Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.04.2013, 23:53:38
ciocolata ciocolata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2013
Mesaje: 1
Implicit intrebare

Doamne ajuta! As dori sa stiu daca vreun coleg a mai trecut printr-o situatie similara si cum a procedat. Vi s-a intamplat ca la ora dvs. sa va ramana 3-4 elevi in sala de clasa pt. ca restul clasei merg cu dirigintele la teatru, si nu odata, ci la aceeasi clasa, in mod repetat, cu incuviintarea conducerii? Cum ati procedat? Multumesc anticipat, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2013, 02:56:22
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Cred că această situație ar fi bine să o dezbateți cu: directorul, colegii de catedră, consilierul școlar și, desigur, chiar cu elevii.
Faptul că există sprijin din parte dirigintelui îl aduce și pe acesta în lista celor cu care ar fi bine să discutați. Cine știe, poate sunt amănunte care, după ce vor fi scoase la lumină, ar putea duce la o îmbunătățire a situației.
Vă doresc răbdare, calm și încredere că lucrurile pot evolua în sensul dorit.

P.S. Am avut anul acesta un conflict cu o clasă. Din fericire l-am rezolvat, în două ore succesive, cu elevii. Nu a fost nevoie de sprijin din afara clasei. Am aflat nevoile lor, am expus cerințele mele și le-am argumentat cu căldură și chiar cu umor, apoi am făcut un fel de contract, cu reguli de comun acord pe care le-au scris pe caiet și pe care le-am avut cu toții ca reper.
Cu o altă clasă, însă, lucrurile au mers mai lent și erau multe dificultăți care țineau de aspectele de bază ale diciplinei la ore. Am vorbit cu directorul, care a moderat relația dintre mine și elevi, apoi am rugat pe consilier să mă asiste. Din discuțiile cu consilierul am înțeles câteva nuanțe care îmi scăpau. Criza a fost depășită, în prezent avem o relație foarte bună, chiar frumoasă, eu și elevii din clasa respectivă. Deci, aveți nădejde, că situația se poate îmbunătăți mult!

Last edited by cezar_ioan; 03.05.2013 at 13:22:18.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2013, 13:33:38
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Din câte am constatat, pe măsură ce trec anii se mărește distanța dintre cerințele programei școlare (cosubstanțiale cu documentul numit Curriculum) și interesele elevilor. Elevii caută alte cunoștințe și alte abilități decât cele pe care este dispus să li-l ofere ministerul și instituțiile școlare.
E tot mai dificil, de pildă, să discuți cu elevii despre caracter sau despre formarea imaginii vizuale pe retină, când preocupările lor cotidiene și de perspectivă sunt orientate în cu totul alt sens, impus de mersul lumii...

Poate că din acest motiv, al dezarticulării dintre cerințele "de sus" și așteptările celor "de jos" (din păcate învățământul nostru e organizat după o ierarhie piramidală, cu caracter evident despotic, după opinia mea) apar numeroase conflicte al căror rod e vizibil cu ochiul liber: insatisfacție generalizată, rezultate foarte slabe în activitatea școlară, formalism în desfășurarea orelor etc.

S-a întâmplat ca la una din ore, prin diverse conexiuni apărute într-un moment de discuție liberă, să lansez întrebarea: de ce spuneți că Crucea este Sfântă? Ce înseamnă Sfânt?
Întrebarea mi se păruse extrem de simplă pentru cei 30 de elevi care făceau religie de 10 ani la școală. Însă nici un elev din clasă nu a dat un răspuns minimal satisfăcător.
A altă situație, la fel de surprinzătoare, a fost când am văzut la începerea orei că era scris pe tablă un îndemn privind rugăciunea Sfântului Efrem Sirul. Eleviilor li se vorbise despre faptul că în Postul Mare creștinii spun mereu în biserică această rugăciune. Dar eu am fost îmboldit să îi întreb: vrea cineva să spună această rugăciune minunată (cu gândul să începem ora de psihologie sub harul acestei rugăciuni)?
Elevii însă, deși unii ar fi dorit, nu știau rugăciunea. Nu a reușit nimeni să spună nici măcar primul vers... Aveam să înțeleg, printre altele, că nimeni nu fusese în biserică pe timpul Postului...
Astfel încât le-am cerut permisiunea să o citească unul dintre ei folosind internetul... Lucru emoționant, după ce elevul care s-a oferit a terminat lectura, s-a lăsat o liniște bună în sala de clasă iar câțiva dintre copii aveau ochii în lacrimi...
Să luăm aminte!

