Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2010, 17:10:07
geo_olt geo_olt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 16
Implicit Inteligenta

Am cautat toata viata mea inteligenta, am fost tot timpul prudent dar nu am stiu in fata cui legi sa ma supun, pana cand am inceput sa citesc din biblie si sa inteleg ca defapt prudenta este frica de Domnul, inceputul oricarui drum impreuna cu Domnul.
Dar acum dupa ce am aflat si am inceput un drum spre pocainta, am cazut iar in pacat si parca, acum ma simt mai intarit cand fac raul pentru ca stiu cat de mult ne iubeste Dumnezeu si totusi cred ca ma iarta.
Iar acum prudenta parca mi-a disparut si ma incred in mine mai mult, imi este foarte greu sa ma intorc la pocainta desi stiu ca nu fac bine ce fac...
Daca cineva a mai cazut asa din credinta va rog sa imi spuneti ce v-a facut sa va intoarceti ca sa imi doresc si eu din nou cu adevarat.
Multumesc
__________________
Slava lui Dumnezeu sta în ascunderea lucrurilor
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2010, 17:39:27
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo_olt Vezi mesajul
Am cautat toata viata mea inteligenta, am fost tot timpul prudent dar nu am stiu in fata cui legi sa ma supun, pana cand am inceput sa citesc din biblie si sa inteleg ca defapt prudenta este frica de Domnul, inceputul oricarui drum impreuna cu Domnul.
Dar acum dupa ce am aflat si am inceput un drum spre pocainta, am cazut iar in pacat si parca, acum ma simt mai intarit cand fac raul pentru ca stiu cat de mult ne iubeste Dumnezeu si totusi cred ca ma iarta.
Iar acum prudenta parca mi-a disparut si ma incred in mine mai mult, imi este foarte greu sa ma intorc la pocainta desi stiu ca nu fac bine ce fac...
Daca cineva a mai cazut asa din credinta va rog sa imi spuneti ce v-a facut sa va intoarceti ca sa imi doresc si eu din nou cu adevarat.
Multumesc
Tu nu esti prudent, deci cand atraversezi strada nu te uiti in stanga si dreapta?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.08.2010, 17:40:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În Marea Predică de pe Munte, Dumnezeu spune: "Fericiți cei săraci cu duhul". Prin aceasta, nu trebuie să se înțeleagă "Fericiți cei proști". În altă parte ne îndeamnă să fim asemenea copiilor. Aceasta înseamnă să avem nu ignoranța pe care o au copiii, ci să ne lăsăm în brațele Părintelui nostru fără nici o grijă, asemenea cum fac copiii.
Oamenii nu sunt singurele ființe inteligente. Înaintea lor, Dumnezeu i-a făcut pe îngeri, despre care spunem că au "dincolo de inteligență" (praeterinteligență). Dintre toți îngerii, cel mai înzestrat era unul, căruia i se spunea "purtătorul de lumină", adică "Lucifer". El s-a revoltat împotriva părintelui său, refuzând să fie asemenea copiilor. Și alți deștepți l-au urmat, până la o treime din total. Oare la ce a folosit admirabila lor inteligență ?

