Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2008, 09:39:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciune pentru impacarea cu cei invrajbiti

[SIZE=3]"Doamne miluieste pe cei care ma urasc,se sfadesc cu mine si ma ocarasc:asemenea pe cei care ma vorbesc de rau,ca nu cumva vreunul din ei sa pateasca ceva pentru mine necuratul,nici in veacul de acum,nici in cel ce va sa fie.Ci-i sfinteste pe dansii cu mila Ta,si-i acopera de bunatatea Ta,Preabunult Stapane.Amin"[SIZE=2]Rugaciune pentru impacare[/SIZE][/SIZE]

Vreau sa va propun sa incepem o rugaciune pentru a ne impaca cu cei cu care, pentru diferite pricini nu vorbim sau suntem in vrajba.Sa le cerem iertare si chiar daca acestia nu vor citi nicodata aceste randuri sa avem nadejdea ca bunul si milostivul Dumnezeu ne va auzi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2008, 14:40:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am deschis acest topic cu scopul de a incerca sa ne depasim mandria si sa incercam sa iertam pe acei care ne-au suparat sau pe care i-am suparat(sa le cerem iertare).Sunt oameni care atunci cand le ceri iertare automat considera ca tu esti vinovat pentru toate necazurile lor si nu te iarta.
Vreau sa ma rog bumului si milostivului Dumnezeu sa ma ajute sa-mi amintesc de supararile ce am facut altora pentru a putea sa-i rog sa ma ierte.
Ma rog pentru:Maria,Lucretia,Jana -intoarcerea lor cu ganduri bune asupra mea.
Ma mai rog pentru ca Stefan sa se impace cu Raluca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2008, 07:37:47
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Rugaciune pentru impacarea/ sau pentru vrajmasi

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
[SIZE=3]"Doamne miluieste pe cei care ma urasc,se sfadesc cu mine si ma ocarasc:asemenea pe cei care ma vorbesc de rau,ca nu cumva vreunul din ei sa pateasca ceva pentru mine necuratul,nici in veacul de acum,nici in cel ce va sa fie.Ci-i sfinteste pe dansii cu mila Ta,si-i acopera de bunatatea Ta,Preabunult Stapane.Amin"[SIZE=2]Rugaciune pentru impacare[/SIZE][/SIZE]

Vreau sa va propun sa incepem o rugaciune pentru a ne impaca cu cei cu care, pentru diferite pricini nu vorbim sau suntem in vrajba.Sa le cerem iertare si chiar daca acestia nu vor citi nicodata aceste randuri sa avem nadejdea ca bunul si milostivul Dumnezeu ne va auzi.

RUGACIUNE pentru IMPACAREA CELOR INVRAJBITI

O, Maica a lui Dumnezeu mult-patimitoare, ceea ce pentru curatia ta si pentru nenumaratele suferinte indurate de tine pe pamant, esti mai presus decat toate fiicele pamantului, primeste suspinele noastre multindurerate si ne pazeste sub acoperamatul milostivirii tale, caci alt adapost si solire calda in afara de tine nu avem, ci tu, indraznire avand catre Cel nascut din tine, ajuta-ne si ne mantuieste cu rugaciunile tale ca fara de oprelisti sa ajungem in imparatia cerurilor, unde impreuna cu toti sfintii vom canta lui Dumnezeu Celui in Treime, acum si pururea si in vecii vecilor, Amin!


Am sa ma rog pentru Ivano, Bruna si altii pe care nu i-am pomenit aici.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2008, 16:05:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit pe un blog ortodox cateva cuvinte minunate ale unei maici pe nume Gavrilia.
"[SIZE=3]Orisice ni se intampla este numai vina noastra[/SIZE]"
Si o poezie despre iertare.

"[SIZE=3]De ce ma priviti cu uimire prieteni?/nu va suprati.... va rog,/nu va suparati/ca stau mut si nemiscat/ la masa voastra.[/SIZE]
[SIZE=3]/Dar cum sa ma satur,/(de o viata incerc)/band,mancand/si vorbind,/cand port in inima,/setea si foamea/lui Dumnezeu?/[/SIZE]
[SIZE=3]Iertati-ma/daca vreti sa ma hraniti/si sa ma adapati/dati-mi iertarea voastra/ I E R T A T I-M A!"[/SIZE]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2008, 14:43:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un sfant spunea ca atunci cand suntem invrajbiti cu cineva sa indraznim sa-l chemam in ajutor chiar pe Mantuitorul nostru: ,,Doamne Iisuse Hristoase, trimite-i lui (N) un gand bun pentru mine. Spune-i sa ma ierte caci si eu i-am gresit." Si apoi sa acceptam voia lui Dumnezeu! Caci unor persoane le poate impietri inima din motive stiute numai de El.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2008, 19:14:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se apropie cu pasi grabiti sfarsitul postului si se pare ca nici de aceasta data nu am fost suficient de vrednica pentru a capata iertare din partea celor cu care nu sunt in armonie.Nu-mi ramane decat sa spun"Doamne ,daca aceasta este voia ta,inseamna ca nu-mi este de folos aceasta"
Am gasit o rugaciune de seara scurta si folositoare dupa parerea mea.
[SIZE=3]Rugaciune de seara[/SIZE]
[SIZE=3]1.Doamne iti multumesc si te binecuvantez pentru ca astazi:[/SIZE]
[SIZE=3]2.Doamne ajuta-ma sa iert cum ierti Tu,vino Tu in mine si iarta pe:[/SIZE]
[SIZE=3]3.Doamne iarta-ma si pe mine pentru ca:[/SIZE]
[SIZE=3]4.Doamne ajuta-ma ca maine sa[/SIZE][SIZE=1]rugaciune a Maicii Siluana)[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]

