Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.06.2009, 11:10:04
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
In stilul celui de mai sus, va recomand si : "The notebook" (Jurnalul)

Cel mai minunat film de dragoste pe care l'am vazut vreodata. Este si foarte curat.

Ideea: "Dragostea nu cade niciodata."
Da. Foarte bun filmul. Trebuie sa recunosc ca mi-au dat lacrimile. Recomand.
Un alt fil de dragoste din care se pot trage invataturi este si "A walk to remember".
Daca sunt persoane interesate, pot indruma de unde se pot descarca.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.07.2009, 16:50:35
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trist film.... (The most - Podul).. Sau poate nu m-am exprimat corect, asa este viata.... nu neaparat trista, cu de toate.. Filmul e o bucata rupta din viata, fiecare personaj este adanc infipt in rolul lui pasager pe acest pamant, fiecare isi traieste propriile bucurii si dureri singur, fiecare viseaza la ceva in singuratatea lui... Spectatorului i s-a pregatit o pozitie neutra, in care lumina reflectorului cade uniform asupra tuturor, fara o preferinta speciala, fiecare personaj este la fel de important in micile detalii ale vietii cotidiene iar viata in ansamblu apare uniform ca mod de desfasurare dar divers colorat, ca o felie de tort in care se vad toate straturile in profil transversal. Este surprins si momentul implacabil care depaseste capacitatea omului de a actiona - moartea, momentul in care gradele lui de libertate sunt egale cu zero si trebuie sa se supuna destinului ales pentru el de factorii conjuncturali. Incercam sa analizez conditionalul "daca" si acest daca in cazul de fata, a ales ca la ruleta ruseasca pozitia in care nu mai exista variabilitate, finalul din care reversibilitatea devine un concept inaplicabil. Viata curge imuabil spre acest punct, fiecare va ajunge la el. Finalul este abrupt exact ca si moartea.. sau ca un tablou, incepe undeva si se termina undeva, e o oaza de diversitate pe un perete, pe un fond (viata) care nu-si alege tablourile.... pe un perete pot fi insirate zeci de tablouri.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.07.2009, 13:31:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_si.atat Vezi mesajul
Filmul The Notebook. Un alt fil de dragoste din care se pot trage invataturi este si A walk to remember. Daca sunt persoane interesate, pot indruma de unde se pot descarca. Doamne-ajuta!
Aceste doua filme sunt realizate dupa doua carti scrise de acelasi autor. Scriitorul este [COLOR=darkred]Nicholas Sparks[/COLOR].

Citat:
În prealabil postat de ionela77 Vezi mesajul
Trist film.... (The most - Podul).. Sau poate nu m-am exprimat corect, asa este viata.... nu neaparat trista, cu de toate.. Filmul e o bucata rupta din viata, fiecare personaj este adanc infipt in rolul lui pasager pe acest pamant, fiecare isi traieste propriile bucurii si dureri singur, fiecare viseaza la ceva in singuratatea lui... Spectatorului i s-a pregatit o pozitie neutra, in care lumina reflectorului cade uniform asupra tuturor, fara o preferinta speciala, fiecare personaj este la fel de important in micile detalii ale vietii cotidiene iar viata in ansamblu apare uniform ca mod de desfasurare dar divers colorat, ca o felie de tort in care se vad toate straturile in profil transversal. Este surprins si momentul implacabil care depaseste capacitatea omului de a actiona - moartea, momentul in care gradele lui de libertate sunt egale cu zero si trebuie sa se supuna destinului ales pentru el de factorii conjuncturali. Incercam sa analizez conditionalul "daca" si acest daca in cazul de fata, a ales ca la ruleta ruseasca pozitia in care nu mai exista variabilitate, finalul din care reversibilitatea devine un concept inaplicabil. Viata curge imuabil spre acest punct, fiecare va ajunge la el. Finalul este abrupt exact ca si moartea.. sau ca un tablou, incepe undeva si se termina undeva, e o oaza de diversitate pe un perete, pe un fond (viata) care nu-si alege tablourile.... pe un perete pot fi insirate zeci de tablouri.
Filmul [COLOR=darkred]MOST [/COLOR][COLOR=black]este ceea istoria mantuirii noastre. Hristos, Fiul lui Dumnezeu, moarte pentru noi, pentru niste "drogati, egoisti, indiferenti, rai" pasageri ai acestei lumi. (Recomand din nou filmul.)[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.07.2009, 19:13:43
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit filmul Most pe arhivaortodoxa dar subtitrarea e intr-un fisier separat. nu stiti unde l-as putea afla cu subtitrarea inclusa in film, daca nu in romana, in engleza sau franceza?
am vazut un pic din el si mi s-a parut deosebit, intr-adevar.
mai era parca un film macedonian, Inainte de ploaie? (before the rain), nu stiu daca imi amintesc bine, nu stiti unde se gaseste?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.01.2010, 19:26:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit un film vechi, dar de actualitate

