Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.01.2012, 14:09:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Da, si la noi s-au citit, si tot cam pe atunci, la sfarsitul slujbei.
Interesant ca unii venisera special numai pentru asta...
Aici e MAREA GRESEALA ! Neparticiparea la Sfanta Liturghie e o greseala de neacceptat , care nu are nici o scuza ! ! ! A veni la Biserica doar la sfarsit pentru miruit , e pierdere de timp si mult mai grav , este asemuita aceasta atitudine cu hula impotiva Duhului Sfant !
Un an nou fericit tuturor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.01.2012, 15:22:27
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

La biserica Rusa din Buc s-au citit insa numai de catre un preot anul acesta.Nu stiu ce sa zic preotii stiu mai bine decat noi,ce este bine si ce nu.Eu m-am simtit foarte bine dupa,iar acolo vin f multi oameni pt Sf Liturghie nu neaparat pt Moliftele Sf Vasile,desigur ca nici nu am stiut de acest directiv,abia cand am ajuns acasa si am auzit ca la unele biserici nu s-au citit am fost surprinsa.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.01.2012, 15:41:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristi ai inteles gresit.

Noi spunem ca multi se duc la biserica pe 1 ianuarie mai mult de dragul Moliftelor Sf. Vasile.
Acum ca vin si la Sf.Liturghie sau nu, e alta treaba.
In orice caz, Moliftele se citesc la sfarsitul slujbei.

@Lucian 008 - corect. Amendament: Taiarea imprejur este o sarbatoare/traditie iudeica. De ce se aminteste si la noi, la ortodoxi? Probabil pentru ca a fost facuta si Domnului Iisus Hristos. Si iar ajungem pe teren sensibil (iudeu versus crestin si etc.) si intram in deruta.
La ortodoxi 1 ianuarie este Sf.Vasile.

@Zaharia - in nebuloasa vorbelor tare este si ceva drept. Dar poate ca tie sau altuia a lasat Dumnezeu sa se prinda credinta din prima si usor, fara derute si chinuri, iar altora dimpotriva. Si atunci care e mai bun? Voi, noi, altii, sau nici unii?
Sunt oameni care ca si mine ratacesc pe drumuri si nu au unde se lamuri si intra mai rau in deruta. Credinta nu este limpede si nici usoara.
Iiisus ne-a lasat pilde filozofice si nu formule de tip 1+1 = 2 (era mai simplu si mai pe intelesul fiecaruia sa fi facut asa).
Fiecare sa priceapa cum si cat poate din ele. Si judecata lui o mai da pe urma si la altul. Iar ala altul vai de el, ce mai intelege si tot asa din om in om (si din preot/profesor, in preot student si mai departe).
Si mai vin si altii care te inebunesc si mai rau prin diverse canoane, regului, ordine, derogari, texte, si etc.
Acum Dumnezeu acolo sus vede stradaniile fiecaruia si cantareste. Si tot El stie ce si cat si cui iarta.
Ca asa cum spui tu: Doamne eu voiesc sa fac asa cu spui tu, dar cum sa ajung la Tine, daca nu mai stiu de capul meu de atatea lectii si modificari si interpretari si etc.

Asa ca voi cei mai luminati, ziceti lui Dumnezeu multumire si fiti fericiti ca stiti totul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.01.2012, 17:07:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Lucian 008 - corect. Amendament: Taiarea imprejur este o sarbatoare/traditie iudeica. De ce se aminteste si la noi, la ortodoxi? Probabil pentru ca a fost facuta si Domnului Iisus Hristos. Si iar ajungem pe teren sensibil (iudeu versus crestin si etc.) si intram in deruta.
La ortodoxi 1 ianuarie este Sf.Vasile.
Gresit. La ortodocsi principala sarbatoare este Taierea imprejur a Mantuitorului. Este sarbatoare imparateasca. Cinstirea asa cum se cuvine a Sfantului Vasile se face pe 30 ianuarie. Se aminteste la crestini pentru ca Hristos a implinit cele ale Legii. In plus are o importanta deosebita jertfa pentru curatirea pacatelor adusa la taierea imprejur, asta in conditiile in care Hristos a fost fara de pacat.
O sarbatoare imparateasca va avea intotdeauna prioritate fata de cinstirea oricarui sfant.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.01.2012, 17:35:03
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Tin minte ca odata in timp ce citeam niste revelatii calugaresti una dintre ele se referea si la necitirea moliftelor Sf Vasile insa nu pot sa va spun acum cu precizie care erau celelalte amanunte -totusi ideea este ca a fost profetit si ca mai era ceva legat de acest lucru un element cu conotatie eschatologica insa nu il pot preciza cu siguranta, sorry.
Daca nu ma insel era o carte scrisa de niste calugari din Rep Moldova una cu coperti negre. Este postata si pe scribd. semnata Calugarii
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.01.2012, 21:16:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
. Este postata si pe scribd. semnata Calugarii
. . . "calugarii" de alta confesiune ! Gargarisme domnule , simple gargarisme . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.01.2012, 03:29:48
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost rascumparati cu mare pret.
Suntem prin urmare pusi sa lucram tot binele, sa il vedem acolo unde este, sa multumim pentru el, sa il inmultim dupa puteri, omeneste posibil.
Intru Hristos traim, intru Treimea Sfanta. Slava lui Dumnezeu pentru toate!

