Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.04.2012, 21:11:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
din pacate ai dreptate.
cati parinti au puterea sa recunoasca in fata copilului ca a gresit?
ieri mergeam pe bicicleta si am vazut o mamica, de vreo 23 de ani, cu copilul in carucior.
ce-l mai plesnea peste fata pentru ca plangea.
imi venea sa ma duc la ea si sa-i arat ce inseamna sa iei bataie.
Una dintre extreme este sa-l plesnesti,alta este sa-l ignori ore,ore in sir desi el are o problema,este nemultumit,plange...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 08.04.2012, 20:41:42
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu as fi de acord cu postarea ta, Windorin, daca ai inlocui peste tot unde apare cuvantul TV cu PC!
Eu nu sunt de acord. Chiar si la tv poti alege totusi la ce sa te uiti, desi cateodata nu ai de unde, pe majoritatea posturilor intr-adevar se propavaduieste desfranarea, chiar si acum in post, dar la pc poti sa faci doar ce vrei tu, intri, cauti ce-ti trebuie, ce vrei, ce ai nevoie, apoi cand ai terminat iti vezi de celelalte treburi. Eu am gasit multe lucruri care mi-au fost de folos, la un moment dat.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 09.04.2012, 17:56:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Una dintre extreme este sa-l plesnesti,alta este sa-l ignori ore,ore in sir desi el are o problema,este nemultumit,plange...
de obicei ii ignoram 14-16-18 ani sau toata viata.
si cand apar problemele, ii spunem: asa te-am invatat eu? ... si jap, una peste ochi.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.04.2012, 10:59:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă surprinde plăcut Î.P.S. Streza, Mitropolitul Ardealului, cu pastorala pe care o pregătește pentru Paști, în care critică fără menajamente televiziunea și presa în general, precum și creștinismul ipocrit:

"Familia creștină suferă, ca și societatea, de o profundă criză, divorțul și adulterul fiind acum moda la care toată lumea se raportează. Și cum altfel ar putea sta lucrurile, când desfrânarea a devenit nota generală a televiziunilor care ni se impun, dar și în care ne complacem să trăim. Putem oare să avem o viață creștină, spurcându-ne mintea cu imaginile deșănțate din reviste, ziare și televizor?"

Articolul întreg, aici.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.04.2012, 20:19:07
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul

"Familia creștină suferă, ca și societatea, de o profundă criză, divorțul și adulterul fiind acum moda la care toată lumea se raportează. Și cum altfel ar putea sta lucrurile, când desfrânarea a devenit nota generală a televiziunilor care ni se impun, dar și în care ne complacem să trăim. Putem oare să avem o viață creștină, spurcându-ne mintea cu imaginile deșănțate din reviste, ziare și televizor?"
Asa da! No, mie una imi place de el.

Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 18.04.2012, 00:12:55
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
E uimitor cat de usor trecem de la o placere la alta, considerand totusi ca facem bine, ca doar am renuntat la "ceva". Aceeasi parere o am si cu postul in sine cand renuntam la carne si lactate, dar poftele raman mai departe satisfacute cu "surogat" gen salam de post, pate de post, cascaval de post, prajituri de post, cozonac de post etc. Cum ramane cu "taierea voii", daca eu continui sa-mi fac toate poftele. Daca si cafeaua naturala ar fi considerata "de dulce", desigur am inlocui-o cu naut, pentru ca tabietul nostru sa nu aiba de suferit (asta va spune un om care bea zilnic cafeaua cu caimacul pe partea dreapta...)
Cat despre televizor, am toata convingerea ca este unul dintre "balaurii" din "Apocalipsa lui Ioan". Nici nu ne dam seama cu cata naivitate ne supunem voii lui, in timp ce spunem cu toata convingerea: "Eu n-am sa accept niciodata CIP-ul." Iar balaurul rade si te mangaie pe crestet: "Sigur, sigur, asa e... Sa nu te lasi prostit... Zi-le si celorlalti ca sa se destepte si ei asa cum te-ai "desteptat" tu..."
STIU puterea tv-ului asupra mea. Odata deschis, e greu sa renunt. De aceea, daca ar fi dupa mine, nu l-as deschide cu saptamanile. De doua seri "m-a prins". Intamplarea a facut sa fie deschis pentru un motiv anume, si tocmai urma sa inceapa, nici nu stiu ce episod din Spartacus. Si... n-am rezistat. Nu stiu cat este fictiune si cat e istorie, dar imi starneste interesul, mai ales fiindca se pare ca facea parte din strabunii acestui neam, fapt pentru care i se spunea "tracul". Si astfel rugaciunea de noapte este usor amanata, si poate nici gandurile nu mai sunt tocmai cele pe care ni le dorim...
Adevarul este ca tare greu se mai mantuieste omul cu atatea tentatii in jur...
Acum continuare din stii care thread !
Deci vezi dupa cum am spus si tu sustii nevointele numai-decat-ce-trebui-sa-fie-facut si "omorarea trupului",
adica porunci omenesti
dar de porunca lui Dumnzeu uitzi ? Dragostea !
Asta e scopul postului, sa te infometezi ?
Ti se pare pacat sa manaci salam de post pt ca e bun ?!
Atunci poate Dumnezeu ar fi trebuit sa faca lucrurile urate nu asa frumoase ...:)
Postul de lactate si carne are alte semnificatii, iar folosirea oricari mancarii de post chiar daca este buna la gust nu este un pacat !
Ai uitat de ce spune Mantuitorul celor care ii criticau pe apostolii ca mananca spice in zi de sambata [cu mainile nespalate] ...?
De ce incurci ne-mai-savarsirea pacatelor cu taierea-voii ?! care taierea-voii este un vot monahal potrivit doar calugarilor ? ... parintele Arsenie Papacioc are si un cuvant catre niste mirenii care il intrebasere cum sa isi taie voia in lume : la care parintele lea raspuns [lor] ca ba sa faca bine sa si-o tina [este o convorbire audio, o gasiti pe www.sfaturiortodoxe.ro]

