Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 26.07.2011, 23:26:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andy00 Vezi mesajul
1. Da, o mentin.
Vă respect opinia pentru că și Dumnezeu v-o respectă. Trebuie însă să vă spun răspicat: Este gravă neîncrederea în cuvintele lui Hristos și în inspirația Duhului Sfânt. Cuvântul acela (ca și alte multe cuvinte asemenea lui) nu au fost pus acolo la voia întâmplării.

Citat:
În prealabil postat de Andy00 Vezi mesajul
2. Mie greu sa cred acest lucru
" Si se va intoarce tarana in pamant, de unde s-a luat, si duhul se va intoarce la Dumnezeu, la Cel ce l-a dat pe el" (Eccl.12,7).
Vă este greu să credeți din cauza prejudecăților confesionale, dar e adevăr dumnezeiesc ce scrie acolo. Un creștin adevărat ar trebui să creadă mai bine Cuvântul sfânt al Scripturii, decât ideile păgâne ale lui Platon.
Reply With Quote
  #592  
Vechi 27.07.2011, 00:19:59
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vă respect opinia pentru că și Dumnezeu v-o respectă. Trebuie însă să vă spun răspicat: Este gravă neîncrederea în cuvintele lui Hristos și în inspirația Duhului Sfânt. Cuvântul acela (ca și alte multe cuvinte asemenea lui) nu au fost pus acolo la voia întâmplării.
Eu am explicat ce inseamna aceste lucruri si zadarnic am postat, am zis ca poate prindeti ceva si va puneti niste semne de intrebare.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vă este greu să credeți din cauza prejudecăților confesionale, dar e adevăr dumnezeiesc ce scrie acolo. Un creștin adevărat ar trebui să creadă mai bine Cuvântul sfânt al Scripturii, decât ideile păgâne ale lui Platon.
Poate nu am fost pe deplin inteles. Ideea eca mie imi era greu sa cred ca nu vi sa oferit un raspuns la ceea ce mi-ati cerut

Eu v-am aratat din Sf Scriptura dovezi. Dumneavostra inafara de faptul ca nu aveti un raspuns la ceea ce v-am aratat, spuneti ca sunt idei pagane. Cu alte cuvinte renegati pe Duhul Sfant. Si acum imi dau seama ca Sfintii Parinti aveau dreptate:De la tot păcatul se întoarce omul ușor, dar de la eres, foarte greu!”
In zadar iti zic ca laptele este alb cand tu il vezi negru.
Inca putin si il renegati si pe Fiul lui Dumnezeu. Pe Fecioara Maria la fel , cand ea l-a nascut pe Iisus, la purtat in pantece, cine poate fi mai mare decat Ea? O sa vedeti voi la Judecata cand v-a straluci peste ceata ingerilor. Vai de voi!

Eu aici am incheiat cu aceasta polemica!
Reply With Quote
  #593  
Vechi 27.07.2011, 08:59:39
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

In catacombe si nu numai acolo nimeni nu a lasat marturii adventiste, ideea adventa ca biserica a fost corupta este absurda! Nu avem nici o dovada in acest sens este o idee ce nu poate fi sustinuta si combatuta usor cu Nt vezi parabola grauntelui de mustar si nu numai!
Dar sa revenim la acel pasaj. Se spune despre cei rai ca vor fi nimiciti dar in ce mod? Sa nu piara din mintea noastra din mintea lui Dumnezeu! Ti-am mai aratat ca nu gandesti ca un evreu care are o gandire totusi diferita de a noastra! El va fi nimicit sau uitat de Dumnezeu si sfintii lui! Tot ce a fost a fost dat uitarii! Litera ucide baiete duhul da viata. Tu vei fi uitat in iad nimeni nu te va mai baga in seama daca vei ajunge acolo ,Doamne fereste! De aceea nu poti sa interpretezi corect scriptura si treci peste n pasaje datorita unui pasaj!
Reply With Quote
  #594  
Vechi 27.07.2011, 09:22:40
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Intradevar subiectul comporta mai multe fatete decit pare la prima vedere.
-vesnic poate avea si intelesul de definitiv deci nu neaparat ca durata in timp.
Apocalipsa arata ca la Judecata chiar si iadul este aruncat in iezerul (lac) de foc pai si atunci daca nu pier definitiv si ei tot in acelasi iezer (iezerul poate fi vesnic fiindca este putere divina) atunci iadul ce vina are sa fie arucat la fel ca si locuinta mortilor la fel ca si cei din iad care nu au fost gasiti in cartea vietii. Si ce rost are sa fie aruncati daca nu sint desfiintati? La fel de bine puteau sa stea pe mai departe si fara iezer.

Asa incit lucrurile nu sint atit de cardinale cum par la prima vedere ele trebuie judecate in ansamblu.

