Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2012, 20:01:44
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Salutul cu ""Buna"" (exclusiv in Ardeal)

As dori sa scriu astfel incat sa nu se simta jigniti cei care nu locuiesc in Ardeal si au alte obiceiuri, pe care le-am inteles si le-am respectat.

In Ardeal forma de salut uzuala, cuviincioasa, la tara, intre persoane de aceeasi varsta sau de varste diferite este : Buna ziua iar raspunsul Ziua buna sau Buna ziua. Acelasi salut la intalnire si la despartire.
Mai sunt si alte forme, intre apropiati: Mergi/mergeti cu Dumnezeu, ori Doamne-ajuta!, care sunt folosite din ce in ce mai rar.
Intre persoane care nu sunt apropiate, familiare: Buna ziua, atat la intalnire cat si la despartire.
Tinerii, copiii, cei apropiati, se saluta intre ei sau pot fi salutati cu binecunoscutul: Servus.

La oras, cam aceleasi obiceiuri cu diferenta ca s-a adoptat ca salut de despartire, o forma mai ""domneasca"": La revedere, dar doar intre persoane care nu sunt foarte apropiate, relatii mai oficiale.
La fel si aici, cei aflati in relatii apropiate se saluta cu:""Servus"", tineri intre ei, copii intre ei, persoane varstnice intre ele (dar care sunt in relatii apropiate, isi permit sa se salute astfel).
In familie, cei tineri saluta cu:""Sarut-mana"", atat la tara cat si la oras, pe cei varstnici in majoritatea cazurilor, vorbesc de forma cuviincioasa (pentru ca exista familii in care copiii au fost lasati sa salute parintii cu:""Servus"", influenta maghiara.... au un salut apropiat ca sonoritate, folosit in familie sau intre prieteni:""szio"").

De o vreme, cam de doi ani, dar in ultimul an cu precadere, ne-am trezit cu o forma noua de salut: ""Buna"", spusa la toata lumea, indiferent de varsta, indiferent de relatie si in orice situatie, care pentru noi e socanta!

Eu, care am locuit in sud foarte multi ani, am inteles (la inceput mi se parea ciudat...) ca este echivalentul lui :""Servus"" adica se foloseste atunci cand persoana salutata iti este apropiata, coleg, prieten, familie...si m-am obisnuit cu ea.

Acum, aici in Cluj, ne trezim salutati cu :""Buna"" de la al cu tata-n gura...si pana la tinerii vecini noi, majoritate studenti, veniti ei stiu de unde.. de pe-aci pe-aproape oricum, vreau sa spun ca nu din alte parti decat Ardeal, caci atunci ar cunoaste ce inseamna felul acesta de salut (sau- si nu doresc absolut deloc sa fac din asta o discutie politica, dar asa stau lucrurile- de multimea de tineri pdl-isti adusa in ultimii doi ani in unitate; ceilalti nu-si permit, saluta normal, cum stiam noi).

Mie mi se pare total lipsit de bunacuviinta sa-i spui cuiva ""Buna"", cuiva caruia nu-ti permiti, altfel, sa i te adresezi cu ""Servus"" .

Credeam ca am doar eu aceasta parere, dar am auzit si alti colegi minunandu-se de acest fel de salut si care au aceeasi parere. Facem ochii mari si nu stim cum sa reactionam, in afara de a raspunde la salut, binenteles.

Am asistat la discutii pe aceasta tema, in pauzele de la servici, erau total uimiti si ceilalti, cum de s-a raspandit atat de repede, cum de a fost preluata atat de usor fara sa se intrebe mai intai unde e normal sa fie folosita si fata de cine?

Trebuie corectati cei care folosesc aceasta forma de salut? Aici in Ardeal, precizez. Trebuie sa li se spuna ca este nepoliticos si necuviincios?

Poate nu sunt informati ce inseamna, poate nu stiu ca nu se cuvine sa saluti astfel pe toata lumea...
Stiu ca in acest fel aparem rigizi si conservatori, dar e vorba de bunacuviinta, educatie, sapte ani de acasa...
Se pot face concesii la astea? Cu usurinta?

Last edited by Adriana Cluj; 02.04.2012 at 23:06:09.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Salutul pascal "Hristos a înviat" - o mărturisire de credință laurastifter Morala Crestina 5 01.05.2012 00:08:57
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42