Bine e cand merge omul la biserica, de felul lui, cu mic cu mare, la toate slujbele dupa randuiala.
Bine iarasi ca vine omul cu tot sufletul la Sfanta Liturghie, fara vreo opreliste.
Bine ca face ascultare de duhovnic si tine postul si rugaciunea, miluinta, privegherea.
Bine si moliftele, cu rostul lor, asa cum hotaraste preotul paroh si superiorii sai care bine vegheaza.
Bine cand faptuim dupa cuviinta.
Atunci si spunem, fie pret de-o clipa, cu suspin grait (sau negrait) fiecare si impreuna:
"Bine este! Doamne, bun esti Doamne!" AMIN+
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.01.2012, 19:30:49
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Citirea moliftelor Sf Vasile de 1 ianuarie

La noi la biserica (in Bucuresti), parintele nu ne-a mai citit moliftele Sf Vasile, explicandu-ne ca motivul este hotararea Sinodului nr x din anul 2011. Multi dintre noi am fost dezamagiti (mie mi se pare o hotarare dubioasa, care intrerupe o traditie care nu cred sa fi creat probleme pana acum, cel putin nu la noi in biserica).
La mama la tara s-au citit.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.01.2012, 21:59:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu,pana anul asta nu am stiut ca principala celebrare a zilei este Taierea Imprejur a Mantuitorului...
In tara,se pune atata emfaza pe sarbatorirea Sf.Vasile si citirea acestor molifte incat se fura din adevarata celebrare(asa cum se intampla si cu Santa Claus de Craciun).

In opinia mea,cred ca este o oarecare exagerare sa se citeasca niste rugaciuni de exorcizare unor oameni care nu afla in aceasta conditie.
Ca si cum ai lua niste antibiotice puternice pt aparitia unui cos!!!

Este aici pe site un thread despre Superstitii,cred ca oamenii intra mai degraba in aceasta categorie.
Sa explic: credinciosii se tin departe de rau,farmece si blesteme printr-o viata traita exemplar in modelul hristic caci in sufletele unde salasluieste Cristos nu-si poate face loc si satana.
Numai ca unii sarmani isi fac iluzii ca problemele lor spirituale vor fi ispasite daca o data pe an isi fac timp musai sa asculte Moliftele Sf.Vasile.

Nu ma intelegeti gresit,nu contest puterea acestor molifte,insa vom asista la desacralizarea lor daca sunt administrate asa din precautie si nu pt o cauza precisa.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.01.2012, 22:16:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
La noi la biserica (in Bucuresti), parintele nu ne-a mai citit moliftele Sf Vasile, explicandu-ne ca motivul este hotararea Sinodului nr x din anul 2011. Multi dintre noi am fost dezamagiti (mie mi se pare o hotarare dubioasa, care intrerupe o traditie care nu cred sa fi creat probleme pana acum, cel putin nu la noi in biserica).
La mama la tara s-au citit.
Tocam de aia este periculoasa pentru ca este intemeiata pe o traditie lumeasca si nu are legatura cu credinta. Molitfele nu se fac "ca sa iti mearga bine" ci pentru izgonirea diavolilor. Erau multi posedati in biserica, sau pentru ce vroiati sa se citeasca molitfele? Mai periculos cand preotul cedeaza la presiunea credinciosilor ca si cum ei ar cunoaste mai bine randuiala, canoanele si invataturile.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 17:25:47
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 21:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 12:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 18:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 14:16:52