Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2009, 12:54:19
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Cum se procedeaza cind vrei sa te spovedesti dar nu ai unde merge?

Aici unde stau e foarte greu sa gasesti un preot care sa te primeasca la spovedit ( am cautat si am ramas uimita cind mi-au spus ca nu toti dintre ei pot sa primeasca oameni la spovedanie). Si bisericile sint inchise in cursul saptaminii , sint deschise doar in anumite zile la anumite ore cind se tine liturghie si atunci sa apuci sa poti sa-l prinzi pe parinte ori inainte de liturghie ori dupa sa poti vorbii cu el.

Deci doresc sa ma spovedesc,si trebuie sa caut si sa astept zile pina pot sa prind un preot sa ma spovedesc. Dar altadata mi-e greu sa port in suflet ce am gresit si vreau sa ma spovedesc la DUmnezeu si sa ma caiesc pentru ce am facut ca de multe ori poti gresii fara sa vrei si apoi iti pare rau.

Ce se poate face, cum se procedeaza?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2009, 15:29:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Aici unde stau e foarte greu sa gasesti un preot care sa te primeasca la spovedit ( am cautat si am ramas uimita cind mi-au spus ca nu toti dintre ei pot sa primeasca oameni la spovedanie). Si bisericile sint inchise in cursul saptaminii , sint deschise doar in anumite zile la anumite ore cind se tine liturghie si atunci sa apuci sa poti sa-l prinzi pe parinte ori inainte de liturghie ori dupa sa poti vorbii cu el.

Deci doresc sa ma spovedesc,si trebuie sa caut si sa astept zile pina pot sa prind un preot sa ma spovedesc. Dar altadata mi-e greu sa port in suflet ce am gresit si vreau sa ma spovedesc la DUmnezeu si sa ma caiesc pentru ce am facut ca de multe ori poti gresii fara sa vrei si apoi iti pare rau.

Ce se poate face, cum se procedeaza?
Dacă lupta cu patimile e grea, fructul ei e o pace nespusă. Îți înțeleg dorința ta și ea este firească , pentru că îți dorești această pace și liniște lăuntrică. Dumnezeu îți va deschide negreșit calea Sa , pentru că tu îți dorești cu adevărat îndreptarea . Sunt situații în care , în afara voinței noastre, nu putem să ne mărturisim atât de des prin Sfânta Spovedanie, dar avem arma de nebiruit ce stă la îndemâna tuturor , RUGACIUNEA. . Îndelunga rugăciune , spusă sau citită cu dragoste și convingere , ne menține Pacea cu Dumnezeu, pentru că ea Rugăciunea, nu este doar de cerere, ci, și mai ales de recunoaștere a neputințelor și păcatelor noastre, a ticăloșiei din noi, a celor săvârșite fie și fără voia noastră. Deci draga mea, rugăciunea te va ajuta să menții puntea , legătura dintre ultima și următoarea Mărturisire făcută prin Sf. Spovedanie . Dumnezeu le rânduiește pe toate , și mai ales pentru cei ce-L cunosc și-L iubesc cu adevărat . Cât purtăm acest trup neputincios , nu putem să fim fără păcat, nici să viețuim fără durere. Și iar , după o mângâiere, vine ispita , pentru ca omul să nu se mândrească de fapta sa cea bună. Te rog să nu uiți că cel ce se așează la rugăciune pune capăt păcatului , iar cel ce pune capăt rugăciunii începe a păcătui. Tot ce va voi să facă un credincios , doar cu rugăciunea poate face. Multă nădejde ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2009, 15:39:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Rugaciune pentru cautarea unui duhovnic

Doamne, Tu care nu voiesti moartea pacatosului, ci ca sa se întoarca si sa fie viu, Tu care Te-ai pogorât pe pamânt tocmai spre a învia pe cei ce suspina si care sunt morti prin pacat si spre a-i face vrednici sa Te vada pe Tine, Lumina cea adevarata, pe cât este cu putinta omului, trimite-mi un om care sa Te cunoasca, pentru ca slujindu-l si supunându-ma lui din toate puterile mele, ca si Tie, si facând voia Ta în a lui, sa-Ti plac Tie, singurului Dumnezeu, si sa ma învrednicesc si eu, pacatosul, de împaratia Ta. Amin.

