Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2009, 17:42:47
adri-ionela's Avatar
adri-ionela adri-ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit baietelul meu a murit nebotezat

A 2 a zi dupa ce am nascut, baietelul meu a murit. Nu am apucat sa il botezam si doresc sa stiu ce pot sa fac in cazul asta?
Cand a avut loc inmormantarea preotul a fost intebat ce mai putem face si el a spus ca nimic pentru ca este nebotezat.
Nu vreu sa procedez gresit. Ma rog pentru sufletul lui, cand merg la biserica aprind o lumanare. Am fost la o maternitate si am dat niste costumase, lapte, pampers, dar nu cu lumanare cum se procedeaza cand imparti pentru ca nu am vrut sa gresesc.
Oare nu pot sa impart sau nu pot sa fac mai nimic crestineste pentru sufletul lui, asa cum se face cand moare cineva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2009, 17:48:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Dumnezeu sa iti ajute in acest moment dificil si dureros pe care il traiesti. Hristos a inviat!

Orice copil care moare este primit direct de Dumnezeu, dupa Sf. Grigore Teologul (de Nissa), un mare parinte al Bisericii.
Nu se fac slujbe pentru cei nebotezati pontru ca se considera ca nu au intrat in comunitatea crestina, dar asta nu inseamna nicidecum ca nu sunt mantuiti. Ei nu intra pur si simplu in competenta Bisericii, as zice.
Milostenie, rugaciune si fapte bune se pot face insa intotdeauna!
Nu te ingrijora pentru soarta lui!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2009, 17:53:00
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri-ionela Vezi mesajul
A 2 a zi dupa ce am nascut, baietelul meu a murit. Nu am apucat sa il botezam si doresc sa stiu ce pot sa fac in cazul asta?
Cand a avut loc inmormantarea preotul a fost intebat ce mai putem face si el a spus ca nimic pentru ca este nebotezat.
Nu vreu sa procedez gresit. Ma rog pentru sufletul lui, cand merg la biserica aprind o lumanare. Am fost la o maternitate si am dat niste costumase, lapte, pampers, dar nu cu lumanare cum se procedeaza cand imparti pentru ca nu am vrut sa gresesc.
Oare nu pot sa impart sau nu pot sa fac mai nimic crestineste pentru sufletul lui, asa cum se face cand moare cineva?
Sfantul Apostol Pavel iti da raspunsul foarte lamurit : copilul adormit nebotezat se mantuieste prin credinta parintilor.
Mai exact Sfanta Biserica vorbeste de "Botezul prin credinta". Daca dvs. ati dorit copilul, sa traiasca, atunci primeste acest botez si este mantuit.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2009, 18:35:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri-ionela Vezi mesajul
A 2 a zi dupa ce am nascut, baietelul meu a murit. Nu am apucat sa il botezam si doresc sa stiu ce pot sa fac in cazul asta?
Imi pare rau sa aud asa o veste. Insa sa fii sigura ca au existat de-a lungul istoriei multe miliarde de oameni care au murit nebotezati. Este absurd sa crezi ca toti au mers la intuneric... Eu cred ca sufletelul fiului tau a mers intr-un loc mai bun, prin judecatile nestiute ale Lui Dumnezeu. Mai cred ca Imparatia Lui are multe locasuri, cum scrie in Biblie, si sa nu iti faci griji pentru dansul. Mai degraba gandeste-te cu bucurie ca acum ai pe cineva acolo sus care se va ruga de acum incolo pentru familie!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2009, 18:42:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Ai incredere in marea iubire a lui Dumnezeu! Tu iti iubesti copilasul, dar El il iubeste si mai mult!!
(Eu am oameni dragi care au cazut in apostazie si asa au murit.. departe de botezul ortodox, adica). Sunt convinsa ca fiecare rugaciune conteaza pentru cei care au trecut dincolo.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2009, 19:30:24
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ionela, Hristos a inviat!
Stiu ca orice cuvant ti-as spune, ar fi slab si neputincios in fata durerii tale. Nu te ingrijora pentru sufletul bebelusului tau.. Sunt si eu mama si cu toate acestea sunt constienta ca , copii nostri sunt doar "imprumutati" pentru o vreme, nu sunt ai nostri pe deplin. Al tau a plecat poate prea repede..nu mai poti face nimic. Insa ceea ce inca poti face este sa te spovedesti curat si tu si sotul tau si sa asteptati un nou Dar. Se spune ca ceea ce nu ne poate ucide ne intareste... Maica Domnului sa va ajute sa treceti cu bine peste acesta suferinta. Poti pomeni la rugaciunea personala numele bebelusului daca asta te mangaie, poti face milostenie, fa ceea ce simti tu. Dar peste toate acestea sa ai convingerea ca are grija Domnul de zidirea Sa, mai mult decat am putea avea noi insine vreodata..
Cu drag Jeni!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.05.2009, 20:52:25
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Conform canoanelor Bisericii, ORICINE poate boteza un copil bolnav si in primejdie de a muri nebotezat, chiar si un mirean, chiar si o femeie. Il scufunda in apa de 3 ori si zice "Se boteaza robul lui Dumnezeu <nume> in numele Tatalui. Amin. Al Fiului. Amin. Si al Sfantului Duh. Amin."

