Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.07.2012, 14:45:26
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
EU CRED IN DUMNEZEU datorita relatiei personale pe care o am cu El. Pentru ca am observat ca este real. Pe de-alta parte, daca tu nu crezi, in Biblie scrie ca Dumnezeu iti spune sa Il pui la incercare: citeste Biblia si apoi verifica daca ce scrie acolo este adevarat! Roaga-l pe Dumnezeu sa iti raspunda, si vezi daca o face!.... fa asta pentru ca asa cum a spus cineva mai sus, daca nu afli adevarul, ai foarte multe de pierdut!
DUMNEZEU SA TE AJUTE SA AFLI ADEVARUL!
Consider pertinenta aceasta asertiune si de referinta. Subscriu.

Reiese inechivoc invatatura corecta conform careia credina nu este un scop in sine ci credinta are ca scop cunoasterea lui Dumnezeu printr-o relatie inechivoca atat de grup in Biserica cat si personala.
"Noi am crezut si am cunoscut ca Tu esti Hristosul Fiul lui Dumnezeu cel viu" (Ioan 6)

P.S. Doresc sa subliniez ca afirmatia mea se refera strict la fragmentul in discutie referitor la definirea credintei, si face abstractie de eventuala apartenenta a autoarei la un cult crestin neoprotestant (asa cum reiese din postare).
  #42  
Vechi 19.07.2012, 14:47:28
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Si daca ar invia mortii n.ati crede. Credinta depaseste limita ta de gandire. Daca ti.ar spune un om de stiinta ca a descoperit particula universala, ai crede foarte repede. Cum poti crede asta daca omul a ajuns abia pe luna? Povestile sunt in alta parte. Le crezi pentru ca raul e la tot pasul, gata sa te intoarca doar sa nu te mantuiesti.
Le cred pentru ca sunt dovezi, doamna sau domnisoara. Particula de care vorbesti tu, probabil despre asa zisa particula a lui Dumnezeu, este 99,9% descoperita, mai trebuie cateva cercetari doar. Chiar computerul meu participa la cercetari stiintifice prin donarea de timp si putere de calcul, in mai multe domenii.
  #43  
Vechi 19.07.2012, 14:48:47
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
In perioade de stramtorare o sa te apropii de Dumnezeu. La moartea cuiva drag, la o boala grea. Toate sunt in sens pedagogic, pentru indreptare sufleteasca. Un parinte nu isi lasa copilul sa bage cuie in priza. Il bate ca sa nu moara curentat. Asa face si Domnul cu noi. Ingaduie sa ni se intample lucruri grele ca sa ne apropie de El. "Misto" nu este un cuvant potrivit aici... Partea misto este ca viata noastra are un sens si a ta NU...
Iti spun sigur ca am trecut prin astea , de mic, nu m-au apropiat, din contra. Ma bucur ca le stii pe toate :), mai ales sensul vietii mele.
  #44  
Vechi 19.07.2012, 15:00:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Particula de care vorbesti tu, probabil despre asa zisa particula a lui Dumnezeu, este 99,9% descoperita, mai trebuie cateva cercetari doar.
"Nu pretind ca stiu ceea ce siu ca nu stiu" (Socrate)

Stiina nu implica credinta. Metoda stiintifica nu are defint termenul de credinta.
Stiinta inseamna certitudine, inechivoc, metoda stiintifica asigurand validitatea teoriilor stiintifice.

"Particula lui Dumnezeu" sau "Particula Dumnezeu" sau "bosonul Higgs" este particula elementara din cadrul modelului standard (mecanica cuantica) care sta la baza mecanismului Higgs ce explica modul in care particulele elementare obtin proprietatea de masa.
Confirmarea acestei particule este un pas inainte in mecanica cuantica insa nu defintiv si inechivoc in confirmarea modelului standard. Din nefericire o alta particula elementara a modelului standard: "gravitonul" nu a fost descopterita... si mai "grav", deocamndata nici nu sunt experimente care sa poata pune inechivoc in evidenta existenta gravitonului.

Rugamintea mea este sa nu confundati stiinta cu teologia. Stiinta explica doar modul in care functioneaza acest univers insa nu poate spune care este cauza si nici scopul acestui mod de functionare pentru simplu motiv ca stiinta nu isi propune sa ofere raspunsul la intrebari de acest gen (filozofice). Stiinta se defineste ca fiind: "studiul modului de existenta al universului prin observatie (empirica) si rationament".

