Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2151  
Vechi 28.02.2012, 14:50:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
As fi raspuns, dar sunt femeie si trebuie sa tac mai mult.

Lucian, uita-te putin pe topic in urma si vezi cat am scris eu pe acest subiect. Si de fiecare data vine cate cineva nou si o ia de la capat cu intrebarile. E si asta o metoda de a obosi omul si a-l face sa taca. :)

Am ajuns la concluzia ca ortodocsilor nu le trebuie vorbirea in limbi; mai sunt destule alte lucruri care trebuie facute inainte de asta. Apoi vom mai vedea...
doamna, in anul de gratie 2012 ar mai fi necesara vorbirea in limbi? V-ati intrebat de ce si pentru ce a existat in perioada apostolica vorbirea in limbi? Doamne ajuta!
  #2152  
Vechi 28.02.2012, 16:35:36
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Adevarul este undeva la mijloc, nu toate comunitatile de penticostali accepta vorbirea in limbi in orice conditi ci doar daca se manifesta in situatii necesare de a comunica cu cineva strain spre a aduce rod duhovnicesc.

In rest nu se accepta -interpretarea versetului care pune ca altul vb in limbi catre Dumnezeu este facuta in sensul in care un tigan se roaga pe tiganeste sau un lipovean pe ruseste care nu e dar de a vb in limbi ci doar vorbire in alte lmbi necunoscute altora.
  #2153  
Vechi 28.02.2012, 16:45:08
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
As fi raspuns, dar sunt femeie si trebuie sa tac mai mult.

Lucian, uita-te putin pe topic in urma si vezi cat am scris eu pe acest subiect. Si de fiecare data vine cate cineva nou si o ia de la capat cu intrebarile. E si asta o metoda de a obosi omul si a-l face sa taca. :)

Am ajuns la concluzia ca ortodocsilor nu le trebuie vorbirea in limbi; mai sunt destule alte lucruri care trebuie facute inainte de asta. Apoi vom mai vedea...
Ce alte lucruri ar trebui sa faca ortodocsii dupa parerea d-voastra?
  #2154  
Vechi 28.02.2012, 17:13:32
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Ce alte lucruri ar trebui sa faca ortodocsii dupa parerea d-voastra?
daca ar incepe sa vb in limbi, probabil lucrul acesta ar fi suficient, doar la asta se rezuma credinta unui penticostal, limbi si atat, ai reusit sa indrugi cateva cuvinte necunoscute? atunci totul e ok!
  #2155  
Vechi 28.02.2012, 17:15:55
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Ce alte lucruri ar trebui sa faca ortodocsii dupa parerea d-voastra?
In primul rand pocainta, plangerea pacatelor cu lacrimi si renuntarea la ele. Apoi cunoasterea invataturilor crestine de baza: cine este Hristos, de ce ar trebui sa Il urmam, ce este mantuirea, cum se obtine ea, ce rol are impartasania si spovedania, etc. Iar apoi practicarea celor invatate si avansarea in smerenie si pocainta. Si aceleasi lucruri imi trebuie si mie.

Darurile vin dupa o traire conforma Cuvantului lui Dumnezeu si dupa cum vrea Dumnezeu sa dea. E drept ca darurile mai vin si peste cei ce nu merita, cum a venit proorocia peste Saul sau Caiafa, dar acesti oameni nu sunt de invdiat, caci atunci cand nu esti vrednic de darul lui Dumnezeu acest dar iti poate fi spre osanda.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
doamna, in anul de gratie 2012 ar mai fi necesara vorbirea in limbi? V-ati intrebat de ce si pentru ce a existat in perioada apostolica vorbirea in limbi? Doamne ajuta!
M-am intrebat, domnule Stefan. Consider ca acest dar ar fi necesar si acum din aceleasi motive ca si atunci. Situatia nu e mult schimbata.

Dar totusi, de ce ma intrebati aceste lucruri? Vreti sa aflati mai multe, va este de folos duhovnicesc sau vreti sa ne salvati sufletul din ratacire? Cred ca v-ar fi de folos o mica introspectie la inceput de post.
Doamne-ajuta!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 28.02.2012 at 17:46:22.
  #2156  
Vechi 28.02.2012, 20:30:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
In primul rand pocainta, plangerea pacatelor cu lacrimi si renuntarea la ele. Apoi cunoasterea invataturilor crestine de baza: cine este Hristos, de ce ar trebui sa Il urmam, ce este mantuirea, cum se obtine ea, ce rol are impartasania si spovedania, etc. Iar apoi practicarea celor invatate si avansarea in smerenie si pocainta. Si aceleasi lucruri imi trebuie si mie.

Darurile vin dupa o traire conforma Cuvantului lui Dumnezeu si dupa cum vrea Dumnezeu sa dea. E drept ca darurile mai vin si peste cei ce nu merita, cum a venit proorocia peste Saul sau Caiafa, dar acesti oameni nu sunt de invdiat, caci atunci cand nu esti vrednic de darul lui Dumnezeu acest dar iti poate fi spre osanda.



M-am intrebat, domnule Stefan. Consider ca acest dar ar fi necesar si acum din aceleasi motive ca si atunci. Situatia nu e mult schimbata.

Dar totusi, de ce ma intrebati aceste lucruri? Vreti sa aflati mai multe, va este de folos duhovnicesc sau vreti sa ne salvati sufletul din ratacire? Cred ca v-ar fi de folos o mica introspectie la inceput de post.
Doamne-ajuta!
doamna , cititi din nou Biblia si vedeti de ce a fost necesara vorbirea in limbi, si mai ales scopul vorbirii in limbi. Doamne ajuta!
  #2157  
Vechi 28.02.2012, 20:43:44
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Frate Stefane, fratia ta a citit candva in Biblie oaresce despre scopul vorbirii in limbi ? Doamne ajuta.
  #2158  
Vechi 28.02.2012, 20:49:05
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Frate Stefane, fratia ta a citit candva in Biblie oaresce despre scopul vorbirii in limbi ? Doamne ajuta.


Scopul vorbirii in limbi a fost propovaduirea Evangheliei neamurilor. Stiu ca voi aveti alta interpretare...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #2159  
Vechi 28.02.2012, 21:10:09
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Scopul vorbirii in limbi a fost propovaduirea Evangheliei neamurilor. Stiu ca voi aveti alta interpretare...
Sigur ca da sora Lacrimi.
Frate Stefan insa zicea ca a citit in Biblie despre un oaresce scop.

Abia astept sa-l dezvaluie...
Doamne ajuta.

Last edited by penticostalul; 28.02.2012 at 23:08:29.
  #2160  
Vechi 28.02.2012, 22:54:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
doamna , cititi din nou Biblia si vedeti de ce a fost necesara vorbirea in limbi, si mai ales scopul vorbirii in limbi. Doamne ajuta!
M-ati intrebat si v-am raspuns. V-am intrebat si eu ceva si o ocoliti. Nu e prea onest, dar e de senzatie, nu? :)

Sper ca macar dvs insiva v-ati raspuns la intrebarea mea...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10