Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2009, 15:05:40
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Acatist, paraclis, psalmi- cum se citesc?

Nu de multa vreme mi s-a intamplat ceva neplacut din partea unui om, dupa cum zice lumea si dupa cum s-a dovedit in timp, periculos, pe care nu e bine sa ti-l faci dusman. Nici nu aveam intentia asta, insa aparandu-mi munca m-am lovit de acesta si m-am ales cu amenintarea ca va avea "grija" de mine, avand in vedere banii, relatiile, pilele, etc de care dispune. Eu ma bazam doar pe profesionalismul si munca mea, insa azi nu se mai poarta chestiile astea..... Mergeam necajita spre casa si in gand ziceam: Doamne, unde sa gasesc ajutor ca eu nu am bani, nu am relatii, nu am pile, eu nu am nimic, sunt singura, singura... gandindu-ma ca eu nu ma pot lupta cu astia cu bani, relatii, care taie si spanzura azi dupa bunul plac, calcand pe oameni doar pentru ca nu spun saru-mana frumos si nu fac sluj la excroci....aproape ca plangeam pe strada. La doi pasi in fata mea am vazut o carticica, jos, m-am uitat la ea, am vazut imaginea de pe coperta, o icoana, Maica cu Pruncul Sfant, am mai facut un pas in fata trecand pe langa carticica, apoi m-am intors, am ridicat-o, m-am uitat si am intrebat in jur daca nu a scapat-o cineva pe jos. Nimeni nu zicea nimic. Am luat-o si pe loc mi-am dat seama ca acesta era raspunsul la intrebarea mea:acolo era ajutorul meu, este o carticica cu 4 acatiste si un paraclis, dintre care primul era al "Maicii Domnului bucuria celor necajiti"!
Uitasem ca acolo e ajutorul meu, si al nostru al tuturor.
Cand am ajuns acasa am citit acatistul, apoi iar am citit, am mai adaugat un alt paraclis (al Sf Ioan Rusul, pe care tot asa printr-o minune a Maicii Domnului l-am primit!).
Am intrebat un preot care mi-a iesit in cale, ce sa fac in necazul meu, i-am povestit minunea cu carticica gasita, daca pot sa le citresc acasa, cand imi zic rugaciunile, dansul a zis ca da si mi-a mai dat o carticica cu un acatist....

Intrebarea mea: atunci cand simtim nevoia sau avem un necaz, o bucurie, o multumire, putem citi acatiste, paraclise, psalmi, acasa? sau trebuie citite dupa o anume randuiala, trebuie sa mergem sa cerem voie sau binecuvantare la preot? Cum trebuie procedat?
Daca cineva stie mai multe despre aceste randuieli il rog sa-mi spna si mie.
multumesc.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2009, 16:36:05
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Adaug, inserez in text

"Eu ma bazam doar pe profesionalismul si munca mea" si adaug: si a celorlati care au muncit mult si temeinic la o anume lucrare, pe faptul ca erau oameni profesionisti si a caror efort, munca merita respectata.....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2009, 16:52:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Adriana, prin acatist, paraclis si psalmi stam de vorba cu Dumnezeu. Asa ca nu-i nicio problema daca vorbim cu El si in casele noastre. Dimpotriva, e chiar indicat. Iar de te vei ruga cum se cuvine, vei gasi raspuns bun in toate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2009, 11:10:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Adriana, prin acatist, paraclis si psalmi stam de vorba cu Dumnezeu. Asa ca nu-i nicio problema daca vorbim cu El si in casele noastre. Dimpotriva, e chiar indicat. Iar de te vei ruga cum se cuvine, vei gasi raspuns bun in toate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2009, 13:21:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Rugaciunea, trebuind sa ajunga neincetata, o poti rosti, cu gura sau in minte, oriunde !

Sfat !
Rosteste rugaciunile cu voce tare, si putin mai rar. Este de folos pentru o oarecare neimprastiere a atentiei.
Daca nu esti singur in casa si nu poti rosti tare, zi in soapta, dar tot sa te auzi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2009, 14:01:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc!

