Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 23.05.2010, 16:07:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Grele întrebări, cel puțin pentru mine !

Primul episcop al Ierusalimului, Sf Ap Iacob, numit și: Iacob cel Mic (probabil mai mic de statură față de celălalt apostol Iacob, fiul lui Zevedeu) reprezintă (extrem de probabil) aceeași persoană cu "Iacob fratele Domnului" (în sens de văr, el fiind fiu al lui Alfeu). Dacă a fost ori nu iudaizant, nu știu. Sf Tradiție își amintește de el ca un om foarte blând (spre deosebire de fii lui Zevedeu: Ioan și celălalt Iacob, care erau mai vulcanici, ca și Petru). Păstra obiceirule vechi iudaice nu din credință, ci din pietate față de înaintași. Mai știm că nu a fost ucis de persecuțiile romane, ci de cele evreiești, ceea ce ar pleda (slab) pentru faptul că nu a fost iudaizant.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #92  
Vechi 23.05.2010, 20:02:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Cred si eu ca Iacov pastra in Biserica obiceiurile vechi ale legii din pietate fata de evreii,cat si de frica lor... Iti dai seama cum ar fi fost ca Iacov si Biserica evreiasca din Ierusalim sa nu tina legea veche... el ar fi fost acuzat de faptul ca infiinteaza o noua religie si ca aduce sminteala iudeilor facandu-i sa se revolteze impotriva iudaismului, ar fi fost declarat fals profet impreuna cu ceilalti si ar fi fost omoriti pe loc... Ori noi stim ca Biserica din Iudeea se aduna chiar si in Templu... De aceea o parte din Biserica din Iudeea nu era considerata o amenintare pentru evrei.. ba chiar erau considerati o secta a Iudaismului... o alta secta... ca stim ca la vremea aceia Iudaismul era deja decimat in saduchei si farisei.. de aia probabil ca ii lasau sa se adune la Templu.Vedem chiar si un fel de colaborare in Fapte 21.Si probabil ca si Iacov a lasat la libertatea oamenilor, cei care ar fi vrut sa tina legea veche sa o tina si cei care nu, sa nu o tina.. neluand o pozitie ferma si nedeclarandu-se impotrivii Legii vechi... Dar stim ca au fost unii in Biserica din Iudeea(evrei) care nu tineau legea veche si care au fost persecutati... Un exemplu e martirajul lui Stefan.. martirajul apostolului Iacov, fratele lui Ioan..Pavel pe vremea cand era inca Saul umbla din casa in casa si ii persecuta pe acesti crestini.. Situatia probabil ca a fost foarte incurcata si confuza la vremea aia, Israelul fiind sub stapanire romana, iudaismul fiind decimat, aparitia unei noi religii, care era sau nu era cu tenta iudaica... Nu stiau nici ei pe cine sa persecute... Dar spre sfarsitul vietii stim ca Iacov a luat o pozitie ferma si a fost omorit de iudei pentru calcarea Legii si pentru predicarea lui Iisus.. Erau doua tipuri de oameni in Biserica din Iudeea, cei ce erau iudaizanti si cei ce nu erau.. cel putin asta e impresia mea... tu ce zici?
  #93  
Vechi 23.05.2010, 23:54:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Confuzia aceasta, dacă trebuie ori nu urmate vechile rânduieli, a fost aparent tranșată la primul sinod al Bisericii. Spun aparent, fiindcă a reizbucnit periodic și, dacă e să privim la adventiștii de pe acest forum, există și în zilele noastre. Au ereziile această proprietate că reapar când te aștepți mai puțin, precum iepurașii din tufișuri, De aceea studiul sinoadelor și a hotărârilor dogmatice e atât de important și nu ține numai de simpla istorie eclezială. De câte ori nu ați auzit întrebarea donatistă: "cum să mă spovedesc unui preot păcătos" ? Dar întrebarea arianistă "Cum de Isus spune că nu cunoaște când va veni Ziua Aceea" ? Și atâtea altele. Cert este că Biserica a simțit periodic nevoia să precizeze un fapt atât de simplu ca acela că Vechea Lege a fost înlocuită de Noua Lege. Mereu și mereu aceleași devieri atrag mereu și mereu aceleași precizări doctrinare ca în vremea sinodului de la Ierusalim: doar cuvintele diferă.

