Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 10.06.2011, 21:11:28
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Incearca, ca atunci cand scrii sa-ti indulcesti putin mesajul pentru ca, totusi, suntem pe un forum crestin.
In ceea ce priveste "vina" actualilor pensionari pentru instaurarea comunismului eu zic ca ar fi bine sa mai pui mana pe o carte de istorie. Ceea ce s-a intamplat la 23 august 1944 a decis soarta Romaniei atunci s-a instaurat comunismul.
Pensionarii se straduiesc sa supravietuiasca bietii de ei. E cumplit ca dupa o viata de munca sa nu poti nici macar sa te hranesti cum trebuie nicidecum sa-ti mai permiti altceva.
Daca au ghinionul sa fie si bolnavi atunci situatia e si mai grava.
Cei care lucreaza in sistemul de stat au fost si sunt vesnic nemultumiti....
Nimeni nu te obliga sa lucrezi intr-un loc unde nu esti multumit. Nicaieri in lumea asta indiferent cat este o tara de dezvoltata cei care lucreaza la stat au salarii mai mici decat cei de la privat.
In cel privat nimeni nu te tine daca nu esti bun. Ai vazut vreunul de la privat facand greva sau protestand? Nu! Adica ai putea sa protestezi dar ar fi ca si cum ai striga la Luna!
Aici ca sa supravietuiesti si sa-ti pastrezi locul de munca tragi non-stop.
Desi sunt pe un forum crestin, aici este plin de atei, chiar deunazi vorbeam cu unul!
O sa imi indulcesc tonul cand vor vorbi si altii frumos!
Apostrofati-le va rog si pe doamnele care au vorbit asa de "frumos" cu mine, nu fiti partinitoare.
Eu cunosc istorie foarte bine, nu este nevoie sa citesc , stiu ca comunismul a fost adus de rusi, problema este alta.
Daca actualii pensionari, tineri atunci faceau ceva poate ca nu se ajungea sa fie asa de rau, problema cu comunismul este lunga si putem vb. pana maine pe subiectul asta.
Si la revolutie tinerii au fost pe baricade, batranii au stat dupa perdele si pana la urma tot batranii au luat puterea, vezi Iliescu, Brucan etc.
Si eu ma chinui sa supravietuiesc si nimeni nu imi plange de mila!
Decat sa ii plangeti pe pensionari mai bine i-ati ajuta!
Sunt multumita de locul meu de munca, sunt nemultumita ca pensionarii sunt platiti din salariile noastre iar pensiile lor de multe ori sunt mai mari ca salariile (pe langa reducerile si gratuitatile care le au), toata lumea ii plange, pe angajati de orice fel nu ii plange nimeni!
Hai sa dam in angajati ca ei oricum lucreaza ca prostii!
Aici nu era o chestiune despre bugetari si privati nu inteleg de ce ati deschis suvbiectul, vb. de pensionari, fiecare cu ce il doare! Oricum, eu consider si ca privatii ar trebui sa faca gura, daca ar fi mai uniti ar putea sa protesteze, doar nu va concediaza pe toti, daca sunteti uniti faceti multe!
Reply With Quote
  #142  
Vechi 11.06.2011, 00:37:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
Mai, ce de crestini ortodocsi cumsecade pe forumul asta! Nu mai poate omul sa spuna o parere rezultata dintr-o experienta de viata, si nu din auzite ca imediat sariti ca ulii asupra prazii!
Daca rautatea ar durea.....
Draga mea, intr-adevar, aici este un forum ortodox, nu un cos de gunoi pentru frustrari marunte. Eu una, macar ca sunt mai tanara decat tine, m-am simtit foarte prost auzindu-te cum aduci injurii unor semeni de-ai nostri. Tu nu ai bunici?
Rautatea ca rautatea, dar egoismul face ravagii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 11.06.2011, 02:03:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
Eu doar am spus ca majoritatea pensionarilor pe care ii cunosc pe strada si in tramvai sunt : imputiti, pentru ca in loc sa se spele , opresc apa ca sa nu mai plateasca dar in schimb stau la coada la carne si 3 ore pentru ca numai la mancare se gandesc!

