Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2010, 21:50:44
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit Apel la rugaciune pt parintele iustin parvu

Iubiti ucenici ai Par­in­telui Justin Parvu,
Cu totii sun­tem ingri­jo­rati de starea sanatatii Par­in­telui nos­tru iubit. Stim ca sunt multe per­soane in intreaga tara sau in afara gran­itelor care ar vrea sa faca ceva sa-l ajute. S-ar cuveni deci sa facem si noi o mica jertfa pen­tru dan­sul asa cum si el o viata intreaga s-a jert­fit pen­tru nea­mul nos­tru romanesc si pen­tru fiecare din­tre noi in parte.
Cre­dem cu toata convin­gerea in cuvin­tele Man­tu­itoru­lui redate de Sfan­tul Apos­tol si Evanghe­list Matei in cap. 18: Daca doi din­tre voi se vor invoi pe pamant in priv­inta unui lucru pe care il vor cere, se va da lor de la Tatal Meu, Care este in ceruri. Ca unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu in mijlocul lor (Matei 18, 19–20).
Pen­tru aceea sa ne invoim si noi sa facem o mica rugaci­une cu totii pen­tru sanatatea sufleteasca si tru­peasca a Par­in­telui nos­tru Justin. Sa ne intal­nim cu totii in rugaci­une, indifer­ent de locul unde ne aflam si sa cerem mila lui Dum­nezeu. Intal­nirea aceasta, in duh, ne-am gan­dit sa o facem in fiecare zi la ora 2100(ora Bucurestiu­lui), citind primul Par­a­clis al Maicii Dom­nu­lui, iar la sfar­sit sa adaugam si rugaci­unea de intelegere de mai jos:
Doamne Iis­use Hris­toase, Fiul lui Dum­nezeu, Tu ai spus cu preacin­sti­tele Tale buze: Daca doi din­tre voi se vor invoi pe pamant in priv­inta unui lucru pe care il vor cere, se va da lor de catre Tatal Meu, Care este in ceruri. Ca unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu in mijlocul lor. Neschim­bate sunt cuvin­tele Tale, Doamne, fara de mar­gini esti in iubirea Ta fata de oameni, iar milostivirea Ta nu are sfarsit.
Pen­tru rugaci­u­nile Preacu­ratei Maicii Tale si ale tuturor Sfin­tilor, Bunule, nu trece cu ved­erea rugaci­u­nile robilor Tai, pe care dupa porunca Ta le facem pen­tru Par­in­tele Justin, ci le plineste pe ele, daruindu-i sanatate, man­tuire si indelun­gare de zile.
Iar cine vrea sa mai adauge si alte rugaci­uni sa nu pregete. Fiecare sa se roage dupa put­erea si dragostea sa, si dupa tim­pul ce-l are la dis­poz­i­tie: unul 5 minute, altul 15, altul o ora, iar altul chiar si un minut.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2010, 22:12:41
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

E bine, in vreo 3 sectiuni de pe forum e apelul. Haideti sa ne unim, sa fim cat mai multi si Maica Domnului sa asculte rugaciunile noastre!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2010, 18:23:55
mariasimarta's Avatar
mariasimarta mariasimarta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Mesaje: 19
Implicit Doamne ajuta!

Ce mai stiti de parintele?mai este la spital?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2010, 20:46:54
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

In seara zilei de 16 Aprilie medicii au con*fir*mat o imbunatatire sub*stan*tiala a starii sanatatii Par*in*telui Arhi*man*drit Iustin Pirvu. De indata ce se va simti sufi*cient de intarit tru*peste pen*tru a suporta lungimea cala*to*riei si trata*men*tul oblig*a*to*riu post ambu*la*tor, sfin*tia sa va reveni in Man*a*s*tirea Petru Voda, de care ii este foarte dor. Le mul*tumeste tuturor cred*in*ciosilor care l-au pomenit in rugaci*uni, iar noi nada*j*duim ca aces*tea nu se vor curma acum, ci fiecare, aducindu-si pri*nosul sau de jertfa, va fi direct impli*cat in grab*nica insanatosire a sa.

