Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 02.01.2009, 12:51:32
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Psalm 141

TÎLCUIREA PSALMULUI 141
Al priceperii lui David, cînd era el în peșteră rugîndu-se.
Pricina Psalmului este arătată: că, gonit fiind de Saul, dumnezeiescul David scapă în peșteră și se ascunde întru cele mai din lăuntru locuri ale ei. Apoi, văzîndu-l venit acolo pe Saul obosit, a izgonit din minte temerea și a chemat dumnezeiescul ajutor, pe care l-a și dobîndit.
Cu glasul meu către Domnul am strigat, cu glasul meu către Domnul m-am rugat.
Și de aici este arătat că „strigare” numește sîrguința minții, căci cum ar fi strigat cu glas cel ascuns, care se sîrguia a se tăinui? Deci zice: Cu toată sîrguința am rugat pe Dumnezeu.
2 Vărsa-voi înaintea Lui rugăciunea mea, necazul meu înaintea Lui voi vesti.
Zice: Am arătat Lui primejdia și I-am adus cu sîrguință rugăciune pentru aceasta. Și a arătat tăria rugăciunii prin acest „vărsa-voi”.
3 Cînd lipsea dintru mine duhul meu.
Și făceam acestea văzînd covîrșirea relelor, că mă sălășluiam lîngă însăși moartea.
Și Tu ai cunoscut cărările mele.
Toate ale mele sînt arătate Ție și nimic din faptele mele nu s-a tăinuit de ochiul Tău.
În calea aceasta în care umblam ascuns-au cursă mie.
Și vînătorii urmăresc urmele fiarelor și întru acelea așează cursele. Urmîndu-i pe aceștia, Saul iscodea cele pentru David și, unde se înștiința că petrece, acolo îl pîndea. Și diavolul lucrează aceasta: și, celui ce călătorește pe calea întregii înțelepciuni, îi pune cursa iubirii de dezmierdări; celui ce se bucură de milostenie, lațul măririi deșarte; celui neiubitor de bani, pricinile lăcomiei de arginți; fecioriei, trufia; și, în scurt să zic, fiecărei viețuiri, pîndirea cea lesne vînătoare.
4 Luat-am seama de-a dreapta și am privit, și nu era cine să mă cunoască.
Zice: De nicăieri nu am văzut nici un ajutor - că „dreaptă” a numit lucrul celor iubiți.
Pierit-a fuga de la mine, și nu este cel ce caută sufletul meu.
Am căzut întru încurcături nescăpate și nu aflu drum de fugă, nici pe cine să-mi ajute.
5 Strigat-am către Tine, Doamne, zis-am: Tu ești nădejdea mea,
Deci Te rog pe Tine, de Care am spînzurat ale mele nădejdi.
partea mea ești în pămîntul celor vii!
6 Ia aminte spre rugăciunea mea, că m-am smerit foarte!
Dumnezeiescul David a numit de multe ori „parte” a sa pe Dumnezeu, și acum a făcut acest lucru iarăși, zicînd: Nu am nici un alt ajutor, ci pe Tine doar Te știu, și prin Tine mă rog a dobîndi viața. Iar „smerenie” numește aici primejdiile, că și Simmah a arătat aceasta, zicînd: „Ascultă-mi graiurile mele, că am obosit foarte!”
Izbăvește-mă de cei ce mă gonesc, că s-au întărit mai mult decît mine!
Războinicii s-au făcut mai tari decît mine, dar cu ajutorul Tău voi scăpa din mîinile lor.
7 Scoate din temniță sufletul meu, ca să se mărturisească numelui Tău!
Iar Achila, așa: „Scoate din închisoare sufletul meu!” Căci, războinicii fiind tăbărîți lîngă ușa peșterii, era ținut ca într-o pușcărie și ca în temniță. Și făgăduiește că, după ce va dobîndi mîntuire, va răsplăti facerile de bine cu laude.
Pe mine mă așteaptă drepții pînă ce vei răsplăti mie.
Iar Simmah, așa: „Drepții vor încununa numele Tău, după ce îmi vei face mie bine”, pentru că vor lua facerea de bine către mine drept zălog al mîntuirii lor, și pe Tine, Dreptul Judecător, Te vor lăuda.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #282  
Vechi 02.01.2009, 12:52:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Psalm 142

[COLOR=red]TÎLCUIREA PSALMULUI 142[/COLOR]
Psalmul lui David, cînd îl gonea pe el Avesalom, fiul său.
Întru unele din pre-scrieri am aflat așa: „în vremea cînd pe dînsul l-a gonit Avesalom, fiul lui”. Și nici la Evreu, nici la ceilalți tălmăcitori nu am aflat adăugirea aceasta, dar se ține de adevăr, că această pricină are Psalmul.
Doamne, auzi rugăciunea mea, ia în urechi cererea mea întru adevărul Tău, auzi-mă întru dreptatea Ta!
Dumnezeiescul David a căzut întru rele plătind osînde pentru cele greșite. Dar Avesalom era nedrept, și nelegiuit, și rău-credincios și ucigător de tată, voind junghierea celui ce l-a născut, și de aceea Fericitul David roagă pe Dumnezeu să fie auzit întru adevărul și dreptatea rugăciunii.
2 Și să nu intri la judecată cu robul Tău, că nu se va îndrepta înaintea Ta tot cel viu!
Zice: Întru adevăr și întru dreptate Te-am rugat pe Tine cu ale mele cuvinte, dar nu dreptății mele bizuindu-mă, ci știind nelegiuirea războinicilor. Și știu că e cu neputință să fie cineva atît de nevinovat, încît să scape de divanul Tău: că, dacă ai alătura dreptarul legilor puse de Tine lîngă viața oamenilor, nimeni nu se va afla că a viețuit după dînsul. Iar dacă vei aduce în mijloc și facerile Tale de bine și cîte bunătăți ai dăruit oamenilor, iarăși, care dreptate omenească se va face deopotrivă cu darurile Tale?
3 Că a gonit vrăjmașul sufletul meu, smerit-a la pămînt viața mea,
Deci mă rog să dobîndesc al Tău adevăr și dreptate nu intrînd eu și cu Tine întru judecată, ci judecîndu-ne eu și vrăjmașii mei, care m-au scos din împărăție și m-au izgonit din patrie. Și istoria arată smerenia aceasta a lui, că mergea desculț, și acoperit și lăcrimînd.
așezatu-m-a întru cele întunecate, ca pe morții veacului.
Că, fiind gonit și silit a petrece în locuri pustii, nu mă deosebesc cu nimic de mortul închis întru întuneric.
4 Și s-a mîhnit întru mine duhul meu,
Pentru aceasta, m-am umplut de multă mîhnire și întristare - că „duh” numește aici sufletul.
întru mine s-a tulburat inima mea.
Toate gîndurile mele - zice - s-au umplut de tulburare și de furtună.
5 Adusu-mi-am aminte de zilele de demult, cugetat-am la toate lucrurile Tale, la faptele mîinilor Tale am gîndit.
Am luat în minte - zice - de cîte primejdii i-ai slobozit pe strămoșii noștri și nu i-ai lăsat a se face lesne prinși războinicilor: și mi-am adus aminte de cele pentru Avraam, de cele pentru Isaac, de cele pentru Iacov, de cele pentru Iosif, de cele pentru Moisi, și de aici am luat mîngîiere.
6 Tins-am către Tine mîinile mele,
În loc de: Am făcut rugăciunea cu toată sîrguința.
sufletul meu, ca un pămînt fără de apă, Ție.
Și așa însetez de ajutorul Tău, precum așteaptă ploaia pămîntul fără apă.
7 Degrab auzi-mă, Doamne, slăbit-a duhul meu!
Prin acestea a arătat covîrșirea mîhnirii, patima aceasta fiind osebită acelora ce se mîhnesc foarte.
Să nu întorci fața Ta de la mine, să nu mă asemăn celor ce se pogoară în groapă!
Că, dacă Te vei îngrețoșa de rugăciunea mea, pentru păcatul meu, numaidecît voi fi dat la moarte. Căci „groapă” a numit cu închipuire moartea: că, precum cel închis în groapă nu poate să scape fără ajutor, tot așa, nevrînd Dumnezeu, este din cele cu neputință a mai învia cel mort.
8 Auzită fă mie dimineața mila Ta, că spre Tine am nădăjduit!
Vestește mie - zice - a Ta iubire de oameni, și să nu mă înșel de nădejde! Iar „dimineața” a numit aici grăbnicia.
Cunoscută fă-mi mie, Doamne, calea întru care voi merge, că spre Tine am ridicat sufletul meu!
Fă-Te mie povățuitor - zice - și arată-mi cărarea cea dreaptă, că, depărtînd sufletul meu de la toate cele omenești, Ție Ți l-am adus pe acesta – o Stăpîne!
9 Scoate-mă de la vrăjmașii mei, Doamne, că la Tine am scăpat!
Fugind de războinici, pe Tine Te am loc de scăpare, și mă rog a mă izbăvi de bîntuirea acelora.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #283  
Vechi 02.01.2009, 12:53:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Psalm 142 (2)

