Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.03.2011, 16:11:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
In definitiv directia pe Pamant cam asta e: animale disparute,animale pe cale de disparitie si animale care trebuie eutanasiate.Mai raman cele pentru consum.
Sper sa nu ajunga asta singura solutie :consumul..:-))

Cand am fost in Tunisia,nu am vazut NICIUN caine vagabond,timp de 1 luna aproape..Am ramas cu senzatia ca-i mananca..:-))
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.03.2011, 20:26:00
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

[quote=ioan cezar;349713]Dragul meu, o sa iti raspund cu toata onestitatea la intrebare, exact la ce m-ai intrebat. Si totodata voi incerca sa caut relevanta teologica a subiectului, asa cum am spus mai inainte ca incerc mereu sa fac (chestiunile care incep cu o problema fierbinte si raman in aceeasi zona dar nu iau inaltime spre Cer, se cheama preocupari lumesti iar eu ma feresc de asa ceva mai ales acum, in timpul Postului; caut sa fiu ancorat in Hristos nu in lumesc).
Mai intai, doresc sa afli ca in copilaria mea doream sa devin medic veterinar. Pana la 14 ani principala mea pasiune a fost cresterea si ingrijirea animalelor......

Acum ma bucur si mai mult. Asta vroiam sa spun. Se poate! se poate sa nu treci nepasator si macar de cateva ori in viata sa faci asemenea gesturi fata de bietele animale. Ii poti invata si pe altii sa faca la fel. De asemenea, le poti explica altora cat de necesar este sa isi sterilizeze cainii (mai ales cei care locuiesc la curte si care au maidanezi) atat in orase cat si in mediul rural. Multi maidanezi provin din zona periurbana. Iar la tara..ii duc si ii lasa prin paduri, pe la marginea raurilor, in saci, etc.
Sunt o ea. Profesoara.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.03.2011, 20:38:18
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Acum sa auzim ce ANUME a facut Hermiod pt salvarea cainilor fara stapan si a adoptarii lor!
De obicei nu cei care sunt impotriva lor se implica cu ceva...ci tot cei care-i iubesc...
Personal,ma bucur ca ati integrat 3 sufletele care v-au iesit in cale, fiinte condamnate la moarte !
Felicitari!
Nu am facut atat cat as fi putut. Am adoptat un maidanez, pe care l-am tratat, operat, etc. Am dus la tara cativa caini, dupa ce au trecut si pe la adapost. Eu i-am dus la adapost, crezand ca le fac un bine, dar este infricosator. Nici nu mai vreau sa imi amintesc. Am salvat pisici, am luat acasa un puiut de caine lasat sa moara chiar in ziua de Pasti. Nici nu ii dadusera ochii...Am scris la diverse institutii si permanet incerc sa le explic oamenilor cat de important este sa isi sterilizeze cainii.
Pentru cei care au prejudecati in privinta cainilor in general le recomand o emisiune, vineri seara tarziu pe National Geographic - "Cezar si cainii"
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.03.2011, 03:15:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hermiod Vezi mesajul
Nu am facut atat cat as fi putut. Am adoptat un maidanez, pe care l-am tratat, operat, etc. Am dus la tara cativa caini, dupa ce au trecut si pe la adapost. Eu i-am dus la adapost, crezand ca le fac un bine, dar este infricosator. Nici nu mai vreau sa imi amintesc. Am salvat pisici, am luat acasa un puiut de caine lasat sa moara chiar in ziua de Pasti. Nici nu ii dadusera ochii...Am scris la diverse institutii si permanet incerc sa le explic oamenilor cat de important este sa isi sterilizeze cainii.
Pentru cei care au prejudecati in privinta cainilor in general le recomand o emisiune, vineri seara tarziu pe National Geographic - "Cezar si cainii"
Bine ai facut, frate! Nadajduiesc, doar, sa ai acelasi curaj si aceeasi bunatate si pentru oameni, cu vremea, daca acum simti cumva ca e mai dificil.
Oricum, faptele tale de blandete sunt semne ca ai incredere in frumusetea acestei lumi, chiar daca ea e ascunsa sub perdele murdare.
Cand ochiul nu mai vede frumusetea, inima blanda o detecteaza usor. Smerenia e, cred, un excelent restaurator de tablouri (vechi de cand lumea) peste care mazgaleste pana neglijenta a istoriei. Acu oamenii in istoria asta imi par, pe ansamblu, ca un copil care se incapatineaza sa ramina mic, la stadiul mazgalitului. Si uite-asa stricam noi Cartea Dumnezeirii. Dar Tata nu se supara si, oh, cata rabdare cu copchilul care strica, mazgaleste, indoaie, rupe, of! Si buf!
Si uite, ca o completare, imi dau seama ca am de furca mai mult cu cainii dinlauntrul meu, astia musca mai tare decat cei de pe maidan. Him!...
Bun serialul de pe N.G., excelent etolog nenea Cezar si e amuzant ca nu trateaza doar cainii ci, in primul rand pe stapinii lor care nu stiu sa se poarte cu animalele.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.03.2011, 09:12:40
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit un prieten

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sper sa nu ajunga asta singura solutie :consumul..:-))

Cand am fost in Tunisia,nu am vazut NICIUN caine vagabond,timp de 1 luna aproape..Am ramas cu senzatia ca-i mananca..:-))
Un prieten care a trait cativa ani acolo zicea ca seamana cu Romania acum 40 de ani cu piete bogate in alimente proaspete (nimic ambalat sau semipreparat)inclusiv carne proaspata foarte gustoasa.O fi fost de caine si nu stia el?????

