Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.03.2011, 15:08:03
florica85 florica85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Mesaje: 2
Implicit Molitvele Sf Vasile

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Am avut niste probleme cu prietenul meu, toate au fost bune si frumoase pana sa ajungem la momentul in care sa punem bazele unei relatii serioase. acum pur si simplu nu mai vorbeste cu mine, nu il mai recunosc...si simt ca s-a intamplat ceva...mi se pare ciudat. Mentionez ca el este un om realizat pe plan profesional, deci si foarte invidiat.
Am mai avut candva probleme si am fost la biserica la Molitvele Sf Vasile, se fac 9 slujbe zilinic ,apoi cea de multumire (am avut canon si acasa,m-am impartasit).
Avand in vedere ca suntem in post, as vrea sa mai fac niste slujbe.
Acolo, se da un pomelnic la preot. si as vrea sa stiu daca pe pomelnic este bine sa-l scriu si pe prietenul meu, sau doar sa scriu numele meu? Ajutati-ma, va rog, cu un sfat, ce as mai putea sa fac, pentru ca nu as vrea sa fac mai mult rau decat bine. Desigur,eu imi doresc sa ne fie bine, sa fim impreuna, sa construim o familie, daca ne este dat de la Dumnezeu.
Va multumesc anticipat!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.03.2011, 15:22:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florica85 Vezi mesajul
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Am avut niste probleme cu prietenul meu, toate au fost bune si frumoase pana sa ajungem la momentul in care sa punem bazele unei relatii serioase. acum pur si simplu nu mai vorbeste cu mine, nu il mai recunosc...si simt ca s-a intamplat ceva...mi se pare ciudat. Mentionez ca el este un om realizat pe plan profesional, deci si foarte invidiat.
Am mai avut candva probleme si am fost la biserica la Molitvele Sf Vasile, se fac 9 slujbe zilinic ,apoi cea de multumire (am avut canon si acasa,m-am impartasit).
Avand in vedere ca suntem in post, as vrea sa mai fac niste slujbe.
Acolo, se da un pomelnic la preot. si as vrea sa stiu daca pe pomelnic este bine sa-l scriu si pe prietenul meu, sau doar sa scriu numele meu? Ajutati-ma, va rog, cu un sfat, ce as mai putea sa fac, pentru ca nu as vrea sa fac mai mult rau decat bine. Desigur,eu imi doresc sa ne fie bine, sa fim impreuna, sa construim o familie, daca ne este dat de la Dumnezeu.
Va multumesc anticipat!Doamne ajuta!
Ei, normal ca s-a intamplat ceva :NU VREA SA SE INSOARE!

Dar de ce crezi tu ca sunt vrajitorii si nu accepti evidenta?

Observ ca atunci cand lucrurile nu ies cum vrem, multa lume da vina imediat pe blesteme si vrajitorii..Exista si o explicatie : mai usor acceptam esecul atunci cand altu`-i de vina ( vrajitorii facute de x), decat sa ne asumam pacatele si greselile proprii....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.03.2011, 18:25:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ei, normal ca s-a intamplat ceva :NU VREA SA SE INSOARE!

Dar de ce crezi tu ca sunt vrajitorii si nu accepti evidenta?

....
Melissa, detasarea cu care faci afirmatiile astea , da, intradevar, lucide si rationele vin din faptul ca tu nu esti cea implicata in aceasta drama.
Cunosc cupluri care si-au pastrat casnicia TOCMAI pentru ca si-au dat acest raspuns incomun acord: VRAJITORIILE AU FOST DE VINA!..dupa care s-au linistit si au continuat casnicia stergind tot ce s-a intimplat in urma lor.
Este un truc psihologic care salveaza casnicii....ca de fapt nu sotul este de vina ci vecina de la parter ca s-a aplecat in fata lui sa ridice ceva de pe jos, fiind doar intr-un capot care in mod misterios s-a desfacut in fata lui, si astfel a fost vrajit si omul nu a mai avut puterea sa invinga vraja!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.03.2011, 19:02:56
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Melissa, detasarea cu care faci afirmatiile astea , da, intradevar, lucide si rationele vin din faptul ca tu nu esti cea implicata in aceasta drama.
Intotdeauna cineva de pe margine,care nu este implicat ,vede lucrurile lucid si rational.Cu toate acestea,in momente din viata mea cand imi era usor si la indemna sa dau vina pe vrajitorii, am refuzat vehement aceasta varianta,preferand sa accept curajos, adevarul.


Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cunosc cupluri care si-au pastrat casnicia TOCMAI pentru ca si-au dat acest raspuns incomun acord: VRAJITORIILE AU FOST DE VINA!..dupa care s-au linistit si au continuat casnicia stergind tot ce s-a intimplat in urma lor.
Este un truc psihologic care salveaza casnicii....ca de fapt nu sotul este de vina ci vecina de la parter ca s-a aplecat in fata lui sa ridice ceva de pe jos, fiind doar intr-un capot care in mod misterios s-a desfacut in fata lui, si astfel a fost vrajit si omul nu a mai avut puterea sa invinga vraja!
Acest lucru spuneam si eu ca l-am observat. Dar tie ti se pare normal Andrei, sa se minta singuri?Frica asta de singuratate si de gura lumii,teama de a recunoaste un esec,indeamna pe prea multi oameni la a face compromisuri si a trai in minciuna, deliberat!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.03.2011, 20:08:01
florica85 florica85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Mesaje: 2
Implicit

[quote=Melissa;350579]Intotdeauna cineva de pe margine,care nu este implicat ,vede lucrurile lucid si rational.Cu toate acestea,in momente din viata mea cand imi era usor si la indemna sa dau vina pe vrajitorii, am refuzat vehement aceasta varianta,preferand sa accept curajos, adevarul.



Inteleg si eu ca, daca un om nu vrea nimic cu mine atunci asta e...viata merge inainte, desi el a fost cel care m-a ajutat la nevoie, el a initiat aceasta relatie. Dar un barbat la 38 ani care nu a fost casatorit vreodata, sa nu vrea sa scape de singuratate? Nu inteleg, sufera ca e singur, ca nu are nici un sprijin... Nu cred ca aproape 2 ani stai pe langa cineva doar ca sa te afli in treaba...
In trecut, am mai avut o relatie, un barbat care s-a casatorit cu prietena mea... in timpul ala eu aveam niste dureri ingrozitoare in fiecare miercuri si vineri noaptea...si cateodata duminica...si un preot mi-a recomandat slujbele Sf Vasile.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.03.2011, 20:38:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florica85 Vezi mesajul

Inteleg si eu ca, daca un om nu vrea nimic cu mine atunci asta e...viata merge inainte, desi el a fost cel care m-a ajutat la nevoie, el a initiat aceasta relatie. Dar un barbat la 38 ani care nu a fost casatorit vreodata, sa nu vrea sa scape de singuratate? Nu inteleg, sufera ca e singur, ca nu are nici un sprijin... Nu cred ca aproape 2 ani stai pe langa cineva doar ca sa te afli in treaba...
In trecut, am mai avut o relatie, un barbat care s-a casatorit cu prietena mea... in timpul ala eu aveam niste dureri ingrozitoare in fiecare miercuri si vineri noaptea...si cateodata duminica...si un preot mi-a recomandat slujbele Sf Vasile.
Draga Florica, uite cum vad eu problema :

- acel barbat de care spui, daca sufera ca este singur si ca nu are nici un sprijin si a stat aproape 2 ani "pe langa tine", apoi chiar asa a si fost .A stat PE LANGA TINE,NU CU TINE. Asta inseamna ca nu i-ai umplut spatiul pe care il simte gol, ci ai patruns doar in spatiul destinat pentru prietenie doar sau/si pentru sex.De aceea a si dat bir cu fugitii cand ai vrut ceva mai mult.

- si da, exista barbati care prefera sa stea singuri si la 50 de ani decat sa se insoare DOAR ca sa scape de singuratate; exista barbati care pana mor isi asteapta marea iubire si eu ii admir pentru asta!

- regret intamplarea cu fosta prietena care ti-a luat iubitul; nu sustin ca nu exista atacuri malefice; sustin doar ca nu toate trebuie puse pe seama lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vasile Lupu nicolae ion Intrebari utilizatori 0 28.03.2011 09:03:08
Vasile Andru camy_d Generalitati 6 10.03.2011 18:59:36
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52
Sf.vasile cel mare lilianaurel Stiri, actualitati, anunturi 1 13.01.2009 23:15:20