10 Învață-mă să fac voia Ta, că Tu ești Dumnezeul meu!
Te rog încă și aceasta: ca nu numai să știu ceea ce voiești, ci să și lucrez cele pe care le voiești, fiindcă pe Tine Te știu Dumnezeu și Stăpîn al meu.
Duhul Tău cel bun mă va povățui la pămîntul cel drept.
Și de aici ne-am învățat vrednicia Duhului: că, precum Dumnezeu este bun, așa și Duhul S-a numit bun; și, precum L-a rugat el pe Dumnezeu să-l povățuiască, așa se roagă să dobîndească și povățuirea Duhului, încît nimic să nu se arate lui rîpos, nici nelesnicios, ci să călătorească pe calea cea dreaptă, și netedă și izbăvită de rătăcire.
11 Pentru numele Tău, Doamne, mă vei via,
Tu m-ai pus împărat, a Ta hotărîre și hirotonie am dobîndit, și mă tem să nu fiu trecut cu vederea de Tine, facîndu-mă pricinuitor de hulă numelui Tău. Deci să nu cauți la vrednicia mea, ci pentru buna-cuvîntare a numelui Tău împărtășește-mă de mîntuire.
întru dreptatea Ta, vei scoate din necaz sufletul meu!
Că, după ce vei judeca între mine și războinici, după dreptate mă vei izbăvi de primejdiile aduse asupră-mi de aceia.
12 Și, întru mila Ta, de tot vei prăpădi pe vrăjmașii mei și vei pierde pe toți cei ce necăjesc sufletul meu, că eu sînt robul Tău!
În Psalmul 135 a zis: „Celui ce a bătut Egiptul cu cei întîi-născuți ai lui, că în veac este mila Lui”, iar aici a zis: „întru mila Ta, de tot vei prăpădi pe vrăjmașii mei”, pentru că mila către cel nedreptățit aduce pieirea asupra celui ce îl nedreptățește. Așa, și prea-bunul lucrător de pămînt smulge din rădăcină mărăcinii, iar sadurile le adapă și le sapă, adică le prășește.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #284  
Vechi 02.01.2009, 12:54:44
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Psalm 143

TÎLCUIREA PSALMULUI 143


Psalmul lui David.

