Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.07.2008, 18:10:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de denissa
O intrebare pt TFL: ai vazut poze cu Moastele Sfantului Ioan Iacob Hozevitul? sau ai vazut mana Sfantului Ioan Gura de Aur?....sunt minuni pe care Dumnezeu ingaduie sa ne invrednicim a le vedea spre slava Lui.
nu.
oameni ridicati la rangul de Sfinti de catre oameni nu cred ca sunt minuni ale lui Dumnezeu
seamana cu cineva de prin cartea facerii:

"nu. cu sigurantza nu vetzi murii..."

daca suntetzi necredincioshi ce cautatzi pe aici?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.08.2008, 17:58:52
Artimon Artimon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 1
Implicit

Eu am o singura intreba legata de veridicitatea acestor ramasite sfinte...este oare normal sa ne simtim mai "bine" in preajma lor? si daca acestea au efect afrodisiac?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.10.2008, 20:34:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]Mentinerea sfintelor moaste in stare de incoruptibilitate este o arvuna a viitoarei incoruptibilitati a trupurilor dupa inviere si dupa deplina lor indumnezeire. Ele se mentin incoruptibile pentru ca in efe se mentine o putere dumnezeiasca din vremea cand trupurile lor erau unite cu sufletul. Ba, mai mult, asupra lor se prelungeste starea de indumnezeire sporita a sufletelor lor din starea actuala. Aceasta se datoreaza faptului ca puterile sufletului si harul dumnezeiesc din el isi prelungesc lucrarea si in trup, infaptuind si in acesta o stare de sfintenie, cat timp sfantul traieste pe pamant, si un fel de stare de incoruptibilitate, dupa trecerea sufletului sfantului, prin moarte, la o stare mai accentuata de indumnezeire. [/SIZE]
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.10.2008, 22:07:56
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Că nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea.

...cine are urechi de auzit sa vada
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.10.2008, 23:19:08
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL Vezi mesajul
nu.
oameni ridicati la rangul de Sfinti de catre oameni nu cred ca sunt minuni ale lui Dumnezeu
dar moastele omului de neandertal ai vazut?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.10.2008, 01:33:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cat timp va preocupa bunastarea vesticilor, in loc de adevarata credinta, nu o sa intelegeti nici ce e cu moastele si de ce trebuie cinstite.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.10.2008, 01:47:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cred ca pe acest subiect putem scrie la nesfarsit ca cei rupti de biserica nu vor crede. Insa, pentru a nu ajunge altii in indoiala voi spune ca daca umbra lui Petru avea putere sa vindece pe bolnavii peste care trecea (Fapte 5,15), si daca alti bolnavi se vindecau prin atingerea de stergarele care fusesera folosite de Sfantul Pavel (Fapte 19,11), cum sa nu se infaptuiasca vindecari prin moaste de vreme ce in ele se mentine o putere dumnezeiasca.
Sa nu uitam si de cazul invierii unui mort aruncat peste osemintele prorocului Elisei (4Regi 13,21).
Iata ca moastele Sf. Apostol Pavel au ajuns la Bucuresti. Nu pierdeti ocazia, cei care puteti ajunge la Patriarhie.
Ar putea merge si cei, care se indoiesc de moaste. Poate se conving.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.10.2008, 13:59:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici pe Iisus nu-l pretuiesc toti, din pacate spre paguba acelora. Nici pe sfinti, adica pe prietenii lui Iisus nu vor putea sa-i pretuiasca unii ca acestia.

Cand nu intelegem un cuvant, luam dictionarul, nu sustinem ca inseamna asa sau pe dincolo, fara sa stim.

Daca nu intelegem ce sunt moastele, ar fi bine sa citim mai mult despre acest subiect, sa vedem cateva sfinte moaste, sa ne rugam sa intelegem ce inseamna sfintenia si sfintele moaste. Fiindca e nevoie de ajutor dumnezeiesc ca sa poti pricepe tainele Lui. Acest lucru l-am observat mai ales cand am citit cartea Mantuirea pacatosilor de Agapie Criteanu. Pur si simplu nu puteam citi daca nu ma rugam mai intai.

Mantuitorul Insusi a vorbit in pilde pentru ca oamenii impietriti la inima care veneau pe langa Iisus doar pentru a-L spiona sa nu inteleaga.
Daca dorim cu adevarat sa stim ce sunt moastele si ce inseamna sfintenia, sa ne rugam si Dumnezeu nu ne va lasa fara raspuns. Daca dupa atatea explicatii care s-au dat n-am inteles, trebuie sa verificam daca noi nu avem cumva inima impietrita, iar Dumnezeu din aceasta cauza nu S-a lasat descoperit de catre noi. Un duhovnic ne-ar putea ajuta sa ne cunoastem mai bine sufletul.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.10.2008, 12:17:27
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

eu sunt de parere ca daca nu crezi, incearca sa teconvingi, adica sa gasaesti argumente pro sau contra, dar sa nu iti bati joc. Socrii mei, care sunt penticostali, au vazut la tv multimea de pelerini care se inchinau la sfintele moaste si au zis ca poate e ceva adevarat si cu ele. iata ca incet incet.......
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.10.2008, 15:09:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
dar moastele omului de neandertal ai vazut?
Marmat, crezi ca orice mort devine sfant din oficiu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Credinta, adevar, traditie si profan Claudiu_FT Teologie si Stiinta 2 04.09.2011 22:46:40
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34