Am vazut de curand filmul "A Man for All Seasons" (1966) - relansat pe HD DVD.

este vorba de Lordul Cancelar Sir Thomas More, cazut in dizgratia regelui Henric al VIII-lea pentru ca nu a vrut sa semneze "actul de nastere" al bisericii anglicane, separarea de BC si papa, regele dorind cu ardoare divortul de a doua sotie si casatoria cu Anne Boleyn pentru a avea un mostenitor.

aici un extras din film - procesul de inalta tradare fabricat de Cromwell:

http://www.youtube.com/watch?v=C0aLr...eature=related
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.01.2010, 20:48:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit erata: Henric al VIII-lea si sotiile sale

Anne Boleyn a fost a 2-a sotie a lui Henric al VIII-a.

Prima sa sotie, Catherine de Aragon, era vaduva fratelui sau mai mare (Arthur, decedat la 6 luni de la casatorie).
Ea nu a reusit sa-i dea mostenitori baieti lui Henric (pierderi de sarcina, copii morti prematur) iar acesta din urma sustinea ca este o pedeapsa pe care Dumnezeu i-a trimis-o pentru ca a luat pe vaduva fratelui sau - prelevandu-se de un text din Levitic care spunea ca acestia nu vor avea copii.
Totusi, ei aveau o fata, dar regele nu era multumit numai cu atat, si cauta anularea casatoriei.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.01.2010, 21:06:57
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

un scurt(5:30 min) film superb:
http://www.youtube.com/watch?v=mNK6h1dfy2o

(probabil,multa lume il stie deja)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.01.2010, 02:13:51
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Ultimul pustnic: http://dl.transfer.ro/Transfer_ro-22...e941ad9128.zip
De fapt e un mini-documentar, dar mie mi-a placut foarte tare!!
PS: filmul e luat de pe youtube, iar traducerea e facuta de mine (nu va asteptati sa fie prea corecta, dar cred ca mai important e mesajul transmis )

Last edited by zoridezi; 22.01.2010 at 23:54:05.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.01.2010, 10:31:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
"Ultimul pustnic" de fapt e un mini-documentar, dar mie mi-a placut foarte tare! Filmul e luat de pe youtube, iar traducerea e facuta de mine (nu va asteptati sa fie prea corecta, dar cred ca mai important e mesajul transmis).
Multumesc mult, Zoridezi.
Domnul sa'ti rasplateasca dragostea si osteneala.

Abia astept sa il vad. Ieri l'am descarcat, insa nu am apucat pana acum sa'l vad.
Cu playerele mele nu mi'a mers partea a doua a filmuletului, insa am vazut ca merge foarte bine cu FLV Player.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.01.2010, 10:50:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Gruparea tuturor recomandarilor de pana aici

Grupare a filmelor cu continut duhovnicesc sau a celor bune de vazut, recomandate pana in acest moment.

Mirelat recomanda "Calauza", de Andrei Tarkowski.

