Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.03.2010, 09:15:36
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Intreaga creatie este impregnata de Cruce." (Sfantul Maxim Marturisitorul) Mineralele sunt create spre a se jertfi pentru plante, plantele sunt create spre a se jertfi pentru animale, animalele sunt create spre a se jertfi pentru oameni, iar omul este creat spre a se jertfi pentru Dumnezeu. Mai inainte de toate acestea insa, Dumnezeu este Cel care s-a jertfit pentru toti si toate, iar mai ales pentru om. Creatia toata mai este zidita si spre slava lui Dumnezeu si odihna omului.

Cu toate acestea, atunci cand omul cauta o alta "hrana", el se inalta peste randuiala firii sale, devenind inca de aici "om al Imparatiei lui Dumnezeu". Cand omul renunta la a manca animale, el isi intinde dragoste si spre nivelurile inferioare lui, care au (printre altele) si rostul de a se jertfi pentru el. Nu toti insa au intelegerea, vointa, puterea si inima spre a face aceasta. Nu este rau nici a manca, nici a nu manca, insa a nu manca este cu mult mai inalt, daca aceasta incununeaza o viata de nevointa si dragoste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.03.2010, 10:54:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Facerea 1, 29
"Și a zis Dumnezeu: „Iată, vă dau vouă toată iarba dătătoare de sămânță pe fața'ntregului pământ, și tot pomul purtător de rod cu sămânță de pom într'însul; acestea vă vor fi vouă spre hrană."

Asta a fost intentia initiala a Creatorului, sa ne hranim sanatos, sa nu ucidem animalele. Mai apoi, omul a cazut in pacat, moartea a intrat in lume si omul a preferat sa manance carne... Drept urmare, Dumnezeu i-a ingaduit si asta:

Facerea 9, 3:

"Tot ce se mișcă și tot ce trăiește fie-vă spre hrană; așa cum iarba verde, pe toate vi le-am dat."


Dupa cateva mii de ani, Iisus ne-a invatat prin exemplul propriu sa mancam peste. Nu am gasit nicaieri sa spuna ca a mancat carne de miel sau din alt animal.

Oare nu asa propovaduiesc si nutritionistii cei mai seriosi? Sa luam aminte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.04.2010, 15:53:45
Eleniki Eleniki is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2010
Mesaje: 1
Unhappy Slujba de inviere

Sunt noua pe acest forum, va rog fiti amabili stie cineva la Sf parascheva dın istanbul la ce ora ıncepe slujba de inviere? La miezul noptii la fel ca in Romania ?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.04.2011, 20:56:10
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

....Nu are nici un inteles duhovnicesc este traditia romanilor dar nu ai de ce sa te intristezi,mielul va vi servit in cinstea pastelui deci a fost sacrificat drept jertfa pentru al manca de Pasti....Dar tu pui nu mananci?E cam acelasi lucru...




Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ba are inteles duhovnicesc. Hristos este Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatele lumii. Taierea mielului semnifica moartea nevinovata a lui Hristos pentru noi.

Acestea fiind spuse nu prea imi place carnea de miel si nici nu am sa ma zbat sa o cumpar anul asta.
Pana la urma are sau nu valoare inteles duhovnicesc? ( personal, nu prea imi place carnea de miel).
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.04.2011, 14:12:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Pana la urma are sau nu valoare inteles duhovnicesc? (personal, nu prea imi place carnea de miel).
Daca mielul iti aminteste de Pasti are un mic inteles duhovnicesc. Daca el tine loc doar pentru potolirea poftei pantecelui, atunci este lipsit de orice inteles duhovnicesc.

Ma uitam si ieri cum sa imbulzea lumea sa cumpere peste. Se stie ca de Florii se mananca peste, dar nu se mai tine seama ca acesta dezlegare la peste este data pentru cei ce postesc.

Asa si in prezent, este o forfota de nedescris pentru cautarea mielului de Pasti. Putini mai stiu de ce aminteste acest miel, dar toti stiu ca trebuie sa se consume de Inviere.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.04.2011, 17:48:23
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"Intreaga creatie este impregnata de Cruce." (Sfantul Maxim Marturisitorul) Mineralele sunt create spre a se jertfi pentru plante, plantele sunt create spre a se jertfi pentru animale, animalele sunt create spre a se jertfi pentru oameni, iar omul este creat spre a se jertfi pentru Dumnezeu. Mai inainte de toate acestea insa, Dumnezeu este Cel care s-a jertfit pentru toti si toate, iar mai ales pentru om. Creatia toata mai este zidita si spre slava lui Dumnezeu si odihna omului.
Multumesc, windorin. N-am stiut de acest citat. Stiam de la parintele Galeriu ca jertfa este un principiu divin si deriva din dragostea dumnezeiasca. Dragostea dumnezeiasca nu este numai altruista, generoasa, ci si jertfitoare. De aceea, spunea parintele Galeriu, Jertfa este cea care mantuieste, pentru ca tot ea e principiul Vietii.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Obiceiuri de Sfintele Pasti admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 32 01.05.2013 06:11:08
De Sfintele Pasti va primi botezul Adriana Cluj Botezul 2 12.04.2012 16:59:31
,,Cadou'' de Sfintele Pasti? antoniap Generalitati 18 01.05.2011 20:13:14
Intrebare in legatura cu Sfintele Pasti Dutzu Generalitati 1 23.05.2009 20:53:51