Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 13.04.2014, 23:20:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ovidiu, oamenii din parohii ascultă de preoții lor și e foarte bine că măcar mai ascultă de cineva. Nu cred că au habar prea mulți de "cearta colivarilor" sau alte ocazii cu care s-a pus pe tapet învățătura originală a Bisericii privitoare la Împărtășanie. De altfel, concluzia disputei amintite, validată sinodal, a dat dreptate ambelor tabere, dar o dreptate diferențiată calitativ, în sensul că cine se împărtășește des, în condiții canonice, foarte bine face iar cine se împărtășește mai rar face doar bine. Biserica nu obligă pe nimeni la zel înflăcărat și ascendent, însă stabilește condițiile minime care trebuiesc îndeplinite pentru ca enoriașii de pretutindeni să rămână, cât de cât, integrați în ea.
Iar credincioșii care se împărtășesc des nu trebuie nici să-i judece, nici să-i certe pe cei care se împărtășesc rar, ci să se bucure pentru ei că se împărtășesc totuși și se mențin ca mădulare vii în Trupul lui Hristos!
Ne străduim să dăm un răspuns unei întrebări din care reiese clar că adevăratul sens al Sf Liturghii e greșit înțeles. Și oricum le-am suci, scopul este unul și nu o sută, cum unii se amăgesc. Nu e de vină preotul că mireanul nu e interesat mai mult, la fel cum nici mireanul nu e de vină că preotul nu e interesat mai mult. Și atunci cine e de vină? Nimeni.
Eu nu pledez pentru o deasă sau rară împărtășanie, ci pentru ca omul, fie preot, fie mirean să știe care e scopul, mai departe este liber să aleagă ce e mai potrivit pentru fiecare caz în parte.

Last edited by ovidiu b.; 13.04.2014 at 23:23:32.
Reply With Quote
  #612  
Vechi 13.04.2014, 23:24:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In primul rand, sa intelegi ca Liturghia este pentru om, nu omul pentru Liturghie.

Iar scopul e ca omul sa creasca duhovniceste, sa nu se poticneasca nici de-a stanga nici de-a dreapta, asa cum e si prin spovedanie si chiar si prin canoanele care pun interdictii de la impartasanie pe o anumita perioada.

Ca nu e razbunare, pedeapsa, etc. ci este ca omul sa nu se arda, ca despre asta scrie f. clar in Sf. Scriptura, dar ne facem ca nu vedem.

Si scopul nu e ca sa semneze omul condicuta cu minim 52 impartasairi pe an, ca asa ajungem ca si romano-catolicii, ai liber nelimitat pana calci stramb, dar asa mai urat.. ca altfel este oricum spre iertarea pacatelor, nu?

A trecut saptamana, te-ai impartasit, pac! s-a resetat iar contorul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.04.2014 at 23:29:27.
Reply With Quote
  #613  
Vechi 14.04.2014, 00:10:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica trebuie să se dea după om sau omul trebuie să se dea după Biserică (Sf. Liturghie)?

Săvârșirea Sfintei Liturghii are ca obiect prefacerea darurilor în dumnezeiescul Trup și Sânge, iar ca scop sfințirea credincioșilor cu Trupul și Sângele Mântuitorului.

Tocmai spuneam că fiecare este liber să aleagă; nimeni nu a amintit de vreo condică, dar că tot veni vorba, probabil că știi că există un canon și în acest sens. Nu am amintit de el până acum și nici nu voi aminti, dar e bine de știut că există.
Reply With Quote
  #614  
Vechi 14.04.2014, 00:26:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca ambele.

Biserica il ia pe om de acolo de unde este, nu de unde se presupune ca ar trebui sa fie.

Si omul urca unde ar trebui sa fie, dar e un proces de durata, nu e "hocus-pocus".

Exista multe canoane, probabil ar trebui sa te intrebi mai intai cate din ele se aplica in ziua de azi, cum si de ce.

Si da, omul se sfinteste, dar nu doar pentru ca primeste Sf. Impartasanie, ci si daca e pregatit sa o primeasca.

Si Iuda a primit-o si uite ca nu s-a sfintit, ci s-a indracit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.04.2014 at 00:30:53.
Reply With Quote
  #615  
Vechi 14.04.2014, 00:36:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred că a doua. Sfânta Liturghie ar trebui să fie rampa de lansare și să nu ne poticnim în formalism, tipic și canoane, adică să-l ia pe om de acolo de unde este și să-l ridice, însă fără să schimbe scopul ei. Deci omul trebuie să se dea după Biserică și nu invers.

S-a pomenit foarte clar de pregătire înainte de împărtășire făcută doar cu binecuvîntarea duhovnicului.

Last edited by ovidiu b.; 14.04.2014 at 00:38:41.
Reply With Quote
  #616  
Vechi 14.04.2014, 12:07:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și tot nu mi-ai răspuns la întrebare. Care e scopul Sf Liturghii?

