Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.09.2007, 16:10:33
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

corect..am trecut la jiji becali..apoi la oprah....ne-am recreat haideti sa vb,despre lucruri serioase,pe alte topicuri
Reply With Quote
  #102  
Vechi 29.07.2009, 08:49:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sfantul Siluan Athonitul vorbeste despre iubirea fata de plante si de animale, iubire careia parintele Sofronie Saharov ii dedica un lung paragraf. "Inimii care a invatat sa iubeasca ii este mila pentru orice faptura." Acest lucru trebuie iarasi inteles teologic: iubim fapturile fiindca Dum­nezeu le-a facut si pentru ca sufera din pricina caderii noastre.

Animalele si plantele, desi le iubim oarecum in sine, nu le iubim strict pentru ele insele, ci pentru Acela care le'a iubit mai intai, pentru Acela care le'a creat si le sustine. Nu este rau a iubi animalele si plantele, chiar si intr'o foarte mare masura, atata timp cat dragostea fata de om este si ea imensa si intru nimic afectata de cea data fapturii neinsufletite. Problema apare insa doar acolo unde, pentru omorarea din greseala a unui animal, noi dam in judecata pe om si il bagam in puscarie. Ori alte asemenea cazuri.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #103  
Vechi 29.07.2009, 09:11:29
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Uite ce mai spune Siluan:


Sunt oameni care se leagă de viețuitoare și le privesc, le mângâie și vorbesc cu ele. Ei au lăsat iubirea lui Dum­nezeu și, prin aceasta, se pierde în ei și iubirea de frați, pentru care Hristos însuși a murit în mari chinuri. A face aceasta e un lucru lipsit de minte. A hrăni animalele și vie­tățile și a nu le bate - în aceasta stă mila omului față de ele; dar a te lega de ele, a le iubi, a le privi și a vorbi cu ele - acestea le face un suflet lipsit de minte.
Sufletul care a cunoscut pe Domnul stă pururea înain­tea Lui cu frică și iubire, și atunci cum mai este cu putință ca el să iubească și să vorbească cu animalele din ogradă, cu pisici și câini? Aceasta înseamnă că omul a uitat porun­ca lui Hristos de a iubi pe Dumnezeu „din toată inima, din tot sufletul și din tot cugetul său” [Mt 22,37].
Fiarele sălbatice, animalele din ogradă și toate viețui­toarele sunt pământ, și noi nu trebuie să ne legăm mintea de pământ, ci să iubim cu toată puterea minții pe Domnul, pe Maica Sa Preacurată, Ocrotitoarea noastră și pe sfinți, și să-i cinstim; ei se roagă pentru noi și se întristează atunci când călcăm poruncile lui Dumnezeu.

(capitolul Relatari ale unor experiente...)
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #104  
Vechi 29.07.2009, 10:09:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Multumesc pentru fragmentul de mai sus. Pe asta il cautasem, dar nu stiam de unde sa'l iau.
Da, deci este o dreapta masura. Nu e rau sa iubim, atata timp cat iubirea acordata acelora are masura (adica fara mosteniri lasate, etc) si nu afecteaza dragostea fata de om.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #105  
Vechi 29.07.2009, 12:35:41
cristinalex cristinalex is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Mesaje: 7
Implicit Urzicutzo...