Ca dovada ca se gandesc numai la mancare toata ziua ii vad cu plase si incurca lumea in tramvai, ceea ce nu mi se pare normal, intr-o tara civilizata nu vezi asa ceva

Mi-e ciuda pe acesti pensionari pentru ca atunci cand eu vin acasa seara cu tramvaiul, nu am loc sa stau jos din cauza lor, desi as avea dreptul sa stau mai mult jos! Ei ce fac toata ziua? Plimba plasele si tot ei sunt obositi!

Pretentiile pensionarilor ma scot din sarite, ei trebuie sa nu aiba pensia taiata dar eu sa am salariul taiat, toata lumea se ingrijeste de pensionari, de bugetari cui ii pasa?

Nu imi convine ca pensionarii au reduceri peste tot, cu ce drept? Ca sunt batarni?
Mai bine sa incurajam tineretul si nu mi se pare normal ca un pensionar sa aiba pensia mai mare decat salariul mediu pe economie, desi si pensiile tot din salariile actuale se platesc!

Am multe nemultumiri, tot pensionarii au adus si comunismul in Romania si ei l-au perpetuat! Si la ora actuala ne merge prost ca numai batranii sunt la putere!
Pensionarii ar trebui sa aiba respect pentru tineri pentru ca ei ii tin in spate, daca nu am fi noi de unde v-ati lua pensia?

Si inchei ca numai ma enervez!
Daca te crezi o tanara capabila, de ce te complaci sa fii consumator in sistemul bugetar si stai la mila statului sa te plateasca? Ai curaj si intra in sectorul privat si contribuie la PIB ca sa creasca nivelul de trai in Romania si nu te mai lua tu de bietii pensionari! Ar trebui sa te aduca si pe tine Boc in asa hal incat sa nu ai cu ce-ti plati utilitatile, sa intelegi de ce consuma cu masura pensionarii si curentul si apa si gazul! Spui ca batranii sunt la putere? Dar tinerii unde sunt sa rastoarne Guvernul si sa ocupe tot ei si locuri in Parlament? Pai din pub-uri, cluburi si tramvaie nu poti decat sa dai din gura, ca altceva mai bun tot n-ai de facut.

Stii care-i culmea nesimtirii?
Raspuns:-"atunci cand eu vin acasa seara cu tramvaiul, nu am loc sa stau jos din cauza lor, desi as avea dreptul sa stau mai mult jos"

Pe tine nu te-au invatat parintii elementarul respect fata de cei din jur? In special fata de oamenii in varsta?
Hai ca te invat eu : cand te afli in tramvai( ca sa vb la subiect) si stai bine merci pe un scaun, daca in raza ta vizuala se afla o persoana mai in varsta sau o persoana cu handicap sau o femeie insarcinata sau o femeie cu copil in brate sau un copil mic sau o persoana de orice varsta care iti pare bolnava, te ridici respectuos si ii cedezi locul.Mai mult, fiind tanara, cand urci in tramvai si e inghesuiala, ramai in picioare, lasa altora un potential loc.

Te mai intreb ceva in incheiere : tu bugetar fiind, nu tot grija mancarii( ca si pensionarii) o ai in primul rand? Sau poate ca tu nu o ai daca stai cu parintii, dar intreaba-i te rog pe ei!

PS- si lasa nu-ti mai fa tu griji din ce-s platiti pensionarii . Ei au muncit o viata intreaga si au adus zeci de ani de zile contributii la bugetul de stat.

