Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2008, 01:10:06
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Merg in fiecare an sa iau aghiasma de boboteaza si izvarul tamaduiri la biserica Sf Treime unde ma duc mereu si mai sunt doi preoti pe langa duhovnicul meu .De doi ani iau aghiasma beau ca de obicei o sap in fiecare dim si dupa aceia o pun sus si dupa trei saptamani imi era urat noaptea, am desfacut aghiasma sa stropesc prin camera si prinsese un miros urat. Ma tot intreb oare de ce?.;):( Eu stiu ca aghiasma sta asa cum ai luat-o mereu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2008, 08:25:27
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pui
Merg in fiecare an sa iau aghiasma de boboteaza si izvarul tamaduiri la biserica Sf Treime unde ma duc mereu si mai sunt doi preoti pe langa duhovnicul meu .De doi ani iau aghiasma beau ca de obicei o sap in fiecare dim si dupa aceia o pun sus si dupa trei saptamani imi era urat noaptea, am desfacut aghiasma sa stropesc prin camera si prinsese un miros urat. Ma tot intreb oare de ce?.;):( Eu stiu ca aghiasma sta asa cum ai luat-o mereu.
Este posibil sa fii fost mult busuioc in aghiazma,si busuioc se descompune si strica si aghiazma.Nu te mahni,arunc-o la un copac,si ia alta.daca vrei sa tina mai mult,strcoar-o ca sa nu mai ramana busuic sua alte plante prin ea,ca iarasi se strica

Dumnezeu sa te intareasca!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2008, 11:27:23
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu am baut agiazma veche de 2 ani cu si fara busuioc si niciodata nu avea vreu gust sau miros respingator.
busuiocul nu strica deloc aghiazma.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2008, 23:44:47
mihaiparaschiv mihaiparaschiv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2008
Mesaje: 4
Implicit

Multe lucruri sunt schimbatoare in Crestinism. Si ele nu au constanta, deoarece sursa lor nu este divina.

De exemplu :

• carnea de porc nu a fost acceptata in vremea lui Iisus (a.s.) Mai tarziu, insa, ea a devenit permisa.

• circumcizia era obligatorie in vremea lui Iisus (a.s.), mai tarziu - nu.

• legea lui Moise (a.s.) era aplicata in acele timpuri, - insa ulterior a fost "abrogata".

• divortul era nepermis, singura cauza fiind legata de adulter, pentru ca apoi sa fie permis neconditionat.

• insusi Dumnezeu a fost unic la inceput, mai tarziu devenind trei in Unu

• Iisus (a.s.) a fost trimis doar pentru israeliti, iar ulterior misiunea sa a fost schimbata "pentru intreaga omenire".

Crestinismul este, asadar, intr-o continua modificare si reconstructie.

In contrast, Islamul este acelasi. Ceea ce a fost permis acum 14 secole este permis si in zilele noastre. Iar ceea ce a fost prohibit, este si astazi interzis.

De ce ? Pentru ca Islamul reprezinta adevarata Cale a lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu stie ce legi sa dea. Legile pe care le-a lasat nu au nevoie de modificari ulterioare, de "update"

Question Ce vei alege : o religie schimbabila SAU una constanta ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2008, 16:42:42
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Poate nu era sticla destul de curata. Busuiocul o pastreaza, din cate stiu, nu strica.
Bunica punea Agheasma Mare in aceeasi sticla, in fiecare an.
Am avut agheasma cu pamant in ea, care nu s-a stricat. Am aruncat ce ramasese intr-o glastra cu flori si.. a rasarit busuioc!! Am dus si la biserica din el, in anul acela.
E bine sa o arunci in loc curat, sa ceri alta preotului, cine stie, poate vreun vas a fost murdar.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.07.2008, 22:36:35
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

:) Bidonul era curat..... Dar ar putea fi si din cauza preotilor? eu stiu din diferite motive. Pe duhovnicul meu il stiu este un om bun dar pe preoti celalalti nu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2008, 23:47:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

aghiazma este bine sa fie pastrata in sticla, nu in plastic.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2008, 00:16:01
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pui
:) Bidonul era curat..... Dar ar putea fi si din cauza preotilor? eu stiu din diferite motive. Pe duhovnicul meu il stiu este un om bun dar pe preoti celalalti nu.
Stai linistita Pui ca nu preotul e de vina! Doar n-o sfinteste el, ci Dumnezeu prin el!
Poate mai degraba neincrederea celui care o foloseste! Ia aduti aminte daca nu cumva te-ai indoit de puterea ei, ori ai judecat pe preotii care au sfintit-o!

O Taina ramane valabila chiar daca preotul nu e vrednic!

Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2008, 15:25:29
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

:)Nici odata nu m-am indoit de puterea lui, nici nu am judecat pe preotii. Cine sunt eu sa judec...:) Ai mare dreptate O Taina ramane valabila chiar daca preotul nu e vrednic!:) Sincera sa fiu m-am cam agitat dar poate si bidonul este de vina:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.07.2008, 14:58:45
Rafaela's Avatar
Rafaela Rafaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

aghiazma se strica si cind te atingi de ea in perioada de menstruatie
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre aghiasma DanielaVoica Calugarul 23 16.01.2013 16:08:32
Experiment cu aghiasma mercinbogdan Intamplari adevarate 127 10.08.2012 00:00:00
Aghiasma larisa maria Generalitati 16 08.01.2011 10:13:41
Sfintirea apei si a casei de Boboteaza sophia Biserica Ortodoxa Romana 18 06.01.2010 16:21:35
Sfantul Ioan Maximovici - Cuvânt în ziua Botezului Domnului,înainte de sfințirea apei andrei_im Generalitati 1 06.01.2010 09:39:59