Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 15.12.2023, 23:47:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ce-ți mai place să predici altora, Ioreste.
Dar tu stai pe PC mai mult decât sărmanul păcătos Adr.iu91.
De unde știi ai detector prin pereți, ne vezi din satelit :)

Adevărul e că eu chiar mă bucur când văd câte un om care se străduie, din mărturia lui personală mă zidesc și eu, și mie mi-ar plăcea să țin post negru odată pe săptămână nu reușeșc chiar în fiecare săptămână să țin negru.
Fiecare ortodox are taina lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.12.2023 at 23:53:46.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 15.12.2023, 23:52:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si oricine care se roagă, citeste Biblia si trăieste o viată sfântă. Dar astia sunt foarte putini, maxim 5% din ortodocsi. Iar tu nu faci parte dintre ei.
De unde tragi tu concluziile astea 5% - 10% șamd, eu văd mulți care citesc biblia dintre cei care merg la Biserică, dar nu se grăbesc să o citească repede de zeci de ori, să te sufoce cu citate, stau mai mult pe reflecție text biblic.

Poți să citești biblia pt cultură generală și să fii tot ateu, ce folos ai, nu mai e demult o laudă să citești Biblia, poate era când erau mulți analfabeți și o carte costa o avere că se făcea din piele de viței.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Novicii ca tine carora abia le mijesc tuleiele si care se bălăcesc în tot felul de păcate grele, n-au ce căuta aici să vorbească protestantii. Pentru că ăstia sunt crestini adevărati si inteligenti.
Se bălăcesc în păcate grele, acuma ai și clarviziune, citești în suflete, ahahaha.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 16.12.2023, 00:56:43
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
și mie mi-ar plăcea să țin post negru odată pe săptămână nu reușeșc .
Pai și cazul, nici nu ma mira.
Tu ești mult în urma fratelui Adrian.
Nu ai ajuns nici pana la genunchiul broaștei în raport cu el.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 16.12.2023, 08:15:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pai și cazul, nici nu ma mira.
Tu ești mult în urma fratelui Adrian.
Nu ai ajuns nici pana la genunchiul broaștei în raport cu el.
Și tu ne-ntreci pe amândoi, smeritule!

Nu scrie nicăieri că trebuie post negru măcar o dată pe săptămână, aia e pt cine vrea și are program de lucru, dacă eram la mănăstire țineam și jumătate de săptămână post negru, ce să vezi dacă ești în lume și ai și lucru fizic e mai greu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.12.2023 at 08:17:58.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 16.12.2023, 12:14:25
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Iarta-l, Doamne, pe Penticostalul Traditional, ca nu stie ce face si ce vorbeste!

Adevarate sunt vorbele Parintelui Calistrat:

https://youtu.be/KTlo0jcD0Yg?si=fFvN0-ISKj_g6t5Y

https://youtu.be/4mG7_DldBlE?si=KMr4lcxchO8C8jWe

Si vorbele lui Arsenie Papacioc:

https://youtu.be/DpdmXUK3MOg?si=BfFwty0gXhiAYcqI
Adaug la exemplele tale strălucite o pretenă de-a lui Calistrat cu niște contre biblice spectaculoase, eu am crezut în primele secunde de vizionare că Bianca Drăgușanu s-o apucat de apologetică.

https://www.youtube.com/watch?v=u0KR6GCmZDA
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 16.12.2023 at 12:27:05.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 16.12.2023, 12:44:13
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu scrie nicăieri că trebuie post negru măcar o dată pe săptămână, aia e pt cine vrea și are program de lucru, dacă eram la mănăstire țineam și jumătate de săptămână post negru, ce să vezi dacă ești în lume și ai și lucru fizic e mai greu.

Gandeste-te ca Iisus a tinut 40 de zile post negru in desert, mergand pe jos, pe caldura aia insuportabila, am auzit ca la manastiri (ortodoxi, si poate si catolici) se practica multe zile post negru, mi se pare ca mi-ai mai zis.