mon*ahul Filotheu, man*a*s*tirea Petru Voda

Last edited by alinutza109; 18.04.2010 at 21:42:43.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2010, 13:20:35
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Parintele Justin este din nou acasa
05/06/2010 de admin
Anuntam toti credinciosii ca Parintele Justin s-a intors astazi la manastirea Petru Voda, dupa ce a stat in spital, la Cluj. Starea Parintelui este cu mult imbunatatita, dar necesita in continuare repaos si ingrijire medicala. Tocmai din acest motiv, Parintele va mai sta cateva zile la spitalul din incinta manastirii de maici, sub ingrijirea maicilor cu pregatire medicala. Va transmitem bucuria mare a Parintelui cand a revenit din nou pe meleagurile nemtene si dragostea ce radia din chipul sfintiei sale pentru toti cei din jur si cu siguranta pentru toti cei care il poarta in rugaciunile lor. Va multumim pe aceasta cale pentru ca ati fost alaturi de Parintele si va cerem sa nu-l uitati din rugaciunile voastre, ca sa-i dea Domnul putere si sa revina din nou in mijlocul oamenilor cu sfaturile de care avem cu totii nevoie. Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.05.2010, 13:43:24
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutza109 Vezi mesajul
Parintele Justin este din nou acasa
05/06/2010 de admin
Anuntam toti credinciosii ca Parintele Justin s-a intors astazi la manastirea Petru Voda, dupa ce a stat in spital, la Cluj. Starea Parintelui este cu mult imbunatatita, dar necesita in continuare repaos si ingrijire medicala. Tocmai din acest motiv, Parintele va mai sta cateva zile la spitalul din incinta manastirii de maici, sub ingrijirea maicilor cu pregatire medicala. Va transmitem bucuria mare a Parintelui cand a revenit din nou pe meleagurile nemtene si dragostea ce radia din chipul sfintiei sale pentru toti cei din jur si cu siguranta pentru toti cei care il poarta in rugaciunile lor. Va multumim pe aceasta cale pentru ca ati fost alaturi de Parintele si va cerem sa nu-l uitati din rugaciunile voastre, ca sa-i dea Domnul putere si sa revina din nou in mijlocul oamenilor cu sfaturile de care avem cu totii nevoie. Hristos a inviat!
multumesc de informatii, nu am fost niciodata in Moldova si deja a trecut un an si ceva de cand doresc sa ajung la Parintele Justin si inca nu am reusit. Oare ce ma impiedica? Ma rog lui Dumnezeu sa-l mai tina printre noi pe Parintele Justin sa pot si eu sa ma adap macar cu o picatura din izvorul invataturii lui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.05.2010, 15:05:49
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

In dupa amiaza zilei de 10 mai 2010, Parintele Justin a coborat din spitalul de la manastirea Paltin si a stat de vorba cu obstea de maici, bucurand sufletele celor prezenti. Va oferim cateva imagini, cu multumiri pentru fratele Mihail.
Attached Images
File Type: jpg p-justin-mai-2010_21.jpg (2,5 KB, 34 views)
File Type: jpg p-justin-mai-2010_11.jpg (3,8 KB, 26 views)
File Type: jpg p-justin-mai-2010_61.jpg (3,5 KB, 18 views)
File Type: jpg p-justin-mai-2010_41.jpg (4,7 KB, 21 views)
File Type: jpg p-justin-mai-2010_51.jpg (3,3 KB, 22 views)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.05.2010, 16:45:58
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutza109 Vezi mesajul
In dupa amiaza zilei de 10 mai 2010, Parintele Justin a coborat din spitalul de la manastirea Paltin si a stat de vorba cu obstea de maici, bucurand sufletele celor prezenti. Va oferim cateva imagini, cu multumiri pentru fratele Mihail.
Multumim mult pentru informatii si pentru poze.