Întru unele din pre-scrieri, lîngă scrierea-deasupra am aflat adăugat: „împotriva lui Goliat”, dar nici la Evreu, nici la ceilalți tălmăcitori, nici la Cei 70 în Exapla.
Și are pricina aceasta. Mulți din Prooroci au pomenit de neamurile ce s-au sculat asupra Iudeilor după întoarcerea din Babilon, dar mai pe larg decît ceilalți - dumnezeiescul Iezechil, care zice și acestea, împreună cu altele multe: „În anii de pe urmă,te vei găti și vei veni pe pămîntul cel întors de la sabie, adunat din noroade multe, pe pămîntul Ierusalimului, care s-a fost făcut cu totul pustiu. Și ei din neamuri au venit, și vor locui în pace ei toți. Și te vei sui ca o ploaie, și vei veni ca un vifor și ca un nor ca să acoperi pămîntul, și vei cădea tu, și toți cei din prejurul tău și neamuri multe cu tine.” Apoi, după multe, ne învață și chipul morții lui: „Și voi chema asupra lui frică de sabie întru toți munții Mei - zice Adonai Domnul. Sabia omului asupra fratelui său va fi, și-l voi judeca pe dînsul cu moarte, și cu sînge, și cu ploaie ce puhoiește și cu pietre de grindină. Și foc și pucioasă voi ploua peste dînșii, și peste toți cei împreună cu dînsul și peste neamuri multe ce sînt împreună cu dînsul.” Și cel ce voiește poate să le deprindă pe acestea mai cu de-amănuntul, dacă va citi proorocia lui. Pe acestea mai-nainte le vestește și Psalmul de față, că zice: „Pleacă, Doamne, cerurile și Te pogoară! Atinge-Te de munți, și vor fumega! Fulgeră-Ți fulgerul Tău, și-i vei risipi pe ei! Trimite săgețile Tale, și-i vei tulbura pe dînșii!” Însă tîlcuirea din parte și de-a rîndul ne va învăța acestea mai descoperit:
Bine este cuvîntat Domnul Dumnezeul meu, Cel ce învață mîinile mele spre oștire, degetele mele spre război!
Pentru că se întorseseră de curînd din Babilon și erau lipsiți de arme și de îngrădiri, i-au biruit pe neprietenii ce veniseră asupră-le cu ajutor dumnezeiesc. Cele zise se potrivesc încă și nouă, căci, izbăvindu-ne de tirania diavolului, ne-am învățat de Dumnezeu a bate războiul: cu mîinile lucrînd dreptatea, iar cu degetele punînd pecetea Crucii pe frunțile noastre.
2 Mila mea și Scăparea mea, Sprijinitorul meu, Scutitorul meu și Izbăvitorul meu, spre Dînsul am nădăjduit,
Din lucruri a făcut numirile, că zice: Tu ești mila mea, că de la Tine am primit izvoarele milei; Tu ești scăparea mea, căci m-am mîntuit scăpînd către Tine; Tu – scutitorul meu, că, dobîndind ajutorul Tău, m-am înălțat deasupra războinicilor; Tu – izbăvitorul meu și sprijinitorul meu, că Tu m-ai îngrădit cînd mi se da război și m-ai izbăvit fiind înconjurat de vrăjmași. Deci voi avea nădejdea întemeiată întru Tine.
Cel ce supune norodul meu sub mine.
Acest cuvînt se potrivește lui Zorobabel și lui Iisus preotul, că aceștia povățuiau norodul atunci.
3 Doamne, ce este omul că Te–ai făcut cunoscut lui? Sau fiul omului, că-l socotești pe el?
În loc de „Te-ai făcut cunoscut”, Simmah a tălmăcit: „Te faci cunoscut”. Foarte mă minunez - zice - de nemăsurata Ta iubire de oameni: că, fiind Dumnezeu și Ziditor al tuturor, faci atîta purtare de grijă pentru această jivină proastă. Apoi, arată și stricăciunea firii:
4 Omul deșertăciunii s-a asemănat, zilele lui ca umbra trec.
Iar Teodotion zice: „omul fumului s-a asemănat”, și Simmah: „aburului”. Căci, ca aburul ce se ridică și se risipește, așa de lesne se strică firea oamenilor, și viața lor umblă asemenea umbrei. Deci, de vreme ce Îți pasă atît de mult de oamenii aceștia stricăcioși:
5 Doamne, pleacă cerurile Tale și Te pogoară!
Omenește a folosit cuvintele acestea, știind că dumnezeiasca fire nu este împrejur-scrisă în cer, ci chemîndu-L pe Ajutător spre pedeapsa războinicilor.
Atinge-Te de munți, și vor fumega!
Acest lucru s-a făcut și în muntele Sinaiului, că - zice - „muntele se afuma”.
6 Fulgeră-Ți fulger, și-i vei risipi pe dînșii! Trimite săgețile Tale, și-i vei tulbura pe dînșii!
Închipuie cuvintele în rugăciune, dar mai-nainte spune cele ce or să fie, pe care mai-nainte le-a zis Dumnezeu prin Proorocul Iezechil, că așa i-a cheltuit pe toți aceia.
7 Trimite-Ți mîna Ta dintru înălțime,
Învățîndu-ne că Tu poți să dai mîntuirea celor ce o cer făcînd doar semn. Iar „mînă” a numit lucrarea, după cum am zis de multe ori.
scoate-mă și mă izbăvește din ape multe,
„Ape multe” a numit mulțimea războinicilor. Așa a zis și în Psalmul 123: „Pîrîu a trecut sufletul nostru, apa cea fără de stare.” Și, învățîndu-ne că pe vrăjmași i-a numit cu închipuire ape”, a adăugat:
din mîna fiilor celor străini,
Și i-a numit pe dînșii „străini” nu ca pe unii de altă seminție, ci ca pe niște rău-credincioși.
8 a căror gură a grăit deșertăciune,
Hule – zice – au grăit asupra slavei Tale, o Stăpîne!
și dreapta lor – dreaptă a strîmbătății.
Și cu cuvintele lor se unesc și lucrurile: că, precum hulesc cu cuvintele, așa și nedreptățesc cu lucrurile, că această „dreaptă” a lor nu lucrează nimic drept, ci s-a arătat unealtă a nedreptății.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #285  
Vechi 02.01.2009, 12:55:22
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Pslam 143 (2)

9 Dumnezeule, cîntare nouă voi cînta Ție, în psaltire cu zece strune voi cînta Ție,
Că, dacă voi dobîndi mîntuire, nu voi fi nemulțumitor, ci voi plăti lauda de mulțumire întrebuințînd organele muzicești obișnuite.
10 Celui ce dai mîntuire împăraților,
Că - zice - așa i-ai mîntuit și pe strămoșii noștri cărora li s-a încredințat de Tine împărăția, și i-ai arătat purtători de biruință ai războinicilor ce se ridicau asupră-le: pe David, pe Iosafat, pe Ezechia și pe oricare altul care a cerut de la Tine ajutorul.
Celui ce izbăvești pe David, robul Tău,
Că pentru tocmelile cu aceia faci toată purtarea de grijă pentru noi.
de sabie cumplită.
11 Izbăvește-mă și mă scoate din mîna fiilor celor străini,
„Sabie cumplită” a numit socoteala nebunească și fierească a celor ce veneau asupră-i. Pe aceiași îi numește încă și „fii străini”, ca pe niște rău-credincioși.
a căror gură a grăit deșertăciune, și dreapta lor – dreaptă a nedreptății;
Nu în zadar a întrebuințat aceeași cuvîntare, ci, vrînd să povestească buna lor norocire, a repetat prihănirea răutății, deșteptîndu-L spre ajutor pe Dumnezeu. Că zice: Celor ce Te grăiesc de rău astfel și trăiesc cu nedreptate și cu răutate, le merge bine, și se îmbelșughează și, primind de la Tine îndestularea bunătăților, fac din buna-norocire merinde de nedreptate.
12 ai căror fii sînt ca niște tinere odrasle înfipte întru tinerețile lor;
Au dobîndit – zice - multă naștere și buna-naștere de fii și, înconjurați de dînșii, se aseamănă sadurilor de curînd odrăslite.
fetele lor - înfrumusețate, împodobite ca asemănarea bisericii;
Că se înfrumusețează nu numai cu frumusețea firească, ci se înfășură și cu podoaba cea din mult meșteșug, încît se aseamănă bisericilor celor împodobite spre cinstea idolilor. Și într-acest fel este frumusețea cea sulemenită și curvească.
13 cămările lor - pline, vărsîndu-se dintr-una într-alta;
Căci, cînd văd că vasele se umplu mai presus decît trebuința, întru altele mută iarăși cele ce prisosesc, după cel ce zicea: „Strica-voi hambarele mele, și mai mari le voi zidi!”
oile lor - mult-fătătoare, înmulțindu-se întru ieșirea lor;
14 boii lor - grași.
Și grase și mult-fătătoare sînt dobitoacele lor.
Nu este cădere de gard, nici trecere, nici strigare în ulițele lor.
Iar Simmah, așa: „Nici curmare, nici scoatere afară, nici plîngere nu este în ulițele lor.” Așa zic încă și ceilalți tălmăcitori. Că cei ce n-au luat cercare de cele rele petrec întru desfătare și rîs, pentru multa îmbelșugare și pentru îndestularea bunătăților. Acestea a zis și în Psalmul 72: „Nu este semn în sus întru moartea lor și întărire întru bătaia lor. Întru ostenelile oamenilor nu sînt și cu oamenii nu vor lua bătăi.” Încă și la ceilalți Prooroci aflăm multe asemenea acestora, însă toți aduc pe urmă și dezlegarea celor ce sînt cu îndoială. Aceasta a făcut-o încă și aici dumnezeiescul David, că a adăugat:
15 Fericit-a pe norodul ale căruia sînt acestea, dar fericit este norodul al căruia Domnul este Dumnezeul lui.
Că cei ce sînt neînvățați adevărul nu știu să deosebească firea lucrurilor, ci cu desfătarea, și cu bogăția și cu silnicia hotărăsc buna-norocire, și pe cei ce dobîndesc acestea îi numesc bine-norociți și fericiți. Iar tăinuitorii faptei bune, fiind împărtășiți de dumnezeiasca înțelepciune, fericesc norodul cel grijit de Tine și cinstesc a Ta purtare de grijă mai mult decît toată viața. Și Domnul ne-a învățat pe noi niște fericiri ca acestea, zicînd: „Fericiți – cei săraci cu duhul, fericiți – cei ce flămînzesc și însetoșează de dreptate, fericiți – cei ce plîng și fericiți – cei goniți pentru dreptate, că a unora ca ei este Împărăția cerurilor!” Iar cei ce aleg dezmierdarea vieții, la puțină vreme după ce au dobîndit-o, vor culege din scurta dezmierdare chinuirea cea lungă.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #286  
Vechi 02.01.2009, 12:56:31
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Psalm 144

