Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2009, 10:53:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Despre vesnicia chinurilor iadului

Citeam deunazi pozitia ortodoxismului cu privire la justetea unei pedepse vesnice pentru niste pacate vremelnice (http://www.crestinortodox.ro/carte-8...lor-iadului-30)
Nu stiu daca si pentru voi, insa pentru un om moral ce ma consider, aceasta conceptie despre o judecata finala este profund injusta, cel putin dupa normele morale ale societatii de azi.
V-as intreba daca ati fi de acord ca sistemul nostru juridic sa fie modificat in sensul aplicarii acelorasi tipuri de reguli divine.
Ma refer aici la: tortura si inchisoare pe viata, aceeasi pedeapsa pentru masturbatori, adulteri, hoti, violatori, ucigasi etc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2009, 11:02:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Iarasi esti reductor, topcat.
Dar estei vina si a unor ortodocsi care prezinta lucrurile in chip legalist.
este adevarat ca si in Biblie apar astfel de imagini, insa ele trebuie inbterpretate in contextul tuturor celorlalte spuse despre judecata si Imparatie.
Nu este vorba de pedeapsa, este vorba de incapacitatea omului de a fi impreuna cu Dumnezeu daca nu s-a pregatit macar in mod minimal in viata asta - prin fapte, sau macar prin pocainta, in greaca 'metanoia', adica intoarcere (ca fiul ratacitor: s-a intors spre sine, mai intai, si pe urma spre tatal, cerandu-i si iertare). Este ca un embrion nascut inainte de termen.
Iadul exista penbtru ca Dumnezeu tine cont de libertatea omului. Daca el nu vrea sa intre in Imparatie (comuniunea cu Dumnzeu), Dumnezeu nu il obliga. Chinurile vesnice simbolizeaza viata fara Dumnezeu, liber aleasa.
In parabola ospatului de nunta, toti sunt invitati, dar multi nu vor sa vina pentru ca au ceva mai important de facut. Singurul pe care il da afara regele insusi este cel care vine la nunta ca la balci - fara haina de nunta. Adica pentru el, Imparatia nu este imparatie, este un loc oarecare, nici nu o vede, parca. Nu este de loc pregatit pentru ea.

Cu tristete spun: vad de pe acum ca din raspunsurile pe care o sa le primesti, o sa le retii doar pe cele care iti confirma prejuecatile si care reprezinta versiunea cea mai simplista a credintei crestine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2009, 11:04:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cat esti in aceasta viata, ai posibilitatea de a te schimba. Asa ca nu trebuie sa dam o pedeapsa pe viata pentru diverse greseli.

Cat priveste suferinta din lumea de dincolo, ea nu este data de Dumnezeu, ci este daca de incapacitatea omului de a primi iubirea lui Dumnezeu. De unde vine aceasta incapacitate? Din modul de traire in aceasta lume. Daca ai dus o viata rupta de dialogul cu El, ajungi incapabil sa primesti iubirea Sa.

Este ceva asemanator cu lumina. Unui ochi sanatos lumina ii aduce bucurie, unuia bolnav ii aduce durere.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.10.2009, 11:20:25
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu cred ca Dumnezeu este infinit de bun,iar iubirea sa de oameni este nemarginita.Iar atunci cand vei reusi sa Il simti,vei sti asta.
Stiu ca asta scrie,din pacate sau din fericire,nu stiu,nici eu nu cred intr-un Dumnezeu crunt,extremist,aici parerea mea difera destul de mult.
Cred ca cele mai dure pedepse ni le atragem noi insine,dar...e mai complicat de atat.
Prefer sa ii las pe altii sa vorbeasca mai mult pe astfel de teme.
Ah si...Topcat,nu imi spune ca sunt visatoare si cu capul in nori,ca oricum stiu ca asta crezi! :P
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2009, 11:24:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cu tristete spun: vad de pe acum ca din raspunsurile pe care o sa le primesti, o sa le retii doar pe cele care iti confirma prejuecatile si care reprezinta versiunea cea mai simplista a credintei crestine.
Inteleg ce vrei sa spui. Insa versiunea simplista este cea pe care taranul roman, iubit atit de mult de Tutea, o vede, la fel ca ceilalti 99,999% crestinii ortodocsi.
Daca nu e pedeapsa, ar trebui prezentata ca atare si nu ca o metafora pentru lipsa lui Dzeu si ca parte a liber-alegerii. E trist ca trebuie apelat in continuare la tertipuri sadice pentru a prezenta o cale normala in ziua de azi, cu imagini socante de ev mediu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.10.2009, 11:28:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu cred ca Dumnezeu este infinit de bun,iar iubirea sa de oameni este nemarginita.Iar atunci cand vei reusi sa Il simti,vei sti asta.
Stiu ca asta scrie,din pacate sau din fericire,nu stiu,nici eu nu cred intr-un Dumnezeu crunt,extremist,aici parerea mea difera destul de mult.
Cred ca cele mai dure pedepse ni le atragem noi insine,dar...e mai complicat de atat.
Prefer sa ii las pe altii sa vorbeasca mai mult pe astfel de teme.
Ah si...Topcat,nu imi spune ca sunt visatoare si cu capul in nori,ca oricum stiu ca asta crezi! :P
:)
Gindirea ta se numeste de tip wishful thinking, la care apeleaza majoritatea credinciosilor, unii mai mult ca altii. Ignora realitatea pentru a face loc unei credinte care nu se mai potriveste cu gindirea unui om rational. Prefera sa lase bazele si sa isi denatureze modul de gindire, in loc sa isi schimbe baza si sa lase ratiunea libera.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2009, 11:30:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Este ceva asemanator cu lumina. Unui ochi sanatos lumina ii aduce bucurie, unuia bolnav ii aduce durere.
Si ce vina are sarmanul ochi ca e bolnav?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2009, 11:37:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
:)
Gindirea ta se numeste de tip wishful thinking, la care apeleaza majoritatea credinciosilor, unii mai mult ca altii. Ignora realitatea pentru a face loc unei credinte care nu se mai potriveste cu gindirea unui om rational. Prefera sa lase bazele si sa isi denatureze modul de gindire, in loc sa isi schimbe baza si sa lase ratiunea libera.
Asa,asa...cum le zici matale mai bine,doar ca prefer sa ii spun feeling,nu thinking,pentru ca eu chiar simt lucrurile despre care vorbesc si Il simt si pe El,asta pe langa intamplarile concrete din viata mea pe care daca le-as povesti,probabil multi mi-ar spune ca fabulez.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2009, 12:02:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
V-as intreba daca ati fi de acord ca sistemul nostru juridic sa fie modificat in sensul aplicarii acelorasi tipuri de reguli divine. Ma refer aici la: tortura si inchisoare pe viata, aceeasi pedeapsa pentru masturbatori, adulteri, hoti, violatori, ucigasi etc.
Dumnezul nostru nu este sadic. El nu chinuie faptura, lucrul mainilor Sale, ci o mantuieste. Chiar se spune undeva in Sfanta Scriptura ca Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului, ci ca el sa se intoarca si sa fie viu. Nu Dumnezeu a faurit iadul ca stare existentiala, ci necredinta si pacatul fapturilor inzestrate cu ratiune si libertate.

Last edited by Marius22; 08.10.2009 at 12:09:33.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2009, 12:06:30
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Dumnezul nostru nu este sadic. El nu chinuie faptura, lucrul mainilor Sale, ci o mantuieste. Chiar se spune undeva in Sfanta Scriptura ca Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului, ci ca el sa se intoarca si sa fie viu.
Sigur, sigur, si Inchizitia tot asta dorea, sa mintuiasca, nu sa chinuiasca.
Chiar daca undeva se spune ceea ce scrii tu mai sus, la fel se scrie si ca "Si cand vor iesi, vor vedea trupurile moarte ale celor ce s-au razvratit impotriva Mea, caci viermele lor nu va muri si focul lor nu se va stinge. Si ei vor fi pentru toata faptura priveliste de groaza".
Chiar daca Dzeu nu este sadic, oamenii carora li s-a relevat erau niste sadici, daca ne luam dupa normele morale actuale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vesnicia iadului costi21 Din Noul Testament 14 26.02.2013 17:01:34
Focul iadului Profetul de carton Secte si culte 500 29.12.2012 16:49:09
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 17:08:08
O descriere a iadului islamic... scrabble Religia Islamica 31 08.01.2010 20:58:01