Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 12.10.2010, 17:06:31
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angy_clau Vezi mesajul
Imi pare foarte rau pentru voi pentru faptul ca spuneti cu voce tare ca sunteti crestini, dar adevarul e ca nu respectati ceea ce spune biblia. voi nu respectati pe nimeni. ce legatura are religia unui om?
de ce nu sunteti buni si nu acceptati ca exista si alte religii? de fapt, voi cu totii aveti ceva doar impotriva musulmanilor, caci pe catolici ii acceptati.
N-ai cum sa nu accepti existenta altor religii, insa nu le acceptam dogma ca si mantuitoare, iar la musulmani acest aspect este explicit prin ideile smintite promovate de peste 1000 de ani. Unde ar imolaritatea noastra d.p.d.v crestin ?
Si apropo, noi nu gasim ca mantuitoare dogmele celorlalte culte crestine ! Impaca-te cu ideea !
  #142  
Vechi 13.10.2010, 18:54:09
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit sa nu generalizam..

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Buna draga mea si bine ai venit printre noi.
Iti explic imediat ce trebuie sa faci:
RETETA:
-una bucata musulman perfid, fara caracter si fara respect fata de femeie
-una bucatica crestina credula si plina de sperante si vise
-in loc de fitil adaugi putin acid sulfuric si potasiu
si...... uite ce reteta rapida ti-am recomandat ptr a prepara un Coctail Molotov!!!!!!!!
Fara a dori sa par grosolana, sper ca dincolo de cuvinte ai citit amaraciunea cu care am postat aici....
asadar, daca nu esti masochista, sfatul meu sincer si dezinteresat este : FUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUGI!!!!!!!!!!!! cat mai ai timp!!!!!!!!!!!!!!!! pana nu va fi prea tarziu!!!!!!!!!!! Cauta un crestin!!!!!!!!!!!!!!!!! crede-ma pe cuvant!!!, te imbratisez cu mult drag, MArina

SA NU GENERALIZAM...Cunosc intamplator cateva familii mixte , atat romani cu musulmani , cat si romani cu evrei si sunt extrem de reusite....Si deasemenea stiu destule fatute romance care se afisaza cu barbati arabi, ele oferindu-se lor, de te apuca jena...Sigur sunt destule romance care si-au platit scump dorinta de a fi altfel decat celelalte , maritandu-se cu musulmani, iar acestia fie le-au dezamagit , fie ele insele au constatat ca acolo la ei nu umbla cainii cu colacii in coada si atunci n-au stiut cum sa revina trap saltat acasica , unde ei...au devenit bestii...Eu cred SINCER ca in fiecare popor indiferent de confesiune, exista varfuri dar si uscaturi...
Nu stiu care a fost crucea ta, imi pare rau daca ai suferit dar poate viata iti ofera alta sansa!
  #143  
Vechi 13.10.2010, 18:57:17
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit sa nu te superi...

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
N-ai cum sa nu accepti existenta altor religii, insa nu le acceptam dogma ca si mantuitoare, iar la musulmani acest aspect este explicit prin ideile smintite promovate de peste 1000 de ani. Unde ar imolaritatea noastra d.p.d.v crestin ?
Si apropo, noi nu gasim ca mantuitoare dogmele celorlalte culte crestine ! Impaca-te cu ideea !
Islamul are cea mai belicoasa religie, dar sa nu ne facem noi pacate judecand, deoarece Tatal Nostru ne iubeste pe toti si sentintele ii apartin...
  #144  
Vechi 13.10.2010, 19:00:34
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
SA NU GENERALIZAM...Cunosc intamplator cateva familii mixte , atat romani cu musulmani , cat si romani cu evrei si sunt extrem de reusite......
musulmanii despre care vorbesti sunt din Dobrogea ... sau sunt din tarile arabe?

si copiii lor in ce religie au fost crescuti?
  #145  
Vechi 13.10.2010, 19:05:24
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit raspuns...