Rugati-va si indrazniti! Nu va lasati batuta si nu amanati!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2009, 22:03:50
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Sora in Hristos, toti oamenii cauta duhovnici... si noi ii avem chiar langa NOI!
Noua mirenilor ne trebuie in primul rand sa ne smerim in fata preotului! Majoritatea spun ca nu ma pot spovedi la cutare preot ca face si drege si sminteste pe oameni! Fie el si curvar sau betivan, este SLUGA DOMNULUI! Prin el ma mantuiesc, iar el prin mine!
Asadar, nu ramane nespovedita daca ai nevoie! Cauta sincer in sufletul tau si vezi-ti, si-ti recunoaste pacatele si scrie-le pe o foaie ca sa nu le uiti (din ispita satanei se intampla sa le uiti si bucuria lui) si cere de la Dumnezeu ca sa iti vorbeasca prin gura preotului aceluia - fie el curvar sau betiv (sa duhneasca de la 10m a rachiu) sa Isi puna cuvantul Sau de care ai fratia ta nevoie si prin care sa dobandesti linistea sufleteasca si pacea cu Hristos! Ca prin SMERENIA fratiei tale sa iti alini sufletul iar pe el sa il umileasca pe el Dumnezeu si sa isi vada neputinta si asa sa constientizeze pacatul in care este cazut! Numai asa iti va vorbi Dumnezeu numai daca te smeresti si daca ceri sincer vindecarea sufletului! Chiar de vei merge la Duhovnici renumiti, nu faci nimic fara sinceritate si smerenie!!!

NU uita: preotul unei parohii este ajutat sa se mantuiasca chiar de enoriasii sai, care sunt datori sa se roage si sa il ajute pe preot!!!
Fii binecuvantata!!! si nu te lasa dusa de ispite ci BIRUIESTE-LE cu smerenia si cu Harul Duhului Sfant!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.11.2009, 22:45:44
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Va multumesc foarte mult

pentru cuvintele de incurajare si sfaturile spuse. Eu traiesc departe de ROmania de 19 ani , am sosit pe taramul asta cind aveam 20 de ani. Am crescut ortodoxa dar nu am cunoscut ortodoxia asa cum trebuia ( asa au fost timpurile), dar am avut binecuvintarea ca Dumnezeu sa-mi scoata in cale oameni care m-au invatat sa ma rog, si m-au indrumat sa citesc bibilia. SI mereu m-am tinut de asta. Dar nu cu ravna cu care ar trebuii. Am cautat mereu un locsor intr-o casa sa a lui Dumnezeu si nefiind cunascatoare de legile cele drepte am fost amgita sa ma rog in alte case ( penticostali, adventisti, baptisti, martori, etc) si fiecare cautau sa ma faca sa ma leapad de credinta mea si sa intru la ei, sa ma botez la ei. Mi-au oferit studii biblice si atunci mi-am deschis ochii. Cind mi-i se puneau diferite intrebari din ortodoxie si nu stiam sa raspund si ei imi dadeau varianta lor a aparut dorinta de a cunoastea mai bine calea adevarului lui Dumnezeu.

Si am inceput sa ma rog mai des si sa-l caut pe Dumnezeu mai des, si de ce invat de ortodoxie mai mult de aia imi dau seama in sufletul meu ca am fost mereu unde trebuia dar nu am stiut, am dormit in religie (asa am simtit cel putin).

Am ajuns ca nu mai pot merge in case la oamenii aia, nu am nimic cu ei, dar nu mai pot merge la ei, dar doresc sa merg in casa lui Dumnezeu. Este biserica ortodoxa romana dar cam la 2 ore de condus de aici, si fiind cu casa, copiii, serviciul este aproape imposibil sa ajung acolo.Dar am vazut ca sint biserici ortodoxe de rusi, sarbi si greci ( chiar la 15 minute de condus de unde stau este una greceasca).

M-am spovedit la DUmnezeu in rugaciunile mele, si o fac zilnic, si ma simt mai bine, este asa de bine sa poti vorbii cu DUmnezeu oricand ( pacat ca nu o facem mai des). Dar doream sa o fac si la un preot. Si aici m-am impotmolit ca preotul grec care poate primii spovedanie inca nu am reusit sa il contactez, astept pina vinerea viitoare cind au liturghie in engleza si sper ca pot vorbii cu el atunci.