Last edited by cocorel; 24.03.2011 at 09:15:18.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 07.10.2012, 14:46:01
mila de animale mila de animale is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2012
Mesaje: 1
Implicit o inima milosriva

Cine spune ca "iubeste oamenii, NU animalele" este, in opinia mea - verificata de realitate- UN MARE IPOCRIT!
Nu poti sa spui ca ai mila de o fiinta care, daca-i e sete (de exemplu), poate sa-si ia singura apa, sau sa ceara, daca nu ai mila de o fiinta care Nici nu poate sa-si ia singura apa, NICI sa ceara. Simplu, logic, sincer.
Asa ca... lasati ipocrizia, voi cei ce tot ii dati zor cu...prioritatea omului. Lasati EGOISMUL!
Oeuce fiinta care sufera, SUFERA! PUNCT!
(Inteleg prin "mila" forma cea mai dureroasa a dragostei - pentru orice siinta sensibila, care simte durerea)
Iata cum trebuie sa fie (sa simta si sa gandeasca un ADEVARAT CRESTIN - adica un om "dupa placul lui Dumneseu):
O inima milostivă

---„Ce este o inimă milostivă? Este o inimă care arde de iubire pentru întreaga
creație, pentru oameni, păsări, animale, pentru toate creaturile. Cel care are
o astfelde inimă nu poate vedea și nici nu-și poate aduce aminte de o vietate fără ca ochii săi să nu fie plini de lacrimi datorită milei nesfârșite care îi pune stapânire pe inimă,
o inimă care este înduioșată și care nu mai poate suporta să vadă sau să audă de la alții de vreo suferință, chiar și de cea mai mică durere care a fost pricinuită vreunei
creaturi. De aceea, un astfel de om nu încetează niciodată să se roage pentru
animale, pentru dușmanii adevărului, și pentru cei ce-i fac rău, pentru ca aceștia să
fie apărați și purificați. Unul ca acesta se va ruga chiar și pentru reptile, mișcat de
nemăsurata milă care domnește în inimile acelora care au ajuns una cu Dumnezeu”.
(Sf. Isaac al Ninivei, op. Cit., p.238)
.................................................. .................................................. ................
„ O inimă milostivă, scrie înțeleptul Avvă Isaac Sirul, arde de dragoste pentru toată
zidirea, pentru oameni, pentru păsări,pentru dobitoace, pentru draci și pentru toată
făptura. Iar prin aducere aminte și vederea lor, ochii celui milostiv varsă o mulțime
de lacrimi din puternica și neclintita milă care-i strânge inima și din marea sa
compasiune inima este smerită și nu poate suferi să audă sau să vadă vreo
vătămare, sau vreo întristare cât de mică, ivită în vreo zidire.” ----
fragmente din cartea „Oamenii și animalele în lumina sfințeniei”
de Joanne Stefanatos
.................................................. ......................................

In plus, cine cunoaste BIBLIA, stie ca OMUL estec responsabil pentru tot raul de pe pamant.
Caci, Biblia spune ca, dupa creatie;
"""Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; și iată că erau foarte bune."""(Geneza 1:31)
Si iata care era situatia DUPA ce OMUL a cazut in pacat - prin NEASCULTARE de Dzeu:

"""Pământul era stricat înaintea lui Dumnezeu, pământul era plin de silnicie.
Dumnezeu S-a uitat spre pământ, și iată că pământul era stricat; căci orice făptură își stricase calea pe pământ.""" (Geneza 16:11,12)

ASA CA....SA LUAM AMIMTE, la RESPONSABILITATE si VINA, NU la...SUPERIORITATE (asa, pur si simplu):

,,Placerea de a provoca dureri este satanica. Faptul ca “toata firea suspina si sufera durerile nasterii” (Romani, 8,22) se datoreaza pacatelor omului. Prin pacat, suferinta si moartea au venit nu numai asupra neamului omenesc, ci si asupra tuturor animalelor.
De aceea, omul este cel caruia ii revine datoria de a cauta sa usureze, si nu sa mareasca povara suferintei pe care a adus-o prin pacat asupra creaturilor lui Dumnezeu. Acela care se poarta violent cu animalele, pe motivul ca acestea se afla in stapanirea lui, este un LAS si un TIRAN.
Placerea de a provoca dureri asupra altora, indiferent daca este vorba de oameni sau de animale, este satanica. Multi cred ca, deoarece sarmanele animale nu-si pot descrie suferintele indurate din partea lor, acestea nu vor fi niciodata dezvaluite.
Dar daca ochii lor s-ar deschide asemenea ochilor lui Balaam, ei ar vedea ca ingerul lui Dumnezeu este prezent si va depune marturie impotriva lor in curtile cerului. Raportul faptelor lor este trimis in cer si vine ZIUA IN CARE SE VA PRONUNTA O PEDEAPSA IMPOTRIVA TUTUROR CELOR CARE SE POARTA BRUTAL CU CREATURILE LUI DUMNEZEU.,, (Elen G. White – CPP 443).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este bine sa ne rugam atat de mult la sfinti pt ca Amadeo_ Generalitati 11 03.06.2015 02:38:22
Postul ar trebui sa schimbe oamenii in bine - voi simtiti asta? sophia Biserica Ortodoxa Romana 32 13.06.2013 00:36:18
Imi doresc sa cunosc crestini ortodocsi... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 05.03.2012 07:15:46
Animalele au suflet? pisi Generalitati 60 18.03.2011 17:53:41
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 21:58:42