Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2009, 01:15:54
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Juramantul lui Hipocrate

Am depus, de curand, urmatorul juramant:

"Jur pe [COLOR=#0066cc]Apollo[/COLOR] medicul, pe [COLOR=#0066cc]Asclepios[/COLOR], pe [COLOR=#0066cc]Higea[/COLOR] și [COLOR=#0066cc]Panacea[/COLOR] și pe toți zeii și zeițele, pe care îi iau ca martori, că voi îndeplini acest jurământ și poruncile lui, pe cât mă ajută forțele și rațiunea:
  • Să respect pe cel care m-a învățat această artă la fel ca pe propriii mei părinți, să împart cu el cele ce-mi aparțin și să am grijă de el la nevoie; să-i consider pe descendenții lui ca frați și să-i învăț această artă, dacă ei o doresc, fără obligații și fără a fi plătit.
  • Să transmit mai departe învățăturile acestei arte fiilor mei, fiilor maestrului meu și numai acelor discipoli care au jurat după obiceiul medicilor, și nimănui altuia.
  • Atât cât mă ajută forțele și rațiunea, prescripțiunile mele să fie făcute numai spre folosul și buna stare a bolnavilor, să-i feresc de orice daună sau violență.
  • Nu voi prescrie niciodată o substanță cu efecte mortale, chiar dacă mi se cere, și nici nu voi da vreun sfat în această privință. Tot așa nu voi da unei femei un remediu avortiv.
  • Sacră și curată îmi voi păstra arta și îmi voi conduce viața.
  • Nu voi opera piatra din bășică, ci voi lăsa această operație celor care fac această meserie.
  • În orice casă voi intra, o voi face numai spre folosul și bunăstarea bolnavilor, mă voi ține departe de orice acțiune dăunătoare și de contacte intime cu femei sau bărbați, cu oameni liberi sau sclavi.
  • Orice voi vedea sau voi auzi în timpul unui tratament voi păstra în secret, pentru că aici tăcerea este o datorie.
  • Dacă voi respecta acest jurământ și nu îl voi călca, viața și arta mea să se bucure de renume și respect din partea tuturor oamenilor; dacă îl voi trăda devenind sperjur, atunci contrariul."
Nu am avut curiozitatea sa il citesc inainte, asa ca, la festivitatea de absolvire, in timp ce-l rosteam impreuna cu toata lumea, am observat ca....juram pe Apollo, pe Higeea si Panaceea si toti zeii si zeitele!
Am ramas foarte surprinsa dar nimeni din cate am observat nu si-a pus aceasta problema.
As vrea sa stiu ce parere aveti, in acest caz, mai are vreo valoare juramantul depus? daca eu nu cred in zei si zeite...
Oricum nici nu stiu daca juramantul nostru are vreo valoare juridica...banuiesc ca nu, de vreme ce noi juram sa nu dam nici un leac femeilor care vor sa lepede si cati medici nu dau...
Pe de alta parte, observati cata finete si ce tinuta morala avea Hipocrate.
(traducerea asta e putin fortata, dar nu am gasit-o pe aceea pe am spus-o).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2009, 01:26:49
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit si varianta modificata de OMS:
"Odata admis printre membrii profesiunii de medic:

Ma angajez solemn sa-mi consacru viata in slujba umanitatii;

Voi pastra profesorilor mei respectul si recunostinta care le sunt datorate;

Voi exercita profesiunea cu constiinta si demnitate;

Sanatatea pacientilor va fi pentru mine obligatie sacra;

Voi pastra secretele incredintate de pacienti chiar si dupa decesul acestora;

Voi mentine prin toate mijloacele onoarea si nobila traditie a profesiunii de medic;

Colegii mei vor fi fratii mei;

Nu voi ingadui sa se interpuna intre datoria mea si pacient consideratii de nationalitate, rasa, religie, partid sau stare sociala;

Voi pastra respectul deplin pentru viata umana de la inceputurile sale chiar sub amenintare si nu voi utiliza cunostintele mele medicale contrar legilor umanitatii.

Fac acest juramant in mod solemn, liber, pe onoare!"

Formularea moderna a juramantului lui Hipocrat, adoptat de Asociatia Medicala Mondiala in cadrul Declaratiei de la Geneva din anul 1975.

Am observat ca nu se exprima clar, ca Hipocrate: nu voi da nici unei femei leacuri care sa o ajute sa lepede....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.07.2009, 01:28:42
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Felicitari !

Juramantul acesta este o obisnuinta veche la absolvirea Medicinei. Ai dreptate, a jura pe zei e ca si cum ai jura pe vant! Hypocrate nu l-a cunoscut insa pe Iisus! El a lasat ce a avut mai bun in inima lui celor ce imbratiseaza aceasta meserie, dupa puterile vremurilor in care a trait. E admirabil juramantul lui!
Medicii astazi ar trebui sa jure pe Biblie ca nu vor face nimic din ceea ce ar vatama trupul omului! De multe ori m-am intrebat de ce nu depun si profesorii un juramanat ca nu vor vatama si sminti sufletelele copiilor cu care lucreaza.

Domnul sa te vegheze in orice clipa a practicarii acestei nobile meserii!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.07.2009, 01:44:06
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Felicitari, Monica, pentru depunerea juramantului. Iti urez sa ajung si tu un medic, care canta cu ingerii, cu se spune in Pateric.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2009, 01:45:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
De multe ori m-am intrebat de ce nu depun si profesorii un juramanat ca nu vor vatama si sminti sufletelele copiilor cu care lucreaza.
O idee excelenta! Poate te aude cineva...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2009, 01:51:02
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Felicitari, Monica, pentru depunerea juramantului. Iti urez sa ajung si tu un medic, care canta cu ingerii, cu se spune in Pateric.
O, va multumesc Anca si LapetiteMoc! Sa dea Dumnezeu sa nu fac nimic fara El!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2009, 02:05:23
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Vin si eu cu pupici si felicitari ! Ti-ai ales o meserie grea dar ..nobila . Domnul sa te ajute mereu , Monica!
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2009, 08:07:14
Samson Samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.07.2009
Mesaje: 3
Wink Hipocrat

Eu unul cand am auzit despre ce e vorba in juramant m-am oprit si am continuat doar la pasajele care erau firesti...Ceremonia oricum e formala, emotionanta desigur, dar judecatorul "absolut" ramane constiinta ta.Cu masura ei vei fi si tu judecata.Crestinii sunt invatati sa nu jure sau oricum sa nu ia usor un juramant. Matei 5,37 Iacov 5,12 Matei 5,33-34.
Succes!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2009, 19:26:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Prin conditiile impuse , profesorii si fara juramint nu le mai spun nimic copiilor, nici macar un du-te mai incolo ca sa nu cumva sa-i "sminteasca".
In schimb copiii "nesmintiti" sunt in largul lor si-i "ajuta" pe profesori sa se pensioneze de boli de nervi.

Nu as fi crezut ca o asa replica poate veni din parte unei profesoare, din partea unei idealiste care aspira sa ajunga, da, poate
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2009, 19:33:00
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu am o mica mare nelamurire: unde scrie in Biblie ca putem sa ne juram? Ca eu am gasit tocmai invers!
Multumesc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
juramantul robinn Preotul 33 26.11.2011 00:16:45
Juramantul lui Avraam alyna26 Intrebari utilizatori 4 24.09.2011 20:49:23
Juramantul de la Cununie costel Nunta 6 10.11.2010 15:51:05