Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.05.2010, 13:54:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Iar si iar discutati cu sectarii din care unii(una) mai nou se declara ortodocsi(ortodoxa). Ati vazut pana unde poate duce ratacirea! Multa otrava mai au si astia de raspandit. Sarmana annajanette a ajuns sa si mearga in casa unuia din ei.
Asa spuneau si fariseii despre Domnul care intra la vamesi si curve. Eu te sfatuiesc sa nu mai intri pe acelasi topic cu sectarii. Te poti intina, cine stie, sfintenia ta ar avea de suferit si mare pacat de atata munca.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.05.2010, 13:55:20
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Iar si iar discutati cu sectarii din care unii(una) mai nou se declara ortodocsi(ortodoxa).
O, bine ai venit frate TIBS. Pai, frate, noi suntem si ortodocsi adica drept credinciosi, tot la fel cum voi sunteti si catolici adica apartineti bisericii universale.
Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Sarmana annajanette a ajuns sa si mearga in casa unuia din ei.
Pai s-a dus doar pentru o rugaciune la niste oameni ai lui Dumnezeu (sper).
Daca ai sti in cate situatii a trebuit sa ne rugam pentru oameni care au solicitat aceasta...
Unii au primit vindecarea si au spus multumim frumos.
Altii au zis: „ Daca Dumnezeu m-a vindecat in aceasta biserica aici vreau sa raman!”. Asa-s oamenii...
Poate ar fi fost mai bine sa-i indemnam sa mearga in continuare in Biserica Ortodoxa, dar n-am avut intelepciunea s-o facem.
Poate pe viitor.

Important e ca oamenii sa ajunga la mantuire, celelalte sunt povesti.

Last edited by penticostalulmantuibil; 06.05.2010 at 14:00:25.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.05.2010, 14:09:02
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
m-am dus ieri la cineva care este pocait ptr ca de ceva timp am probleme de sanatate si desi am luat toti preotii la rand, biserici, manastiti, eu cautam niste raspunsuri. Persoana respectiva incepe se roga la Dl Hristos cu lacrimi in ochi ptr mine sa ma ajute adica parea sincera, il chema sa ma ajute si la un momenta a inceput sa vb o limba ciudata necnoscuta noua. La sfarsitul rugaciunii am intrebat-o ce limba este si mi-a spus una ingereasca si ca d efapt nu ea vb ci Dl Hristos si ea imi traducea.
Ce parere aveti?
Am citit despre problemele tele de sanatate .Ma intreb ce n-ai gasit la sf noastra Biserica Ortodoxa si a trebuit sa mergi la acea persooana . Personal sufar de o anumita forma de cancer dar nu mi-am pierdut niciodata speranta . Daca boala e ca urmare a pacatului ,in cazul in care m-as face sanatos oare as pacatui din nou?Asa ca nu-mi decat sa spun DOAMNE FACASE VOIA TA .
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.05.2010, 14:09:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Pai, frate, noi suntem si ortodocsi adica drept credinciosi, tot la fel cum voi sunteti si catolici adica apartineti bisericii universale.
Apreciam ca nu ne faceti pierduti, dar sincer, daca tot ne vedeti drept credinciosi, de ce nu veniti in Biserica Ortodoxa?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.05.2010, 14:19:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Draga mea, nu are cum sa te tulbure o rugaciune. Cand cineva se roaga Domnului nu poate decat sa te ajute. Doar vrajitoriile tulbura omul sau chemarea duhurilor rele. Nu cand cineva se roaga lui Dumnezeu prin Iisus Hristos.



Rugaciunea comuna a fost inventata de apostoli in Biblie. De fapt si oamenii din vechime se mai rugau asa.
Tie cum ti se pare? Daca tu te rogi si eu sunt langa tine, fac un pacat daca ma rog si eu impreuna cu tine? Care ar fi acest pacat?
Doriana ,se stie foarte bine ca sectele au aparut prin lucrarea celui rau in incercarea de a dezbina biserica ortodoxa.
Atata timp cat cel rau lucreaza acolo ,cum poate fi bine,cum imi pot gasi linistea ?
Mi se intampla sa trec acum cativa ani pe linga un SH din orasul meu tinut de niste sectanti.Am si intrat de cateva ori.
Puneau melodii cu continut religios pe muzica moderna.
Te rog sa ma crezi ca mi se facea rau si nu aveam putere sa mai stau.
Nu vad necesitatea de a ne ruga cu sectantii.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.05.2010, 14:32:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Anajanette, ai rabdare, rabdare! Adu-ti aminte de Evanghelia referitoare la bolnavul care a asteptat 38 de ani sa se vindece si care nu avea om care sa il bage in apa, dar el tot statea si astepta acolo... Rabdare, rabdare, si nu alege drumul usor si imbietor al sectantilor! Ortodocsii trebuie sa fie firi tari si calite, care sa nu se abata de la drumul cel drept si stramt!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.05.2010, 14:38:31
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
m-am dus ieri la cineva care este pocait ptr ca de ceva timp am probleme de sanatate si desi am luat toti preotii la rand, biserici, manastiti, eu cautam niste raspunsuri. Persoana respectiva incepe se roga la Dl Hristos cu lacrimi in ochi ptr mine sa ma ajute adica parea sincera, il chema sa ma ajute si la un momenta a inceput sa vb o limba ciudata necnoscuta noua. La sfarsitul rugaciunii am intrebat-o ce limba este si mi-a spus una ingereasca si ca d efapt nu ea vb ci Dl Hristos si ea imi traducea.
Ce parere aveti?
Daca nadejdea ta este Tatal, scaparea ta este Fiul si acoperamantul tau este Duhul Sfant ce cauti tu in casa unui sectar? Vai, vai! Asa cum ziceau si altii pe aici asa cred si eu ca e bine sa te spovedesti. Ai grija sa nu nimersti iar in casa unui sectar la spovedanie ca ei nu prea stiu ce inseamna aceasta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.05.2010, 14:40:08
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Apreciam ca nu ne faceti pierduti, dar sincer, daca tot ne vedeti drept credinciosi, de ce nu veniti in Biserica Ortodoxa?
Pentru ca si biserica penticostala are in randurile ei credinciosi doar cu numele.

Nimeni nu poate sa-i ajute sa vina pe Calea Mantuirii mai bine decat o putem face noi.

Daca as veni in Biserica Ortodoxa nu as mai putea fi de nici un ajutor pentru penticostali. Toti cei pe care as vrea sa-i ajut m-ar respinge.

Last edited by penticostalulmantuibil; 06.05.2010 at 14:53:58.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.05.2010, 14:59:56
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
m-am dus ieri la cineva care este pocait ptr ca de ceva timp am probleme de sanatate si desi am luat toti preotii la rand, biserici, manastiti, eu cautam niste raspunsuri.
Daca ai probleme de sanatate te duci la medici. Pe acestia i-a lasat Dumnezeu sa se ocupe de astfel de probleme.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.05.2010, 15:04:00
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Pentru sanatate duhovnicul recomanda citirea timp de 40 de zile a Paraclisului Maicii Domnului.
Mai bine ar recomanda mersul la un doctor ca sigur se pricepe mai bine.
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Faptul ca ai fost in casa unui sectant si te-ai mai si rugat acolo trebuie spus la spovedanie.
Neaparat
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42