Asa cum spuneam, stiinta ofera doar explicatii despre modul de functionare al universului (inclusiv al organismelor, fiziologic) isa interpretarea acestui mod de functionare pentru a se conferi un sens tine de filozofie si teologie (si nu de stiinta). Din nefericire filozofia materialista a cam "acaparat" progresele stiintei... insa din fericire curentul neopatristic ortodox are teologi de mare valoare capabil sa intleaga atat teologia ortodoxa cat si paradigma stiintifica actuala si astfel sa evite izolarea culturala si sociala a ortodoxiei, a Bisericii. Oamenii au nevoie de Hristos, de manutire de Sfanta Sa Biserica... de Sfintele Taine.

Domnul Iisus Hristos sa ne daruiasca har si pace.
  #45  
Vechi 19.07.2012, 15:07:43
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
"Nu pretind ca stiu ceea ce siu ca nu stiu" (Socrate)

Stiina nu implica credinta. Metoda stiintifica nu are defint termenul de credinta.
Stiinta inseamna certitudine, inechivoc, metoda stiintifica asigurand validitatea teoriilor stiintifice.

"Particula lui Dumnezeu" sau "Particula Dumnezeu" sau "bosonul Higgs" este particula elementara din cadrul modelului standard (mecanica cuantica) care sta la baza mecanismului Higgs ce explica modul in care particulele elementare obtin masa.
Confirmarea acestei particule este un pas inainte in mecanica cuantica insa nu defintiv. Din nefericire o alta particula elementara a modelului standard: "gravitonul" nu a fost descopterita... si mai "grav", deocamndata nici nu sunt experimente care sa poata pune inechivoc in evidenta existenta gravitonului.

Rugamintea mea este sa nu confundati stiinta cu teologia. Stiinta explica doar modul in care functioneaza acest univers insa nu poate spune care este cauza si nici scopul acestui mod de functionare pentru simplu motiv ca stiinta nu isi propune sa ofere raspunsul la intrebari de acest gen (filozofice). Stiinta se defineste ca fiind: "studiul modului de existenta al universului prin observatie (empirica) si rationament".

Asa cum spuneam, stiinta ofera doar explicatii despre modul de functionare al universului (inclusiv al organismelor, fiziologic) isa interpretarea acestui mod de functionare pentru a se conferi un sens tine de filozofie si teologie (si nu de stiinta). Din nefericire filozofia materialista a cam "acaparat" progresele stiintei... insa din fericire curentul neopatristic ortodox are teologi de mare valoare capabil sa intleaga atat teologia ortodoxa cat si paradigma stiintifica actuala si astfel sa evite izolarea culturala si sociala a ortodoxiei, a Bisericii. Oamenii au nevoie de Hristos, de manutire de Sfanta Sa Biserica... de Sfintele Taine.

Domnul Iisus Hristos sa ne daruiasca har si pace.
Acea particula, daca se confirma existenta ei, ceea ce este aproape 100% realizat, va putea explica cel putin partial formarea sau functionarea universului sau a unor lucruri existente in univers, despre care nu stiam mai nimic sigur.

Daca nu cunosti ceva, nu inseamna ca trebuie sa atribui acel ceva divinitatii. Trebuie doar sa continui sa cercetezi. Pe principiul asta am ajuns sa beneficiem de toate lucrurile actuale. Acum 800 de ani oamenii nu cunosteau principiul de functionare al telefonului mobil sau al internetului. Nu isi imaginau ca este posibila comunicarea in timp real cu cineva de la "capatul lumii". Daca ai putea aduce o persoana din acea vreme in prezent, persoana respectiva ar avea doua explicatii: prima ca sunt chestii ale raului si a doua ca sunt chestii date de zei, sau de Dumnezeu.

Cercetarea e baza cunoasterii, Dumnezeu, in caz ca exista, nu ne vrea prosti.
  #46  
Vechi 19.07.2012, 15:10:45
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine de pacate,si imi e rusine sa le spun preotului mai ales ca suntem cunostinte mai apropiate,,,ce sa fac?cum sa imi fac curaj?mai amanuntit cam cum se spovedeste ce trebuie sa ii spunem?m-am hotarat sa fac acest lucru si sa fac ascultare de ceea ce imi va spune,eventual sa ma si impartasesc,astept parerile voastre si sper ca nu va stresez.multumesc
daca preotul la care vrei sa te spovedesti este duhovnicul tau ,sa nu faci greseala sa il schimbi fara sa ceri dezlegare de la sfintia sa.nu trebuie sa-ti fie rusine,aceasta vine numai de la spurcatul diavol.
  #47  
Vechi 19.07.2012, 15:18:47
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Daca nu cunosti ceva, nu inseamna ca trebuie sa atribui acel ceva divinitatii.
Cercetarea e baza cunoasterii, Dumnezeu, in caz ca exista, nu ne vrea prosti.
Asa este. Hristos Iisus spune: "Cautati se veti afla"... "Duhul Sfant va va invata pe voi TOATE"... caci omul Duhovnicesc cunoaste chiar si adancurile lui Dumnezeu (evident si cauza si scopul moduluilui de functionare al Universului).
Stiinta, paradigma stiintifica actuala este foarte utila teologiei intrucat a distrus idolatria zeitatilor din univers aratand ca Dumnezeu nu poate fi in Univers ci doar in afara lui (in sens cauzal nu spatio-temporal) ceea ce este intocmai cu invatatura ortodoxa: Universul este in Dumnezeu si nu Dumnezeu este in univers. "In Dumnezeu traim si ne miscam si fiintam (existam)" Fapte 17,28.