[SIZE=3][/SIZE]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2008, 20:44:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

RUGACIUNE CATRE MAICA DOMNULUI ;Prea Sfinta Nascatoare de Dumnezeu,care ai adus pe pamint Lumina intregii zidiri,lumineaza intunericul mintii si al inimilor noastre,ca sa ne cunoastem pacatele ,sa ne caim pentru ele si ca sa nu le mai savirsim.Tu ,care ai nascut cu trup pe Imparatul pacii,sadeste in noi pacea Fiului tau si goneste din sufletele nostre viforul patimilor.Tu ,care esti izvor nesecat de vindecari,tamaduieste neputintele noastre si ne alina durerile,ca toate le poti cite le voiesti, ca o Maica a Celui Atotputernic.AMIN

RUGACIUNE CATRE MINTUITORUL SI MARELE ARHIEREU IISUS HRISTOS:Doamne,daruieste-mi sa intimpin cu liniste sifleteasca tot ce-mi va aduce ziua aceasta.
Da-mi mie a ma lasa in intregime voii Tale sfinte,in tot ceasul zilei acesteia,povatuieste-ma in toate si Insuti ma sprijineste.
Orice vesti mi-ar sosi in timpul zilei ,ajuta-ma sa le primesc in liniste sufleteasca si cu deplina incredintare ca in toate -i voia TA cea sfinta.
In toate vorbele si faptele calauzeste-mi gindurile si simtirile,in toate intimplarile neasteptate nu ma lasa sa uit ca totul este trimis de Tine.
INVATA-MA SA FIU DREPT SI INTELEPT CU FIECARE MEMBRU AL FAMILIEI MELE DUHOVNICESTI,PRE NIMENI SA NU AMARASC,PRE NIMENI SA NU RAZVRATESC.
DOAMNE,da-mi putere sa port osteneala zilei ce vine si sa traiesc tot ce imi va aduce ea.Calauzeste-mi vointa si invata-ma sa ma rog ,sa nadajduiesc ,sa cred,sa iubesc ,sa rabd ,sa iert.AMIN

ACESTE RUGACIUNI LE-AM GASIT CU SURPRINDERE ,PLACUTA SURPRINDERE, PE DOSUL UNOR ICOANE CUMPARATE DE LA MANASTIREA BISTRITA-VILCEA ,icoana a MAICII DOMNULUI si a ARHIEREULUI IISUS HRISTOS ,dupa ce am ajuns acasa ,si intr-un moment cind chiar aveam mare nevoie de a ma ruga astfel .Domnul stie ca eu nu prea stiu sa ma rog si cred ca de aceea m-a ajutat sa cumpar aceste doua frumoase icoane -vederi ,fara a sti atunci cind le-am cumparat ce ele au aceste frumoase rugaciuni pe dosul lor!MARE ESTE DUMNEZEU SI MAICA LUI.!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.12.2008, 20:09:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumoase rugaciuni,le-am citit cu lacrimi in ochi,si cuvintele tale asemenea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.12.2008, 20:17:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Un sfant spunea ca atunci cand suntem invrajbiti cu cineva sa indraznim sa-l chemam in ajutor chiar pe Mantuitorul nostru: ,,Doamne Iisuse Hristoase, trimite-i lui (N) un gand bun pentru mine. Spune-i sa ma ierte caci si eu i-am gresit." Si apoi sa acceptam voia lui Dumnezeu! Caci unor persoane le poate impietri inima din motive stiute numai de El.
Ultima fraza mi-a placut foarte mult.Contine un mare adevar.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.12.2008, 22:13:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cam vorbesc singura pe acest topic,se pare ca multi si-au rezolvat aceasta problema,eu inca ma mai straduiesc.Printr-o trimitere facuta de Jenica am gasit aceasta rugaciune si voi scrie fragmente din ea aici (multumesc Jeni).

[SIZE=3]Doamne binecuvanteaza pe vrajmasii mei[/SIZE]
Vrajmasii m-au impins mai mult spre Tine,in bratele Tale,mai mult decat prietenii.
-Ei au marturisit in lcul meu pacatele mele in fata lumii,
-Ei m-au biciuit cand eu m-am crutat de biciuire,
-Ei m-au chinuit atunci cand eu am fugit de chinuri,
-Ei m-au hulit atunci cand eu m-am amgulit pe mine insumi,
-Ei m-au scuipat atunci cand eu m-am mandrit cu mine insumi,
-Cand eu m-am facut intelept ei m-am facut nebun,
-Cand m-am facut puternic ei au ras de mine ca de un pitic,
-Cand am vrut sa conduc pe oameni ei m-au condus inapoi,
-Cand m-am grabit sa ma imbogatesc ei m-au smucit inapoi cu mana de fier,
-Cand m-am gandit sa dorm linistit ei m-au trezit din somn,
Cand mi-am zidit casa pentru viata lunga si linistita ei au daramat-o si m-au izgonit afara.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
O rugaciune pentru prietena mea va rog istina Umanitare 20 30.10.2010 16:53:20
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
rugaciune pentru Rares arkash Rugaciuni 4 18.11.2009 23:20:37
Rugaciune pentru sot Tia Rugaciuni 0 27.11.2008 12:34:22