Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 06.05.2010, 15:33:12
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Daca ai probleme de sanatate te duci la medici. Pe acestia i-a lasat Dumnezeu sa se ocupe de astfel de probleme.
nu am fire de par in cap la cati medici am fost si iau si tratament si nu mai spun cate analize am facut cred ca am cheltuit in 2 ani 3000 euro
Reply With Quote
  #52  
Vechi 06.05.2010, 15:34:26
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Draga Anita, "poporul" intre timp mai evolueaza in gandire, foarte putini au mai ramas in stadiul aratat de tine.
tu ce faci ma jignesti in loc sa ma ajuti cu un sfat?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 06.05.2010, 15:35:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
multumesc frumos glykys, e greu sa te lupti cu depresia si anxietatea chiar daca iau pastile.
Of, of, trebuie rugaciune si multa credinta!!!! Nu trebuie sa iti pierzi niciodata nadejdea! E bine ca ne intrebi si pe noi aici, si, mai ales, pe parintele duhovnic, ca sa nu cazi in capcane! Sa te ajute Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.05.2010, 15:39:08
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
draga annajanette , nu se poate epuiza subiectul suferintei si a rostului ei intr-o viata intreaga, darmite in cateva postari.
acuma depinde si de fiecare caz in parte dar se stie ca in principiu "Dumnezeu pe cei pe care ii iubeste ii incearca", ii supune la diferite teste sa-si vada omul adevarata credinta, sa se curete de raul din el, sa se apropie de Dumnezeu, sa treaca la alt nivel de intelegere.

si cum pe toti ne iubeste, toti avem diverse necazuri, probleme, suferinte. ele ne vin ca urmare a pacatelor, sa ne dam seama singuri ce prosti suntem cand alegem pacatul.

Daca dupa o vreme oarecare (in cazul tau zici 8 luni ) ne zicem singuri gata, de ajuns, nu mai pot, am fost la preoti, trebuie sa incerc orice numai sa scap, fie ghicitori, fie ce-o fi, nu conteaza ca e in duhul adevarului sau nu, nu facem decat sa ne dovedim ca in cele ale credintei ne-am aprins usor si ne stingem repede ca un foc de paie.

si suferinta poate avea multe subtilitati din care avem de invatat ceva neaparat.
pentru dureri fizice, iei medicamente, calmante dar nu ignora faptul ca e nevoie de tamaduire in adancul tau, in relatia ta cu Dumnezeu. de acolo trebuie extirpat raul.
si doar Hristos ne tamaduieste prin Impartasirea cu El, iar ca sa te impartasesti, te spovedesti inainte. Roaga-te sa-ti dea cainta ca numai suferinta si lacrimile "dilueaza" raul din noi.
mai e si slujba Sf. Maslu special pentru boli, "de este cineva bolnav intre voi, sa cheme preotii bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn sfintit.."

cat despre "convorbirea in limbi" a doamnei la care ai fost, personal am mari dubii. nici macar sa nu te invoiesti cu duhul ratacirii, ca te acapareaza si-ti paraziteaza sistemul daca nu ai o credinta "anti-virus" strong.
uite ce zice sf. Pavel "Iar acum, fraților, dac'aș veni la voi grăind în limbi, de ce folos v'aș fi dacă nu vă vorbesc: fie'ntru descoperire, fie'ntru cunoștință, fie'ntru profeție, fie'ntru învățătură? 1Cor14, 6

si tot el zice ca darul limbilor va pieri.
oricat de empatic ar fi cineva fata de suferinta ta, nu poate sa extirpe sursa raului. Doar prin Sfanta Impartasanie cu Hristos iti vine tamaduirea. De fapt tamaduirea trupeasca e o consecinta a vindecarii relatiei tale cu El.
Iti dau un hint, nu-L cauta in alta parte decat acolo unde se implineste ce a zis El "cine nu va lua Trupul Meu si nu va bea Sangele Meu nu va avea viata in el", adica in Liturghie.


eu dupa ce am citit marturii ale celor care au suferit in inchisorile comuniste, chinurile si grozaviile iadului, mi-a venit sa intru in pamant de atitudinea mea in fata problemelor.
dar desigur ce s-a intamplat acolo e un caz extrem.

a fugi de suferinta echivaleaza cu a pierde virtutile pe care le-am fi putut dobandi la capatul lor, a nu dobandi cununa de la capatul suferintei - asa zic cei care n-au trecut degeaba prin incercari.
scumpa mea iti multumesc din suflet, ce sa iti zic ca un calugar de la manastirea radu boda(sf nectarie) a zis ca nu impartaseste ca fumez????
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.05.2010, 15:43:20
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dumnezeu nu cred ca vrea sa fie iubit pentru ca oamenii asteapta ceva de la El.

Dumnezeu deja a facut pentru oameni mai mult decat multi chiar dintrei cei care se cred credinciosi, pot sa inteleaga.

Uneori boala persista pentru ca ai probleme cu care nu poti sa te confrunti din lipsa de totala sinceritate si pocainta.

Alteori El mai lasa timp pana la implinirea rugaciunilor, pentru a vedea daca atitudinea noastra este sincera sau nu..

Iar uneori asta este crucea pe care trebuie sa o purtam, asa cum o purta si Sf. Ap. Pavel pe a lui pentru a nu cadea in mandrie.

Dar de multe ori indreptarea noastra pe care o facem pentru ca vrem sa obtinem ceva este facuta cu superficiala ipocrizie - ne pierdem repede rabdarea si nu dupa mult timp ajungem sa il numim pe Dumnezeu vinovat pentru suferinta noastra sau pentru indiferenta fata de ea..