Consider ca cei ce isi bazeaza credinta in Dumnezeu pe orice altceva decat pe congnitia inechivoca a unei relatii personale bidirectionale... este in mare inselare si se amageste.

Minuni nu sunt fenomenele fizice din univers pentru care in diferite perioade istorice omul nu a avut o explicatie care sa ajute la intelegerea mecanismelor de functionare a acestora ( si a universului)... si nici fenomenele din univers pentru care stiinta (paradigma stiintifica actuala) nu are inca explicatii (gravitatia cuantica, cauza expansiunii uniforme a universului...)

Minune este ca Hristos Iisus cel inviat este in mijlocul nostru in Sfanta Biserica, mai ales la Sfanta Liturhgie... si noi ne impartasim cu Adevarat Trupul si Adevarat sangele Sau in Sfanta Euharistie... si avem congnitia ca ne facem partasi dumnezeiestii firi (II Petru 1). Simtin in noi harul lui Dumnezeu cum lucreaza prin Sfintele Taine... vedem cum sfintii marturisesc la unison (nu doar in cuvinte ci mai ales prin viata lor care reflecta sfintenia): "nu mai traiesc EU ci Hristos Iisus traieste in mine" (Galateni)

Minune este dragostea pe care Hristos Iisus si-o arata fata de noi, mantuirea pe care ne-o daruieste... posibilitatea de a conlucra cu harul lui Dumnezeu intru Hristos Iisus. Da, afrim cu toata convigerea ca acestea sunt minunile, cand omul are cognitia inechivoca a conlucrarii cu Hristos, cu harul lui Dumnezeu.

Last edited by Eugen7; 19.07.2012 at 15:25:53.
  #48  
Vechi 19.07.2012, 15:26:55
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

Consider ca cei ce isi bazeaza credinta in Dumnezeu pe orice altceva decat pe congnitia inechivoca a unei relatii personale bidirectionale... este in mare inselare si se amageste.

Minuni nu sunt fenomenele fizice din univers pentu care in diferite perioade istorice omul nu le-a inteles mecanismele de functionare... si nici fenomenele din univers pentru care stiinta (paradigma stiintifica actuala) nu are inca explicatii (gravitatia cuantica, cauza expansiunii uniforme a universului...)
Probabil nu iti imaginezi cati asa zisi credinciosi sunt exact in felul in care ii descrii tu si cum iti spuneam eu, adica din aia care considera ca orice le este inca necunoscut tine de Dumnezeu.
Daca nu are explicatii pentru un fenomen, clar e mana lui God. Daca citesti cu atentie pe aici pe forum, vei vedea ca exista cel putin un user care considera ca si schimbarea pe verde a semafoarelor, pentru avantajul sau, tine tot de Dumnezeu, de parca functionarea semafoarelor nu ar tine de matematica ci de influenta lui Dumnezeu, schimband matematica pentru avantajul credinciosului.

Exista unii credinciosi, pe alte forumuri, care cred ca si sondele spatiale trimise pe Marte sau prin spatiul cosmic sunt doar trucaje, nu exista asa ceva.
  #49  
Vechi 19.07.2012, 15:30:39
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Le cred pentru ca sunt dovezi, doamna sau domnisoara. Particula de care vorbesti tu, probabil despre asa zisa particula a lui Dumnezeu, este 99,9% descoperita, mai trebuie cateva cercetari doar. Chiar computerul meu participa la cercetari stiintifice prin donarea de timp si putere de calcul, in mai multe domenii.
Particula Lui Dumnezeu! Frumos spus. Si acea particula apartine Lui. Deci ca o concluzie logica, admiti ca exista. Te autocontrazici sau cum? Ca nu mai inteleg... :)
  #50  
Vechi 19.07.2012, 15:35:43
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Daca esti 100% un om care crede doar in.stiinta si in explicatii, calcule etc. ce cauti pe acest forum? Oare nu cumva constiinta ta striga din interior dupa ajutor sufletesc, unul pe care stiinta nu ti.l poate da?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 17:24:40
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 19:52:32
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07