Vă sugerez așadar să aveți în atenție situația reală a lumii în care trăim și impactul acesteia asupra sufletelor pe care noi avem slujirea să le educăm.

Prima măsură pe care am luat-o anul acesta a fost să las programa și manualul la o parte (cu riscul unui conflict serios cu direcțiunea, cu inspectorii metodiști etc.), pe loc cel puțin secund, și să descopăr urgent un mod de a dialoga cu elevii ținînd cont de nivelul lor real de pregătire și de însușirile lor sufletești reale.
Înainte, așadar, de o intervenție cu finalitate educativă, cred că e decisiv să avem atenția către o evaluare continuă a stării elevilor noștri. Iar pentru aceasta, să evaluăm mereu, ÎNAINTE DE TOATE, starea noastră, a celor care suntem dascăli.

Last edited by cezar_ioan; 03.05.2013 at 13:47:54.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.05.2013, 13:58:28
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioane ce ai povestit tu mai sus mi-a reamintit povestea spusa de cineva despre un tanar artist de la Oxford care a devenit crestin.Decizia sa a atras dispretul multora dintre profesorii sai,adepti ai rationalismului strict si al abstractului,ca sa vezi ce inversare a povestii.Atunci acesta a inceput sa picteze icoane abstracte.Toti au spus ca sunt de o frumusete profunda dar acesta nu le-a spus profesorilor ce semnifica pana acestia nu si-au exprimat complet admiratia,ba incurajandu-l sa manifeste si mai multa creativitate in acest fel.Ramanind complet uimiti de realizarile sale l-au intrebat pana la urma care este explicatia si abia atunci el le-a spus vestea cea buna.Este un dar sa stii sa gasesti cheia potrivita,un frumos talant de a invinge nestiinta sau pacatul impotrivirii,a carui esenta este surprinsa intr-o defintie ca fiind ,,oameni intorsi inspre ei insisi".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2013, 15:18:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Din câte am constatat, pe măsură ce trec anii se mărește distanța dintre cerințele programei școlare (cosubstanțiale cu documentul numit Curriculum) și interesele elevilor. Elevii caută alte cunoștințe și alte abilități decât cele pe care este dispus să li-l ofere ministerul și instituțiile școlare.
E tot mai dificil, de pildă, să discuți cu elevii despre caracter sau despre formarea imaginii vizuale pe retină, când preocupările lor cotidiene și de perspectivă sunt orientate în cu totul alt sens, impus de mersul lumii...

Poate că din acest motiv, al dezarticulării dintre cerințele "de sus" și așteptările celor "de jos" (din păcate învățământul nostru e organizat după o ierarhie piramidală, cu caracter evident despotic, după opinia mea) apar numeroase conflicte al căror rod e vizibil cu ochiul liber: insatisfacție generalizată, rezultate foarte slabe în activitatea școlară, formalism în desfășurarea orelor etc.

S-a întâmplat ca la una din ore, prin diverse conexiuni apărute într-un moment de discuție liberă, să lansez întrebarea: de ce spuneți că Crucea este Sfântă? Ce înseamnă Sfânt?
Întrebarea mi se păruse extrem de simplă pentru cei 30 de elevi care făceau religie de 10 ani la școală. Însă nici un elev din clasă nu a dat un răspuns minimal satisfăcător.
A altă situație, la fel de surprinzătoare, a fost când am văzut la începerea orei că era scris pe tablă un îndemn privind rugăciunea Sfântului Efrem Sirul. Eleviilor li se vorbise despre faptul că în Postul Mare creștinii spun mereu în biserică această rugăciune. Dar eu am fost îmboldit să îi întreb: vrea cineva să spună această rugăciune minunată (cu gândul să începem ora de psihologie sub harul acestei rugăciuni)?
Elevii însă, deși unii ar fi dorit, nu știau rugăciunea. Nu a reușit nimeni să spună nici măcar primul vers... Aveam să înțeleg, printre altele, că nimeni nu fusese în biserică pe timpul Postului...
Astfel încât le-am cerut permisiunea să o citească unul dintre ei folosind internetul... Lucru emoționant, după ce elevul care s-a oferit a terminat lectura, s-a lăsat o liniște bună în sala de clasă iar câțiva dintre copii aveau ochii în lacrimi...
Să luăm aminte!

