Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2010, 03:08:27
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit Nu pot scapa de nervi.

Sunt o mama a unui copil de 2 ani si 2 luni.Sotul meu este minunat,deci nu ma provoaca cu nimic,copilul este ca orice copillin de energie ,zvapaiat,se plictiseste repede,etc.Problema este ca eu sunt o persoana prea nervoasa,dar mult prea nervoasa,ma consum la maxim cand intru in acea stare.Si in acea stare ce fac?Incep sa injur,in ultimul timp foarte urat,vorbesc cu copilul foarte urat,caci zic eu,din cauza lui ma enervez,dar cand reusesc nici nu stiu cum,sa ma calmez,imi dau seama ca doar eu sunt de vina.Si problema cea mai grava este ca incep sa cred ca Iisus nu ma vrea,ca nu ma primeste,pentru ca starile mele sunt destul de grave.Imi fac griji ca il voi afecta pe copil cu aceste stari.Plang foarte mult,in ultimul timp am inceput sa tip foarte tare,cel mai urat este ca imi lovesc si copilul,pentru ca mi se pare ca \"nimic nu-l va linisti\".Stiu ca de mica am fost mai nervoasa,dar acum e chiar o problema,mai ales ca am si copil.Nu stiu ce sa fac,la biserica nu am posibilitate sa merg pentru ca locuim intr-o tara straina unde deocamdata nu am aflat sa fie vreo biserica de ortodocsi,ma rog pe cat pot ca Dumnezeu sa ma ajute,me mine si pe familia mea ca sa nu o distrug.Am ajuns sa fiu imposibila,stiu,vreau ca totul sa fie pe placul meu si chiar daca este tot mai gasesc cate ceva.Vreau sa specific ca nu imi doresc sa mai fiu asa,vreu o schimbare,vreau sa fiu si eu un om calm,bland,sa nu-mi mai ingrozesc copilul,care ramane nemiscat si zice:\"mamii\"plangand bineinteles de frica si de durere pentru ca il lovesc.Sunt ingrozitoare,sotul meu nu indrazneste sa imi zica nimic cand sunt in aceste stari,cel mai des fac asta in lipsa lui oricum.Nu-mi merit copilul care este minunat.Este si el nervos ,se tranteste pe jos nu conteaza unde este,racneste,plange,nu ii convine nimic din ceea ce ii spun sa faca,de exemplu sa mearga sa nani pentru ca e ora 22.30.pentru asta incepe sa zica ca nu si nu si plange si racneste.La aceasta ma i-a pe mine nervii si dupa ce fac \"tot ce e de facut\" totul e bine,adica doarme bustean.Am facut foarte,foarte multe greseli in viata mea,stiu ca trebuie sa platesc,oricum pacatele mele sunt mult mai mari,dar vreau sa incep o viata noua,alaturi de Dumnezeu,alaturi de Iisus,de care nu sunt demna si nu voi fi toata viata pentru ca fac prea multe greseli si pacate.Am nevoie de ajutor si nu stiu ce sa fac,la preot nu pot ajunde am scris mai sus de ce,as fi vrut tare sa-l duc pe copil la biserica,asa poate ne vom linisti amandoi,pentru ca vad ca incepe sa ma copie cu starile mele,ba chiar loveste si copii pe afara.As avea nevoie de sfaturi si nu de critici pentru ca sunt constienta de gravitatea problemei,insa nu mai am putere,nu-mi pot controla psihicul,simt ca inebunesc.Si dupa ce imi trec momentele acelea sunt cea mai stabila persoana,aceasta o zice sotul meu,ca as fi o persoana stabila,la caracter ma refer,insa eu stiu cel mai bine ca nu e in ordine si nu e de ignorat asa ceva.Ce voi ajunge?Doamne Iisuse Hristoase,Fiul Lui Dumnezeu ,miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2010, 07:37:03
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Trebuie sa te spovedesti tu si ai tai , sa faci o sfestanie spunand preotului pentru ce motive, pentru a face rugaciunile potrivite. Trebuie sa-ti impui o atitudine normala in familie. Fii amabila , blanda, feminina, organizeaza in familie evenimente frumoase, care sa va aduca pacea in casa, mergeti toti din familie la biserica cat mai des , citeste carti ziditoare de suflet, iesiti impreuna la plimbare- orice activitate relaxanta iti va induce starea de bine- implica familia in treburile casei si in ultima instanta, daca nu reusesti sa schimbi ceva la tine in bine, apeleaza si la un psiholog.Tine aproape de Dumnezeu !
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2010, 12:46:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Spovedanie curata, Sfantul Maslu, Sfintirea casei si Rugaciune!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2010, 14:04:10
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit multumesc