Scopul Liturghiei este unirea cu Hristos și a credincioșilor întreolaltă. Această unire se realizează gradual, pe mai multe paliere, respectând o ierarhie. Totul în Biserică și Liturghie are acest scop și participă la realizarea lui, rugăciune, melos, imnografie, iconografie, coregrafie simbolică și, în gradul cel mai înalt, Euharistia. Redescoperirea importanței împărtășirii, nu atât dese de dragul desimii, cât continue a credincioșilor ar trebui să fie o prioritate pastorală. Ca să nu las loc de confuzie, am folosit împărtășire continuă în sensul că la fiecare Liturghie este necesar să fie și credincioși adulți care să se împărtășească, nu doar preoții și bebelușii. Chiar dacă nu toți sau nici măcar majoritatea, dar cineva din "popor" trebuie să îndrăznească cu smerenie la Sfântul Potir, altfel realitatea sacramentală a manifestării Bisericii nu se realizează.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #617  
Vechi 14.04.2014, 12:41:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumesc pentru răspuns. Sper să fie de folos și celor care au avut nelămuriri.
Reply With Quote
  #618  
Vechi 08.05.2014, 10:04:00
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mulțumesc pentru răspuns. Sper să fie de folos și celor care au avut nelămuriri.
Buna ziua! As avea o intrebare daca se poate sa mi raspundeti ! Daca un om pe patul de moarte, preotul il spovedeste dar nu i da Sfanta Impartasanie, cum putem interpreta acest lucru, ca un fapt rau? Daca nu i s a dat Sfanta Impartasanie din motive stiute numai de preot, omul acela nu se mai poate mantui?? In conditiile in care se stie faptul ca omul bolnav pe patul de moarte beneficiaza de aceasta mila indiferent de ce pacate ar avea, bineinteles sa fie spuse in scaunul spovedaniei!?
Reply With Quote
  #619  
Vechi 10.05.2014, 06:16:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antonela Vezi mesajul
Buna ziua! As avea o intrebare daca se poate sa mi raspundeti ! Daca un om pe patul de moarte, preotul il spovedeste dar nu i da Sfanta Impartasanie, cum putem interpreta acest lucru, ca un fapt rau? Daca nu i s a dat Sfanta Impartasanie din motive stiute numai de preot, omul acela nu se mai poate mantui?? In conditiile in care se stie faptul ca omul bolnav pe patul de moarte beneficiaza de aceasta mila indiferent de ce pacate ar avea, bineinteles sa fie spuse in scaunul spovedaniei!?
Dacă s-a apovedit, nu sunt alte motive să nu primească Sf Împărtășanie decât că preotul nu i-a dat dezlegare pentru cele spovedite, ceea ce este un abuz din partea preotului(mai ales în situația dată) pentru că preotul a primit de la Iisus puterea de a dezlega păcatele, dar n-a primit ”libertatea” de a face ce voiește el deoarece nici Iisus n-a făcut ce-a vrut El, ci ce I S-a dat de la Tatăl.

Așadar, în cazul dat, preotul(după părerea mea) se leagă pe sine cu spovada nedezlegată.

19. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.(Mt16,19)

Dezlegarea oricăror păcate este(precum talanții) o poruncă dată preoților, iar legăturile de pe pământ se referă la taine precum botezul, căsătoria, preoția.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #620  
Vechi 11.05.2014, 21:42:31
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spunea vrednicul de pomenire parintele Arsenie Papacioc, ca multi crestini considera SF. Euharistie capat de linie. Postesc, se spovedesc, daca au binecuvantare se Impartasesc cu Sfintele Taine considerand ca acesta este finalul, incununarea. Gata! Au trecut si postul acesta..
Ei bine, este gresit sa neglijam faptul ca in momentul unirii cu Hristos prin Sfanta Euharistie devenim una. Abia din acel moment incepe urcusul. Trebuie sa invatam sa traim, sa ne comportam cu Hristos in noi si noi intr-u El.
Impartasirea nu este finalul, este inceputul! Bucuria, pacea pe care ti-o da Sfanta Euharistie este de nedescris. De ce renuntam atat de usor la ea? De ce nu luptam sa ramanem cat mai mult in ea?

E ca si cum ai depune un efort mai mare sau mai mic, depinde de masura fiecaruia, ca sa obtii ceva.. Iar cand obtii acel ceva..te bucuri de el o clipa apoi il lasi intr-un sertar sa se umple de praf. La ce bun efortul? este efortul tau! Este parte din tine! de ce renunti asa usor la el?
Cei care l-au cunoscut pe parintele stiu renumita lui replica( cand pelerinii isi exprima bucuria de a-l vedea) ei bine ai ajuns pana la mine..asta nu-i greu...ce faci cand pleci de aici? Asta-i intrebarea?/

Last edited by Jennyy; 11.05.2014 at 21:46:20.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16