Iată, de exemplu, hotărârea (infailibilă) a Sinodului de la Florența:

"Sfânta Biserică a Romei crede în mod ferm, profesează și învață că materia care ține de legea Vechiului Testament a Legii Mozaice, care este împărțită în ceremonii, rituri sacre, sacrificii și sacramente, întrucât au fost stabilite pentru a semnifica ceva în viitor, deși erau potrivite pentru venerația lui Dumnezeu în acel timp, după venirea Domnului nostru au fost împlinite de El, s-au terminat și sacramentele Noului Testament au început; prin urmare, oricine, după patimile Mântuitorului, își așează speranța în aceste practici și se face lor instrument ca mijloace necesare salvării, ca și când credința în Cristos nu ar putea salva fără acestea, comite păcat de moarte.

Nu altceva spune papa Benedict al XIV-lea, în enciclica Ex Quo Primum: "Ceremoniile Legii Mozaice au fost abrogate de venirea lui Cristos și nu mai pot fi practicate fără a comite păcat după vestirea Evangheliei".

În alt secol, papa Pius al XII spune același lucru, doar schimbând cuvintele: "Prin moartea Mântuitorului nostru, Noul Testament a luat locul Vechii Legi care a fost abolită." (sursa: Mystici Corporis Christi)

Prin urmare, dacă cineva se abține de la carne netăiată cușer să zicem, din convingere că acest lucru este necesar salvării, comite păcat. Dacă, însă, așa cum poate a făcut și Iacob, se abține de la carne netăiată cușer din solidaritate față de strămoși, ori din părerea că acest lucru e bun pentru sănătatea trupului, sau din milă față de animale ori alt considerent, nu este păcat.

Acestă primă dispută teologică din istoria Bisericii este limpede arătată în Fapte (Acte) cap 15 cu 5 și următoarele:
"Dar unii din eresul fariseilor, care trecuseră la credință, s-au ridicat zicând că trebuie să-i taie împrejur și să le poruncească a păzi Legea lui Moise." etc
sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=26&cap=15
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.05.2010 at 23:56:07.
  #94  
Vechi 24.05.2010, 14:58:34
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Într-adevăr, dogma infailibilității papale nu presupune că papii nu ar fi păcătoși, ori că nu ar putea suferi de păcatul ereziei, ....
Se pare ca aceasta dogma a infailibilitatii papale are si unele parti mai reusite.

Citat:
Pe de altă parte, să observăm că în mileniul Bisericii Nedespărțite, cazurile de papi eretici au fost excepțional de rare în comparație cu cazurile de patriarhi ai Constantinopolului eretici. Un lucru despre care se vorbește puțin în lumea ortodoxă este că MAJORITATEA patriarhilor Constantinopulului au fost heterodocși. Prin comparație cu ei, episcopii Romei și chiar Honoriu, au fost monumente de ortodoxie.
Mai mult decit perfect adevarat ( poate cu exceptia cuvintului in majuscule )
Citat:
Dar noi ar trebui să fim absurzi ca să le cerem ortodocșilor ascultare față de episcopul Romei, cât timp vedem limpede că ei nu ascultă nici de episcopii lor, nici de sinoadele lor, nici de patriarhii lor, între care cel al Constantinopolului este cel mai batjocorit.
Corect si aici.