TÎLCUIREA PSALMULUI 144


Lauda lui David.

Scrierea-deasupra a Psalmului arată scopul lui, că ne poruncește a lăuda pe Dumnezeul tuturor pomenind puterea Lui, și lucrarea Lui cea mare, și Împărăția și marea cuviință. Darul Duhului a făcut încă și alți Psalmi într-acest fel, deșteptînd norodul acela spre mulțumire și bună cunoștință. Are încă și proorocie a chemării și a cunoștinței neamurilor.
Înălța-Te-voi, Dumnezeul meu, Împăratul meu, și bine voi cuvînta numele Tău în veac și în veacul veacului.
Dumnezeu este înalt după fire și nu are înălțimea adusă din afară, și ucenicii bunei-credințe propovăduiesc aceasta și îi învață pe cei ce nu știu. La fel este și cea zisă de Hristos în Evanghelii: „Părinte, proslăvește numele Tău pe pămînt!”, după puține învățîndu-ne că nu I-a dat Lui slava pe care nu ar fi avut-o mai înainte, ci a arătat-o pe cea avută, că zice: „Am arătat numele Tău oamenilor.” Așa, nici Tatăl nu a dat Fiului slava pe care Acesta nu ar fi avut-o mai înainte, ci i-a învățat pe cei ce nu o știau slava pe care o avea, că zice: „Proslăvește-Mă Tu, Părinte, cu slava pe care o aveam la Tine mai-nainte de a se face lumea.” Deci nu a luat ceea ce nu avea, ci aceea pe care o avea s-a făcut arătată celor ce nu știau. Drept aceea, nici aici Proorocul nu se făgăduiește să Îl înalțe pe Dumnezeu, ci să arate înălțimea Lui oamenilor, după cît este cu putință. Și Îl numește pe Dumnezeul tuturor și Dumnezeu, și Împărat al său, fiind împins de dragoste a face acest lucru.
2 În toate zilele bine Te voi cuvînta, și voi lăuda numele Tău în veac și în veacul veacului!
Zice: Pururea lăudîndu-Te voi petrece și nu voi lăsa nici o zi neîmpărtășită de cîntarea Ta de laudă.
3 Mare este Domnul și lăudat foarte, și măririi Lui nu este sfîrșit.
Fiindcă toată mărimea simțită - măsurîndu-se după lungime, și după lățime și după adîncime - se arată mare, după cuviință a adăugat că măririi Lui nu este sfîrșit, ca să-L arate fără de trup și nescris împrejur pe Cel lăudat. Că - zice - mare Îl știu pe Dînsul, însă nu ajuns, nici măsurat, că nici început, nici sfîrșit al mărimii nu aflu, că nemărginită este aceasta și covîrșește toată înțelegerea minții.
4 Neamul și neamul vor lăuda lucrurile Tale și puterea Ta vor vesti.
Aici, mai-nainte a propovăduit dumnezeiasca cunoștință a neamurilor, că zice: Nu numai noi, cei din Israil, Te vom lăuda pe Tine, Făcătorul de bine, prin neamul acesta; ci și alt neam, adică Biserica cea din neamuri, va propovădui lucrarea cea mare a lucrurilor Tale.
5 Mare cuviința slavei sfințirii Tale vor grăi, și minunile Tale vor povesti.
Firea Celui lăudat biruiește puterea Proorocului, căci - căutînd numiri vrednice și potrivite, și nenimerind - împletește împreună multe nume deodată, zicînd: „slavă și mare cuviință a sfințeniei”. Mai-nainte grăiește însă că acestea se vor propovădui de alt neam.
6 Și puterea celor înfricoșate ale Tale vor spune, și mărirea Ta vor povesti.
Se pare că rostește aceeași cuvîntare, dar arată deosebire: că „minunate” zice minunile săvîrșite spre facerile de bine ale unora - cum s-a întîmplat în pustie, cînd a dat mană norodului, și i-a împiedicat pe cîrstei și a puhoit-o pe cea fără de apă - iar acestea au pornit spre minunare limbile celor mulțumitori; iar „puterea celor înfricoșate” numește marile lucrări arătate spre pedeapsa altora, precum a adus bătăile cele de multe feluri asupra Egiptului, prin dumnezeiescul Moisi. Și dumnezeiescul Apostol a făcut această despărțire, zicînd că de la Preasfîntul Duh se dau nu numai darurile tămăduirilor, ci și lucrările puterilor: și numește daruri ale tămăduirilor umblarea șchiopilor, însănătoșirea bolnavilor, învierea morților și cîte ca acestea; iar lucrări ale puterilor - orbirea lui Elima, moartea Ananiei și a Safirei, și pe cei dați satanei ca să se pedepsească pentru hulă.
7 Pomenirea mulțimii bunătății Tale vor vesti și de dreptatea Ta se vor bucura.
Proorocul voiește să arate bogăția dumnezeieștii bunătăți și a puterii, dar, folosind limbă omenească, nu izbutește, și iarăși împreunează mai multe nume și mai-nainte zice mulțumirea și buna-cunoștință a neamului ce va să fie. Că, desfătîndu-se întru dumnezeieștile cuvinte, aduce povestirea dumnezeieștii iubiri de oameni ca pe niște izbucniri. Aceasta pătimește încă și dumnezeiescul Apostol și, neputînd povesti cele dumnezeiești după vrednicie, se ispitește să facă acest lucru prin mai multe nume, zicînd: „bogăția cea mare a darului Lui”. Iar aiurea, mărturisește biruirea: „Cît sînt de necercate judecățile Lui, și de neurmate căile Lui!”
8 Îndurat și milostiv este Domnul, îndelung-răbdător și mult-milostiv!
Proorocul a pătimit aceeași și aici: că - luînd în minte în ce chip a zidit Dumnezeu firea oamenilor și de cîtă cinste și purtare de grijă a învrednicit-o, că a rînduit și a așezat toată zidirea cea văzută pentru trebuința lor; că, în fiecare zi greșind ei, îi suferă, și răsare soarele Său peste cei răi și peste cei buni și plouă peste cei drepți și peste cei nedrepți - Îl numește nu numai „îndurat”, ci și „milostiv”, și „îndelung-răbdător” și „mult-milostiv”. Căci cu nemăsurată bunătate a depărtat de la noi fărădelegile noastre pe cît se depărtează răsăriturile de la apusuri și așa a iubit lumea, încît pe Fiul Său cel unul-născut L-a dat pentru dînsa.
9 Bun este Domnul tuturor, și îndurările Lui - peste toate lucrurile Lui.
Că nu numai de Iudei a făcut purtare de grijă, ci și spre toți oamenii a revărsat iubirea Sa. Și nu numai de oameni, ci și de dobitoace Se grijește și tuturor le dă trebuințele cele potrivite.
10 Mărturisească-se Ție, Doamne, toate lucrurile Tale, și cuvioșii Tăi bine să Te cuvînteze!
Nu cele neînsuflețite Îl laudă pe Dumnezeu, nici dobitoacele nu slobozesc glas cuvîntător, ci cei cuvîntători și iubitori de Dumnezeu alcătuiesc prin acestea cîntarea de laudă și, căutînd spre fiecare din cele făcute de Dînsul și văzînd marea lucrare a înțelepciunii Sale, își pornesc limba spre slavoslovie.
11 Mărirea împărăției Tale vor spune și puterea Ta vor grăi,
12 ca să facă cunoscută fiilor oamenilor puterea Ta și mărirea marii cuviințe a Împărăției Tale.
Căci cuvioșii aceștia - ori Proorocii, ori Apostolii și cei ce după aceia au urmat slujba propovăduirii - vor învăța pe toți oamenii veșnica Împărăție și negrăita putere, că nu vor aduce numai Iudeilor învățătura aceasta, ci și la toată firea oamenilor.
13 Împărăția Ta este împărăție a tuturor veacurilor, și stăpînirea Ta este întru tot neamul și neamul.
Nemărginită ai stăpînirea și de-a pururea vecuitoare Împărăția, nici începîndu-se, nici încetîndu-se.
Credincios este Domnul întru toate cuvintele Sale și cuvios întru toate lucrurile Sale.
Că adevărul strălucește mai-nainte de cuvinte, adeverit fiind cu lucrurile, iar acestea sînt împodobite cu dreptatea.
14 Sprijinește Domnul pe toți cei ce cad și îndreptează pe toți cei surpați.
Că se grijește nu numai de ucenicii dreptății, ci și de cei ce alunecă, și de cei căzuți și de cei ce primesc rănile păcatului. Că, proptindu-i, pe primii nu-i lasă să cadă, iar pe cei căzuți îi ridică tinzîndu-le dreapta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #287  
Vechi 02.01.2009, 12:57:04
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Psalm 144 (2)

