Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.06.2009, 00:21:15
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit moliftele sf Vasile cel Mare

Am auzit ca sunt foarte periculoase si ca numai un preot cu har le poate citi, si asta in anumite conditii.De ce?De ce nu poate sa le citeasca si un crestin oarecare?Ce se poate intampla?Am auzit ca nici sa le citim nu avem voie.Puteti, va rog, sa ma lamuriti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.06.2009, 00:50:19
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Viu este Domnul !!!

Un preot mi-a povestit că a venit la el o mătușă mai în vârstă care voia să facă slujbele Sf. Vasile pentru fiul ei care, spunea ea, era acuzat de adulter de soția lui. Preotul a sfătuit-o să se mai gândească, să se mai informeze și să revină numai dacă este absolut convinsă că fiul ei este nevinovat. Femeia a revenit, slujbele au fost făcute. După 40 de zile fiul acelei femei a murit în patul amantei...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2009, 01:12:58
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Am auzit ca sunt foarte periculoase si ca numai un preot cu har le poate citi, si asta in anumite conditii.De ce?De ce nu poate sa le citeasca si un crestin oarecare?Ce se poate intampla?Am auzit ca nici sa le citim nu avem voie.Puteti, va rog, sa ma lamuriti?
Fratele meu!!! Aceste rugaciuni ale sf.Vasile cel MARE, sunt rugaciuni de BLESTEM ASUPRA DIAVOLULUI pt toate uraciunile ce le face in lume, in special omului!!! Datorita Sfinteniei vietii si puternicei rugaciuni ale Sf.Vasile cel Mare, Biserica a randuit ca ele sa fie citite numai in cazuri exceptionale, fiind cele mai grele blesteme asupra diavolilor - se citesc mai ales la EXORCIZARI!!! Ele se citesc de obicei in ziua cand se preznuieste Sf.Vasile cel Mare, adica de Anul Nou (1Ianuarie) - se pot citi si la hramul unei biserici sau manastiri - dar NUMAI CU POST SI CU SF.IMPARTASANIE SI MULTA RUGACIUNE SI CURATIE INAINTE!!! Deci fiind EPSICOP Sf.Vasile cel Mare, rugaciunile acestea nu pot fi citite de un mirean asa la intamplare, ci numai de un preot sau de un ierarh dar avand pregatirea amintita mai sus!!! Deci un preot care nu are aceasta pregatire si citeste aceste rugaciuni PUTERNICE, isi aduce asupra LUI si a familiei sale NUMAI NENOROCIRI!! dar si acelora ce nu sunt pregatiti!!! Caci si crestinii carora li citesc tre sa fie la fel de pregatiti. Deci daca de la Nasterea Domnului pana la Taierea Imprejur a Domnului (timp de 7 zile) este DEZLEGARE sa se manance CARNE si sa de toate bunatatile pamantului, cum dar, un preot poate citi astfel de rugaciuni, cand el este IMBUIBAT de toate bunatatile??? El poate tine post pt a citi aceste rugaciuni numai daca ii da voie EPISCOPUL de care apartine el ca preot!!!
Mireanul nu are voie a citi aceste rugaciuni, is mult prea PUTERNICE BLESTEMELE ca sa le poata duce un mirean impotriva satanei!!! Preotul este SLUJITORUL Sf.Altar dar si REPREZENTANTUL acelei comunitati inaintea lui Hristos, CONSACRAT prin SLUJBA speciala slujirii sf.Altar de catre Episcop!!! Asadar, aceste rugaciuni puternice se cuvine MAI MARELUI CETATII: PREOTUL!!!

PS: mireanul nu poate duce ispitele si blestemele ce contin acele rugaciuni!

MIREANUL SA FIE SPOVEDIT SI IMPARTASIT SI IMPACAT CU TOATA LUMEA SI NU VA AVEA NEVOIE DE BLESTEMELE SFANTULUI VASILE CEL MARE!!! AMIN!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.06.2009, 07:06:38
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Nu stiam ca aceste rugaciuni pot fii atit de periculoase.