Nu scrie, dar ca Ortodoxi luandu-ne dupa Iisus, am imprumutat aceasta traditie a postului negru. Este dovedit spiritual, dar si stiintific ca postul negru este cel mai benefic pentru om.

In primul rand slabesti firea, prin postul negru, si faci un corp mai obosit sa zic asa, si rugaciunile au mai mult efect, fata de atunci cand mananci pe burta plina si ai mancat carne de porc/pui si cu de toate.

Blestemele, farmecele dispar din zona ta.

Si pentru corp, rezulta autofagie: regenerarea celulor moarte, tot organismul se reface.

Eu am cerut voie de la duhovnic ca sa tin post negru, e bine inainte sa vorbesti cu un duhovnic inainte sa faci asta. Si nu regret, te simti altfel in ziua respectiva. La inceput e greu ca te ia cu ameteli, dar ameteala e un proces normal, incepe ketoza in organism, dar spre finalul zilei e mai bine. Alti preoti ortodoxi spun ca se tin doar in zilele calendaristice, dar altii zic, daca organismul tau poate, poti sa tii oricand.

Nu am diabet sau cine stie ce. Oamenii cu diabet in schimb nu pot tine acest post dificil, dar un post mai usor pot.

Mancarea bogata in grasimi/carne, ridica nivelul de testosteron si eventual simptomele de desfranare. Desi nu e tot timpul asa, sunt sanse mici sa ai simptome de desfranare si cand te abtii de la mancarea grasa.

Postul negru fara mancare si fara apa scade nivelul simptomelor de desfranare la 0.

Si, Iorest, chiar iti recomand sa incerci sa tii post negru, o zi, vei simti efectele, mai ales la rugaciuni. Daca vrei in ziua cu Maslul la biserica, atunci sa tii post negru toata ziua (cu o seara inainte sa incepi bineinteles), dar sa vorbesti cu un duhovnic mai intai.

@MihailC , o stiu da, am mai vazut-o pe TikTok. True.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 16.12.2023 at 13:01:23.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 16.12.2023, 20:14:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Gandeste-te ca Iisus a tinut 40 de zile post negru in desert, mergand pe jos, pe caldura aia insuportabila, am auzit ca la manastiri (ortodoxi, si poate si catolici) se practica multe zile post negru, mi se pare ca mi-ai mai zis.
Când e cald ți mai ușor post decât pe frig, până la un punct mișcarea ajută trupul când postește.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu scrie, dar ca Ortodoxi luandu-ne dupa Iisus, am imprumutat aceasta traditie a postului negru. Este dovedit spiritual, dar si stiintific ca postul negru este cel mai benefic pentru om.
Cine ar putea susține contrariul, dar e greu să ții negru când mergi la lucru, atâta tot, eventual ții când ești liber dar Duminica nu se ține post negru din ce știu.

Cine poate posti mult și pe la mănăstire și-a obișnuit corpul așa în ani sau zeci de ani.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
In primul rand slabesti firea, prin postul negru, si faci un corp mai obosit sa zic asa, si rugaciunile au mai mult efect, fata de atunci cand mananci pe burta plina si ai mancat carne de porc/pui si cu de toate.
Logic, chiar și de ai ține dietă fără nicio încărcătură religioasă în spate, tot e mai bine decât să mănânci.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu am cerut voie de la duhovnic ca sa tin post negru, e bine inainte sa vorbesti cu un duhovnic inainte sa faci asta. Si nu regret, te simti altfel in ziua respectiva. La inceput e greu ca te ia cu ameteli, dar ameteala e un proces normal, incepe ketoza in organism, dar spre finalul zilei e mai bine. Alti preoti ortodoxi spun ca se tin doar in zilele calendaristice, dar altii zic, daca organismul tau poate, poti sa tii oricand.
Păi poți posti oricând, sunt oameni care nu sunt religioși și mănâncă vegetarian, spunea un om care are o tabără de post cu apă, că a trecut cel mai ușor prin postul cu apă un om care era vegetarian.