Ceea ce inseamna ca de fapt n-am ajuns sa-L cunoastem si nici sa-L iubim, desi afirmam exact contrariul, iar schimbarea noastra este de suprafata.

Daca dorinta ta de vindecare te-a adus in casa si la rugaciunile unui eretic, si mai rau ai ajuns sa te intrebi daca botezul pe care il fac ei este bun, semn ca deja a inceput lucrarile pentru "campania de aderare", eu iti spun ca ai mari probleme cu credinta pe care crezi ca o ai..

Asa stand lucrurile, nu m-as mira daca in schimbul vindecarii ai ajunge sa-ti lepezi credinta pentru minciunile lor.
ai dreptate, disperarea m-a facut sa fac asta oricum nu ma mai duc la ei gata.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.05.2010, 15:47:13
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Pentru Almaris

Declari de la inceput in ce ape te scalzi... sfatul era pentru un crestin ortodox si este foarte eficient. Poate fi obositor ceea ce faci din dragoste pentru Dumnezeu... ma indoiesc. Ceea ce faci pentru Dumnezeu nu poate fi obositor, ci folositor... Ai decenta si pastraza pentru tine parerile. Cine merge la izvorul cu apa vie nu poate ramane nerasplatit de Dumnezeu. Tare va mai deranjeaza statornicia noastra a ortodocsilor!Am dat sfaturile din inima si pot sa-i spun acestei persoane ca daca le va urma, bineinteles vorbind cu duhovnicul, va vedea roadele si pentru ea si pentru cei ai casei Curaj si nu te lasa ratacita de sectari!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.05.2010, 15:51:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
scumpa mea iti multumesc din suflet, ce sa iti zic ca un calugar de la manastirea radu boda(sf nectarie) a zis ca nu impartaseste ca fumez????
Hm, sa stii ca asa scrie la pravila. Lasa, e bun duhovnicul tau, asa rigorist cum e. Poate incerci sa te lasi si de fumat. mai buna Sf. Impartasanie decat tigara!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.05.2010, 15:54:52
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hm, sa stii ca asa scrie la pravila. Lasa, e bun duhovnicul tau, asa rigorist cum e. Poate incerci sa te lasi si de fumat. mai buna Sf. Impartasanie decat tigara!
:))) asa ai dreptate, ce sa fac si eu, m-am lasat si de cafea, prieten nu am, sfanta nu vreau sa ajung(glumesc) mai trag si eu o pipa, o sa incerc sa le las. te pup iubita mea si oricum va multumesc din suflet la toti ca sunteti alaturi de mine si ma invatati si nu sunt suparata nici pe almaris:)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 06.05.2010, 16:01:56
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
tu ce faci ma jignesti in loc sa ma ajuti cu un sfat?
Esti si Anita si Annajanette? Nu e nicio jignire dar e deranjant sa vezi cum sar cate unii aducand in discutie tot felul de bazaconii cand tu ai nevoie de un sfat util, nu de clasat oamenii pe grupe de "credinta".

Roaga-te Domnului asa cum te pricepi mai bine pentru a gasi o solutie pentru problemele cu care te confrunti, sa-ti scoata un cale pe cineva priceput, un medic bun care sa nu-ti ia doar banii, ci care sa-ti poata veni cu adevarat in ajutor.

Nu stiu daca am inteles bine dar esti fumatoare nu-i asa? E o mica problema, in sensul ca vrei sa vindeci dintr-un punct de vedere, dar din altul iti faci rau. Starea de sanatate este ceva general pana la urma. Nu e usor sa te lasi de tutun, poate ca felul in care altii au scapat nu functioneaza la tine. Un viciu in general vine si se aseaza pe locul lasat liber de un om al unei nevoi normale nesatisfacute. Satisfacandu-ti acea nevoie pe care tu o cunosti mai bine sau o vei identifica, iti va fi mai usor sa renunti la viciul numit fumat. Mult succes

Last edited by almaris; 06.05.2010 at 16:08:23.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 06.05.2010, 16:03:14
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Declari de la inceput in ce ape te scalzi... sfatul era pentru un crestin ortodox si este foarte eficient. Poate fi obositor ceea ce faci din dragoste pentru Dumnezeu... ma indoiesc. Ceea ce faci pentru Dumnezeu nu poate fi obositor, ci folositor... Ai decenta si pastraza pentru tine parerile. Cine merge la izvorul cu apa vie nu poate ramane nerasplatit de Dumnezeu. Tare va mai deranjeaza statornicia noastra a ortodocsilor!Am dat sfaturile din inima si pot sa-i spun acestei persoane ca daca le va urma, bineinteles vorbind cu duhovnicul, va vedea roadele si pentru ea si pentru cei ai casei Curaj si nu te lasa ratacita de sectari!
Va zice lumea ca am pusa pata pe sectari dar eu nu ma chinui sa le impun parerea mea. Fiecare e liber sa creada ce vrea, dar vezi si tu cum reactioneaza cand au de-a face cu cineva care le vorbeste despre dreapta credinta. Sfaturile tale au fost foarte bune si nu trebuie si tu sa intri in polemica cu ei. Este una care nu stie ca atunci cand posteaza un mesaj in dreapta numelui ii apare data inregistrarii, numarul de mesage pe care le-a transmis pana in acel moment si religia pe care si-a declarat-o.Din fericire am ajuns ca majoritatea postarilor lor sa le sar numai cand le vad numele dar din pacate mai sunt unele pe care le citesc, simt otrava din ele si abia apoi bag de seama cine le-a postat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42