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
musulmanii despre care vorbesti sunt din Dobrogea ... sau sunt din tarile arabe?

si copiii lor in ce religie au fost crescuti?
musulmanii sunt din tarile arabe ...intr-una din familii el este catolic ...in cealalta nu, dar traiesc aici la noi...iar copiii invata despre ortodoxie dar sunt initiati si in religia tatalui...la fel si in familiile mixte cu evrei...unde se celebreaza atat sarbatorile crestine cat si cele iudaice, crestinii sunt respectati si crede-ma nu sunt numiti "goimi" romanii cum sugereaza unii, pe ici, colea...
  #146  
Vechi 13.10.2010, 19:11:32
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
musulmanii sunt din tarile arabe ...intr-una din familii el este catolic ...in cealalta nu, dar traiesc aici la noi...iar copiii invata despre ortodoxie dar sunt initiati si in religia tatalui...la fel si in familiile mixte cu evrei...unde se celebreaza atat sarbatorile crestine cat si cele iudaice, crestinii sunt respectati si crede-ma nu sunt numiti "goimi" romanii cum sugereaza unii, pe ici, colea...
multumesc pentru raspunsul prompt, dar nu inteleg despre ce familie vorbesti ...

pentru mine actele de la starea civila nu sunt suficiente ... am nevoie de o casatorie religioasa in fata lui Dumnezeu

cum au procedat familiile de care vorbim? sunt casatorite religios sau numai civil?
  #147  
Vechi 13.10.2010, 19:52:26
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
SA NU GENERALIZAM...Cunosc intamplator cateva familii mixte , atat romani cu musulmani , cat si romani cu evrei si sunt extrem de reusite....
Citind "extrem de reusite "ma bufneste rasul ! Cu mantuirea cum ramane ? Este evident ca esti straina de crestinismul ortodox..Necazul este ca nu ai nici cunostinte ceva mai profunde despre islam.

Dogma religioasa cea mai nefericita de pe pamant la ora aceasta este islamismul..Acesta a reusit sa creeze cel mai mizerabil si instabil profil uman din istoria umanitatii cunoscute..
Nu poti sa iei gatul oamenilor in fata camerelor de luat vederi, nu poti omora femei cu pietre sau sa le incarcerezi , fie si mascat; nu poti sa-ti faci harem si sa astepti ca pe lumea cealalta sa ai din oficiu o fecioara in fiecare dimineata....Aceasta dogma a mutilat psihologic populatii intregi...Cazurile izolate, de presupusa atitudine domestica, nu se pot lua in seama. Sunt cunoscute nenumarate cazuri de musulmani care, traitori in lumea crestina s-au comportat domestic, ajunsi acasa au luat-o razna, s-au facut bestii...
Te comporti ca o propovaduitoare a islamismului si a casatoriilor mixte..Mai rau, parca ai fi peste pt islamisti !
Si daca cuvintele nu te-au convins, priveste aici sa te saturi: http://www.truthtube.tv
Pote-ti trec caldurile ecumenice.
  #148  
Vechi 14.10.2010, 12:23:55
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Wink Bravos lup moralist....

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Citind "extrem de reusite "ma bufneste rasul ! Cu mantuirea cum ramane ? Este evident ca esti straina de crestinismul ortodox..Necazul este ca nu ai nici cunostinte ceva mai profunde despre islam.

Dogma religioasa cea mai nefericita de pe pamant la ora aceasta este islamismul..Acesta a reusit sa creeze cel mai mizerabil si instabil profil uman din istoria umanitatii cunoscute..
Nu poti sa iei gatul oamenilor in fata camerelor de luat vederi, nu poti omora femei cu pietre sau sa le incarcerezi , fie si mascat; nu poti sa-ti faci harem si sa astepti ca pe lumea cealalta sa ai din oficiu o fecioara in fiecare dimineata....Aceasta dogma a mutilat psihologic populatii intregi...Cazurile izolate, de presupusa atitudine domestica, nu se pot lua in seama. Sunt cunoscute nenumarate cazuri de musulmani care, traitori in lumea crestina s-au comportat domestic, ajunsi acasa au luat-o razna, s-au facut bestii...
Te comporti ca o propovaduitoare a islamismului si a casatoriilor mixte..Mai rau, parca ai fi peste pt islamisti !
Si daca cuvintele nu te-au convins, priveste aici sa te saturi: http://www.truthtube.tv
Pote-ti trec caldurile ecumenice.
.........................................
Si daca cuvintele nu te-au convins, priveste aici sa te saturi: http://www.truthtube.tv
Pote-ti trec caldurile ecumenice.[/quote]
...............................................DA. .UITE O ATITUDINE DE CRESTIN ORTODOX.....BRAVOS!!!!!Stii ce iti doresc eu tie? Nimic mai mult decat ca Domnul sa te rasplateasca dupa BUNATATEA TA de crestin dar stii cum? In ce ai TU mai drag...as scrie daca as savura razbunarile...ASA INSA..n-am decat MILA de tine...si daca s-ar putea, ti-as oferi si doctoratul meu...(legat de islam..nu importa in ce, unde..)...asa ca poate ti se incalzeste inima aceea care certamente are niscai "cornitze"...
  #149  
Vechi 14.10.2010, 12:39:05
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