Deci la organism obișnuit, se absoarbe altfel disconfortul postului.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Si, Iorest, chiar iti recomand sa incerci sa tii post negru, o zi, vei simti efectele, mai ales la rugaciuni. Daca vrei in ziua cu Maslul la biserica, atunci sa tii post negru toata ziua (cu o seara inainte sa incepi bineinteles), dar sa vorbesti cu un duhovnic mai intai.
Nu am spus că nu am ținut deloc post, am spus că e greu să ții în fiecare săptămână 53 de săpt pe an în condiții în care ești solicitat din altă parte și nu ești la o mănăstire unde fișa postului e să te rogi și să postești.

Nu înțeleg de pildă de ce nu ai ține post la o mănăstire, adică rugăciunea, contemplația spre asta duc, trebuie să faci eforturi să cauți hrană separată.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 16.12.2023, 23:02:49
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Când e cald ți mai ușor post decât pe frig, până la un punct mișcarea ajută trupul când postește.

Cine ar putea susține contrariul, dar e greu să ții negru când mergi la lucru, atâta tot, eventual ții când ești liber dar Duminica nu se ține post negru din ce știu.


Păi poți posti oricând, sunt oameni care nu sunt religioși și mănâncă vegetarian, spunea un om care are o tabără de post cu apă, că a trecut cel mai ușor prin postul cu apă un om care era vegetarian.

Deci la organism obișnuit, se absoarbe altfel disconfortul postului.
Da adevarat. Hai sa spunem ca oamenii care lucreaza la birou pot sa tina post negru, nu faci atata efort fizic. Miercuri sau Vinerea poti posti negru.

La cei cu apa nu se incadreaza la post negru, trebuie musai nici mancare si nici apa. Dupa aia poti sa intrerupi postul negru band doar apa.

Cel doar cu apa si fara mancare e doar un post mai usor decat cel negru.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #119  
Vechi 17.12.2023, 02:32:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
La cei cu apa nu se incadreaza la post negru, trebuie musai nici mancare si nici apa. Dupa aia poti sa intrerupi postul negru band doar apa.
Nu e chiar post negru, dar poate bea 1 l maxim de apă pe zi și 1 L per zi e puțin, chiar și iarna e rău să te dezhidratezi, când e frig mai ales dacă și transpiri prea rapid și stai pe afară deja te duci spre hipotermie.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Cel doar cu apa si fara mancare e doar un post mai usor decat cel negru.
Dar depinde ce înțelegi frăția ta prin post negru, post până la ora 15-16, îl poți duce și din inerție, dacă ai un bol alimentar consistent din ziua anterioară.

Dacă ai ține 24 h un post aspru, cu somn puțin ca să nu absorbi greutatea postului prin somn, aș mai zice.

Când stai acasă și nu ai nici ispite culinare, emisiuni culinare, reviste culinare cu oferte eventual mai și dormi, reziști.

Bucătarii nu prea pot posti dacă gustă și stau numai în arome, e greu să postești și să treci pe lângă o șaormerie sau grill.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 17.12.2023, 02:52:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Adaug la exemplele tale strălucite o pretenă de-a lui Calistrat cu niște contre biblice spectaculoase, eu am crezut în primele secunde de vizionare că Bianca Drăgușanu s-o apucat de apologetică.

https://www.youtube.com/watch?v=u0KR6GCmZDA
Râzi tu de ei, dar și-au pus canalul la bătaie când făceau contrele alea cu neop, știi că ăștia dau jos tot de pe net, era chiar un canal pus de unul de-al lor de prin biserici adunate cu faze penibile din sfera adunărilor, care la infinit era dat jos doar pentru că arăta anumite situații primitive din filmări publice.

Totuși și Connect-R a dat pe față anumite situații, n-au avut curaj unii oameni însărcinați cu îndrumarea turmei să facă mai bine și mai explicativ apologetica.

Cum era dacă Sfântul Spiridon sau alt mărturisitor, îi numea frați sau cu alte epitete pe lupii răpitori din vremea lui, nu mai era de fapt în calendar.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunicare, neoprotestanti