15 Ochii tuturor spre Tine nădăjduiesc, și Tu le dai hrana lor în bună vreme.
Pe acest „nădăjduiesc”, nu l-a pus aici pentru cugetul tuturor[COLOR=#800080][1][/COLOR], că nici cei ce trăiesc întru rea-credință nu au această nădejde, nici neamurile celor necuvîntătoare nu au simțire cuvîntătoare: ci învață că fiecare primește de la Dînsul trebuința potrivită. Apoi, arată și lesnirea dăruirii:
16 Deschizi Tu mîna Ta, și saturi pe tot viețuitorul de bunăvoință.
Fiecare dobîndește bunătățile dăruite de Tine îndată ce voiești, că, precum nouă ne este lesne a întinde degetele strînse și a desface mîna, așa ușor Îți este Ție a dărui belșugul bunătăților întru o cirtă de vreme.
17 Drept este Domnul întru toate căile Lui și cuvios întru toate lucrurile Lui.
Și - zice - întru toate iconomiile Tale strălucește dreptatea - căci „căi” a numit iconomiile.
18 Aproape este Domnul de toți cei ce Îl cheamă pe El, de toți cei ce Îl cheamă pe El întru adevăr.
Acest „aproape” nu însemnează apropierea locului - că Dumnezeu este din fire pretutindeni de față, că „întru Dînsul trăim, și ne mișcăm și sîntem”, după dumnezeiescul Apostol - ci prin aceasta a arătat ținerea și așezămîntul. Bună încă este și adăugarea adevărului, că nu Se apropie de cei ce Îl cheamă așa prost, ci de cei ce întru adevăr voiesc a face aceasta, „că nu tot cel ce-Mi zice Mie: Doamne Doamne! va intra întru Împărăția lui Dumnezeu, ci cel ce face voia Tatălui Meu din ceruri.” Pentru aceea a și adăugat:
19 Voia celor ce se tem de El o va face, și rugăciunea lor o va auzi și-i va mîntui pe dînșii.
Cei ce au frica dumnezeiască fac ei mai întîi voia lui Dumnezeu. Deci, fiindcă scopul lor se unește cu voia dumnezeiască, negreșit Stăpînul împlinește voile lor, că ei nu voiesc nimic împotrivnic celor pe care le voiește El.
20 Păzește Domnul pe toți cei ce-L iubesc pe El, și pe toți păcătoșii va pierde.
A arătat cît de drept este Domnul întru toate căile Lui, că osebirea celui drept este să dea fiecăruia potrivită răsplătire: de aceea, El îi păzește pe cei ce au dragoste către Dînsul, și-i străjuiește și îi slobozește de pînditori; iar pe cei ce îmbrățișează calea împotrivnică îi pedepsește.
21 Lauda Domnului va grăi gura mea, și bine să cuvînteze tot trupul numele cel sfînt al Lui în veac și în veacul veacului!
Deci eu – zice - am scris lauda aceasta, dar se cuvine ca toată firea oamenilor să cinstească pururea cu slavoslovie pe Făcătorul și cinste potrivită să aducă dumnezeiescului nume. Ni se cuvine însă a mai însemna că nici aici nu dă lauda Iudeilor, ci cheamă tot trupul spre cîntare de laudă. Deci arătată este mai-nainte grăirea care mărturisește împlinirii, că Dumnezeul tuturor Se laudă, după proorocie, întru toate neamurile de prin lume.

