Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.07.2016, 22:52:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In contextul asta, "mantuieste" are sensul de "ajuta", sigur, FlorinIonut ne-ar explica ca e o greseala dogmatica intolerabila, dar asta e problema lui si doar a lui.. :)
ne mîntuiește = scapă-ne, deci nici o greșeală dogmatică
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.07.2016, 23:16:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Botoș Remus Emilian, de ce, în loc să răspunzi cinstit pe topicul unde s-a demonstrat că susții erezii, te apuci să dezgropi topicuri vechi de nu știu când ?
Trolareala, da si el cu ce poate :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.07.2016, 23:17:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
ne mîntuiește = scapă-ne, deci nici o greșeală dogmatică
E bun ca te-ai lamurit pana la urma :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.10.2016, 12:49:11
adyely40 adyely40 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2016
Mesaje: 1
Post third eye

Dle. Armyw0w ati avut experiente extrasenzoriale de vorbiti in necunostinta de cauza cand deschizi al treilea ochi daca nu esti stapan pe tine insuti mai bine nu te bagi te duci frumos bei o bere maninci ceva cum spuneai tu ca mai bine nu il deschizi atunci ramai in lumea asta materiala cu ganduri lumesti si cand mori o iei de la capat ca pana la urma tot acolo ajungi pana nu il deschizi nu te mantuiesti mai pe intelesul tuturor sa devii iluminat asa ca mai invata si daca nu esti inca pregatit laso balta daca esti om bun nu ti se intampla nimic si in al doilea rand ai ghizi sunt ingeri si arhangheli care te pazesc care te indruma unde sa mergi si ce sa faci nu ca ajungi tu in iad nu stiu ce faci tu dar cu siguranta nu ai deschis al treilea ochi ai deschis o poarta spre o alta lume intunecata vezi ce citesti si de la cine iei sfaturi mai bine te informezi corect si ai sa vezi cand deschizi al treilea ochi este chiar placut si frumos vezi lucruri care nu le vezi in lumea asta materiala si poti controla demonii daca esti stapan pe tine toate cele bune si inca ceva daca nu esti cunoscator in treburi din astea numai posta tot felul de tampenii ca ii mai influentezi si pe altii si asta va fi pacatul tau ok bafta

Last edited by adyely40; 22.10.2016 at 13:03:16.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.10.2016, 16:25:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adyely40 Vezi mesajul
Dle. Armyw0w ati avut experiente extrasenzoriale de vorbiti in necunostinta de cauza cand deschizi al treilea ochi daca nu esti stapan pe tine insuti mai bine nu te bagi te duci frumos bei o bere maninci ceva cum spuneai tu ca mai bine nu il deschizi atunci ramai in lumea asta materiala cu ganduri lumesti si cand mori o iei de la capat ca pana la urma tot acolo ajungi pana nu il deschizi nu te mantuiesti mai pe intelesul tuturor sa devii iluminat asa ca mai invata si daca nu esti inca pregatit laso balta daca esti om bun nu ti se intampla nimic si in al doilea rand ai ghizi sunt ingeri si arhangheli care te pazesc care te indruma unde sa mergi si ce sa faci nu ca ajungi tu in iad nu stiu ce faci tu dar cu siguranta nu ai deschis al treilea ochi ai deschis o poarta spre o alta lume intunecata vezi ce citesti si de la cine iei sfaturi mai bine te informezi corect si ai sa vezi cand deschizi al treilea ochi este chiar placut si frumos vezi lucruri care nu le vezi in lumea asta materiala si poti controla demonii daca esti stapan pe tine toate cele bune si inca ceva daca nu esti cunoscator in treburi din astea numai posta tot felul de tampenii ca ii mai influentezi si pe altii si asta va fi pacatul tau ok bafta
Invatatura cu al 3-lea ochi nu e de la Sfintii Parinti, impresia asta ca tu deschizi al 3-lea ochi si te calauzesc ingerii o fi din Cabala, nu din ethosul Bisericii dreptmaritoare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.10.2016, 21:45:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ba este...

Uite:

Citat:
În prealabil postat de adyely40 Vezi mesajul
ai sa vezi cand deschizi al treilea ochi este chiar placut si frumos vezi lucruri care nu le vezi in lumea asta materiala si poti controla demonii daca esti stapan pe tine

"Și în Antiohia a mers, fiind atunci desăvârșit în toată răutatea: vrăjitor și fermecător, pierzător de suflete, mare prieten și credincioasă slugă a stăpânitorului iadului, cu care singur față în față a vorbit și de cinste mare de la dânsul s-a învrednicit. De acest lucru singur a mărturisit, zicând: "Să mă credeți pe mine că singur pe diavol l-am văzut, pentru că prin jertfe l-am rugat și l-am sărutat și am grăit cu dânsul și cu aceia care sunt la dânsul mai mari și m-au iubit și mi-au lăudat înțelegerea mea și înaintea tuturor a zis: "Iată noul Amvrie, grabnic spre ascultarea noastră, vremelnic de împărtășania noastră". Și mi-au făgăduit că au să mă pună boier, după ieșirea mea din trup și cât timp eu am să petrec pe pământ, în toate au să-mi ajute și mi-au dat spre slujirea mea un grup de diavoli. Iar când ieșeam de la dânsul a strigat către mine: "Îmbărbătează-te, nevoitorule Cipriane" și, sculându-se, m-a petrecut, încât și toți mai marii diavolilor s-au mirat. De aceea toți boierii lor pe mine mă ascultau, văzând cinstea ce mi se făcea de către dânsul. "

http://www.doxologia.ro/viata-sfant/...ucenic-ciprian
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.10.2016 at 21:49:24.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.10.2016, 22:33:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:25:17.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 26.01.2017, 23:06:57
Alexdet Alexdet is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2017
Mesaje: 4
Implicit

Oare nu intelegem noi odata oare, ca asa cum suntem noi, "rudimentari" pentru ăi mai deprinși cu de-al de d-astea, este cel mai ușor și lejer mod de a trăi duhovnicește? Căci nu agonisești mare lucru dacă te desfaci din carapacea ta și începi a simți altfel. Bucuria se întâmplă atunci când se împarte, deci in lucrurile simple, firești pentru tot omul. Deschiderea și accesarea unor anumite abilitati care, sincer, trebuie lasate in măsa acolo, nu aduc decât mai multe semne de intrebare, ce descurajează. NOI deja SUNTEM așa cum Dumnezeu vrea să fim. Nu are rost să întindem plapuma...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 26.01.2017, 23:08:49
Alexdet Alexdet is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2017
Mesaje: 4
Implicit

Concluzia este ca cu cat te extinzi mai mult in viata asta, cu atat ai mai multe de rezolvat, cu atat energia ta va fi impartita in mai multe task-uri. N-are rost.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.03.2017, 14:11:03
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

...
eroare
Reply With Quote
Răspunde