Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2011, 21:14:00
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit Indreptar pentru spovedanie

Salutare care este cel mai bun indreptar pentru spovedanie dupa parerea voastra adica in care sa fie cuprinsa lista de pacate pe care o facem noi pacatosii daca se poate cum link .
Mersi anticipat
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2011, 21:16:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10009
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2011, 21:19:57
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Mersi, am facut search dar nu am gasit....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.04.2011, 21:21:56
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Apropo cind vrem sa ne spovedim scriem tot din indreptar de la noi nu mai adaugam nimic nu ? deoarece toate pacatele posibile in esenta sint in indreptar...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.04.2011, 21:27:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Acesta e preferatul meu:
http://www.scribd.com/doc/411371/Spo...ie-Anastasiou-

Mai este bun indreptarul parintelui Cleopa.. http://www.scribd.com/doc/38133912/P...-de-Spovedanie
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.04.2011, 21:31:23
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Acesta e preferatul meu:
http://www.scribd.com/doc/411371/Spo...ie-Anastasiou-

Mai este bun indreptarul parintelui Cleopa.. http://www.scribd.com/doc/38133912/P...-de-Spovedanie
Pai dar tu cum faci raspunzi la intrebari si le scrii pe foaie?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.04.2011, 21:35:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Apropo cind vrem sa ne spovedim scriem tot din indreptar de la noi nu mai adaugam nimic nu ? deoarece toate pacatele posibile in esenta sint in indreptar...
Indreptarele sunt orientative pt a intelege ce pacate ai facut.. dar nu le copiezi din indreptar.
Eu cred ca este mai bine sa te cercetezi periodic (in fiecare seara sau la doua trei seri, eventual) si sa notezi pacatele evidente. Altfel mai greu iti amintesti, dar acesta este scopul indrumarului de spovedanie: sa te ajute sa-ti vezi pacatele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.04.2011, 21:41:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Pai dar tu cum faci raspunzi la intrebari si le scrii pe foaie?
Eu le organizez pe baza celor 10 porunci, apoi mai adaug pacatele de moarte (uneori se repeta acelasi pacat sub diferite sectiuni.. cum ar fi lacomia pantecelui - care este si idolatrie in acelasi timp etc.., de aceea trebuie sa le organizezi cat mai bine)

Da, le scrii pe o foaie cu mare grija sa nu uiti nimic.
Mie mi se intampla dupa spovedanie sa-mi amintesc pacate foarte vechi si sa ma chinuie gandul ca le-am ascuns (desi NU le-am ascuns, ci doar acum au iesit la lumina).
Dar nu le scrii ca raspunsuri la intrebari. Le scrii ca si cum sunt ale tale, constientizand ca tot ce ai facut iti apartine deplin. Nu stiu daca ma fac inteleasa.

De asemenea e bine sa nu te referi la altii decat daca este absolut necesar.. ca risti sa ajungi sa te scuzi pt pacate la scaunul spovedaniei, ceea ce nu e bine. Mai bine iei asupra ta tot..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.04.2011, 21:46:04
lrina Georgeta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am Îndreptarul pentru Spovedanie scris de Protosinghel Nicodim Măndiță. Dintre toate cele studiate, acesta mi s-a părut cel mai detaliat. Îl găsiți și pe pagina mea de profil (la rubrica comentarii), notat de la 1 la 6 (de la început, la sfârșit):

http://www.crestinortodox.ro/comunit...=LrinaGeorgeta

Cine dorește tot fișierul doc., îmi poate lăsa prin mesaj privat adresa de e-mail unde il pot trimite. Îndreptarul pentru spovedanie cuprinde toată lista de păcate, dacă pot să spun așa, însă el trebuie folosit doar ca ghid pentru mărturisirea noastră. Lista de păcate, chiar dacă este notată acolo detaliu cu detaliu, nu trebuie copiată mot-à-mot, ci modificată în funcție de felul fiecăruia de a fi, de a se exprima. Prin aceasta suntem deosebiți - suntem unici și păcatele noastre deși au aceeași esență, sunt și ele diferite, astfel că ne putem exprima în felul nostru. De asemenea, Îndreptarul pentru Spovedanie oferă siguranță în cazul celor care își uită păcatele. Toate scrierile încluse sunt destinate pentru a ne aduce aminte de cele făcute și gândite. Grijă mare la interpretarea lor... uneori este necesară căutarea unor sensuri. O ultimă remarcă ar fi aceea că fiind vorba de o listă întreagă, este valabilă atât pentru mireni, cât și pentru călugări. De aceea, e bine să se ceară sfatul preotului duhovnic pentru buna folosință și interpretare a sa.

Last edited by lrina Georgeta; 14.04.2011 at 21:50:22.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.04.2011, 21:53:23
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Parca am inteles... dar cind spunem ca am avut ginduri rele nu trebuie sa spunem fiecare gind in parte nu ? s-au daca am mintit s-au altele
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Îndreptar pentru spovedanie Simply_me Generalitati 0 01.08.2012 00:42:01
Indreptar pentru spovedanie just1fun Generalitati 0 19.05.2011 23:56:59
Canoanele pentru spovedanie Ducutu Pocainta 30 13.04.2010 13:53:44
Indreptar la spovedanie, din cartea lui Valeriu Gafencu crina09 Pocainta 2 14.03.2009 14:22:25