Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.05.2010, 15:06:35
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Mantuirea acestui popor incepe cu mantuirea personala.
Ori noi nu ne putem mantui decat in biserica lasata de Hristos.
Intamplator ieri eram la o taraba cu carti duhovnicesti si domnul care avea acea taraba ii citea dintr-o carte altuiva despre secte.
Penticostalii au aparut pe la 1902 sau 1912.
Ce rost mai au sectele daca noi avem credinta noastra strabuna si mantuitoare?
Doar sa ne pierdem sufletele ,asta cu siguranta s-ar intampla.
Draga Anita, "poporul" intre timp mai evolueaza in gandire, foarte putini au mai ramas in stadiul aratat de tine.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.05.2010, 15:09:02
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
si-ti paraziteaza sistemul daca nu ai o credinta "anti-virus" strong.
As avea si eu nevoie de asa ceva. Unde gasesc?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.05.2010, 15:13:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Pentru ca si biserica penticostala are in randurile ei credinciosi doar cu numele.

Nimeni nu poate sa-i ajute sa vina pe Calea Mantuirii mai bine decat o putem face noi.

Daca as veni in Biserica Ortodoxa nu as mai putea fi de nici un ajutor pentru penticostali. Toti cei pe care as vrea sa-i ajut m-ar respinge.
Atat timp cat persista in convingerile lor gresite (si tu de altfel) si cred ca harul si erezia merg bine una cu alta, desi Scriptura zice altceva, nu prea ai cu ce sa-i ajuti.