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Rugaciunea, trebuind sa ajunga neincetata, o poti rosti, cu gura sau in minte, oriunde !

Sfat !
Rosteste rugaciunile cu voce tare, si putin mai rar. Este de folos pentru o oarecare neimprastiere a atentiei.
Daca nu esti singur in casa si nu poti rosti tare, zi in soapta, dar tot sa te auzi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2009, 03:59:04
crni_72 crni_72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Doamne Ajuta!

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Rugaciunea, trebuind sa ajunga neincetata, o poti rosti, cu gura sau in minte, oriunde !

Sfat !
Rosteste rugaciunile cu voce tare, si putin mai rar. Este de folos pentru o oarecare neimprastiere a atentiei.
Daca nu esti singur in casa si nu poti rosti tare, zi in soapta, dar tot sa te auzi.
Da ai perfecta dreptate numai ca trebuie sa si cerem iertate Dumnezeului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.03.2011, 21:25:24
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Rugaciunea, trebuind sa ajunga neincetata, o poti rosti, cu gura sau in minte, oriunde !

Sfat !
Rosteste rugaciunile cu voce tare, si putin mai rar. Este de folos pentru o oarecare neimprastiere a atentiei.
Daca nu esti singur in casa si nu poti rosti tare, zi in soapta, dar tot sa te auzi.
Mie nici singur în casă nu-mi place să rostesc rugăciuni cu voce tare, ci mai degrabă le fac în șoaptă, și mai degrabă așa aș recomanda că așa mi se pare cel mai bine.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2009, 14:00:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Multumesc

Multumesc tuturor celor care au gasit un sfat pentru mine.

Ma gandesc ca si altora le sunt de folos cele scrise de voi, pentru ca multi dintre noi, desi am fost botezati crestineste la nastere, nu am avut parte de o educatie religioasa nici acasa si nici la scoala, ne-am apropiat de biserica si de Dumnezeu dupa cum am putut si am stiut fiecare dintre noi, si dupa cum ne-a purtat viata pe fiecare.
Va multumesc inca o data, cine mai stie ceva ce ar fi de folos si altora e rugat as scrie aici.

O zi binecuvantata tuturor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2009, 00:35:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ca o concluzie :

Rugăciunea este oglinda vieții duhovnicești a omului , și lucrarea care niciodată nu se sfârșește. Spunea cineva, nu mai rețin exact cine, că rugăciunea este o întoarcere deplină și o ofrandă adusă de către om lui Dumnezeu. O jertfă care, când este însoțită de lupta pentru împlinirea poruncilor lui Hristos, atrage Harul Dumnezeiesc. Sfântul Ioan Gură de Aur spunea : " Așa cum trupul fără suflet este mort, la fel și sufletul fără rugăciune este mort". Rugăciunea până la urmă este înălțarea minții către Dumnezeu. Un alt Sfânt părinte accentua : "Rugăciunea se naște din blândețe, și din lipsa mâniei. Ea aduce în suflet bucuria și mulțumirea, îl apără pe om de goliciunea sufletească și de tristețe." Așa cum pâinea este hrana trupului, iar virtutea hrana sufletului, la fel și rugăciunea duhovnicească este hrana minții. << Rugăciunea este cea mai dumnezeiască și mai sfântă decât toate virtuțile . >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
paraclis ionutt Muzica Bisericeasca 0 19.04.2012 12:55:10
Diferenta intre Paraclis si Acatist andrutza151 Rugaciuni 2 03.03.2011 11:18:18
de ce nu este cantarea 2 in paraclis? ghost7 Rugaciuni 1 05.04.2010 21:46:45
care este diferenta intre paraclis si acatist? annajanette Generalitati 3 10.03.2010 00:12:10
psalmi padrevicentiu Generalitati 4 21.10.2007 21:32:43