Dar este la fel cu cele ale Sfantului Ciprian?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.06.2009, 09:04:13
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Sa citesti rugaciuni cu o asa mare putere, fara sa fi pregatit, e ca si cum ai merge cu un bat la un cuib de viespi si ai incepe sa zgandari stupul, fara sa fi protejat .
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.06.2009, 11:31:29
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Este, deci, un atac al satanei asupra celui care indrazneste sa il provoace direct, nu o pedeapsa divina asupra celui care din orgoliu sau naivitate se considera mai presus spiritual decat este?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.06.2009, 00:19:37
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

As dori sa stiu de unde se poate procura o copie a acestor molifte.Am un prieten care le vrea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.06.2009, 08:35:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Este, deci, un atac al satanei asupra celui care indrazneste sa il provoace direct, nu o pedeapsa divina asupra celui care din orgoliu sau naivitate se considera mai presus spiritual decat este?
Nu este vorba de pedeapsa divina pentru orgoliu,ci ca nu orice muritor se poate lua la tranta cu necuratii,ci trebuie sa aiba o anumita pregatire spirituala inainte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.06.2009, 09:02:27
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratele meu!!! Aceste rugaciuni ale sf.Vasile cel MARE, sunt rugaciuni de BLESTEM ASUPRA DIAVOLULUI pt toate uraciunile ce le face in lume, in special omului!!! Datorita Sfinteniei vietii si puternicei rugaciuni ale Sf.Vasile cel Mare, Biserica a randuit ca ele sa fie citite numai in cazuri exceptionale, fiind cele mai grele blesteme asupra diavolilor - se citesc mai ales la EXORCIZARI!!! Ele se citesc de obicei in ziua cand se preznuieste Sf.Vasile cel Mare, adica de Anul Nou (1Ianuarie) - se pot citi si la hramul unei biserici sau manastiri - dar NUMAI CU POST SI CU SF.IMPARTASANIE SI MULTA RUGACIUNE SI CURATIE INAINTE!!! Deci fiind EPSICOP Sf.Vasile cel Mare, rugaciunile acestea nu pot fi citite de un mirean asa la intamplare, ci numai de un preot sau de un ierarh dar avand pregatirea amintita mai sus!!! Deci un preot care nu are aceasta pregatire si citeste aceste rugaciuni PUTERNICE, isi aduce asupra LUI si a familiei sale NUMAI NENOROCIRI!! dar si acelora ce nu sunt pregatiti!!! Caci si crestinii carora li citesc tre sa fie la fel de pregatiti. Deci daca de la Nasterea Domnului pana la Taierea Imprejur a Domnului (timp de 7 zile) este DEZLEGARE sa se manance CARNE si sa de toate bunatatile pamantului, cum dar, un preot poate citi astfel de rugaciuni, cand el este IMBUIBAT de toate bunatatile??? El poate tine post pt a citi aceste rugaciuni numai daca ii da voie EPISCOPUL de care apartine el ca preot!!!
Mireanul nu are voie a citi aceste rugaciuni, is mult prea PUTERNICE BLESTEMELE ca sa le poata duce un mirean impotriva satanei!!! Preotul este SLUJITORUL Sf.Altar dar si REPREZENTANTUL acelei comunitati inaintea lui Hristos, CONSACRAT prin SLUJBA speciala slujirii sf.Altar de catre Episcop!!! Asadar, aceste rugaciuni puternice se cuvine MAI MARELUI CETATII: PREOTUL!!!

PS: mireanul nu poate duce ispitele si blestemele ce contin acele rugaciuni!

MIREANUL SA FIE SPOVEDIT SI IMPARTASIT SI IMPACAT CU TOATA LUMEA SI NU VA AVEA NEVOIE DE BLESTEMELE SFANTULUI VASILE CEL MARE!!! AMIN!!!
Da, ai dreptate George. Stiu un caz in care preotul a citit molitfele si apoi si el a avut mult de suferit si toti cei care au fost la slujba. Cunosc personal persoanele, si toate au patit tot felul de lucruri urate; ei sau cei din familia lor.
Cu asa ceva nu e de joaca.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.12.2009, 18:58:34
racismdude
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugac...ntului-vasile/
pot sa le citesc?? adica le citesc oricum... ca nu cred ca o sa se intample ceva... hehe... lies...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 16:33:56
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 21:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 12:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 18:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 14:16:52