[COLOR=#800080][1][/COLOR]„așezare”, „aplecare”, „bună-voință” - din elinescul „diathesis”
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #288  
Vechi 02.01.2009, 12:57:44
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Psalm 145

TÎLCUIREA PSALMULUI 145
Aliluia.
Întru unele din izvoade este adăugat: „al lui Agheu și al Zahariei”, dar aceasta nici la Evreu, nici la ceilalți tălmăcitori, nici la Cei 70 în Exaplanu am aflat-o. Și Psalmul acesta poruncește a lăuda pe Dumnezeul tuturor, că aceasta arată și scrierea-deasupra, acest „aliluia” tălmăcindu-se: „lăudați pe Domnul”, după cum am zis de multe ori.
Laudă, suflete al meu, pe Domnul!
Darul Duhului ne poruncește tuturor a ne deștepta pe noi înșine spre slavoslovia lui Dumnezeu.
Lăuda-voi pe Domnul în viața mea, cînta-voi Dumnezeului meu pînă ce voi fi.
În Psalmul al 6-lea, a zis: „Că nu este întru moarte cel ce Te pomenește pe Tine, și în iad cine se va mărturisi Ție?” De aceea ne învățăm a-L lăuda pe Dumnezeu în vremea vieții de acum, înainte de a primi sfîrșitul vieții.
Nu vă nădăjduiți spre boieri,
Bună este sfătuirea, că nici boierii nu sînt boieri de-a pururea, ci au stăpînire vremelnică, nici nu cinstesc toți boierii dreptatea. Și, ca să fie de față amîndouă, se cuvine a cunoaște stricăciunea firii, că aceasta aduce pe urmă:
2 spre fiii oamenilor, întru care nu este mîntuire!
Vezi firea, și nu te bizui stăpînirii, că omul „s-a asemănat deșertăciunii” și „omul - ca iarba, zilele lui – ca floarea cîmpului”.
3 Ieși-va duhul lui, și se va întoarce în pămîntul său.
„Duh” numește aici sufletul. Și, ieșind acesta, trupul se duce către a sa rudenie, după dumnezeiasca hotărîre: „Pămînt ești, și în pămînt te vei duce!”
În ziua aceea, vor pieri toate gîndurile lui.
Pentru că, desjugîndu-se sufletul și trupul risipindu-se în țărînă, se arată nălucirea deșartă a gîndurilor. Domnul ne-a învățat aceasta și prin pildă: că - aducîndu-l în mijloc pe bogatul căruia i-a rodit țarina, care socotea să strice hambarele și mai mari să le zidească – i-a zis: „Nebune, în noaptea aceasta vor cere sufletul tău de la tine, și cele ce ai gătit cui vor fi?” Și din ceilalți oameni încă, unii nălucesc boierii și stăpînii, alții averi de țarini și de zidituri, alții nălucesc ca într-un vis biruințe în războaie, iar alții lucrează pieirea vrăjmașilor; ci, venind fără de veste moartea asupră-le, lasă nălucirea gîndurilor nesăvîrșită. Așa, după ce a arătat deșertăciunea nădejdii spre oameni, arată folosul nădăjduirii spre Dumnezeu:
4 Fericit este al căruia Dumnezeul lui Iacov este ajutorul lui, nădejdea lui - spre Domnul Dumnezeul lui,
Nu L-a numit „Dumnezeu al lui Iacov” așa prost, ci poruncește să nădăjduim spre „Dumnezeul lui Iacov” aducîndu-ne aminte cîtă purtare de grjă a dobîndit acesta nădăjduind spre Dumnezeu și ce fel și cîte roade ale nădejdii a secerat. Și Îl numește pe Dînsul „Domn” și „Dumnezeu”, și prin amîndouă Îi propovăduiește puterea. Apoi, ne învață bunătatea și puterea Lui din zidirea făpturilor:
5 spre Cel ce a făcut cerul și pămîntul, marea și toate cele ce sînt întru dînsele;
În scurt, a cuprins cu cuvîntul toată zidirea văzută și nevăzută, că n-a pomenit numai cerul, și pămîntul și marea, ci și toate cele dintru dînsele: și în cer sînt Îngerii, și firea celor nevăzute, și soarele, și luna și mulțimea stelelor; iar pe pămînt și în mare - oamenii și neamurile celor necuvîntătoare. Iată cît de mare - zice - este puterea Făcătorului tuturor, deci vezi cîtă deosebire este între Dînsul și boierii cei stricăcioși! Așa, după ce a arătat pe Ziditorul tuturor, Îl arată că Se și grijește de cele pe care le-a făcut:
6 spre Cel ce păzește adevărul în veac, spre Cel ce face judecată celor năpăstuiți, spre Cel ce dă hrană celor flămînzi.
Că Cel ce Se făgăduiește este nemincinos și iubitor de adevăr, și împlinește făgăduințele, și izbîndește celor năpăstuiți, și judecă cu dreptate, încă și tuturor flămînzilor le dă hrana potrivită. De aici, mai-nainte zice și facerile de bine săvîrșite prin înomenirea Mîntuitorului nostru:
7 Domnul dezleagă pe cei ferecați în obezi, Domnul înțelepțește orbii, Domnul ridică pe cei surpați,
Dumnezeul tuturor a mai-nainte grăit acestea și prin Isaia Proorocul: că, după ce a zis: „Te-am dat pe Tine spre lumină neamurilor”, a adăugat: „ca să deschizi ochii orbilor, să scoți din legături pe cei legați și din casa păzirii pe cei ce șed întru întuneric.” Și, la alt loc, a zis despre fața Stăpînului Hristos: „Duhul Domnului peste Mine, pentru care M-a uns ca să bine-vestesc săracilor, M-a trimis să vindec pe cei zdrobiți cu inima, să propovăduiesc celor robiți lăsare, orbilor - vedere.” Și, aiurea: „Atunci vor auzi surzii cuvintele cărții, și ochii orbilor, ce sînt întru întuneric și în negură, vor vedea.”
Domnul iubește pe cei drepți;
8 Domnul păzește pe cei nemernici,
Domnul tuturor aduce fiecăruia cele potrivite: drepților ce Îl iubesc pe El, le răsplătește cu daruri deopotrivă, arătînd către dînșii dragoste și iubire părintească; iar pe cei ce au fugit de părinteasca păgînătate și se apropie cu credință la Dînsul, îi învrednicește de toată paza și purtarea de grijă. Căci „nemernici” îi numește pe cei străini. Așa a zis și Fericitul Pavel: „Oarecînd eram fără de Hristos, înstrăinați de petrecerea lui Israil și străini de testamenturi, neavînd nădejdea făgăduinței, dar, cei ce atunci eram departe, aproape ne-am făcut.”
pe sărman și pe văduvă va primi, și calea păcătoșilor o va pierde.
De la purtarea de grijă de obște, a pogorît cuvîntul către cele din parte: și zice că Ocîrmuitorul tuturor nu lasă pe nimeni negrijit, ci îi învrednicește de toată grijirea pe cei lipsiți de omeneasca purtare de grijă și risipește pîndirile asupra lor.
9 Împărăți-va Domnul în veac, Dumnezeul tău, Sioane, în neam și în neam!
Că veșnică are stăpînirea și pururea vecuitoare Cel ce acum - o Sioane! - Se socotește a fi numai al tău Dumnezeu.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #289  
Vechi 02.01.2009, 12:58:27
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Psalm 146

