Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1121  
Vechi 16.05.2010, 19:39:12
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Dar eu mai am niste mici nelamuriri legate de cultul P:

De ce nu recunosc oare faptul ca pastorul insista pe cererea si primirea acestui "dar"?

De ce neaga faptul ca ei tin post si se roaga special pentru a primi acest " dar"...deci cer special acest dar?

In concluzie, oare de ce sectarii nu pot spune adevarul, si refuza sa fie sinceri...sa fie pentru ca "cineva anume" ii invata, si nu Hristos?
  #1122  
Vechi 16.05.2010, 20:30:30
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anatolie Vezi mesajul
sa nu o mai lungim degeaba, penticostali dau invataturi gresite!
vorbirea lor in limbi este de la diavol! si in plus sunt niste netrebnici ca o hulesc si pe Maica Domnului!
Anatolie, ai lungit-o degeaba, ca numai in Rusia se intampla ce zici tu.

Prin Romania dau invataturi foarte bune si vorbirea lor in limbi este de la Dumnezeu. Crede-ma!

Iar asta, ca o hulim pe Maica Domnului este chiar o hula din partea ta.
Noi nu-i aducem inchinare dar o cinstim pe Maica Domnului si o pretuim foarte mult.
  #1123  
Vechi 16.05.2010, 20:49:13
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dar eu mai am niste mici nelamuriri legate de cultul P:

De ce nu recunosc oare faptul ca pastorul insista pe cererea si primirea acestui "dar"?

De ce neaga faptul ca ei tin post si se roaga special pentru a primi acest " dar"...deci cer special acest dar?

In concluzie, oare de ce sectarii nu pot spune adevarul, si refuza sa fie sinceri...sa fie pentru ca "cineva anume" ii invata, si nu Hristos?


Organizeaza chiar seri speciale, de staruinta dupa "Duhul Sfant"...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #1124  
Vechi 16.05.2010, 21:02:10
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
In concluzie, oare de ce sectarii nu pot spune adevarul, si refuza sa fie sinceri...sa fie pentru ca "cineva anume" ii invata, si nu Hristos?
Banuiesc ca la categoria "sectari" ma incluzi si pe mine. Insist sa-mi arati unde sau cand nu am spus adevarul si am refuzat sa fiu sincer.


Pot sa fac si eu aceeasi afirmatie despre tine. Diferenta este ca eu pot aduce multe argumente (din postarile tale - chiar de pe topicul acesta).

P.S. Sper sa-ti para rau de acuzatiile cu care vii si sa fii preocupata pentru a fi tu sincera, de acum incolo.
  #1125  
Vechi 16.05.2010, 21:02:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Organizeaza chiar seri speciale, de staruinta dupa "Duhul Sfant"...
Adica, da-i cu postul, cu rugaciunea...dar hai sa insistam putin, poate primiti darul mai rapid, fara eforturi inutile...si de ce in 3 zile, ci nu chiar in cateva ore?

Eu ma intreb asa, oare Sfintii Apostoli or fi cerut darul asta, ii tolocanea cineva la cap, sau organizau seri speciale...sau cam altfel?
  #1126  
Vechi 16.05.2010, 21:08:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Banuiesc ca la categoria "sectari" ma incluzi si pe mine. Insist sa-mi arati unde sau cand nu am spus adevarul si am refuzat sa fiu sincer.


Pot sa fac si eu aceeasi afirmatie despre tine. Diferenta este ca eu pot aduce multe argumente (din postarile tale - chiar de pe topicul acesta).

P.S. Sper sa-ti para rau de acuzatiile cu care vii si sa fii preocupata pentru a fi tu sincera, de acum incolo.
Vai nuuuuu, nu Vasalie...chiar nu e nevoie sa te aliezi cu cineva, sau sa te arunci in oala mincinosilor, nesilit de nimeni!

Chiar nu imi pare rau de nimic( si nu prea inteleg de ce incerci/ma presezi sa imi para rau pentru ceva, doar pentru ca asa ti-ai dori tu!), cat despre preocuparea aceasta...chiar nu ii vad sensul, pentru ca e in firea mea sa fiu sincera, deci nu depun eforturi!
  #1127  
Vechi 16.05.2010, 21:26:17
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Vai nuuuuu, nu Vasalie...chiar nu e nevoie sa te aliezi cu cineva, sau sa te arunci in oala mincinosilor, nesilit de nimeni!
Tu m-ai aruncat in oala mincinosilor. Doar nu vrei sa spui ca eu nu sunt "sectar" (pentru tine). Fii corecta si argumenteaza ce ai afirmat. Te rog, insistent, sa-mi arati unde "nu am spus adevarul sau am refuzat sa fiu sincer"(exprimarea ta).
  #1128  
Vechi 16.05.2010, 21:29:17
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Vai nuuuuu, nu Vasalie...chiar nu e nevoie sa te aliezi cu cineva, sau sa te arunci in oala mincinosilor, nesilit de nimeni!
Sper ca nu faci referire la alierea cu Doriana si cu mine si nu insinuezi din nou ca as fi un mincinos.

Am toata nadejdea ca ai atat discernamant incat sa nu sugerezi asa ceva.
  #1129  
Vechi 16.05.2010, 21:29:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Tu m-ai aruncat in oala mincinosilor. Doar nu vrei sa spui ca eu nu sunt "sectar" (pentru tine). Fii corecta si argumenteaza ce ai afirmat. Te rog, insistent, sa-mi arati unde "nu am spus adevarul sau am refuzat sa fiu sincer"(exprimarea ta).
Nu nu, tu te-ai aruncat in oala, singur...singurel!

Ba da, esti sectar pentru mine, dar eu am afirmat altceva...si ma refeream in general, deci nu la tine, asa cum crezi! Tu chiar esti destul de direct...
  #1130  
Vechi 16.05.2010, 21:35:40
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu nu, tu te-ai aruncat in oala, singur...singurel!

Ba da, esti sectar pentru mine, dar eu am afirmat altceva...si ma refeream in general, deci nu la tine, asa cum crezi! Tu chiar esti destul de direct...
Daca te refereai in general, inseamna ca ai o sumedenie de argumente despre refuzul de a spune adevarul si de a fi sinceri, a oricarei categorii de "sectari". Da, te rog exemple(sau macar un exemplu) de adventisti care nu fost sinceri (ca doar i-ai inclus si pe ei la "mincinosi").

P.S. La felul cum ai intors-o se vede cine este mincinosul. Ai afirmat despre sectari ca nu sunt sinceri si se feresc sa spuna adevarul. Nu ai spus ceva de genul: unii sectari, sau cutare sectari, etc.

Last edited by vasalie; 16.05.2010 at 21:39:35.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10