Care este motivul pt care Dumnezeu vrea ca noi sa postim de carne si lapte ? Ti se pare ca este "ca sa slabesc si sa mi se vada oasele" ?
Oare nu dragostea de creatie si mai ales de semeni ... ?

PS: pana la urma urmei ... poate va mai aduce-ti aminte si de bietele animale, care chiar daca nu au ratiune da sufera si el din cauza omului ... si nu cred ca Dumnezeu iubeste sa vada oamenii chinuind animalele pt placerile lor ... dar in fine

Pace si Hristos a inviat !

-------------------

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu
Cat despre televizor, am toata convingerea ca este unul dintre "balaurii" din "Apocalipsa lui Ioan". Nici nu ne dam seama cu cata naivitate ne supunem voii lui, in timp ce spunem cu toata convingerea: "Eu n-am sa accept niciodata CIP-ul." Iar balaurul rade si te mangaie pe crestet: "Sigur, sigur, asa e... Sa nu te lasi prostit... Zi-le si celorlalti ca sa se destepte si ei asa cum te-ai "desteptat" tu..."
Vezi bine deci de ce am zis despre inselarea de sine ?
Despre vise si vedenii mincinoase ?
Vezi ?
Citestele ! Si nu te mai lasa influentat de carti "apocrife" . Parintele Dumitru Staniloae ... un parinte iubit si apreciat de toata lumea ... vorbea si el despre aceasta "psihoza" a sfarsitului vremii [o convorbire pe care o gasiti pe www.sfaturiortodoxe.ro] ... si marturiseste ca nu se poate sa fie acum sfarsitul ... si multe alte pe care nu vreau sa le stric cu cuvintele mele ?


Apropo ? Asa te-a sfatuit duhovnicul tau ca "televizorul" este "balaurul" din apocalipsa ? Deci alta data cand spui altuia sa se duca la duhovnic te sfatuiesc cu caldura si bucurie sa te duci la duhovnicul din parohia ta ...
Pace si Adevarat a inviat !

Last edited by mbarboi; 18.04.2012 at 00:22:42.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 18.04.2012, 01:48:53
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

O definitie interesanta despre televizor scrisa de Fred Allen: Televizorul este un dispozitiv ce permite oamenilor care nu au nimic de facut sa priveasca oameni care nu pot face nimic.

Chiar daca a trecut postul, televizorul trebuie sa mai ramana inchis(de preferat cat mai mult timp). Spun asta deoarece cunosc pe propria mea piele efectele dependentei de televizor, o patima care se cuibareste subtil si cu multa viclenie in sufletul omului si de care scapi tare greu.

Un filmulet trist si dur despre efectele televizorului
http://www.youtube.com/watch?v=zl6hN...ayer_embedded#!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.04.2012, 15:15:40
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

asa cred si eu....ca daca vrem sa postim...cu adevarat...din bucate si trupeste....si televizorul trebuie inchis...din milioane de motive pe care si voi ca buni crestini le cunoasteti si stiti cat de daunatoare sunt pentru sufletul omului.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.04.2012, 16:14:25
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Televizorul, in sine, nu ar fi cu nimic rau, daca nu am cunoaste ca de dincolo de ecranul sau, din ceea ce noi numim televiziune, se doreste manipularea si instrumentalizarea noastra.

Televizorul este "copca" din fiecare casa in care sunt aruncate carligele atator undite nevazute, de catre oameni politici, de catre oamenii de marketing, de catre diavolul insusi.

Dincolo de paravanul dreptului la libera informare si cel al nevoii de divertisment nu gasim decat momeli.

Poate la inceputurile televiziunii existau simpli telespectatori. Timpul ne-a aratat insa ca desi continuam a ne numi astfel, in realitate suntem considerati a fi chiar mai rau decat niste consumatori, o adevarata prada.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.04.2012, 16:23:51
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Televizorul, in sine, nu ar fi cu nimic rau, daca nu am cunoaste ca de dincolo de ecranul sau, din ceea ce noi numim televiziune, se doreste manipularea si instrumentalizarea noastra.

Televizorul este "copca" din fiecare casa in care sunt aruncate carligele atator undite nevazute, de catre oameni politici, de catre oamenii de marketing, de catre diavolul insusi.

Dincolo de paravanul dreptului la libera informare si cel al nevoii de divertisment nu gasim decat momeli.
depinde ce gen de programe decidem sa urmarim la tv!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum postim? Marius22 Generalitati 26 21.08.2012 18:56:31
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 18:56:14
Televizorul,aparent inofensiv.Oare asa sa fie? Seraphim7 Generalitati 40 16.03.2010 21:24:59
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 02:11:57