Vă sugerez așadar să aveți în atenție situația reală a lumii în care trăim și impactul acesteia asupra sufletelor pe care noi avem slujirea să le educăm.

Prima măsură pe care am luat-o anul acesta a fost să las programa și manualul la o parte (cu riscul unui conflict serios cu direcțiunea, cu inspectorii metodiști etc.), pe loc cel puțin secund, și să descopăr urgent un mod de a dialoga cu elevii ținînd cont de nivelul lor real de pregătire și de însușirile lor sufletești reale.
Înainte, așadar, de o intervenție cu finalitate educativă, cred că e decisiv să avem atenția către o evaluare continuă a stării elevilor noștri. Iar pentru aceasta, să evaluăm mereu, ÎNAINTE DE TOATE, starea noastră, a celor care suntem dascăli.
Off-topic

Imi permit sa-ti spun ca ai ajuns la o concluzie gresita. Eu merg in perioada Postului in biserica, dar nu stiam de rugaciunea aceasta.
Acum m-am dus si am cautat-o.

Am sa-ti spun ceva, ca sa-ti arat ca tare usor si repede se trece la judecati.
Noi citim psalmi la strana, citim toata slujba dupa carte.
Dar eu una nu retin titluri. Se pierd in multimea rugaciunilor si cantarilor.
Ca nimeni nu recita ca la spectacol cu prezentare inainte: acum X va recita poezia Y, de autorul Z.

Si nu ti se intiparesc in minte astfel de detalii. Ca sa nu mai spun ca in general rugaciunile nici nu au titlu/autor.
Stiu, am auzit de aceasta rugaciune, si o spunem la strana.
Nu stiu, poate ca este un automatism.

E nevoie sa ne fie explicate slujbele. Iar si iar...unde este catehismul? Macar pentru cei de la strana? Sa pricepem constructia slujbelor si ce contin si de ce asa.

De ex. voi stiti de ce la Maslu se citesc 7 Evanghelii si 7 apostoli si in Joia Mare 12?
Si de ce se citeste rugaciunea Sf. Efrem Sirul numai in Postul Mare? De ce unele cantari se canta numai la un anumit prilej?

Eu sunt de fiecare data derutata de Florii. Desi este o sarbatoare mare, este slujba total obisnuita. Singura din perioada Postului Mare. In rest se citeste Liturghia Sf. Vasile cel Mare. Nu se canta nimic special, nici Ingerul a Strigat.
Intotdeauna am senzatia ca acest axion se canta si de Florii, caci i se adreseaza Ierusalimului. Pe urma imi aduc aminte ca spune ca "...fiul tau a inviat a treia zi din mormant".
Si cate alte intrebari.

In religie nu exista deduceri logice. Exista traditie, reguli si atat. Preotii le invata pe de rost la facultate. Dar noi de unde sa le stim?

Era doar o mica paranteza. Eu nu prea vad de ce faci tu religie la ora de psihologie.

On-topic

La postarea initiala:
Nu spui ce materie predai. Cred ca nu ar pleca la teatru de la orele de matematica, fizica, limba romana.
Totusi nu este normal si trebuie sa vorbesti cu profesorii colegi sa lamuriti problema.

In primul rand ca nu este normal ca elevii sa plece la teatru in timpul orelor.
Parintii stiu asta? Sunt de acord?
Ce materie preda dirigintele? El cand isi face materia si cum?
Si la ce clase predai? Cat de mari sunt copiii?