Dar va multumesc mult de sfaturi, si este ca o incurajare pentru mine in dorinta care o am sa fac cei drept in calea Domnului si doresc mult sa ajut pecopiii mei sa faca la fel.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2009, 22:57:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Curaj!!!

Sora iarta-ma ca nu am stiut ca nu esti in tara! Iarta-ma!!!
Dar acolo unde esti cauta orice preot ortodox (grec rus sarb bulgar roman), pt ca e imposibil sa nu stie engleza sau franceza sau limba tarii unde esti fratia ta! si poti vorbi cu dansul despre ce ai nevoie!!! numai sa nu te lasi!!!! Fii tare!!! Ne rugam pt fratia ta!!! Fii binecuvantata!!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2009, 22:32:26
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit multumesc mult

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Sora iarta-ma ca nu am stiut ca nu esti in tara! Iarta-ma!!!
Dar acolo unde esti cauta orice preot ortodox (grec rus sarb bulgar roman), pt ca e imposibil sa nu stie engleza sau franceza sau limba tarii unde esti fratia ta! si poti vorbi cu dansul despre ce ai nevoie!!! numai sa nu te lasi!!!! Fii tare!!! Ne rugam pt fratia ta!!! Fii binecuvantata!!!!
am fost la o biserica ortodoxa greceasca si am vorbit cu un preot si mi-a spus ca este un alt preot printre ei (mi-i la aratat, dar n-am putut vorbi atunci cu el ca era ocupat). mi-i sa spus ca au liturghie in engleza in fiecare vineri seara de la 6.30, si numai bine am timp sa ajung dupa servici acolo la liturghie si pot vorbi atunci cu preotul care primeste confesii. Doamne ajuta, ca ma rog mult si adevarat rugaciunea are mare putere.
multumesc pentru incurajare si sfat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2009, 00:25:03
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
am fost la o biserica ortodoxa greceasca si am vorbit cu un preot si mi-a spus ca este un alt preot printre ei (mi-i la aratat, dar n-am putut vorbi atunci cu el ca era ocupat). mi-i sa spus ca au liturghie in engleza in fiecare vineri seara de la 6.30, si numai bine am timp sa ajung dupa servici acolo la liturghie si pot vorbi atunci cu preotul care primeste confesii. Doamne ajuta, ca ma rog mult si adevarat rugaciunea are mare putere.
multumesc pentru incurajare si sfat.
Fii binecuvantata!!! Rugaciune fara roade nu exista!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.12.2009, 21:47:00
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Pt. Speranta 1970 : aveti si voi biserica ortodoxa in Brisbane . Vezi aici:http://www.roeanz.com.au/biserica-sf...ne-australia-p
Post usor si sarbatori cu bucurii si impliniri duhovnicesti!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.12.2009, 00:00:46
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Buna si multumesc de link

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Pt. Speranta 1970 : aveti si voi biserica ortodoxa in Brisbane . Vezi aici:http://www.roeanz.com.au/biserica-sf...ne-australia-p
Post usor si sarbatori cu bucurii si impliniri duhovnicesti!
Stiu ca avem biserica ortodoxa aici dar este la aproape 2 ore de condus de unde stau eu, si eu lucrez si e greu sa ajung cind as dorii, si biserica este deschisa numai in anumite zile la anumite ore ( ca toate bisericile in Australia) si fiecare biserica are programul ei de deschidere.

Aici nu avem binecuvintarea ca in Europa sa putem merge la o biserica cand vrem noi, in ce zii vrem si la orice ora din zii.
Toate bisericile sint inchise in toate zielele cu exceptia orelor de liturghie care la fiecare biserica e diferita.Nici nu-ti dai seama cat de trista sint din cauza asta. Ca in ROmania puteam sa merg la biserica in fiecare zii, la orice ora din zii.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
daca eu sunt la prima cununie si el la a doua cum se procedeaza? FloriB Generalitati 5 08.08.2010 15:48:28
Cum se procedeaza? kotom9 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 25 02.08.2010 10:37:07
Până unde merge ascultarea de duhovnic florina_drossu Preotul 29 05.04.2010 15:28:56
A merge sau a nu merge cu Hristos. maria-luisa Generalitati 7 17.12.2009 16:48:21
Ce Vrei? tudor2012 Generalitati 46 29.05.2007 12:42:05