Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 08.11.2009, 23:00:55
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

[quote=piedonee;179791]NU E FRUMOS SA FACI "PROSTI"ATATA TIMP CAT FIECARE ARE DREPTUL LA OPINI,CHEAR DE ESTE PROST NU E UN VOCABULAR ADECVAT A FACE PE CINEVA PROST SAU A AFRIMA CA SUNT MULTI PROSTIIIII....UN OM EDUCAT SI CU BUN SIMT NICIODATA NU AR FOLOSI ASTFEL DE CUVINTE,DACA NU PUTEM SA FIM MAI BUNI MACAR SA FIM MAI POLOTICOSI.....INDIFERENT DE GRADUL DE CULTURA SAU INCULTURA... nu cred ca e frumos ca un intelectulal ce te afirmi sa cataloghezi oameni ca fiind prosti cu dimploma sau fara dimploma...iarasi ne raportam la bunul simt.....care la uni lipseste sau nu il foloseste ....
eu cred ca fiecare e liber sa si exprime parerea mai buna sau mai proasta,ca asa e facuta lumea cu oameni de fel si fel trebuie sai acceptam ca si crestini si sa nu i blamam......
daca putem sa i face sa inteleaga daca nu ne retragem dar nu i blamam caci un caracter frumos nu blameaza...
multumeste lui Dumnezeu pt ca tu esti destept bucurate si fii fericit......,
mai lucreaza un pic la respect si bun simt.....
  #102  
Vechi 08.11.2009, 23:01:47
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit Pt zaharia.

[quote=piedonee;179791]NU E FRUMOS SA FACI "PROSTI"ATATA TIMP CAT FIECARE ARE DREPTUL LA OPINI,CHEAR DE ESTE PROST NU E UN VOCABULAR ADECVAT A FACE PE CINEVA PROST SAU A AFRIMA CA SUNT MULTI PROSTIIIII....UN M EDUCAT SI CU BUN SIMT NICIODATA NU AR FOLOSI ASTFEL DE CUVINTE,DACA NU PUTEM SA FIM MAI BUNI MACAR SA FIM MAI POLOTICOSI.....INDIFERENT DE GRADUL DE CULTURA SAU INCULTURA...si nu cred ca e frumos ca un intelectulal ce te afirmi sa cataloghezi oameni ca fiind prsti cu dimploma sau fara dimploma...iarasi ne raportam la bunul simt.....care la uni lipseste sau nu il foloseste ....
eu cred ca fiecare e liber sa si exprime parerea mai buna sau mai proasta,ca asa e facuta lumea cu oameni de fel si fel trebuie sai acceptam ca si crestini si sa nu i blamam......
daca putem sa i face sa inteleaga daca nu ne retragem dar nu i blamam caci un caracter frumos nu blameaza...
multumeste lui Dumnezeu pt ca tu esti destept bucurate si fii fericit......,
mai lucreaza un pic la respect si bun simt......
  #103  
Vechi 09.11.2009, 02:53:39
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ory se referea la general, la situația reală din teren, pentru că una este teoria, alta este imaginea ce o percepem noi ca simpli mireni , și altceva este imaginea reală, nevăzută, necunoscută , cu aspectele ei mai puțin bune . Ory față de tine și de mine și de alții de pe aici , știe ce spune, cel puțin despre tema de față.
De unde stiti ca ceilalti nu au habar despre tema de fata..dar ORY stie f.bine ceea ce spune?
Fara suparare, va erijati intr-un fel de ,, guru" al forumului???
  #104  
Vechi 09.11.2009, 07:33:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
De unde stiti ca ceilalti nu au habar despre tema de fata..dar ORY stie f.bine ceea ce spune?
Fara suparare, va erijati intr-un fel de ,, guru" al forumului???
Nu mă erijez în guru ! Ai tu o problemă MARE , MARE de tot la adresa mea . Frustrările tale răbuznesc aiurea , smintindu-te josnic și fără rost. DECI Ory e cea mai în măsură a vorbi de călugărie, și de spun asta atât de sigur, poate ți pui mintea la lucru și bănuiești ce și cum și de ce . . . . în rest . . . ai mai mult bun simț !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #105  
Vechi 09.11.2009, 08:22:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu mă erijez în guru ! Ai tu o problemă MARE , MARE de tot la adresa mea . Frustrările tale răbuznesc aiurea , smintindu-te josnic și fără rost. DECI Ory e cea mai în măsură a vorbi de călugărie, și de spun asta atât de sigur, poate ți pui mintea la lucru și bănuiești ce și cum și de ce . . . . în rest . . . ai mai mult bun simț !
Una este a cunoaște teoretic și alta este a cunoaște și PRACTIC , problema dezbătută , asta pentru a-ți mai potoli curiozitatea . Pe Ory o cunosc de aproape trei ani, este în lista mea, i-am citit toate postările ei din acești trei ani , am discutat mult pe privat și pot spune cu certitudine că este singura persoană ce discută , cel puțin pe acest topic , în cunoștință de cauză. Așa că potolește-ți judecățile aiurea , necunoscând anumite aspecte.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #106  
Vechi 09.11.2009, 09:45:35
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Dupa parerea mea credinta in Dumnezeu si in Mantuitorul nostru Iisus Hristos trebuie sa fie foarte puternica, caci cei care cred cu adevarat pot muta si muntii cu credinta, trebuie sa fie smerit si sa iubeasca rugaciunea, atunci cand se roaga trebuie sa simta o dorinta arzatoare de a cunoaste si de a obtine Harul Tatalui nostru Preainalt, sa fie intotdeauna cu ganduri bune si drepte fara a cauta la fata omului, sa fie rabdator in nenorociri si smerit in propasire si nu in ultimul rand harnic, atat material cat si spiritual. Pace voua si iertati-ma daca v-am gresit !!
  #107  
Vechi 09.11.2009, 13:30:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Una este a cunoaște teoretic și alta este a cunoaște și PRACTIC , problema dezbătută , asta pentru a-ți mai potoli curiozitatea . Pe Ory o cunosc de aproape trei ani, este în lista mea, i-am citit toate postările ei din acești trei ani , am discutat mult pe privat și pot spune cu certitudine că este singura persoană ce discută , cel puțin pe acest topic , în cunoștință de cauză. Așa că potolește-ți judecățile aiurea , necunoscând anumite aspecte.
Fii multumita, Ory, ca ai convins pe cineva. Pe mine NU, desi am inteles ce spui. Un caz particular nu poate fi generalizat asupra intregii lumi manastiresti.