Nu la fel auzim noi astăzi ? "Religia este pentru proști. Cum poți să crezi în Dumnezeu în secolul al XXI-lea ?". Cu adevărat, inteligența oamenilor poate ajunge nebunie în ochii lui Dumnezeu. Scris este: "Nu există Dumnezeu, cugetă nebunul în inima lui" (psalmul 13).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.08.2010, 17:40:52
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo_olt Vezi mesajul
Am cautat toata viata mea inteligenta, am fost tot timpul prudent dar nu am stiu in fata cui legi sa ma supun, pana cand am inceput sa citesc din biblie si sa inteleg ca defapt prudenta este frica de Domnul, inceputul oricarui drum impreuna cu Domnul.
Dar acum dupa ce am aflat si am inceput un drum spre pocainta, am cazut iar in pacat si parca, acum ma simt mai intarit cand fac raul pentru ca stiu cat de mult ne iubeste Dumnezeu si totusi cred ca ma iarta.
Iar acum prudenta parca mi-a disparut si ma incred in mine mai mult, imi este foarte greu sa ma intorc la pocainta desi stiu ca nu fac bine ce fac...
Daca cineva a mai cazut asa din credinta va rog sa imi spuneti ce v-a facut sa va intoarceti ca sa imi doresc si eu din nou cu adevarat.
Multumesc
Sunt 2 niveluri de indreptare si intoarcere catre Dumnezeu
1) Sa mergi la Biserica,sa te rogi,sa te spovedesti si impartasesti,si sa incepi sa iti schimbi viata
Daca nu faci toate acestea fa-le si viata ta sigur se va indrepta
Daca insa le faci ,treci la urmatorul nivel
2) sa nu iti pierzi speranta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2010, 18:00:51
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo_olt Vezi mesajul
Am cautat toata viata mea inteligenta, am fost tot timpul prudent dar nu am stiu in fata cui legi sa ma supun, pana cand am inceput sa citesc din biblie si sa inteleg ca defapt prudenta este frica de Domnul, inceputul oricarui drum impreuna cu Domnul.
Dar acum dupa ce am aflat si am inceput un drum spre pocainta, am cazut iar in pacat si parca, acum ma simt mai intarit cand fac raul pentru ca stiu cat de mult ne iubeste Dumnezeu si totusi cred ca ma iarta.
Iar acum prudenta parca mi-a disparut si ma incred in mine mai mult, imi este foarte greu sa ma intorc la pocainta desi stiu ca nu fac bine ce fac...
Daca cineva a mai cazut asa din credinta va rog sa imi spuneti ce v-a facut sa va intoarceti ca sa imi doresc si eu din nou cu adevarat.
Multumesc

Draga geo_olt,
ceea ce descrii tu este o situatie foarte frecventa, asa ca nu e ceva foarte
grav. Omul nu este STATORNIC in ceea ce face sau in ceea ce crede. El
nu este statornic in BINE. Credem mai mult sau mai putin, cu intermitente,
cu perioade de cadere din credinta, mai facem si fapte bune din cand in
cand, printre cele rele, mai iubim si pe aproapele tot asa, cand mai tare,
cand deloc, etc. Nu e in puterea omului sa fie statornic in bine. De aceea
trebuie sa CEREM de la Sursa Binelui, Dumnezeu, singurul BUN cu adevarat,
credinta, iubire si puterea de a face binele. Exista si o rugaciune speciala
pentru a cere credinta: "Cred Doamne, ajuta necredintei mele!" Aici vrem
sa spunem ca noi credem in El, dar nu suntem statornici in aceasta stare.
Cat despre inteligenta, Sfintii Parinti o numesc intelepciune si ea intr-adevar
vine din frica de Dumnezeu, dar nu e teama de razbunare sau pedeapsa,
ci frica de a fi parasit de Dumnezeu si lasat in intunericul cel mai adanc
si in singuratatea cea a disperarii. Aceasta intelepciune iti descopera rostul
adanc al lucrurilor si fapturilor create de Dumnezeu si planul lui Dumnezeu
cu creatia, cu oamenii si cu ingerii. Trebuie sa stii, insa, ca primul pas
pentru a primii o credinta statornica si puternica consta in CHENOZA, in
desertarea de sine. Atata timp cat nu te deserti pe tine vei crede mai mult
in tine decat in Dumnezeu. Acesta este si pariul satanei care te lasa sa faci
ce vrei doar sa nu te deserti pe tine pentru ca egocentrismul din tine e de
fapt samanta lui, iar egoismul creste din aceasta samanta straina si devine
calul troian al celui rau in tine. Rupand aceasta buruiana din radacini faci
loc curat Duhului sa patrunda in tine si sa lucreze cu iubire si putere.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Corelatia "coeficient de inteligenta - religiozitate" cocacoc Generalitati 34 24.02.2011 15:17:21
Credinta sociala sau Inteligenta si incredere personala in Divin? Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 01.02.2011 09:27:11
Inteligenta emotionala - pareri mihailt Generalitati 32 04.04.2009 11:38:47