Printr-o istorioara veche scria de un astfel de caz in care un copil a fost botezat turnandu-i-se nisip pe cap, deoarece era in desert si nu aveau apa.

Bogdan.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2009, 21:42:22
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri-ionela Vezi mesajul
A 2 a zi dupa ce am nascut, baietelul meu a murit. Nu am apucat sa il botezam si doresc sa stiu ce pot sa fac in cazul asta?
Cand a avut loc inmormantarea preotul a fost intebat ce mai putem face si el a spus ca nimic pentru ca este nebotezat.
Nu vreu sa procedez gresit. Ma rog pentru sufletul lui, cand merg la biserica aprind o lumanare. Am fost la o maternitate si am dat niste costumase, lapte, pampers, dar nu cu lumanare cum se procedeaza cand imparti pentru ca nu am vrut sa gresesc.
Oare nu pot sa impart sau nu pot sa fac mai nimic crestineste pentru sufletul lui, asa cum se face cand moare cineva?
Bine ai venit pe forum!
Hristos a Inviat!

Trebuie vorbit cu un alt duhovnic, eu as merge la o manastire, sau as scrie la o manastire sa vad ce pot face.

Apoi mai exista un catist si niste rugaciuni speciale pentru copii nebotezati.

Durerea ta trebuie sa fie mare, din moment ce a murit copilasul tau, botezat sau nebotezat, insa nu uita ca nici un pacat nu a a avut acest copilas.

Fa pomeni in numele sau, si aprinde multe lumanari.
Trimite 40 de liturghii pentru adormiti la o manastire, este foarte ajutator.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.05.2009, 22:54:44
adri-ionela's Avatar
adri-ionela adri-ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Trimite 40 de liturghii pentru adormiti la o manastire, este foarte ajutator.
astazi am fost la manastirea Antim (Bucuresti), dar calugarul caruia i-am dat lista ne-a spus ca baietelul nostru nu poate fi pomenit (pe foaie am trecut "prunc") deoarece nu a fost botezat, si chiar a taiat cuvantul de pe foaie.
are rost sa mai incercam la alta manastire sau vom intampina aceiasi problema peste tot? a mai avut cineva o experienta asemanatoare? ne poate indica cineva o manastire unde un prunc nebotezat a fost pomenit in cele 40 de leturghii?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.05.2009, 00:11:33
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Citat:
În prealabil postat de adri-ionela Vezi mesajul
A 2 a zi dupa ce am nascut, baietelul meu a murit. Nu am apucat sa il botezam si doresc sa stiu ce pot sa fac in cazul asta?
Cand a avut loc inmormantarea preotul a fost intebat ce mai putem face si el a spus ca nimic pentru ca este nebotezat.
Nu vreu sa procedez gresit. Ma rog pentru sufletul lui, cand merg la biserica aprind o lumanare. Am fost la o maternitate si am dat niste costumase, lapte, pampers, dar nu cu lumanare cum se procedeaza cand imparti pentru ca nu am vrut sa gresesc.
Oare nu pot sa impart sau nu pot sa fac mai nimic crestineste pentru sufletul lui, asa cum se face cand moare cineva?
Draga Adri-Ionela,
Condoleante!
Stiu ca durerea este mare te rog sa ma ierti dar am zis ca eu as fi dorit sa stiu asta daca treceam prin asa ceva.
Din pacate citesc din cateva carti pe zi asa ca nu as putea zice exact de unde extrag asta si imi cer scuze ca nu stiu date exacte. Un Sfant spunea ca atunci cand un copilas moare botezat sau nu (nu specifica) si el doar a suportat durerea intruparii si apoi a murit ,el dobandeste o noua treapta ,el fiind luminat si capata aripi de serafim ,citisem ca aceste familii de fapt nu stiu ca ele dobandesc in neam un serafim ...si asta pentru viata curata care o duc sotii...
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nebotezat? serb_crina Generalitati 25 20.01.2013 21:06:31
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 27.09.2011 00:19:57
Copilul nebotezat poate fi inmormantat in cimitir? Mada1ina Intrebari utilizatori 20 11.02.2011 21:29:05
Nebotezat si necununati roman2010 Generalitati 14 16.01.2011 00:01:29
Mama mea a murit ichim Generalitati 15 08.08.2008 03:26:13