Iata ce spune Sf. Ignatie Briancianinov:
"Atunci cand ne intemeiem viata pe poruncile Evangheliei, trebuie sa alegem ca loc de sedere o manastire cat se poate de indepartata de ispita. Noi suntem slabi si raniti de pacat. O ocazie de cadere, care se gaseste sub ochii nostri, sau f aproape de noi, va gasi fara indoiala o complicitate in firea noastra corupta de pacat si va lasa o urma in noi. Aceasta urma poate in primul moment sa treaca neobservata, dar dupa ce creste si devine puternica, incepe sa ne domine si ne poate duce pana la marginea prapastiei. Uneori impresia lasata de o ispita actioneaza extrem de repede nelasandu-l, sa zicem asa, pe cel ispitit sa-si vina in fire: intr-un moment i se intuneca mintea, dispozitiile inimii se schimba, calugarul este aruncat din cadere in cadere."

Din cate se vede propria fire cazuta este poarta de intrare a pacatului.
Altfel, daca consideram ca pericolul se afla numai in afara noastra, ar trebui sa nu iesim din casa, pentru ca microbi exista peste tot si putem fi contaminati cu toate bolile. Dar stiut este ca omul este dotat cu un sistem imunitar, care il apara.
In mod asemenator avem si alt "sistem imunitar", care ne apara de ispite, precum si mijloace ajutatoare: frica de Dumnezeu, Ingerul Pazitor, duhovnicul, canoanele, rugaciunile, cartile ortodoxe si judecata proprie.
De aceea nu mi se pare corect sa acuzam pe ceilalti de propriile caderi, in loc sa cautam vina in noi.