Iata ca ne lipsesc elemente ca sa judecam.

Ah, stai putin! Acum am realizat, scuza-ma. Tu predai religia. Asta mai explica totusi situatia...E pacat ce se intampla.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.05.2013, 15:45:25
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Off-topic

Imi permit sa-ti spun ca ai ajuns la o concluzie gresita. Eu merg in perioada Postului in biserica, dar nu stiam de rugaciunea aceasta.
Acum m-am dus si am cautat-o.
Dragă Sophia,
nu știu în ce biserică ai fost în timpul Postului. E de mirare mare că nu știai de această rugăciune, dacă ai participat la slujbe...
Cine a fost la slujbe în biserică pe timpul Postului, e imposibil să nu fi participat la această rugăciune însoțită de metanii pe care le face și preotul împreună cu toți credincioșii.

În toate bisericile în care am intrat până astăzi pe perioada Postului Mare, de când mă știu, credincioșii și preotul spun împreună această rugăciune, în cadrul slujbelor începând cu miercurea din săptămâna lăsatului sec de brânză și până la Denia din Sfânta și Marea Vineri. Astăzi, așadar, e ultimul prilej să participi la această rugăciune în biserică, dacă este biserică ortodoxă.

http://www.doxologia.ro/rugaciune/ru...ui-efrem-sirul

Această rugăciune este citită de două ori la sfârșitul fiecărei slujbe din timpul Postului Mare, de Luni până Vineri (nu și Sâmbetele și Duminicile).

La prima citire o metanie urmează fiecărei cereri. Apoi facem cu toții douăsprezece închinăciuni, spunând: „Dumnezeule, curățește-mă pe mine păcătosul!” întreaga rugăciune este repetată cu o singură metanie la sfârșit.

După fiecare cerere a rugăciunii facem o metanie. Metaniile nu sunt limitate la rugăciunea Sfântului Efrem Sirul dar constituie una din caracteristicile distinctive ale întregului cult din timpul Postului. Totuși, aici, semnificația lor este revelată mai bine ca niciodată. în lungul și dificilul efort al însănătoșirii duhovnicești, Biserica nu a pus bariere între suflet și trup. Omul, în întreaga sa ființă, s-a îndepărtat de Dumnezeu; omul, în întreaga sa ființă, trebuie restaurat, trebuie să se întoarcă la Dumnezeu.
Catastrofa creată de păcat constă, cu siguranță, tocmai în biruința cărnii asupra duhovnicescului și dumnezeiescului. Dar trupul este slăvit, trupul este sfânt, așa de sfânt încât Dumnezeu însuși „a luat trup”. Atunci, mântuirea și pocăința nu disprețuiesc trupul, nu îl neglijează, ci au în iconomia lor restaurarea trupului, readucerea lui la funcțiile sale reale, ca expresie a vieții duhovnicești, ca templu al neprețuitului suflet omenesc. Ascetismul creștin este o luptă nu împotriva, ci pentru trup. Din acest motiv, întreaga ființă umană - suflet și trup - face pocăință. Trupul participă la rugăciunea sufletului întocmai cum sufletul se roagă prin și în trup. Metaniile, semne „psiho-somatice” ale pocăinței și ale smereniei, ale adorării și ale ascultării, reprezintă astfel prin excelență ritualul de Post.


Iată aici și alte detalii: http://www.basilica.ro/stiri/rugaciu...irul_4915.html

Last edited by cezar_ioan; 03.05.2013 at 15:48:14.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2013, 17:14:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am spus doar ca n-am stiut titlul. Rugaciunea am auzit-o.
Dar vazandu-i titlul pus de tine aici, n-am facut legatura.
Am si spus ca in biserica nu se spune titlul sau autorul rugaciunii, deci stii mai degraba textul. Ca pe ala il auzi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2013, 17:49:50
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Foarte bine, acum e mai clar totul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2013, 22:22:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, uite aici, Catehismul ortodox de pe site-ul patriarhiei, in care o sa gasesti raspunsul la multe intrebari de-ale tale:

http://www.patriarhia.ro/ro/document...hismlista.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare