Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 06.10.2012, 22:05:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ar fi interesant de stiut cate si chiar care anume legume/fructe se pot asocia in aceiasi farfurie sau la aceiasi masa. Mi se pare ca am auzit un bucatar profesionist zicand ca maxim trei legume pe o farfurie, sau 2 legume si o carne. Dar nu mai stiu daca asta era doar garnitura si nu mai exista si o salata tot din 2, maxim 3 legume. Nu se puneau la socoteala ierburile aromatice, verdeata, condimentele... (uite ca nu stiu daca ceapa si usturoiul sunt ingrediente de baza sau doar de aroma). Ceea ce am constatat pe propria piele e ca nu e foarte bine intotdeauna sa asociem la aceiasi masa o ciorba facuta din 6-7 legume diferite, cu o tocana cam tot din aceleasi 7-8 si o salata din vreo 3-4 dar crude; adica, cam tot ce se gaseste in frigider, in gradina sau in piata la vremea respectiva... Daca vreti o varianta vegetala pentru "pomana porcului". Cu toate ca aceia, consumata la vremea ei (adica de 2-3 ori pe an), o asociere de carne mai grasa cu carnuri mai slabe sau organe, nu e tocmai rea...
Cat despre asocierea proteinelor cu carbohidratii, dintotdeauna a fost ok, acum nu mai e. Sunt de acord, dar ce ne facem ca nimic nu e 100% carbohidrat sau 100% proteina. Laptele unde il incadram? Si cu ce il putem asocia? Painea? Fasolea uscata, e leguma sau proteina? Banana e fruct sau e carbohidrat? Fulgii de cereale, sunt ei sursa de fibre, dar cu siguranta au si carbohidrati, cu ce-i mancam, cu lapte sau cu suc de fructe?
Alimentele de origine animala, nu se asociaza la aceiasi masa sau in aceiasi zi?
Dar cine poate sa manance la o masa:supa,tocana si salata?
Nu este prea mult totusi?
Adica aceleasi legume in 3 forme diferite??Asta imi aminteste de concursurile de bucatari profesionisti;juriul le recomanda o leguma iar ei pregatesc din ea aperitiv,fel intai,fel doi si desert(inghetata de broccoli).

Ori faci o salata mare cu de toate,ori o supa buna si bogata ori un ghiveci.
Mananci o portie potrivita si gata masa!Daca iti este foame peste alte cateva ore,mai mananci o mica salata,un fruct,un shake,o supa mica.
Metabolismul meu este de acest fel,mananc putin dar mai des decat majoritatea cunoscutilor.Unde pui ca sunt feluri de mancare si cu un indice scazut glicemic sau caloric.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reguli Valentin Reguli in Biserica 69 27.05.2015 13:41:58
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 18:08:27
Reguli sanctificare vs_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 11.03.2010 17:10:09
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 09:42:54