Dumnezeu sa ii dea sanatate parintelui!
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.05.2010, 18:10:10
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu nu stiu cati ani are acest parinte, caci vad ca este alb ca neaua si trebuie sa fi trecut ceva obstacole la viata sa , Dumnezeu sa-i dea sanatate. Dar nu stiu de ce, uneori se face mult prea mult caz de starea de sanatate a unor oameni destul de batrani. Oamenii batrani au probleme de sanatate firesti...
Cand ma vad pe mine ca ma dor toate articulatiile la 35 de ani,chiar tare, de ceva vreme, ma apuca crizele de fiere, ma doare capu',ametesc, stomacul, ovarele,...desi nu ma prea plang si nici nu iau pastile, astfel ma intreb, ce stari sa-i mai cer unui batran de 80 de ani ?
Sa dea Dumnezeu sanatate la toata lumea, dar tinerii traverseaza o sanatate mult mai subreda, decat batranii la varsta acestora. Asadar, nu ar fi rau sa va rugati si pentru sanatatea acestora, multi dintre ei au si copii mici si deja se simt neputinciosi . Si nu intotdeauna datorita viciilor si a abuzurilor, ci a unui sistem social mult prea stresant si al mediului natural mult prea poluat si exploatat chimic.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.05.2010, 20:38:58
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit ovarele si fierea lui ory

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu nu stiu cati ani are acest parinte, caci vad ca este alb ca neaua si trebuie sa fi trecut ceva obstacole la viata sa , Dumnezeu sa-i dea sanatate. Dar nu stiu de ce, uneori se face mult prea mult caz de starea de sanatate a unor oameni destul de batrani. Oamenii batrani au probleme de sanatate firesti...
Cand ma vad pe mine ca ma dor toate articulatiile la 35 de ani,chiar tare, de ceva vreme, ma apuca crizele de fiere, ma doare capu',ametesc, stomacul, ovarele,...desi nu ma prea plang si nici nu iau pastile, astfel ma intreb, ce stari sa-i mai cer unui batran de 80 de ani ?
Sa dea Dumnezeu sanatate la toata lumea, dar tinerii traverseaza o sanatate mult mai subreda, decat batranii la varsta acestora. Asadar, nu ar fi rau sa va rugati si pentru sanatatea acestora, multi dintre ei au si copii mici si deja se simt neputinciosi . Si nu intotdeauna datorita viciilor si a abuzurilor, ci a unui sistem social mult prea stresant si al mediului natural mult prea poluat si exploatat chimic.
Auzi, fato? tu chiar ce te crezi de te compari, aici?
Tu nu stii cati ani are "acest parinte"... Stii tu cine este acest parinte? Stii tu cat inseamna el pentru neamul romanesc si pentru Ortodoxia romaneasca? Si tu vorbesti de articulatiile tale... de crizele de fiere (vaaaaiiii.... ce-o sa ne mai facem? crestinilor! opriti-va din mers la sfinti parinti, la marturisitori din inchisori, la stalpi ai Ortodoxiei: nu va mai rugati pentru toti batranii de peste tot, ca ei deja si-au trait traiul, opriti-va, si vedeti: ORY ARE DURERI LA INCHEIETURI, LA FIERE, LA OVARE... si inca nu avem analizele complete...
Vietuitoare oarecare ce esti, STII TU CINE ESTE PARINTELE IUSTIN PARVU, cu care ai nesimtirea sa te alaturi? pai te-or durea incheieturile, de prea mult umblat in pacate: si fierea, de prea multa barfa si venin varsat... sau poate nu, dar esti sigura ca NU ???
Indraznesti tu sa glasuiesti de "batranii la varsta acestora" ? Stii tu ce viata de jertfa au avut ei? Te trezesti tu, ca gaina-n boane si-n balegar, sa te cainezi, ca nu se gandeste nimeni la fierea ta! Ei, auzi! cum or putea oamenii din tara asta sa se gandeasca la parintele Iustin Parvu, la sanatatea sfintiei sale, in loc sa se uite la articulatiile tale, la ovarele si la fierea ta? alte probleme nu ai? banuiesc ca grosimea obrazului nu te jeneaza, si nici saracia de gandire. Astea sunt chestii nesemnificative, nu? Altfel, esti tare milostiva: "Sa dea Dumnezeu sanatate la toata lumea, dar..." Adica e mai de folos sa ne rugam pentru ovarele tale, pentru fierea ta, pentru toate organele tale, pentru - apropo, cu scaunul cum stai? alte simptome, ceva?
Vai de capul tau, vai de tine!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Iustin Parvu operat Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 17.06.2013 00:29:15
Despre Parintele Iustin Parvu !!! bodo1222 Generalitati 6 29.11.2010 20:06:17
parintele iustin parvu dana-v Diverse Sarbatori 0 04.04.2010 23:00:15
Parintele Iustin Parvu implineste azi 90 de ani! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 15 13.02.2009 12:00:47