chiar ca urzicuta! sunt de acord in mare masura cu prima parte a comentariului tau, in ceea ce priveste exagerarile din partea unor oameni, dar si acolo... nu e treaba ta, ca n-a luat nimeni din buzunarul tau sa dea atentie unui caine!
Apoi, in a doua parte a mesajului tau esti frustrata si rautacioasa! Uite eu zic de poporul asta ca "iubeste" doar animalele alea care-i dau lui de papaica ( obsesia acestui popor!) ... n-avem "drepturi" - legi pentru protectia animaleleor, n-avem un organism, "politia" ( cum exista in toate tarile civilizate din lumea asta) care sa sanctioneze si sa apere animalele, sa le ajute, asociatiile de asa zisa aparare a animalelor sunt doar niste papatoare de bani din fonduri diverse, in schim suntem neantrecuti la schingiuirea animalelor, la bataia lor, la infometarea lor si de-a lungul timpului am vazut cele mai macabre imagini cu niste cretinoizi care isi bateau joc de bietele animale aiurea, fara ca acestea sa le faca nimic!
Eu personal am doar o pisicuta in casa pe care cineva mi-a salvat-o de la inundatii si-a adapostit-o la mine, insa n-am vazut in viata mea o recompensa mai mare, mai rapida, mai evidenta cum am vazut atunci cand pe strada, sau in alta parte am intins ceva de mancare unui animal sau i-am facut culcus unei pisicute cu puii ei... Am vazut in schimb, am auzit, si-am trait eu personal momente cand ajutat fiind un semen de-al meu nu numai ca n-a vrut sa-ti multumeasca dar te-a mai si lovit pe la spate cu prima ocazie in care i-ai starnit invidia, rautatea, prostia... La animale nu exista invidie, ura , dispret... si cel mai important ANIMALUL spre deosebire de femela om, nu-si paraseste puiutul si face sacrificii enorme sa supravietuiasca! Asa ca fii mai inteleapta si incwearca sa vezi dincolo de barna din fata ta, de egoisul tau tipic uman si nu te mai grabi sa compari tu DRAGOSTEA! Este superficial felul in care gandesti!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 29.07.2009, 13:33:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iubim animalele la fel cum iubim toată făptura creată de Dumnezeu.
Am citit undeva "Dumnezeu ne privește prin ochii animalelor".Aș putea să scriu pagini întregi despre câini.Sunt animale minunate.Nu concep viața fără ei.Dacă animalele sunt inferioare de ce Noe când a plecat cu arca a luat păsări și animale și semințe?Trebuie să ne iubim animalele așa cum iubim tot ce Dumnezeu ne-a dăruit,să avem grijă de ele căci ele nu pot vorbi să ne spună de ce au nevoie.
În ceea ce privește excesele "omul este măsura tuturor lucrurilor"
Echilibru și cumpătare în toate.
P.S Ce mi-a plăcut postarea Vasilicăi...!
=dragoste
Reply With Quote
  #107  
Vechi 29.07.2009, 15:36:27
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Medici reputati spun ca animalele de companie cu blana (caini, pisici) cresc speranta de viata in medie cu 4-5 ani. Au un efect pozitiv mai ales la bolile nervoase si ale inimii.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 29.07.2009, 16:51:36
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Ai dreptate Urzicuta ,in tot ce afirmi.Si eu sunt o mare iubitoare de animale si nu m-am gindit niciodata sa le fac rau,dar de aici pina ale tine in casa si ale trata mai bine decit propiul copil ,niciodata.Animalele se tin in curte in spatii amenajate nu in casa.Eu acum traiesc in strainatate ,dar acasa la tara am in curte patru caiini si o pisica ,copilul meu s-a crescut cu ele ,dar doar afara in casa nu le-am bagat .Nu suport mirosul ,parul si celelalte in casa in locul unde eu manic ,traiesc.Si cred ca si voi sunteti de acord.Pina la urma si ele sunt chinuite si ca tinundu-le in casa e doar un capriciu al oamenilor.Pacat sa chinui un animal in felul acesta.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 29.07.2009, 19:14:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit Penibil...

Urzicutzo,draga mea,ai creat un topic mai mult decat penibil si desprins de realitatea crunta in care traiesc multe animale din Romania,dar si din intreaga lume.
Uite,cateva "mostre" din dragostea exagerata cu care unii "oameni" trateaza pe cei din lumea celor care nu cuvanta:

http://carmen.fanaticgamer.ro/tag/animale-maltratate/

http://videonews.ro/action/viewvideo...agini-socante/

http://khrisstyna.flu.ro/post/1994/

Te deranjeaza,spui,dragostea exagerata a unora pentru animalele de companie,dar ororile care ne fac sa decadem sub nivelul lor nu te ingrijoreaza?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 29.07.2009, 21:19:30
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Urzicutzo,draga mea,ai creat un topic mai mult decat penibil si desprins de realitatea crunta in care traiesc multe animale din Romania,dar si din intreaga lume.
Uite,cateva "mostre" din dragostea exagerata cu care unii "oameni" trateaza pe cei din lumea celor care nu cuvanta:

http://carmen.fanaticgamer.ro/tag/animale-maltratate/

http://videonews.ro/action/viewvideo...agini-socante/

http://khrisstyna.flu.ro/post/1994/

Te deranjeaza,spui,dragostea exagerata a unora pentru animalele de companie,dar ororile care ne fac sa decadem sub nivelul lor nu te ingrijoreaza?
Vai de mine Oamenii astia chiar nu au nici un pic de mustrare de constiinta? E strigator la cer ce se intampla!!! Chiar ca unii sunt mai animale decat animalele....

Iata ce spune Parintele Paisie Aghioritul:
"Pentru ca sa ni se inmoaie inima, trebuie sa ne punem nu numai in situatia celorlalti oameni, ci si a animalelor, chiar si a sarpelui. Sa ne gandim: “Mi-ar place sa fiu sarpe, sa ies putin la soare ca sa ma incalzesc si sa vina altul sa ma loveasca, sa-mi zdrobeasca capul? Nu“. Atunci ni se va face mila si vom iubi chiar si serpii. Daca omul nu se pune in situatia celuilalt, chiar si a animalelor si a insectelor, nu devine “om“."

Last edited by zoridezi; 29.07.2009 at 21:48:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea exagerata fata de animale Dorinuta Intrebari utilizatori 31 25.05.2012 02:26:27
ce credeti despre frica exagerata de a nu gresi? cred_cu_adevarat Generalitati 1 04.10.2011 15:37:38
De ce dragostea este un acziune "murdara" pentru religie? KittyNou Generalitati 27 14.06.2010 18:14:36
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 13.02.2010 23:33:22
ANIMALE PISICUTA35 Generalitati 23 18.05.2007 13:36:06