Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #24  
Vechi 09.05.2012, 14:36:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Wink o intamplare interesanta

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul

de asemenea, e o idee foarte buna de a va cununa religios inainte de botez. stiu un preot care refuza sa boteze copilul, daca parintii nu erau cununati religios si pur si simplu ii obliga sa faca cununia inainte de botez. asa preoti sa mai tot fie. si nu le cerea bani.
Ideea asta imi aduce aminte de o intamplare petrecuta intr-o localitate unita cu Tm.

Se programeaza ptr cununie 2 tineri. Bun...iata vine si ziua nuntii, preotul in biserica, intampina mirii, nasii, nuntasi. Dar ptr ca nu ii cunostea si pe nasi, poarta o mica discutie cu miri-nasi inainte de a incepe. Preotul strecoara o intrebare fireasca: nasii sunt cununati? La raspunsul ca nu, preotul exclama:"o...o.., atunci avem o problema...Trebuie mai intai sa cununam nasii! " apoi zise cu voce tare de rasuna BisericaCine sa ofera sa fie nasii nasilor?.
Sa vedeti ciudatenie...In biserica erau vreo 8 familii de nuntasi: mirii, nasii, socrii mari, socrii mici, matusi...etc Si nimeni nu era cununat! In final, se gaseste o familie de nuntasi cununati. Cu acordul nasilor, acestia devin nasii nasilor. Iar apoi nasii devin nasii tuturor celolrlate familii. Si in ziua aceea, parintele Vasile a cununat 7 familii!

Amanunte despre cum s-au desfasurat cununiile nu cunosc, aceasta a fost relatarea preotului despre care va vorbeam. Asadar, se poate si altfel!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 19:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 17:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 08:20:50