Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.11.2009, 14:41:27
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Numele Biserici Primare era Ortodox sau catolic

Nu din dorinta de a face vrajba sau desbinare , ce din dorinta de a aduce argumente la cei ce tin cu tot dinadinsul ca Biseriba catolica a ramas pe calea cea dereapta si cea Ortodoxa a apucat pe alt durm stiu ca la 1054 sa produs ruptura si nu cred cu nici un chip ca biserica ortodoxa este cea care a parasit traditia ci cea catolica dar aici unde sInt in Spania unde sInt majoritari catolici ei tin de a lor eu nu las din ale mele dar ceva cncret nu am sa le raspund nu vreau ca acest topic sa fie contradictie si motiv de cearta intre noi doresc sa pastram buna cuviinta si rabdare unul cu altu .
SLAVA INTRU CEI DE SUS LUI DUMNEZEU SI PE PAMINT INTRE OAMENI BINE PLACUTI LUI PACE BUCERIE SI TNTELEGERE SI IUBIRE FRATEASCA IN NUMELE DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS AMIN AMIN AMIN + + + + + + + + + + + +
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.11.2009, 14:52:25
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Nici unul nici altul. Biserica se numea Crestina. Crestinism. Apoi ca sa se faca deosebirea intre ramurile crestinismului, fiecare grup a adoptat si alte denumiri.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.11.2009, 16:23:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Era catolic... numai ca acest termen avea alt sens:

Sobornicitatea sau catolicitatea

Biserica este deplinătatea trupului Mântuitorului pe Pământ. Ca termen, sobornicitatea înseamnă maximul perfecțiunii, deplinătatea. Doar Dumnezeu este deplin, deplinătatea ființei. Dumnezeu face Biserica sobornicească prin participarea deplină în viața sfântă a acesteia.
Părintele Thomas Hopko:
Termenul "catolic" așa cum se folosea inițial ca atribut al Bisericii (până în primele decenii ale celui de-al doilea secol) era o definiție mai degrabă calitativă decât cantitativă. Prin acest atribut, Biserica era considerată întreagă și deplină, a-tot-cuprinzătoare și fără nici un fel de lipsuri. Chiar și înainte ca Biserica să fie întinsă în toată lumea, se definea cu atributul de catolică. Biserica inițială a Apostolilor din Ierusalim sau bisericile primare din orășenești din Antiohia, Efes, Corint sau Roma, erau catolice. Aceste biserici erau catolice – așa cum este fiecare biserică ortodoxă din zilele noastre - pentru că nimic esențial nu le lipsea că să fie adevărate Biserici ale lui Hristos. Dumnezeu Însuși este revelat pe deplin și prezent în fiecare biserică prin Hristos și Duhul Sfânt, manifetându-se în comunitaățile locale de credincioși prin doctrina sa apostolică, preoție (ierarhie) și taine, acestea făcând ca nimic să nu mai fie necesar pentru a intra pe deplin în Împărăția lui Dumnezeu. Sobornicitatea este uneori confundată cu universalitatea — ideea conform căreia credința creștină se adresează tuturor oamenilor. Cu toate acestea, la început, cuvântul a fost folosit pentru a separa Biserica adevărată de hoardele în creștere ale ereticilor care îndepărtau anumite lemente ale credinței care nu le conveneau, refăcând credința creștină după bunul lor plac. Sobornicitatea este o trăsătură calitativă: este calitatea credinței depline lăsate de apostoli.
http://ro.orthodoxwiki.org/Biserica_Ortodox%C4%83

Noi suntem biserica dreptei credinte - ortodoxa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.11.2009, 17:21:15
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Era catolic... numai ca acest termen avea alt sens:

Sobornicitatea sau catolicitatea

Biserica este deplinătatea trupului Mântuitorului pe Pământ. Ca termen, sobornicitatea înseamnă maximul perfecțiunii, deplinătatea. Doar Dumnezeu este deplin, deplinătatea ființei. Dumnezeu face Biserica sobornicească prin participarea deplină în viața sfântă a acesteia.
Părintele Thomas Hopko:
Termenul "catolic" așa cum se folosea inițial ca atribut al Bisericii (până în primele decenii ale celui de-al doilea secol) era o definiție mai degrabă calitativă decât cantitativă. Prin acest atribut, Biserica era considerată întreagă și deplină, a-tot-cuprinzătoare și fără nici un fel de lipsuri. Chiar și înainte ca Biserica să fie întinsă în toată lumea, se definea cu atributul de catolică. Biserica inițială a Apostolilor din Ierusalim sau bisericile primare din orășenești din Antiohia, Efes, Corint sau Roma, erau catolice. Aceste biserici erau catolice – așa cum este fiecare biserică ortodoxă din zilele noastre - pentru că nimic esențial nu le lipsea că să fie adevărate Biserici ale lui Hristos. Dumnezeu Însuși este revelat pe deplin și prezent în fiecare biserică prin Hristos și Duhul Sfânt, manifetându-se în comunitaățile locale de credincioși prin doctrina sa apostolică, preoție (ierarhie) și taine, acestea făcând ca nimic să nu mai fie necesar pentru a intra pe deplin în Împărăția lui Dumnezeu. Sobornicitatea este uneori confundată cu universalitatea — ideea conform căreia credința creștină se adresează tuturor oamenilor. Cu toate acestea, la început, cuvântul a fost folosit pentru a separa Biserica adevărată de hoardele în creștere ale ereticilor care îndepărtau anumite lemente ale credinței care nu le conveneau, refăcând credința creștină după bunul lor plac. Sobornicitatea este o trăsătură calitativă: este calitatea credinței depline lăsate de apostoli.
http://ro.orthodoxwiki.org/Biserica_Ortodox%C4%83

Noi suntem biserica dreptei credinte - ortodoxa.
Multumesc asa este biserica sintem noi si depinde de noi cum o pastram SfInta si Curata . pe parcurs am sa desvalui mai multe ce am vazuta si trait eu aici In Spania cu Biserica Catolica si cu regulile ei dupa care slujesc preoti lor dar acum as dori mai bine sa arate cineva care are la-n demIna dovezile ca noi sIntem cei care am tinut linia trasata de Sf. Apostoli ; ori cum multumesc tuturor car cauta sa dea o mIna de ajutor efortului meu amin amin amin Doamne ajuta .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.11.2009, 17:26:57
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Nici unul nici altul. Biserica se numea Crestina. Crestinism. Apoi ca sa se faca deosebirea intre ramurile crestinismului, fiecare grup a adoptat si alte denumiri.
Hector multumesc mult si sInt deacord cu tine ca se numea crestina dar pe oameni mai putin cititi si studiati ca noi nu Ii lamuresc eu ca eu zic tot ce am citit si stiu dar eivor ca sa auda din gura altora adevarul adevarat
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.12.2009, 15:47:48
iuly21 iuly21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: campulung moldovenesc
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit pelerinul roman

In aceasta carte e scris ca la inceput biserica se numea BISERICA ORTODOXA CATOLICA.ortodox=dreptmaritoare,catolica=universal a,deci BISERICA DREPTMARITOARE UNIVERSALA
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.12.2009, 10:36:13
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit Pentru Ioan

Buna Ioan,conform dictionarului spaniol,ortodox reprezinta ceva ce respecta cat mai mult tradita,norma etc.deci putem spune ca in est s-a mentinut decat in vest traditia crestina.
Eu lucrez tot in Spania.Referitor la "ruperea"in doua a bisericii crestine,cred ca s-a facut din motive politice.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.12.2009, 18:05:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pentru a te lămuri dragă frate, trebuie să răsfoiești destule studii, pentru că aici nu se pot dezbate la adevărata valoare astfel de probleme. Sunt studii peste studii , și este o problemă delicată în ansamblul ei . Profesorul Părinte Dumitru Stăniloae are destule scrieri în acest sens . Chiar aici pe site găsești ceva referitor la "Diferența dogmatică și liturgică între Liturghia ortodoxă , catolică, protestantă și neoprotestantă". Îți dau link-ul , și sper să meargă , dacă nu tastezi titlul și găsești articolul regretatului Pr. Stăniloae : http://www.crestinortodox.ro/cuvinte...liturghia-ortc
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.12.2009, 12:07:45
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit Stie cineva?

Stie cineva cine a scris Biblia?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.12.2009, 12:43:55
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Eu lucrez tot in Spania.Referitor la "ruperea"in doua a bisericii crestine,cred ca s-a facut din motive politice.
Inseamna ca nu cunosti indeajuns istoria bisericii si implicit a Marii Schisme.
Iar citind ultima ta intrebare imi dau seama ca am dreptate.

Last edited by Hector; 26.12.2009 at 13:32:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta dintre un ortodox si un catolic Marinela Nunta 30 16.07.2011 11:56:44
ce fel de catolic poate fi cel botezat ortodox MariaB Biserica Romano-Catolica 15 30.10.2010 16:55:32
DIFERENTELE dintre Biserica Ortodoxã si cea Romano-Catolicã de Pãrintele Cleopa RauL15 Biserica Romano-Catolica 84 14.04.2010 09:32:04
Un preot greco-catolic inselat de duhuri rele injunghie un ortodox mihailt Generalitati 4 21.02.2010 11:14:48
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52