TÎLCUIREA PSALMULUI 146
Aliluia.
Aici ne-am învățat arătat tălmăcirea lui „aliluia”, pentru că Evreul îl zice: „lăudați pe Domnul”; iar Simmah, în primul stih, l-a lăsat încă și netălmăcit, zicînd așa: „aliluia, că este bun Psalmul”; iar Teodotion: „lăudați pe El”. Deci și Psalmul acesta ne poruncește a-L lăuda. Și mai-nainte vestește întoarcerea din Babilon și zidirea Ierusalimului făcută după aceea, că Ierusalimul nu se va mai zidi iarăși, după cum așteaptă Iudeii, ci proorocescul cuvînt mai-nainte vestește zidirea făcută atunci de Zorobabel.[COLOR=#800080][1][/COLOR]
Lăudați pe Domnul, că este bun Psalmul, Dumnezeului nostru să I se îndulcească lauda!
Folositoare – zice - este cîntarea de laudă și pricinuitoare de bunătăți. Și nu lauda Îi este dulce lui Dumnezeu, ci scopul celor ce laudă, că El este nelipsit, însă Se bucură de mîntuirea oamenilor.
2 Zidind Ierusalimul Domnul, risipirile lui Israil va aduna
Și pentru aceasta - zice - se cuvine a fi El lăudat, căci va zidi Ierusalimul cel surpat, și pe cei duși robiți îi va învrednici de întoarcere. Și, dacă nu s-au întors toți, dumnezeiescul cuvînt n-a mințit, ci răutatea acelora s-a vădit: că, prin Chir, El a poruncit tuturor a se întoarce, iar ei, avînd socoteală vîrtoasă și împotrivnică, au ales țara cea străină mai mult decît patria lor.
3 Cel ce vindecă pe cei zdrobiți cu inima și leagă rănile lor;
Cu cele trupești, le-a împreunat pe cele duhovnicești, și a arătat că El nu numai dăruiește slobozenia celor robiți, ci și hărăzește vindecarea celor ce au primit rănile păcatelor.
4 Cel ce numără mulțimea stelelor și tuturor numele le cheamă.
Prin toate propovăduiește puterea lui Dumnezeu. Iar acest „Cel ce numără” a numit aici cunoștința, iar „nume ale stelelor” - deosebirile stelelor, și starea acestora, și rînduiala și ținerea unora către altele. Că Dumnezeul tuturor nu cheamă stelele punîndu-le nume, că acestea sînt neînsuflețite și lipsite de cuvîntare, ci oamenii, avînd socoteală păgînească, au pus nume stelelor din basmele închipuite de dînșii.
5 Mare este Dumnezeul nostru, și mare este tăria Lui și priceperii Lui nu este număr;
Nemăsurate sînt toate: și mărimea, și tăria și lauda, dar Îl lăudăm pe cît putem.
6 Cel ce primește pe cei blînzi, Domnul, și smerește pînă la pămînt pe cei păcătoși.
Iar Simmah a zis: „Cel ce răsuflă și mîngîie”. Și aceasta este altă osebire a dumnezeieștii Pronii: că, pe cei ce se vrăjmășuiesc de oarecari pentru blîndețe, îi învrednicește de purtare de grijă; iar pe cei ce năvălesc cu nedreptate asupra lor, îi trimite la moarte. Și pe aceia îi face vestiți și străluciți, iar celorlalți le dă uitării pomenirea: așa s-a făcut de-a pururea pomenită ceata Sfinților Apostoli; așa, sînt mult-lăudate soboarele Mucenicilor, iar pomenirea celor ce le-au dat război acestora s-a dat uitării.
7 Începeți a cînta Domnului întru mărturisire, cîntați Dumnezeului nostru întru alăută!
Deci - știind bunătatea, și înțelepciunea și puterea aceasta a lui Dumnezeu - începeți cîntarea de laudă, întrebuințînd obișnuitele organe muzicești.
8 Celui ce îmbracă cerul cu norii, Celui ce gătește pămîntului ploaie;
Amîndouă sînt dovezi ale puterii și ale bunătății: căci Se grijește de cele de pe pămînt ca un Bun și Iubitor de oameni, iar ca un Atotputernic aduce firea apelor sus întru înălțime și acoperă vederea cerului, făcînd între cer și pămînt un acoperămînt din nori și adăpînd cu nașterile acestora pămîntul. Apoi, arată trebuința ce răsare de aici:
Celui ce răsare în munți iarbă și buruieni spre slujba oamenilor;
Că adapă nu numai pămîntul lucrat de oameni, ci și munții și locurile pustii, aducînd dobitoacelor pășunea odrăslită întru acestea. Și săvîrșește acest lucru pentru facerea de bine către oameni, că a poruncit ca dobitoacele să slujească oamenilor.
9 Celui ce dă dobitoacelor hrana lor și puilor corbilor ce Îl cheamă pe El.
Firea corbilor nu este cuvîntătoare și ei nu cheamă pe Făcătorul cu cuvîntare, ci strigarea lor pentru hrană se aseamănă cu o cerere. De aici socotesc că, lăsînd pomenirea celorlalte păsări, i-a pomenit pe corbi și Stăpînul Hristos, zicînd ucenicilor: „Căutați la corbi, că nu seamănă, nici nu adună în hambare, și Tatăl vostru cel ceresc îi hrănește pe dînșii.”
10 Nu întru puterea calului va voi, nici în pulpele bărbatului bine Îi va plăcea.
11 Bine va voi Domnul întru cei ce se tem de Dînsul și întru cei ce nădăjduiesc spre mila Lui.
Dumnezeu - zice - nu Se veselește de vîrtutea trupului, și de meșteșugul călăriei și de grăbnicia picioarelor, ci de faptele bune a cărora ziditoare este evlavia. Și nu Se grijește cu sîrguință numai de aceștia - ci și de cei ce au căzut în păcate, și se pocăiesc și se întăresc cu nădejdea iubirii de oameni - căci nu a zis că Dumnezeu binevoiește numai întru nevoitorii cei desăvîrșiți ai faptei bune, ci și întru cei ce așteaptă dumnezeiasca milă.

