ca incepi sa te gandesti si sa despici firul in patru. Ocupa-ti timpul citind rugaciuni, din carti scrise de Parinti induhovniciti, si vei vedea ca te vei mai linisti. Iti spun cu mana pe inima, din proprie experienta RECENTA! Nu va veni linistea si limpezirea gandurilor imediat, dar se va rezolva. Bineinteles ca si spovedania are rolul sau foarte important, asa cum ti s-a spus mai sus, si incearca sa spui la spovedanie asa cum ai spus aici pe forum, toate framantarile tale. Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
  #164  
Vechi 29.07.2009, 11:07:03
catalina24680 catalina24680 is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 27
Implicit Pentru Anna

Din ceea ce ai postat tu, cred ca problema nu este despre "ales" ci despre cum afli voia lui Dumnezeu. Asta e o treaba intima intre tine si El, e dialogul vostru.

Important esta ca in inima noastra sa se sadeasca drept chiul lui Dumnezeu, anume ca El e iubire, ca Si-a dat si viata pentru noi din atata dragoste si ca orice lucru din viata noastra de aici, in mod paradoxal si de neinteles pentru noi, este UN MARE DAR, chiar si suferintele, sau mai ales suferintele.

Daca il vom trai pe Domnul asa cum este El si nu asa cum credem noi ca este, daca il vom trai asa cum S-a descoperit El noua si anume ca dragoste, atunci toate se limpezesc, nu mai apar aceste nedumeriri cu "daca".

Iar despre cum stii ca e alesul... Depinde al cui "ales". Daca traiesti viata ta cu Dumnezeu si ajungi sa iubesti sincer voia Lui si sa ai incredere in El, ca tot ce-ti da El e mai bun decat orice ti-ai fi putut dorit tu, atunci iti vei dori sa aleaga El.

Oricum, din toate patericele a reiesit ca voia lui Dumnezeu vine mereu lin, cu pace, fara tulburare, ca lucrurile se aseaza intr-un firesc cand sunt de la Domnul, si asta pe termen lung nu peste noapte.

Pana la moarte niciodata nu putem fi siguri : "Am facut voia lui Dumnezeu" dar putem cere neincetat : "Doamne, indreptaza pasii mei, eu fac asta, asta si asta...dar Tu opreste-ma de la cele care nu-mi sun de folos si daruieste-mi sa fac cele de folos"
Reply With Quote
  #165  
Vechi 29.07.2009, 11:14:51
catalina24680 catalina24680 is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 27
Implicit ptr Sofia

"Eu nu inteleg de ce trebuie sa gasim baietii potriviti la biserica? Mai intai ca la biserica nu te duci sa-ti cauti perechea si mai apoi credinta nu este totul. "

Nimeni nu a zis ca "TREBUIE" , e o alegere a fiecaruia de unde iti alegi viitorul sot.
Daca tu nu intelegi de ce isi aleg unele fete baieti din Biserica, asta nu inseamna ca lucrurile sunt de neinteles.

Si ai dreptate, credinta nu e totul, mai e nadejdea si dragostea si atunci "e totul"
Reply With Quote
  #166  
Vechi 29.07.2009, 11:29:51
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalina24680 Vezi mesajul

Oricum, din toate patericele a reiesit ca voia lui Dumnezeu vine mereu lin, cu pace, fara tulburare, ca lucrurile se aseaza intr-un firesc cand sunt de la Domnul, si asta pe termen lung nu peste noapte.
La mine exista multa tulburare
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #167  
Vechi 29.07.2009, 12:08:08
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Oricat de mult iti doresti un sot ca sa nu mai fii singura, nu-l vei primi pana nu te vei detasa de ideea asta. Cuviosul Paisie Aghioritul spunea sa nu ne gandim la asta ci sa ne vedem de viata noastra. Noi trebuie sa ne gandim la Dumnezeu si sa facem voia Lui in toate. Asta e partea noastra de treaba. Iar partea lui Dumnezeu este sa ne gaseasca alesul (aleasa). Si oricat ai cauta tu, nu vei gasi ceva mai bun decat iti va gasi Dumnezeu. Pentru ca Dumnezeu cunoaste si inima oamenilor, nu numai infatisarea exterioara pe care o vedem noi sau atat cat vrea sa descopere din inima lui fiecare.
Asa ca trebuie sa ai rabdare. Daca tu esti pregatita, gandeste-te ca poate el mai are de trecut printr-o ispita ceva, mai are poate vreo incercare inainte de a fi copt pentru casnicie, cine stie! Inarmeaza-te cu incredere in pronia lui Dumnezeu si rabdare. va apare cand nici nu gandesti! :)
Reply With Quote
  #168  
Vechi 29.07.2009, 14:32:19
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

eu as vrea sa multumesc tuturor celor care au scris si scriu la acest subiect. iata ca ne-am gasit aici destui din cei care intr-un fel sau altul sufera mai mult sau mai putin din dragoste, si iata ca ne-am gasit prieteni adevarati, care ne-au vorbit din suflet, ne-au luminat cu sfaturile lor, si toate in spiritul credintei ortodoxe. cu siguranta aveam nevoie de acest subiect, aveam nevoie sa gasim si altii care simt ca noi, si cu care sa ne spunem pasurile, si aveam nevoie de cei care ne incurajeaza, si ne sunt alaturi cu vorbe bune. va multumesc din suflet tuturor!

(p.s. asta nu inseamna ca parasesc subiectul, nicidecum, ci am simtit asa o bucurie si fata de cat de bine mi-a facut mie acest subiect)
Reply With Quote
  #169  
Vechi 29.07.2009, 20:32:28
catalina24680 catalina24680 is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 27
Implicit

Giovaninna, nu-i asa ca baiatul asta despre care zici tu ca-l iubesti , era cu fata aceea dinainte sa fii tu cu el ?
Reply With Quote
  #170  
Vechi 29.07.2009, 20:48:34
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

Nu, Catalina. S-au "cuplat" la 2 luni dupa ce ne-am despartit noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum stii ca el/ea e alesul/a? florinna01 Nunta 209 04.07.2013 10:54:25