Insa nu am nici o posibilitate de a ajunge la o biserica de ortodocsi,la un preot.Cat despte activitati,incerc din rasputeri sa-mi schimb comportamentul in fiecare zi,voi incerca sa ies mai mult,iar despre psiholog nici nu pot suporta gandul.......deci semn clar ca am luat-o razna.cand ies din acele stari sunt cea mai normala fiinta.sunt derutata,mi-ar fi placut sa pot merge la un preot,la biserica.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2010, 15:17:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dar Paraclisul Maicii Domnului il poti spune!
http://www.cbrom.de/Rugaciuni/paracl...iiDomnului.htm
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.08.2010, 02:30:48
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit Multumesc

E drept ca inainte citem des aceste rugaciuni incepatoare,insa de un timp nu le mai spun la rugaciune,ci ma rog mai mult cu cuvintele mele,poate si aceasta ar fi un motiv al agravarii situatiei.Multumesc
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.08.2010, 02:40:01
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Trebuie sa te spovedesti tu si ai tai , sa faci o sfestanie spunand preotului pentru ce motive, pentru a face rugaciunile potrivite. Trebuie sa-ti impui o atitudine normala in familie. Fii amabila , blanda, feminina, organizeaza in familie evenimente frumoase, care sa va aduca pacea in casa, mergeti toti din familie la biserica cat mai des , citeste carti ziditoare de suflet, iesiti impreuna la plimbare- orice activitate relaxanta iti va induce starea de bine- implica familia in treburile casei si in ultima instanta, daca nu reusesti sa schimbi ceva la tine in bine, apeleaza si la un psiholog.Tine aproape de Dumnezeu !
Multumesc pentru sfaturi.Este incredibil ca desi sunt constienta ca trebuie sa fac aceste lucruri referitoare la persoana mea si sa fac de asemenea aceste activitati pe care mi le-ai sugerat,nu le fac,dar se pare ca daca cineva ma indeamna,doresc sa le fac si chiar reusesc.Astazi am avut o zi mult mai placuta alaturi de copilul meu,Doamne ajuta sa le am macar asa pe toate.Dar imi este totusi greu,pentru ca nu pot ajunge la biserica,si nu stiu nici in viitorul apropiat daca voi putea.Multumesc!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.08.2010, 02:43:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu vorbiți. Când simțiți că ceva zbârnâie în creier și se apropie momentul acela de nestăpânire, nu mai scoateți nici un sunet timp de o oră, după ceas. Eventual să aveți pregătit un cartonaș cu următorul text, în caz că cineva este nelămurit de asemenea atitudine: "Îmi pare rău, dar nu pot vorbi o oră".

Tăcerea este baza multor exerciții spirituale. Nici nu bănuiți ce progrese veți face numai cu acest lucru. Pe urmă, veți mai adăuga și altele.