[COLOR=#800080][1][/COLOR]Și nici nu s-a mai ridicat cetatea Ierusalimului, măcar că Iudeii risipiți în toată lumea și-au plăsmuit în 1947 un fel de țară în Palestina. Ce se va zidi cu adevărat și cît de curînd în Ierusalim, pe locul Bisericii lui Solomon, e capiștea în care va fi încoronat și înscăunat Antihristul ca împărat al lumii.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #290  
Vechi 02.01.2009, 12:59:09
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Psalm 147

TÎLCUIREA PSALMULUI 147
Aliluia.
Cuvîntul cel proorocesc poruncește și aici a lăuda. Mai-nainte zice încă și biruința făcută după întoarcere, iar lîngă aceasta mai-nainte vestește și propovedaniile Apostolilor, care au străbătut prea-degrab toată lumea.
Laudă, Ierusalime, pe Domnul, laudă pe Dumnezeul tău, Sioane! -
2 că a întărit încuietorile porților tale,
Izbăvindu-te de războinici cu ajutorul cel nebiruit al lui Dumnezeu și rămînînd neînconjurată[COLOR=#800080][1][/COLOR], cu laude răsplătește-I Făcătorului de bine, o Ierusalime! Iar „Ierusalim” nu numește zidirile cetății, ci pe locuitorii acesteia.
blagoslovit-a pe fiii tăi întru tine
Că, luînd binecuvîntarea de bună-naștere și de multă-facere de copii, întru mulțime ai crescut.
3 Cel ce a pus în hotarele tale pace
Ți-a dăruit și pace despre toate părțile: că, înfricoșîndu-se de frica celor uciși, alții nu îndrăznesc a mai veni iarăși asupră–ți.
și cu grăsime de grîu te-a săturat;
Și te-a împresurat cu bunătățile pămîntului. Că „grăsime de grîu” a numit îndestularea roadelor, din parte numind totul: fiindcă acest nume, „pyros”, înseamnă „grîu”, iar „grăsime de grîu” – pîinea cea prea-bună, pîinea aceasta arătînd și celelalte roade.
Ci această purtare de grijă dobîndeau de demult Iudeii, iar după ce s-au turbat asupra Mîntuitorului s-au făcut pustii de toate bunătățile. De aceea și proorocescul cuvînt, vorbind pentru aceia, mai-nainte vestește mîntuirea neamurilor:
4 Cel ce trimite cuvîntul Său pămîntului. Degrab aleargă cuvîntul Lui,
„Cuvînt” a numit aici evangheliceasca propovedanie, pe care a trimis-o nu numai Iudeilor, ci și tuturor celorlalți oameni, că zice: „Mergînd, învățați toate neamurile!” A arătat încă și iuțimea drumului, că întru puțină vreme a umplut de învățătură tot pămîntul și marea. Mai-nainte văzînd acest lucru, Proorocul a zis: „prea-degrab aleargă cuvîntul Lui”. Și nu e nici un lucru nou, nici prea-slăvit, că toate se supun dumnezeieștii voiri. Drept aceea, dacă vrea, El preface îndată firea apelor, una fiind ea, întru nenumărate chipuri:
5 al Celui ce dă zăpada ca lîna, al Celui ce presară negura ca cenușa,
6 al Celui ce pune gheața Sa ca pîinile.
Pentru că din una și singura ființă a apelor se face și gheața vîrtoasă, și zăpada rară și moale ca frîntura lînii, dar se face și praf umed, că într-acest fel este firea negurii.
Împotriva feței gerului Lui cine va suferi?
Încă și aerul îl preface cu lesnire: și, pe cel înfocat acum, după puțin îl face geros.
7 Trimite-va cuvîntul Său, și le va topi pe ele; sufla-va Duhul Lui, și vor curge ape.
Dar, iarăși voind, topește cu lesnire apa înghețată și o face să curgă ca pîraiele: pentru că, suflînd austrul, se topește și zăpada, și gheața. Și nu așa prost a făcut povestirea acestora, ci ca prin ele să însemneze altele: că - precum zăpada, căzînd, umple munții, iar după ce se topește se aduce întru rîurile slobozite dintru dînșii și ajunge să adape alte locuri - așa și belșugul bunătăților date de Dumnezeu s-a adus întîi Iudeilor, după care, gonind și alungînd aceia darul, adăparea învățăturii s-a adus neamurilor, ca prin niște rîuri, prin Sfințiții Apostoli.
8 Cel ce trimite cuvîntul Său lui Iacov, îndreptările și judecățile Sale lui Israil
De demult - Legea, iar după aceea și Darul, dar s-au arătat nevrednici de amîndouă.
9 n-a făcut așa la tot neamul și judecățile Sale nu le-a arătat lor.
Că nici unuia din neamuri nu a dat Legeacea prin Moisi și nu a adus folosul cel prin Prooroci, ci numai pe Iudei i-a învrednicit de o astfel de adăpare. Cu toate acestea, aceia s-au făcut nemulțumitori către Făcătorul de bine, iar neamurile, primind strălucirea luminii celei gîndite prin Sfințiții Apostoli, L-au cunoscut pe al lor Ziditor și totdeauna Îi aduc cinstea Acestuia.



[COLOR=#800080][1][/COLOR]E vorba de cetate.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psalmii in lectura lui Marcel Iures mariusmanta75 Generalitati 9 20.12.2015 08:12:12
psalmii de laudă... myself00 Generalitati 2 13.06.2012 01:23:27
Filozofia crestina vs celelalte filozofii Pestisorul de Aur Generalitati 90 11.12.2011 23:47:07
Inmormantarea la celelalte religii tigerAvalo9 Generalitati 19 18.02.2009 23:08:38
Cum se citeste Evaghelia? costel Reguli in Biserica 4 13.01.2009 08:23:23