Citat:
Vedem unde duce neascultarea: la disoluția oricărei autorități în Biserică. Oricare călugăr Varzufie de la câte o mănăstire aghiorită autodeclarată dizidentă deoarece așa vrea mușchii ei își permite să nu-l pomenească pe ierarhul rânduit de canoanele pe care ortodocșii le mai numesc și "sfinte". Priviți unde s-a ajuns în Bulgaria sau Ucraina, unde coexistă două sau trei Biserici Ortodoxe, fiecare cu episcopii ei, cu găștile ei, cu interesele ei de care Bunul Păstor nu cred că e mândru. Asemenea "schisme ale schismei" ne întristează, căci o corabie în care oricine din echipaj se crede mai bun navigator decât căpitanul devine neguvernabilă. Deci, părerea mea este că primatul petrin trebuie recunoscut măcar din considerente lumești: acelea de a face Corpul Bisericii mai unit și mai guvernabil, dacă nu credeți în cele biblice și patristice, care arată (pentru ochi neorbiți) că vine de la Dumnezeu.
Ne apropiem de sfirsitul raului pe acest pamint,cind cele multe si bune sint doar aparente,mai degraba inselaciune.De acord ca situatia este trista...dar in ceea ce spui tu,ori episcopii s-au separat ori in alte cazuri,acei episcopi (patriarh ecumenic) nu mai propavaduiesc dreapta credinta, asa cum ne-au lasat-o Dumnezeu si Sfintii Lui.Important este sa se spuna adevarul,sa se marturiseasca dreapta credinta pina la sfirsitul vremurilor...

Poti sa-mi spui si mie,unde credeti voi catolicii, ca traieste Dumnezeu pe pamint ?....se poate vorbi cu El,poate fi vazut ? ...si daca da,de catre cine ?
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
  #95  
Vechi 24.05.2010, 16:09:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Papalitatea=aberatie cat casa!

Cica trimisul lui Dumnezeu pe pamant...care face de toate, ba isi cere iertare, ba nu...dar e INFAILIBIL!

De toata jena, o mareee erezie!
  #96  
Vechi 24.05.2010, 18:08:14
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Eu ma gandeam ca ar fi bine sa nu ne mai certam sau sa-i jignim pe catolici, pentru ca cu ei se poate discuta omeneste caci si ei au fost de-ai nostri sau noi am fost de-ai lor (din punctul lor de vedere),ci prima data sa vedem cum facem sa nu mai discutam cu sectarii ca astia sunt rataciti rau de tot. Macar catolicii respecta Sfanta Cruce, o venereaza pe Maica Domnului (chiar daca o supravenereaza) si in timp au mai renuntat la cate o invatatura gresita in favoarea ortodoxiei si poate in timp isi revin cu totul la dreapta credinta dar de la sectari mi se pare mult mai greu de asteptat lucrul acesta chiar daca mai sunt cate unul care-si revine din ratacire.
Din pacate in vremurile noastre sunt si multi dintre ortodocsi si cred ca mai ales catolici care trec la sectari pentru diferite foloase materiale. De exemplu intr-un sat din judetul meu cei care trec la sectari arunca icoanele la gunoi. Vedeti cate rabda Dumnezeu!
__________________
Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperamântul meu este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, slavă Ție!
  #97  
Vechi 24.05.2010, 19:14:01
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Papalitatea=aberatie cat casa!

Cica trimisul lui Dumnezeu pe pamant...care face de toate, ba isi cere iertare, ba nu...dar e INFAILIBIL!

De toata jena, o mareee erezie!
Nu e chiar atat de mare aberatie...
  #98  
Vechi 24.05.2010, 19:14:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Eu ma gandeam ca ar fi bine sa nu ne mai certam sau sa-i jignim pe catolici, pentru ca cu ei se poate discuta omeneste caci si ei au fost de-ai nostri sau noi am fost de-ai lor (din punctul lor de vedere),ci prima data sa vedem cum facem sa nu mai discutam cu sectarii ca astia sunt rataciti rau de tot. Macar catolicii respecta Sfanta Cruce, o venereaza pe Maica Domnului (chiar daca o supravenereaza) si in timp au mai renuntat la cate o invatatura gresita in favoarea ortodoxiei si poate in timp isi revin cu totul la dreapta credinta dar de la sectari mi se pare mult mai greu de asteptat lucrul acesta chiar daca mai sunt cate unul care-si revine din ratacire.
Din pacate in vremurile noastre sunt si multi dintre ortodocsi si cred ca mai ales catolici care trec la sectari pentru diferite foloase materiale. De exemplu intr-un sat din judetul meu cei care trec la sectari arunca icoanele la gunoi. Vedeti cate rabda Dumnezeu!
Uite cateva afirmatii facute de un catolic:

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Într-adevăr, dogma infailibilității papale nu presupune că papii nu ar fi păcătoși, ori că nu ar putea suferi de păcatul ereziei, așa cum și primul papă, Sf Ap Petru a fost păcătos (el însuși spune: "Sunt om păcătos") și chiar eretic, învățând (o vreme) că oamenii trebuie să se taie împrejur mai înainte de a se boteza.