Iată, vă plângeți că nu aveți biserică. Dar știați că familia este Biserica Domestică ? Vă rugați în această biserică în fiecare seară, împreună cu soțul și copilul ? În urmă cu aproape două mii de ani, un soț, o soție și cu dumnezeiscul lor copil au plecat tot așa, în Egipt. Nu prea aveau de nici unele, iar de sinagogă nu se auzise pe acolo. Dar ei se rugau, se iubeau și pentru toate mulțumeau lui Dumnezeu. Faceți tot așa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.08.2010 at 02:48:12.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.08.2010, 03:17:04
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu vorbiți. Când simțiți că ceva zbârnâie în creier și se apropie momentul acela de nestăpânire, nu mai scoateți nici un sunet timp de o oră, după ceas. Eventual să aveți pregătit un cartonaș cu următorul text, în caz că cineva este nelămurit de asemenea atitudine: "Îmi pare rău, dar nu pot vorbi o oră".

Tăcerea este baza multor exerciții spirituale. Nici nu bănuiți ce progrese veți face numai cu acest lucru. Pe urmă, veți mai adăuga și altele.

Iată, vă plângeți că nu aveți biserică. Dar știați că familia este Biserica Domestică ? Vă rugați în această biserică în fiecare seară, împreună cu soțul și copilul ? În urmă cu aproape două mii de ani, un soț, o soție și cu dumnezeiscul lor copil au plecat tot așa, în Egipt. Nu prea aveau de nici unele, iar de sinagogă nu se auzise pe acolo. Dar ei se rugau, se iubeau și pentru toate mulțumeau lui Dumnezeu. Faceți tot așa.
Multumesc in primul rand pentru sfaturi!Si as vrea sa zic ca m-ai facut chiar sa rad in privinta cartonasului.Multumesc si pentru asta.Da,ne spunem impreuna Tatal nostru,facem asta pentru copil si apoi ne rugam fiecare separat inca o data.Stiu insa ca rugaciunile mele nu sunt destul de bune ca de la un timp ma cam grabesc sa le termin.Doamne ajuta ca si familia mea sa fie o biserica placuta Lui Dumnezeu.Cat despte tacere,nu cred ca ma poate face cineva sa tac in acele stari ,dar voi incerca,doar ajutor de la Dumnezeu sa stiu sa cer si El sigur ma va ajuta.Mai am de luptat cu rabdarea.Multumesc inca o dataDoamne ajuta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.08.2010, 03:22:32
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia_clau_edi Vezi mesajul
Multumesc in primul rand pentru sfaturi!Si as vrea sa zic ca m-ai facut chiar sa rad in privinta cartonasului.Multumesc si pentru asta.Da,ne spunem impreuna Tatal nostru,facem asta pentru copil si apoi ne rugam fiecare separat inca o data.Stiu insa ca rugaciunile mele nu sunt destul de bune ca de la un timp ma cam grabesc sa le termin.Doamne ajuta ca si familia mea sa fie o biserica placuta Lui Dumnezeu.Cat despte tacere,nu cred ca ma poate face cineva sa tac in acele stari ,dar voi incerca,doar ajutor de la Dumnezeu sa stiu sa cer si El sigur ma va ajuta.Mai am de luptat cu rabdarea.Multumesc inca o dataDoamne ajuta
Ah ca ma amuza tare aceasta cu cartonasul.Si cand copilul meu incepe sa ma strige:"mamii,mami,mami......mami,mami" asa face pana ii raspund,ii arat cartonasul?Dar te rog sa nu fie cu suparare,zic aceste lucruri,cu mare bucurie si binedispunere.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Hozevitul Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 33 13.11.2011 17:31:11
Poezii de Sf. Ioan Iacob de la Neamț (Hozevitul) laurastifter Diverse Sarbatori 9 09.08.2011 16:47:33
Sfantul IOAN IACOB HOZEVITUL - Din Ierihon Catre Sion razvan.mn Resurse ortodoxe on-line 23 11.10.2010 20:12:04
Sf.Cv. IOAN IACOB de la Neamt - Hozevitul geo.nektarios Diverse Sarbatori 5 04.08.2010 20:08:34
Ioan Iacob Hozevitul Marius22 Diverse Sarbatori 1 05.08.2008 18:05:26