Accept cele spuse de tine, Cristian, dar doar ca parere personala.
  #108  
Vechi 09.11.2009, 15:02:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A se citi in acest sens:
http://www.scribd.com/doc/20330001/I...rile-Ospatului
Chiar daca se vorbeste aici despre viata monahala, invataturile le putem folosi si noi mirenii in viata noastra, atunci cand vrem sa nu ne lasam ispititi si cand vrem sa ducem o viata bazata pe Evanghelii.
  #109  
Vechi 09.11.2009, 15:15:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@cristiboss - mai sunt si altii care vorbesc la unele teme in cunostinta de cauza, chiar daca nu crezi.
O intrebare - la mine ai tot oscilat sa intri pe lista (ai intrat, ai iesit si tot asa). Asta ce sa insemne?

@Anca - poate ca ideea nu ar fi rea sa se lasa o portita de iesire. Ma refer la faptul ca unii nu stiu totusi ce ii asteapta si daca sunt chiar facuti pentru manastire. Uneori nici acela care trebuie sa-l sfatuiasca/dea aprobare (nu stiu exact cum se procedeaza) nu stie. Cum evalueaza el persoana, pe ce criterii?
Si pe urma se pot intampla modificari si pe parcurs: sufletesti, de sanatate, iti dai seama abia dupa un timp ca ai gresit calea, sau chiar sunt probleme in manastirea cu pricina (mobbing poate fi si acolo, hormonii urla si acolo si chiar si la femei, hartuire sa nu spun cum, etc.). In cazuri din astea nu poti sa tii omul cu forta si nici sa-l consideri esuat sau pacatos, sau cum am mai citit pe aici. Poate chiar Dumnezeu ii da un semn uneori - "nu este de tine aici, nu poti tu asta, pleaca in lume".

Manastirea nu este o alegere, o cale, o profesie. Pentru manastire trebuie sa fii facut, din multe puncte de vedere. Si cred ca sunt f.putini din acestia, inclusiv dintre calugari/maici. Cred ca multi nu se duc din chemare, ci din alte considerente mai lumesti.
  #110  
Vechi 09.11.2009, 15:38:53
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Cand cineva se hotaraste sa intre in manastire , mai intai se spovedeste inca din copilarie ca sa stie duhovnicul cu cine are de a face. Mai apoi ramane in stadiul de frate sau sora, este incredintat unui duhovnic, i se da sa faca ascultare ,ca sa se deprinda cu exigentele vietii monahale. In tot timpul acesta fratele(sora ) se spovedesc regulat, chiar saptamanal, chiar daca nu se impartasesc, tocmai pentru a putea fi sfatuiti in problemele lor. Stagiul acesta de noviciat(adica de frate sau sora) se poate prelungi atat cat socoteste duhovnicul ca este necesar(un an, doi, sau si mai mult). In tot acest timp, daca se constata ca novicele nu face fata traiului monahal, este indrumat sa renunte. Abia dupa o anumita perioada de timp, la recomandarea duhovnicului si cu aprobarea Consiliului Duhovnicesc din manastire , fratele(sora) primeste tunderea mai intai ca rasofor,si dupa alta perioada de timp ca monah(monahie). Din pacate , pe alocuri am vazut ca se sare peste rasoforie si se tunde direct in calugarie, cu toate ca ar fi mai bine sa se respecte randuielile cele vechi.
Prin urmare, daca cineva ca novice vede ca nu face fata ,din diferite slabiciuni trupesti este mai bine sa revina in viata obisnuita laica decat sa se osandeasca mai tarziu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Superb articol: Vocatia calugariei sophia Calugarul 37 09.05.2011 14:58:45
Botezul calugariei 52ZIZO Calugarul 3 26.08.2010 18:11:27
Slujba calugariei eduardd Stiri, actualitati, anunturi 11 16.07.2010 21:24:27
Vederea trupului este ochiul, iar vederea sufletului este mintea mihailt Generalitati 12 29.04.2009 17:08:32