Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2010, 15:44:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Juramantul de la Cununie

In multe biserici ortodoxe exista traditia ca in cadrul oficierii slujbei cununiei, mirii sa aseze mainile pe Sfanta Evanghelie si sa jure ca vor fi credinciosi unul altuia toata viata. Este adevarat ca cel care traieste potrivit invataturii lui Hristos, nu mai are nevoie de juramant, insa, el exista si la intrarea in monahism si la hirotinie, la inceputul serviciului militar, ...

Este prevazut undeva acest juramant de la cununie si daca da, de ce nu este respectat de toti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2010, 16:13:48
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Eu cunosc un parinte care a facut din rugaciunea de la sfarsitul Slujbei Cununiei "Iata, fiilor duhovnicesti, prin punerea mainilor pe Sf. Evanghelie si pe Sfanta Cruce, ati savarsit juramant inaintea sfantului altar... ", un moment, dupa parerea mea, prea solemn, deviind putin de la prescriptiile Molitfelnicului.

Nu stiu ce sa spun. E important intr-adevar ca mirii sa constinetizeze juramantul facut, dar nu acesta este punctul central al slujbei, ci acela cand are loc cununia propriu-zisa ("Se cununa robul lui Dumnezeu...").

In orice caz, Taina Cununiei in intregime, reprezinta un angajament al mirilor fata de ei insisi, fata de nasi, fata de cei prezenti si mai ales fata de Dumnezeu.

Este un juramant care are loc in mod discret, aproape subinteles, si care nu cred ca trebuie imbracat intr-o forma oarecum juridica:"Subsemnatul X, jur ca....".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2010, 10:58:04
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Exclamation Atentie.

Este in Molitfelnic intr-adevar, aceasta Rugaciune pe care preotul o rosteste, "Iata fiilor duhovnicesti...", insa atat, doar preotul o rosteste, nu zic mirii: "Subsemnatul X, jur ca....", nu stiu unde ai vazut tu Marius ca mirii, fiecare, zic ceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2010, 11:26:23
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

In Ardeal, pe alocuri, se obisnuieste ca , odata cu punerea mainilor pe Sfanta Evanghelie si pe Sfanta Cruce mirii sa rosteasca o formula de juramant de fidelitate pentru a constientiza mai bine responsabilitatea unuia fata de celalalt si fata de Dumnezeu care spune ca "ceea ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desparta". Aceasta formula nu este prevazuta in Molitfelnic si este in mod clar o inovatie liturgica provenita de la catolici care au o astfel de formula de juramant in slujba lor de cununie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.02.2010, 16:53:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@costel - ma gandeam la un lucru.

Tu aminteai aici de diverse juraminte profesionale sa le spun asa (la hirotonie, monahie, medici etc.).
Acolo se intra intr-o profesie, este un lucru obligatoriu pana la urma.
O cununie nu este obligatorie, nu trebuie juramant. O cununie se face din iubire, din suflet (cel putin teoretic).
La sfat te intreaba ceva cu "de buna voie..." si iti insira niste obligatii care te asteapta (la bine, la rau, la boala, etc.) . Vrei sa ti le asumi spui Da, nu vrei, spui NU.
Este ceva si ce spune parintele GeorgeS. De ce la catolici si altii exista juraminte (pana ce moartea ne desparte, la bine si la rau, etc.) si la noi, nu? Nu stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.02.2010, 17:41:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Daca ma va pune cineva sa jur cu mana pe Biblie, as deschide-o si le-as arata ce scrie la:

Matei 5:
33. Ați auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ții înaintea Domnului jurămintele tale".
34. Eu însă vă spun vouă: Să nu vă jurați nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35. Nici pe pământ, fiindcă este așternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat,
36. Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poți să faci un fir de păr alb sau negru.
37. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2010, 15:51:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Tare mult mi-a placut ce a spus Sfantul Ioan Gura de Aur: "Este curata nebunie să te juri pe Evanghelie, tocmai cea care interzice juramantul".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cununie, juramant



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
juramantul robinn Preotul 33 26.11.2011 00:16:45
Juramantul lui Avraam alyna26 Intrebari utilizatori 4 24.09.2011 20:49:23
Juramantul lui Hipocrate monica.miholca Generalitati 9 23.07.2009 19:33:00
nas de cununie... anaandreea Generalitati 9 29.08.2007 20:20:57