Ei trebuie respectati si iubiti pentru ca toti sunt batranii nostri! Nu ai auzit ca cine n-are batrani sa-si cumpere?Sau crezi ca asta-i vorba-n vant?
Reply With Quote
  #144  
Vechi 11.06.2011, 09:49:37
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca te crezi o tanara capabila, de ce te complaci sa fii consumator in sistemul bugetar si stai la mila statului sa te plateasca? Ai curaj si intra in sectorul privat si contribuie la PIB ca sa creasca nivelul de trai in Romania si nu te mai lua tu de bietii pensionari! Ar trebui sa te aduca si pe tine Boc in asa hal incat sa nu ai cu ce-ti plati utilitatile, sa intelegi de ce consuma cu masura pensionarii si curentul si apa si gazul! Spui ca batranii sunt la putere? Dar tinerii unde sunt sa rastoarne Guvernul si sa ocupe tot ei si locuri in Parlament? Pai din pub-uri, cluburi si tramvaie nu poti decat sa dai din gura, ca altceva mai bun tot n-ai de facut.

Stii care-i culmea nesimtirii?
Raspuns:-"atunci cand eu vin acasa seara cu tramvaiul, nu am loc sa stau jos din cauza lor, desi as avea dreptul sa stau mai mult jos"

Pe tine nu te-au invatat parintii elementarul respect fata de cei din jur? In special fata de oamenii in varsta?
Hai ca te invat eu : cand te afli in tramvai( ca sa vb la subiect) si stai bine merci pe un scaun, daca in raza ta vizuala se afla o persoana mai in varsta sau o persoana cu handicap sau o femeie insarcinata sau o femeie cu copil in brate sau un copil mic sau o persoana de orice varsta care iti pare bolnava, te ridici respectuos si ii cedezi locul.Mai mult, fiind tanara, cand urci in tramvai si e inghesuiala, ramai in picioare, lasa altora un potential loc.

Te mai intreb ceva in incheiere : tu bugetar fiind, nu tot grija mancarii( ca si pensionarii) o ai in primul rand? Sau poate ca tu nu o ai daca stai cu parintii, dar intreaba-i te rog pe ei!

PS- si lasa nu-ti mai fa tu griji din ce-s platiti pensionarii . Ei au muncit o viata intreaga si au adus zeci de ani de zile contributii la bugetul de stat.

Ei trebuie respectati si iubiti pentru ca toti sunt batranii nostri! Nu ai auzit ca cine n-are batrani sa-si cumpere?Sau crezi ca asta-i vorba-n vant?

Subscriu! Tocmai ceva în genul ăsta voiam să scriu și eu! Sunt persoane ca Diana din cauza cărora lumea zice "tinerii din ziua de azi nu mai au pic de educație". Mă distrează că tot ei sunt cei revoltați. Ăia mai needucați și mai cu mintea creață se apucă să se bată cu pumnu'n piept! Vai de ei...
Reply With Quote
  #145  
Vechi 11.06.2011, 09:51:19
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga mea, intr-adevar, aici este un forum ortodox, nu un cos de gunoi pentru frustrari marunte. Eu una, macar ca sunt mai tanara decat tine, m-am simtit foarte prost auzindu-te cum aduci injurii unor semeni de-ai nostri. Tu nu ai bunici?
Rautatea ca rautatea, dar egoismul face ravagii.
Toti bunicii mei nu s-au incadrat in categoria descrisa mai sus. Nu sunt frustrari, descriam o stare de fapt pe care am observat-o in jurul meu, daca nu mai are voie omul sa isi spuna o parere... unde ajungem la dictatura? Si eu nu inteleg de ce va bagati in discutiile altora , eu am vb. cu altcineva, va bagati aiurea in treaba.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 11.06.2011, 09:58:46
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
pensiile lor de multe ori sunt mai mari ca salariile (pe langa reducerile si gratuitatile care le au)
Tu nu știi pe ce lume trăiești!


Citat:
toata lumea ii plange, pe angajati de orice fel nu ii plange nimeni!
Te plâng eu! Pentru că nu ai decât răutate în tine, iar educație niet!
Reply With Quote
  #147  
Vechi 11.06.2011, 10:01:22
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
Toti bunicii mei nu s-au incadrat in categoria descrisa mai sus. Nu sunt frustrari, descriam o stare de fapt pe care am observat-o in jurul meu, daca nu mai are voie omul sa isi spuna o parere... unde ajungem la dictatura? Si eu nu inteleg de ce va bagati in discutiile altora , eu am vb. cu altcineva, va bagati aiurea in treaba.