Poti eventual sa-i ajuti sa fie mai morali, in sensul generic al termenului desi si asta ma indoiesc ca nu prea vad cum ai putea sa faci lucrul asta.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.05.2010, 15:14:40
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu Doriana am spus ca nu e bine sa te rogi ,ortodox fiind ,impreuna cu sectantii deoarece cel rau lucreaza si te poate tulbura.
Nu te supara, in ce secol traiesti? Inainte sau dupa Cristos?
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Rugaciunea se face acasa sau in biserica mama ortodoxa.
Sau pe strada, in masina la semafor, de ce nu?
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nici nu este nevoie de asa ceva ,deoarece daca ne-am ruga zilnic ,toti romanii ortodocsi nici nu ar fi nevoie de o rugaciune organizata ci s-ar petrece permanent o rugaciune comuna.
Si de ce nu o faceti?
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De altfel Dumnezeu nici nu ne asculta daca nu avem sufletul curat si atunci ce rost are aceasta rugaciune
Cum stii ca ai sufletul curat?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.05.2010, 15:17:50
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Cred ca esti intr-o situatie limita, dar greseala de a merge pe la secte poate lasa urmari de ordin spiritual foarte grave. Trebuie sa te spovedesti, pentru ca este un pacat, regreta din suflet si vezi ce recomandari primesti de la preot. In Biserica Ortodoxa sunt slujbe speciale care te pot ajuta. In primul rand, spovedanie, povesteste-i preotului tiot ce ai pe suflet fa o sfestanie-dupa ce in prealabil ai facut o curatenie generala. La acest eveniment trebuie sa participe toti ai casei. Preotul va face rugaciune pentru situatia in care te afli. Neaparat fa-ti un obicei de a nu lipsi de la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie- mergi la altar cu pomelnic pentru vii si morti pana in ora 9 dimineata, insoteste pomelnicele de o presura sau paine, lumanari, poti sa duci putin ulei, vin ,pentru candele si Sfanta Impartasanie, tamaie... jertfa ta va fi primita. Ramai in continuare la slujba si roaga-te in tacere, alaturi de cei prezenti- repeta in gand tot ce auzi. Ramai pana la miruit, apoi ia anafora, numai daca nu ai mancat sau baut ceva dupa miezul noptii. In cursul saptamanii se face Taina Sfantului Maslu de catre mai multi preoti, unde poti sa duci la sfintit paine, faina, ulei, pe care le folosesti apoi pentru sanatate. Afli tu cum... Mai sunt Moliftele Sfantului Vasile cel Mare foarte ajutatoare. Exista si alte rugaciuni despre care iti va vorbi preotul. Mergi si te inchina la Sfintele Moaste, participa la procesiunile ci Sfinte Moaste care se fac in localitatea ta, mergi in pelerinaje pe la manastiri... vezi acatistele... cauta pe siteul CRESTIN ORTODOX.ROSI VEI GASI SFATURI DE LA PARINTII NOSTRI IMBUNATATITI...Nu te certa cu nimeni, respecta poruncile lasate de Mantuitorul nostru Iisus Hristos-, respecta cele zece porunci, poruncile Sfintei Biserici, fii buna, intelegatoare, ajuta, fa milostenie, nu te mandri pentru anu starni invidie, poarta-te crestineste, cum cred ca o faci.In fiecare data de 1 a lunii in biserica se face aghiazma. Bea dimineata, pe stomacul gol. In Biserica si cele Sfinte nu le poti lua in zilele oprite pentru femei... intreaba de cineva care sunt acestea...Pentru cei adormiti poarta de randuiala...Sper sa-ti fie de folos. Doamne , ajuta!
Fata de "recomandarile" de mai sus, rugaciunea aluia in "limbi" la care a fost prietena noastra e nimica toata. Macar respectivul s-a rugat cum s-a priceput dar vad ca sunteti unii care dupa ce ca e omul amarat mai veniti cu poveri de neimaginat pe carca omului. Oribil!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.05.2010, 15:19:22
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doriana ,se stie foarte bine ca sectele au aparut prin lucrarea celui rau in incercarea de a dezbina biserica ortodoxa.
Atata timp cat cel rau lucreaza acolo ,cum poate fi bine,cum imi pot gasi linistea ?
Mi se intampla sa trec acum cativa ani pe linga un SH din orasul meu tinut de niste sectanti.Am si intrat de cateva ori.
Puneau melodii cu continut religios pe muzica moderna.
Te rog sa ma crezi ca mi se facea rau si nu aveam putere sa mai stau.
Nu vad necesitatea de a ne ruga cu sectantii.
Anita, fa un efort si vino mai aproape de zilele noastre, sa vezi ce bine e
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.05.2010, 15:20:31
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doriana ,se stie foarte bine ca sectele au aparut prin lucrarea celui rau in incercarea de a dezbina biserica ortodoxa.
Atata timp cat cel rau lucreaza acolo ,cum poate fi bine,cum imi pot gasi linistea ?
Mi se intampla sa trec acum cativa ani pe linga un SH din orasul meu tinut de niste sectanti.Am si intrat de cateva ori.
Puneau melodii cu continut religios pe muzica moderna.
Te rog sa ma crezi ca mi se facea rau si nu aveam putere sa mai stau.
Nu vad necesitatea de a ne ruga cu sectantii.
Inca nu ti-ai dat seama ca persoana careia te adresezi e sectanta, chiar daca se declara ortodoxa? E lup in piele de oaie si cred ca mai sunt si altii pe aici.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.05.2010, 15:27:34
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Annajanete, pe toate le faci, dar de spovedit si impartasit -- astea le faci?

Si poate ar trebui sa iei legatura cu un terapeut, pentru ca, ce ai tu se poate trata daca pui si tu osul si vointa (parca ziceai ca nu poti iesi din casa, sau asa ceva).
m-am spovedit de 3 ori dupa indreptar de spovedanie, acum pot iesi situatia s-a imbunatatit dar daca nu as lua pastile...................nici nu vreau sa ma gandesc
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.05.2010, 15:31:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Inca nu ti-ai dat seama ca persoana careia te adresezi e sectanta, chiar daca se declara ortodoxa? E lup in piele de oaie si cred ca mai sunt si altii pe aici.
Eu nu m-am declarat ortodoxa niciodata. Trezeste-te, Tibsishor, fa un dus rece. Incepi sa vorbesti iresponsabil.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.05.2010, 15:31:34
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Anajanette, ai rabdare, rabdare! Adu-ti aminte de Evanghelia referitoare la bolnavul care a asteptat 38 de ani sa se vindece si care nu avea om care sa il bage in apa, dar el tot statea si astepta acolo... Rabdare, rabdare, si nu alege drumul usor si imbietor al sectantilor! Ortodocsii trebuie sa fie firi tari si calite, care sa nu se abata de la drumul cel drept si stramt!
multumesc frumos glykys, e greu sa te lupti cu depresia si anxietatea chiar daca iau pastile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42