Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2010, 16:00:05
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit Postul

Vreau si eu sa stiu cate ceva despre post si m-ar interesa sa tin post: LUNI MIRCURI SI VINERI Biserica spune de posturile de Mircuri(vinderea domnului) si Vineri(rastignirea domnului) ca sunt important dar cel de luni?
Si mai vreau sa stiu daca poti cere binecuvantarea preotului pentru a tine un soi de post mereu ...nu stiu exact ( un fel de a ma obliga la a respecta ce am dorit)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2010, 16:29:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Miercuri si Vineri sunt zile de post general in Biserica Ortodoxa de Rasarit, nimic din alimentele "de dulce" fiind ingaduit. Cine nu poate sa le tina, sa mearga la duhovnic si sa vorbeasca despre aceasta. Cat despre ziua de Luni, aceasta este o zi in care tin post mai mult calugarii. Am intalnit destui mireni insa care tin post si Lunea, spre bucuria lor. Aceasta ramane insa o zi lasata la hotararea fiecaruia. Cine vrea mai mult, sa tina mai mult, caci mare va fi binecuvantarea.

Cu cat suntem mai pacatosi, mai impietriti cu inima, cu atat avem mai multa nevoie de rugaciune si zile de post. Poti tine post oricat de des voiesti. Sunt crestini in lume care tin post aproape neincetat, precum o parte dintre calugari, doar la marile praznice si in anumite momente ale anului mancand "de dulce".

Este bine a se incepe usor, fiecare nevointa avand o vreme. Nevointa luata in sine nu este de folos omului, daca nu naste in inima lui dragostea de semeni si de Dumnezeu, smerenia si blandetea. O nevointa care il umple pe om de mandrie si manie este o lucrare si o intarire a celui viclean. Postul si nevointele de peste zi nu au un rost in ele insasi. Daca am iubi desavarsit si am fi smeriti intru mintea si inima noastra, nu am mai avea nevoie de post, insa la cate pacate avem zilnic, trebuie sa ne nevoim, spre a arata lui Dumnezeu ca ne straduim sa scapam de patimi.

P.S. Eu mi'am propus sa nu ma mai ating niciodata de chips'uri, datorita patimii cu care le infulecam. Foarte rar se mai intampla sa iau cateva, cand imi ia cineva in mod special, ori prin vreo vizita, spre a nu mahni pe acela de langa mine. Renunta si tu la ceva ce iti place extrem de tare, chiar daca este "de dulce", chiar daca este de post.

Fa o jertfa in plus, dar despre care sa nu stie nimeni. Unii au renuntat la shaorma, altii la coca-cola. :)
Iti exersezi vointa, te pazesti si de ceva poate chiar nesanatos, lupti cu pofta, etc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 27.05.2010 at 16:38:54.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2010, 17:02:41
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Daca renunt definitiv la viata mea sexuala ,desi am numai 30 de ani ,ce s-ar intampla Cum ar aprecia asta D-zeu...plus 3 zile depost pesaptamana??? Vreau raspuns
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2010, 17:07:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu ti'a zis nimeni sa renunti la asta. Nici chiar cei mai aspri Parinti.
Vorbeam despre post.
Cine are ravna, sa tina. Cine nu, sa tina cat poate.

Domnul nu da cu parul. "Mila voiesc, iar nu jertfe."
Doar sa ai inima sincera, caci pe Domnul nu il pacalesti, precum pe om.

Mergi la spovedanie cat mai des.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2010, 17:16:58
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
Daca renunt definitiv la viata mea sexuala ,desi am numai 30 de ani ,ce s-ar intampla Cum ar aprecia asta D-zeu...plus 3 zile depost pesaptamana??? Vreau raspuns
Daca nu esti casatorit, atunci, cum sa spun, ar fi chiar nevoie sa renunti la viata sexuala.

Daca esti casatorit, insa, lucrurile se schimba.

Tine minte un lucru doar: Dumnezeu rasplateste orice efort depus de noi, oricat de mic. Daca imi propun sa stau 5 minute in plus la rugaciune sau sa prelungesc un post, orice lucru facut cu intentie buna din partea noastra este placut Domnului.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2010, 17:24:33
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

nu sunt casatorit si dat unei probleme nu am putut avea vt sexuala pana acum Sunt FIZIC virgin, caci cu mintea am colindat... nu mai sunt...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08