Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 09.05.2010, 00:42:32
maxx2000ro
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cateva

Chuck Palahniuk - Bantuitii, Sufocare, Fight Club si Supravietuitor
Frank Furedi - Cultura fricii
Irvine Walsh Trainspotting, Jeg, Daca ti-a placut scoala munca iti va place mult mai mult
Reply With Quote
  #112  
Vechi 09.05.2010, 10:05:54
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

In cautarea aproapelui pierdut de Savatie Bastovoi , o cartulie de numai cateva pagini dar foarte interesanta
Viata Parintelui Paisie Aghioritul - ultima versiune, care are coperti caramizii.
ca beletristica
Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz
Femeia in alb - Wilkie Collins
Catarul - Stanisław Lem pentru cei care se mai dau in vant si dupa proza SF

carti interesante dar pe care nu le recomand
Shogun - James Clavell (nu stiu de ce dar dupa ce am terminat de citit prima carte imi veneau in minte niste ganduri atat de negre ca nu ma puteam uita nici la icoane)
seria Dune - Frank Herbert (este vorba despre un univers in care se vorbeste despre un alt mesia si tot felul de profeti si sunt multe pasaje in cartile seriei care mi se par jignitoare la adresa crestinismului)
orice carte scrisa de Sven Hassel - Sven nu stiu de ce-si spune scriitor
Adam si Eva - a lui L. Rebreanu (tot felul de ineptii despre reincarnare samd, amestecate cu ceva convingeri din crestinism, cartea te lasa cu mintea tulbure)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 09.05.2010, 10:56:28
ciobanu ciobanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Mesaje: 1
Implicit

cartea cartilor
Reply With Quote
  #114  
Vechi 09.05.2010, 12:30:24
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Nu puteai sa te uiti la icoana pentru ca nu toate cartile ne sunt de folos!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 09.05.2010, 13:32:40
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Si eu ma alatur celor care au recomandat pana acum citerea Bibliei, a Vietilor Sfintilor, a celor 16 volume din '' Ne vorbeste parintele Cleopa'' si altele.
In copilarie si mie-mi placeau cartile lui Jules Verne. Tot cam pe atunci am citit si Quo Vadis.
Tot din domeniul beletristica eu v-as recomanda 2 carti pe care nu le-am gasit amintite pana acum: Esafodul si O zi mai lunga decat veacul, ambele de Cinghiz Aimatov.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 16.05.2010, 14:30:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Va recomand Mizerabilii de Victor Hugo.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 16.05.2010, 14:59:01
Ben Oni's Avatar
Ben Oni Ben Oni is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stioph Vezi mesajul
Recomandarea mea ar fi "QUO VADIS" de HENRYK SIENKIEWICZ , ( i s-a decernat Premiul Nobel in 1905) Titlul face aluzie la întrebarea retorică pe care Sfântul Petru o adresează lui Iisus Hristos, pe care îl întâlnește când pleacă din Roma: "Quo vadis, Domine ?"
Romanul evocă persecuțiile suferite de creștini în perioada lui Nero....
De acord,e o lucrare admirabila si merita citita de toti,fie credinciosi sau nu .
Reply With Quote
  #118  
Vechi 16.05.2010, 20:35:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citesc acum Filocalia de la Optina. E o comoara. Am gasit-o la Libraria Sophia.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 19.07.2010, 22:54:31
strumph strumph is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 2
Implicit e dureros

"Iar pe acela care crede in reincarnare, extraterestri, energii si alte asemenea erezii nu stiu cum am putea sa-l mai numim crestin. "
Deci chiar nu imi vine sa cred..pe bune.In legatura cu cartile Aryanei ,le-am citit si stiu f bine despre ce este vorba,acum una din ideile acestor carti este sa incercat sa luam dintr'un exemplu acel sambure de adevar...nu spune nimeni sa crezi cu punct si virgula dar poti sa sustragi anumite informatii pe care mai apoi sa le treci prin filtrul mintii si sa iei o decizie,daca merita sau nu sa crezi.Dar ca de obicei specia umana ,silita sau nu, alege ce'a mai simpla cale: sa nege.De aceea am ajuns unde am ajuns pentru ca tot timpu am fost legati la ochi si am gandit la modul:daca nu vad nu cred, iar problema cea mai grea nu este k nu credem...dar nici macar nu vrem! Il luam pe "NU" in brate si gaa..preferam sa ramanem pe principiile alea stravechi din bunici k tot ce nu e material e blasfemie..hai sa fim seriosi...trebuie sa fi putin incuiat sa crezi k esti singur in acest univers.Nu trebuie sa studiezi neaparat astrologia sa observi k nimik din ce ni se intampla nu este intamplator si k tot odata...nu se invarte totul in jurul nostru! Dimpotriva,noi suntem cea mai "inapoiata" specie din tot acest univers...si totul din aceasta prostie mondiala care ne'a fost indroctinata de'a lungul a milioane de ani de oameni mult mai destepti decat noi[ca dak ar fi la fel ca noi...nu ar avea ce au si nu ar trai cum traiesc] care au stiut sa ne manipuleze si sa se foloseasca de credibilitatea omului in lucruri simple...dar sa nu intram in detalii ce nu merita efortul pentru oameni care nu vad in stanga si in dreapta. Ideea principala este k mult nu mai este...si poate in 2 3 ani in sfarsit va iesi la iveala tot ADEVARUL si poate macar in al 12 lea ceas lumea se va trezi si va constientiza in ce lume a trait si cu putin noroc..nu va mai trai la fel...dar sa speram k nu o sa fie prea tarziu pentru unii.Si inca odata spun: treziti'va cu toti din aceasta transa si deschideti ochii!! uitati'va in jur si incercati sa vedeti si dincolo de aparente si de lucrurile palpabile!incercati sa culegeti informatiile corecte dar cu logica si macar acum incercati sa renuntati la acele concepte invechite si purtate de atatea milioane de ani pe care nu are absolut nimeni certitudinea ca sunt adevarate!...sunteti atat de naivi..
Reply With Quote
  #120  
Vechi 19.07.2010, 22:56:02
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Memoriile lui Bartolomeu Anania ,aparute la Polirom.Este o carte exceptionala!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum se numeste cartea care descrie legatura dintre pacate? cred_cu_adevarat Generalitati 5 24.04.2012 11:10:50
Preotii care deschida cartea Laurentiu Generalitati 39 29.03.2012 20:17:17
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00
Cartea care binecuvântă cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2009 22:21:57