"Si daca cuvintele nu te-au convins, priveste aici sa te saturi: http://www.truthtube.tv
Pote-ti trec caldurile ecumenice"
Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
...............................................DA. .UITE O ATITUDINE DE CRESTIN ORTODOX.....BRAVOS!!!!!Stii ce iti doresc eu tie? Nimic mai mult decat ca Domnul sa te rasplateasca dupa BUNATATEA TA de crestin dar stii cum? In ce ai TU mai drag...as scrie daca as savura razbunarile...ASA INSA..n-am decat MILA de tine...si daca s-ar putea, ti-as oferi si doctoratul meu...(legat de islam..nu importa in ce, unde..)...asa ca poate ti se incalzeste inima aceea care certamente are niscai "cornitze"...
Sunt sigur ca, daca ti-ai luat doctoratul in islam, ai avut grija sa iti alegi un subiect demn de "1001 de nopti" ! Realitatea bate basmul ! Pt realitate exista dovezi palpabile, traumatizante; la basmele lor singura certitidine palpabila este imaginatia...Luatul gatului in fata camerei si "1001 de nopti" sunt o alta dovada palpabila a labilitatii lor !
Crezi ca impresionezi cu doctoratul ? Crezi ca dogma islamica va cantari mai greu in ochii nostri daca adaugi un doctorat pe cantar ? Doctoratul tau contra Hristos !

Tot impingi la casatorii mixte. Uite ce le poate astepta :
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3333
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3365

Last edited by IonelS; 14.10.2010 at 12:58:12.
  #150  
Vechi 14.10.2010, 13:03:24
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit poate te trezesti

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
"Si daca cuvintele nu te-au convins, priveste aici sa te saturi: http://www.truthtube.tv
Pote-ti trec caldurile ecumenice"


Sunt sigur ca, daca ti-ai luat doctoratul in islam, ai avut grija sa iti alegi un subiect demn de "1001 de nopti" ! Realitatea bate basmul ! Pt realitate exista dovezi palpabile, traumatizante; la basmele lor singura certitidine palpabila este imaginatia...Luatul gatului in fata camerei si "1001 de nopti" sunt o alta dovada palpabila a labilitatii lor !
Crezi ca impresionezi cu doctoratul ? Crezi ca dogma islamica va cantari mai greu in ochii nostri daca adaugi un doctorat pe cantar ? Doctoratul tau contra Hristos !
Vaaaii..cum poti fi atat de "mic"? sau poate de vina este testosteronul tau ecumenic???Draga...nu voiam sa impresionez , nu-mi atribui "calitati" de ale tale...Si da...realitatea chiar bate basmul , acela ca papagali sunt multi, plescaie ca sunt samariteni credinciosi si fac de ras ortodoxia prin lipsa de cultura si intoleranta ce razbate prin toti porii(nu prea multi) mintii lor....Sa nu vb de labilitatea unui popor pana cand in nostra causa este ce este din toate punctele de vedere....Cat despre bunatatea anumitor barbati crestini di Romanaia...isi bat si ucid neveste, amante, etc...dar merg duminica la biserica....Si stii nu, astea vor fi fiind exceptii, dar ele intareasc MEREU regula ! Si inca ceva...NU VB in numele TUTUROR...sau te consideri ...hmmm ...vezi ca si Lucifer a crezut ca.....Si tot pt granitele culturii tale generale....DUMNEZEU..ne IUBESTE pe TOTI...crestini, musulmani, budhisti, iudei...Vaai de cel ce lipsit de smerenie socoteste a fi mai presus ca altii...TE IERT Inca o data pt stiu ca....non audiatur vox asinus in caelum sau daca vrei...الحمار حمار لا يزال ! Bafta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14