Omul are voie să-și exprime părerea, dar cu un dram de bun-simț! Și draga mea, în caz că nu ți-ai dat seama, aici e un forum, toată lumea are dreptul "să se bage". Te rog să nu uiți de cei șapte ani de acasă!
Reply With Quote
  #148  
Vechi 11.06.2011, 10:05:05
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca te crezi o tanara capabila, de ce te complaci sa fii consumator in sistemul bugetar si stai la mila statului sa te plateasca? Ai curaj si intra in sectorul privat si contribuie la PIB ca sa creasca nivelul de trai in Romania si nu te mai lua tu de bietii pensionari! Ar trebui sa te aduca si pe tine Boc in asa hal incat sa nu ai cu ce-ti plati utilitatile, sa intelegi de ce consuma cu masura pensionarii si curentul si apa si gazul! Spui ca batranii sunt la putere? Dar tinerii unde sunt sa rastoarne Guvernul si sa ocupe tot ei si locuri in Parlament? Pai din pub-uri, cluburi si tramvaie nu poti decat sa dai din gura, ca altceva mai bun tot n-ai de facut.

Stii care-i culmea nesimtirii?
Raspuns:-"atunci cand eu vin acasa seara cu tramvaiul, nu am loc sa stau jos din cauza lor, desi as avea dreptul sa stau mai mult jos"

Pe tine nu te-au invatat parintii elementarul respect fata de cei din jur? In special fata de oamenii in varsta?
Hai ca te invat eu : cand te afli in tramvai( ca sa vb la subiect) si stai bine merci pe un scaun, daca in raza ta vizuala se afla o persoana mai in varsta sau o persoana cu handicap sau o femeie insarcinata sau o femeie cu copil in brate sau un copil mic sau o persoana de orice varsta care iti pare bolnava, te ridici respectuos si ii cedezi locul.Mai mult, fiind tanara, cand urci in tramvai si e inghesuiala, ramai in picioare, lasa altora un potential loc.

Te mai intreb ceva in incheiere : tu bugetar fiind, nu tot grija mancarii( ca si pensionarii) o ai in primul rand? Sau poate ca tu nu o ai daca stai cu parintii, dar intreaba-i te rog pe ei!

PS- si lasa nu-ti mai fa tu griji din ce-s platiti pensionarii . Ei au muncit o viata intreaga si au adus zeci de ani de zile contributii la bugetul de stat.

Ei trebuie respectati si iubiti pentru ca toti sunt batranii nostri! Nu ai auzit ca cine n-are batrani sa-si cumpere?Sau crezi ca asta-i vorba-n vant?