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Intr-adevar esti pierdut daca te aventurezi de unul singur acolo unde nu cunosti si ca oameni aparent insignifianti pot ascunde de fapt o comoara prin insasi ceea ce fac ori stiu.
Windorin recomanda "Six - The Mark Unleashed" - Semnul dezlantuirii (2004)

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Un film despre vremurile din urma. Interesant realizat, insa nu m'a atins precum altele.
Monica.miholca recomanda "Ostrov - Insula", de Pavel Lunghin (2006).

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
O adevarata predica cu mijloacele filmului, asa cum a dorit regizorul.
Windorin recomanda "Most - Podul".

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sensibilitatea mintii si profunzimea detaliului rusesc dau viata. Un film rusesc, inrudit cu "Ostrov". Unul dintre cele mai bune filme vazute pana acum. Un film 100% duhovnicesc si potrivit perioadei de "exprimare a dragostei Tatalui fata de noi", in care deja am pasit.
Windorin recomanda "Jane Eyre", dupa o carte scrisa de Charlotte Bronte.

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Film artistic, dar cu profunde invataturi duhovnicesti.
Fani71 recomanda "Cronicile din Narnia", dupa cartile lui C.S.Lewis.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sunt foarte bune cele doua filme facute deja dupa ciclul Narnia de C.S.Lewis, mai ales pe primul. Este un film pentru copii, dar de fapt prezinta simbolic...
Carmina recomanda "Fiul" si "Decalogul".

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Un film despre puterea iertarii. Ce as putea face daca as fi tata si as fi pus in situatia de a lucra cu cel care mi-a ucis fiul? Un film premiat la Cannes (2002) care merita vazut! Decalogul este serialul de televiziune, polonez, din anii '80-'90.
Petry_19 recomanda "La vita e bella".

Citat:
În prealabil postat de petry_19 Vezi mesajul
Un film impresionant care chiar merita vazut.
Zoridezi recomanda "Brother Sun, Sister Moon".

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Este si el interesant, numai ca e despre catolici... dar are niste secvente foarte frumoase!
Windorin recomanda "The Notebook".

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cel mai minunat film de dragoste pe care l'am vazut vreodata. Este si foarte curat. Ideea: "Dragostea nu cade niciodata."
Ioan_si.atat recomanda "A walk to remember".

Citat:
În prealabil postat de ioan_si.atat Vezi mesajul
Un alt fil de dragoste din care se pot trage invataturi. Daca sunt persoane interesate, pot indruma de unde se pot descarca. Doamne-ajuta!
Mirelat recomanda "A Man for All Seasons" (1966)

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Este vorba de Lordul Cancelar Sir Thomas More, cazut in dizgratia regelui Henric al VIII-lea pentru ca nu a vrut sa semneze "actul de nastere" al bisericii anglicane, separarea de BC si papa, regele dorind cu ardoare divortul de a doua sotie si casatoria cu Anne Boleyn pentru a avea un mostenitor.
Zoridezi recomanda "Ultimul anahoret".

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
De fapt e un mini-documentar, dar mie mi-a placut foarte tare! Filmul e luat de pe youtube, iar traducerea e facuta de mine (nu va asteptati sa fie prea corecta, dar cred ca mai important e mesajul transmis).
Mihailt recomanda "Andrei Rubliov".

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Cel mai frumos film crestin ortodox dupa parere mea.E frumos de vazut versiunea color netaiata.
Ionela77 recomanda "Binecuvantata fii, inchisoare!".

Citat:
În prealabil postat de ionela77 Vezi mesajul
Un film impresionant cu Maria Ploaie in rolul principal, poate unii il stiu. Eu l-am vazut recent si ma simt marcata profund, desi lucrurile de acest gen nu-mi erau necunoscute, am mai citit astfel de carti (Jurnalul fericirii, Sfintii inchisorilor, etc) insa un film bine realizat produce alt impact.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 11.02.2010 at 15:41:58.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 22:29:45
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 19:30:50
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 14:46:10
Filme crestine rafella Generalitati 12 19.05.2011 21:20:04