Pe de altă parte, să observăm că în mileniul Bisericii Nedespărțite, cazurile de papi eretici au fost excepțional de rare în comparație cu cazurile de patriarhi ai Constantinopolului eretici. Un lucru despre care se vorbește puțin în lumea ortodoxă este că MAJORITATEA patriarhilor Constantinopulului au fost heterodocși. Prin comparație cu ei, episcopii Romei și chiar Honoriu, au fost monumente de ortodoxie.

Dar noi ar trebui să fim absurzi ca să le cerem ortodocșilor ascultare față de episcopul Romei, cât timp vedem limpede că ei nu ascultă nici de episcopii lor, nici de sinoadele lor, nici de patriarhii lor, între care cel al Constantinopolului este cel mai batjocorit. Vedem unde duce neascultarea: la disoluția oricărei autorități în Biserică. Oricare călugăr Varzufie de la câte o mănăstire aghiorită autodeclarată dizidentă deoarece așa vrea mușchii ei își permite să nu-l pomenească pe ierarhul rânduit de canoanele pe care ortodocșii le mai numesc și "sfinte". Priviți unde s-a ajuns în Bulgaria sau Ucraina, unde coexistă două sau trei Biserici Ortodoxe, fiecare cu episcopii ei, cu găștile ei, cu interesele ei de care Bunul Păstor nu cred că e mândru. Asemenea "schisme ale schismei" ne întristează, căci o corabie în care oricine din echipaj se crede mai bun navigator decât căpitanul devine neguvernabilă.
Ti se par ok?
  #99  
Vechi 24.05.2010, 20:00:42
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Eu ma gandeam ca ar fi bine sa nu ne mai certam sau sa-i jignim pe catolici...
Frate TIBS, eu ti-as sugera sa nu te mai certi si sa mai jignesti pe nimeni ci sa-i iubesti pe toti, chiar si pe potrivnici!
Daca vei face asa, vei implini nu o porunca a mea ci Domnului Nostru Iisus Hristos.
Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
... prima data sa vedem cum facem sa nu mai discutam cu sectarii ca astia sunt rataciti rau de tot. Macar catolicii respecta Sfanta Cruce, o venereaza pe Maica Domnului (chiar daca o supravenereaza) si in timp au mai renuntat la cate o invatatura gresita in favoarea ortodoxiei si poate in timp isi revin cu totul la dreapta credinta dar de la sectari mi se pare mult mai greu de asteptat lucrul acesta chiar daca mai sunt cate unul care-si revine din ratacire.
Va rugam, primiti-ne si pe noi, de ce sunteti chiar asaaaa???
Uite, eu as propune urmatoarea schema: noi ne intoarcem la catolici si catolicii se intorc la voi.
Vrei?
  #100  
Vechi 24.05.2010, 20:38:31
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Frate TIBS, eu ti-as sugera sa nu te mai certi si sa mai jignesti pe nimeni ci sa-i iubesti pe toti, chiar si pe potrivnici!
Daca vei face asa, vei implini nu o porunca a mea ci Domnului Nostru Iisus Hristos.
Sa iubim neghina, spunandu-i ca e grau, si sa ne purtam ca si cand ar fi...oare asa invata Hristos?
Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Va rugam, primiti-ne si pe noi, de ce sunteti chiar asaaaa???
Uite, eu as propune urmatoarea schema: noi ne intoarcem la catolici si catolicii se intorc la voi.
Vrei?
Hmmm, dar ce sa insemne aceasta schema...ca e nevoie de o revenire a voastra la ceva?
Subiect închis

Tags
primatul papal, roma, vatican