Am lucrat si in sistemul privat, doamna vedeti ca vorbiti fara sa stiti, in ambele locuri am lucrat si am primit un salariu de mizerie (la privat mai rau ca la stat), atacati omul fara sa stiti, este ultima data cand o sa mai vorbesc cu d-voastra pentru ca nu cunoasteti omul si va legati de el de dragul scandalului, v-ati bagat in discutia mea cu altcineva doar asa, aiurea ca sa va aflati in treaba.
Pensionarii consuma cu moderatie ca sunt zgarciti, si imputiti cum au fost toata viata, au fost o generatie de imputiti, de aceea suntem unde suntem, pensionarii ne-au adus in halul in care suntem, tinerii lucreaza in afara, batranii sunt la conducere! Tinerii sunt in Spania nu au cum sa rastoarne guvernul!
Eu nu merg in puburi si cluburi nu ma cunoasteti, vorbiti aiurea fara sa cunoasteti un om, din pura rautate!
Da, mi se pare normal sa stau jos cand vin seara de la lucru, pensionarii nu fac nimic toata ziua si tot ei sa stea jos? Dupa ce ca ati adus tara in halul in care e sa va cedez locul? Nu aveti respectul meu!
D-voastra sunteti si nesimtita ca jigniti oamenii fara sa ii cunoasteti, sunteti o persoana rea, plina de venin!
Nu ma invatati nimic pe mine, nu aveti dreptul si nici caderea!
Am grija mancarii, dar nu intr-un mod atat de disperat ca pensionarii, mananc si paine cu unt daca am, nu stau 3 ore la coada sa iau carne!
Nu ma cunoasteti, nu stau cu parintii, de unde trageti concluzia!
Sunteti prost informata, pensionarii sunt platiti din SALARIILE celor care actualmente muncesc nu din contributiile lor la stat, care s-au furat de multa vreme de guvernanti!
Este ultima oara cand o sa mai vorbesc cu d-voastra pe acest forum, va rog sa nu mai imi adresati nimic ca nu va voi mai raspunde!
Reply With Quote
  #149  
Vechi 11.06.2011, 10:08:59
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
Am lucrat si in sistemul privat, doamna vedeti ca vorbiti fara sa stiti, in ambele locuri am lucrat si am primit un salariu de mizerie (la privat mai rau ca la stat), atacati omul fara sa stiti, este ultima data cand o sa mai vorbesc cu d-voastra pentru ca nu cunoasteti omul si va legati de el de dragul scandalului, v-ati bagat in discutia mea cu altcineva doar asa, aiurea ca sa va aflati in treaba.
Pensionarii consuma cu moderatie ca sunt zgarciti, si imputiti cum au fost toata viata, au fost o generatie de imputiti, de aceea suntem unde suntem, pensionarii ne-au adus in halul in care suntem, tinerii lucreaza in afara, batranii sunt la conducere! Tinerii sunt in Spania nu au cum sa rastoarne guvernul!
Eu nu merg in puburi si cluburi nu ma cunoasteti, vorbiti aiurea fara sa cunoasteti un om, din pura rautate!
Da, mi se pare normal sa stau jos cand vin seara de la lucru, pensionarii nu fac nimic toata ziua si tot ei sa stea jos? Dupa ce ca ati adus tara in halul in care e sa va cedez locul? Nu aveti respectul meu!
D-voastra sunteti si nesimtita ca jigniti oamenii fara sa ii cunoasteti, sunteti o persoana rea, plina de venin!
Nu ma invatati nimic pe mine, nu aveti dreptul si nici caderea!
Am grija mancarii, dar nu intr-un mod atat de disperat ca pensionarii, mananc si paine cu unt daca am, nu stau 3 ore la coada sa iau carne!
Nu ma cunoasteti, nu stau cu parintii, de unde trageti concluzia!
Sunteti prost informata, pensionarii sunt platiti din SALARIILE celor care actualmente muncesc nu din contributiile lor la stat, care s-au furat de multa vreme de guvernanti!
Este ultima oara cand o sa mai vorbesc cu d-voastra pe acest forum, va rog sa nu mai imi adresati nimic ca nu va voi mai raspunde!

Tu ești chiar nesimțită! Te sfătuiesc amical să ieși din scenă, că te faci singură de râs! Ești jalnică!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 11.06.2011, 10:15:29
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Tu ești chiar nesimțită! Te sfătuiesc amical să ieși din scenă, că te faci singură de râs! Ești jalnică!
Subscriu draga mea. Cu completarea : prostul nu e prost destul daca nu e si fudul!!:-)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
Vasile cel Mare - un sfant intelept si milos NECTARIE Generalitati 3 04.01.2011 16:20:48
un sfat intelept pentru tineri teodora21 Nunta 12 05.01.2010 23:18:22
La multi ani prietenului nostru intelept cristiboss(Cristian) tigerAvalo9 Generalitati 30 28.12.2008 15:49:41
Un Parinte intelept Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 3 16.09.2008 23:03:08