Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2010, 11:56:41
mihaisepo mihaisepo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit ce pot sa lucrez de acasa

Buna ziua,

Eu am 31 de ani si sufar de o boala care nu-mi permite sa lucrez.
Asa ca stau acasa si ma gandesc chiar sa ma pensionez pe caz de boala, caci pot, ma incadrez.
(Nu m-am pensionat pt ca am mai sperat sa pot lucra, dar nu cred ca mai pot, caci nu ma simt asa bine)
Acum stau cu parintii la tara.
Si nu stiu cu ce sa ma ocup toata ziua
Conjunctura face ca nu am posibilitatea sa lucrez in curte din diverse motive. As putea sa lucrez in camera mea in schimb.
Acum stau mai mult in camera mea, si singurul prieten pe care-l aveam a plecat in Italia asa ca sunt singur.
Si nu stiu ce pot sa fac, cu ce sa ma ocup, ca sa nu stau toata ziua degeaba.
La TV nu imi place sa ma uit deoarece cosider ca nu-s prea multe lucruri crestine acolo, cu exceptia TrinitasTV. La Radio la fel.
Jocuri pe calculator nu ma joc si alte lucruri din astea.
Pot sta pe calculator in schimb cat doresc si chiar si cu Internet. Pot sa mentionez ca meseria mea era in IT, dar acum nu mai pot sa

o fac ca angajat full-time.
As putea sa lucrez pe calculator dar nu am gasit nici un loc de munca serios care sa-mi permita sa lucrez de acasa.
Am incercat sa ma ofer voluntar sa lucrez dar nu prea am gasit nici asa.
Munca mea ar fi de programator si as dori macar as ajut voluntar daca nu se poate altfel.
Va cer sfatul cu referire la problema mea: ce pot sa fac, cu ce sa ma ocup ca sa imi umplu ziua, ce sa lucrez? daca se poate in programarea, daca nu altceva, macar sa-mi umplu timpul cu ceva.

Doamne ajuta,
Mihai
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2010, 12:18:45
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Incearca ca freelancer..Pe net sunt contracte pe diferite domenii..
http://www.freelancer.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2010, 12:30:36
mihaisepo mihaisepo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Incearca ca freelancer..Pe net sunt contracte pe diferite domenii..
http://www.freelancer.com
M-am uitat peste freelancer sau rentACoder si situri similare si nu mi se pare ca sunt persoana potrivita pt asa ceva, nu gasesc nimic potrivit pt mine acolo. Multumesc pt sugestie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.09.2010, 12:49:09
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Mai sunt si alte site-ri pt freelanceri..Imposibil sa nu gasesti ceva si pt tine..Ideea este ca astepti pana apare, licitezi si poate castigi..Mie mi-a trebuit cateva saptamani sa ma acomodez cu site-ul
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2010, 18:53:11
mihaisepo mihaisepo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

alte idei, despre ce as putea sa fac, nu neaparat pe partea de IT, poate si ca un hobby?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2010, 19:08:56
Kamelya Kamelya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Mesaje: 2
Talking

Citat:
În prealabil postat de mihaisepo Vezi mesajul
alte idei, despre ce as putea sa fac, nu neaparat pe partea de IT, poate si ca un hobby?
Iti poti lua un animal de casa,poti sa fii meditator pentru unii elevi in informatica si matematica,sau la ce te mai pricepi si sa citesti carti care te pot ajuta sa gasesti mai multe idei sau doar pentru cultura generala.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.09.2010, 21:34:23
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ai ochi buni si rabdare, fa goblenuri.

Daca te tii de treaba poti sa-ti castigi existenta asa fara probleme. A, si daca nu stii, se invata repede. N-are nimic ca esti barbat, sunt multi barbati care fac asta sa stii.



Freelancingul da, e o optiune BUNA, dar tre' sa ai pe cineva sa te invete una-alta intai...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.09.2010, 13:38:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Daca ai ochi buni si rabdare, fa goblenuri.

Daca te tii de treaba poti sa-ti castigi existenta asa fara probleme. A, si daca nu stii, se invata repede. N-are nimic ca esti barbat, sunt multi barbati care fac asta sa stii.



Freelancingul da, e o optiune BUNA, dar tre' sa ai pe cineva sa te invete una-alta intai...
Si eu ma gandeam la acelasi lucru, inca inainte de a termina de citit mesajul tau. Cele mai reusite sunt cele de la Pitesti, trebuie sa ai vedere buna, sa folosesti lumina naturala, eu am gresit folosind o lampa speciala cu bec economic (dar de putere mare) cu lumina albastra, pentru ca reda fidel culorile, si cred ca mi-a daunat vederii. Daca nu vezi, te invat cum sa cosi cu lupa.
Sau picteaza. Se invata si asta. Inveti sa-ti pregatesti panza, materialele, etc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.09.2010, 13:54:11
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Mai poti face o agentie de turism si fara sa fi nevoit sa te deplasezi nicaieri ! O pagina de site, cateva contacte la munte , mare sau aiurea, oferte si totul tranzactionat pe net.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.09.2010, 18:56:20
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poți lucra pentru o editură,pentru un serigraf.Dă anunț prin ziare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dreptul de a muri linistit acasa cozia Eutanasia 46 01.12.2014 15:58:13
Vreau sa plec de acasa... inamuresan19 Morala Crestina 79 04.01.2013 00:17:14
Ne mantuim acasa sau in manastire? manxxique Intrebari utilizatori 0 21.02.2010 18:02:21
cununia religioasa acasa anakatoh Nunta 8 10.01.2010 22:06:25
Lucrez troite de lemn Simina Stiri, actualitati, anunturi 0 16.08.2005 13:14:56