Last edited by Mihai36; 27.07.2011 at 09:33:10.
Reply With Quote
  #595  
Vechi 27.07.2011, 14:05:11
Persucius Persucius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2011
Mesaje: 2
Implicit ???

Citat:
În prealabil postat de NTatiana Vezi mesajul
Isus Cristos a spus ca trebuie sa avem cu totii ( se referea la adulti ) inima si sufletul curat al uni copil...nu-i asa ? eu nu sunt sectanta , sunt crestin-ortodxa , dar cred ca Isus stia ce spune...stia ca toti copiii se nasc curati, ei nu au pacate savarsite care sa ii apese...dar in cativa ani ( cam in 6-7 ani) sufeltele lor incep sa fie pervertite de adultii din jurul lor ...de situatiile la cere ei sunt martori cu sau fara voia lor; putem noi , adultii nega acest lucru ??? nu cred...chiar parintii gresesc, chiar fara sa isi dea seama ...si copiii lor vad , si asculta si invata...invata mai mult rau decat bine ...din pacate...; e normal ,ca dupa vreo cativa ani de viata a micutilor printre adulti , sa trebuiasca sa fie invitati la Sfantul Botez pentru a li se aduce aminte de lumea lui Dumnezeu, de faptul ca spiritele acestor copii au nevoie de o reconfirmare ca Dumnezeu exista si Isus Cristos deasemenea si sa isi ia asupra lor numele lui Isus Cristos si sa isi inceapa, de data aceasta constient, viata spirituala ...poate gresesc eu ...si sa ma ierte Bunul Dumnezeu daca gresesc gandind asa,dar eu stiu ca El imi cunoaste inima si gandul si tot ceea ce fac...
dragii mei,

cu sfintenia nu te nasti... la sfntenie ajungi prin mult mult efort... singura calitate a unui copil e ca are "hard disk-ul" gol, de bune si rele...

altfel, in afara unor canoane bisericesti care transmit un mesaj greu de inteles pentru muritorii de rand, are cineva raspunsul pentru "de unde venim?" sau "care este adevarata noastra varsta?"

sau o alta intrebare..."de ce unii se nasc saraci si altii bogati, unii sanatosi altii bolnavi, unii traiesc mult altii putin"

Dumnezeu este drept si este cu noi si va fi in vecii vecilor! El cu siguranta are mai multe date decat putem noi avea, dar eu zic ca un inceput este sa incepem sa ne punem intrebari, si tot Dumnezeu ne va ajuta cu raspunsurile la intrebarile la care suntem vrednici sa le aflam...
_____________________________
"cercetati toate si pastrati ceea ce este bun..." (Ap. Pavel)
Reply With Quote
  #596  
Vechi 15.08.2011, 21:54:13
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O amintire sinistra din copilarie

Nu mai tin minte cati ani aveam dar tin minte ca bunica mea venise acasa si mi-a spus ca la capela sunt 2 copii morti. Murisera asfixiati in casa. Parintii ( pocaiti- ca asa spunem noi sectantilor in general ) erau acolo. Si spuneau foarte senin: "Dumnezeu ni i-a dat- Dumnezeu ni i-a luat"!
Desi sunt aproape 30 de ani de atunci sunt inca socata cand imi amintesc. Omor din imprudenta! Vinovatul? Dumnezeu desigur!
Reply With Quote
  #597  
Vechi 20.08.2011, 08:53:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul

Care era întrebarea? Vă răspund dacă o puneți
Reply With Quote
  #598  
Vechi 20.08.2011, 08:55:01
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Care era întrebarea? Vă răspund dacă o puneți
Lamuriti-mi atitudinea "pocaitilor" descrisa de mine mai sus. Daca se poate.
Reply With Quote
  #599  
Vechi 20.08.2011, 09:29:37
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Lamuriti-mi atitudinea "pocaitilor" descrisa de mine mai sus. Daca se poate.
Nu știu ce fel de pocăți erau aceia și nici nu cunosc contextul în care au rostit acele cuvinte. Probabil era un citat din cartea lui Iov:

"Și a rostit: "Gol am ieșit din pântecele mamei mele și gol mă voi întoarce în pământ! Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat!" "(Iov 1,21)
Reply With Quote
  #600  
Vechi 20.08.2011, 09:36:16
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Dumnezeu ni i-a dat- Dumnezeu ni i-a luat!
nu-l incrimineaza pe Dumnezeu, mai degraba e o imbarbatare, oamenii aceia nutresc speranta ca acei copilasi au ajuns la Dumnezeu. Expresie echivalenta cu "asa a fost sa fie". "Domnul ni i-a luat"- e un fel de consolare pentru ei, pe care o afiseaza, insa cine stie ce remuscari au avut in suflet, doar au fost parinti. Ce secta erau? din aceia care refuza ajutorul medical?

Last edited by ioanna; 20.08.2011 at 09:43:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 11:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05