Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.02.2007, 08:14:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dannsan
La ora actuala nu mai exista taine. Poate doar .. taina credintei.. in sensul ca multi se intreaba in ce mai consta aceasta credinta? daca tainele stiintei au fost descifrate, si Dumnezeu nu si-a mai facut simtita prezenta de mai bine de 2000 de ani.. Atunci..
Draga dannsan,
iti recomand cu toata caldura sa te duci la prima biserica iesita in cale si sa-ti iei o biblie, pentru a citi acolo in ce consta taina credintei.
Dar as vrea sa inteleg afirmatia ta "Dumnezeu nu si-a mai facut simtita prezenta de mai bine de 2000 de ani". De aceea te rog sa-mi spui ce efort ai facut tu personal in ultimii 2000 ani, pentru ca Dumnezeu sa-si faca vizibila prezenta in viata ta. Fara un efort oarecare din partea noastra, acest lucru nu e posibil.
Prezenta lui Dumnezeu n-ai simtit-o, in schimb nu ai taine in ce priveste tainele stiind cu siguranta ca nu mai exista.
Sper ca umorul pe care l-am strecurat aici printre cuvinte, nu-ti va ramane o taina.
Dar iata ca am si eu o taina in ceea ce te priveste, caci nu inteleg pentru ce te invarti pe acest site:
a) Vrei sa faci schimb de idei despre credinta in Dumnezeu?
b) Vrei sa faci altor cunoscuta opinia ta despre Dumnezeu?
c) Vrei sa explici altora ce sa creada despre Dumnezeu?
Drept sa-ti spun nu vad mare diferenta intre dansan si dannsan.
Astept cu interes raspunsul tau.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 12.02.2007, 09:37:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Descartes
Mare prostie si acest tabu referitor la sex.Daca era pe bune, apoi ne facea D-zeu in asa fel incat sa ne inmultim prin inmugurire.... Dar si atunci s-ar fi gasit unii frustrati sexual sa spuna ca e pacat sa faci floricele doar asa, de dragul design-ului.:cool:
Nu va dati seama de absurdul indicatiei de a face sex doar in anumite zile? Asta imi suna a 1984, daca ati citit cartea!
Descartes: Initiatorul acestui topic vroia sa afle cum este corect din punct de vedere ortodox. Desigur ca in ochii multora restrictia impusa de Biserica Ortodoxa este greu de suportat. Dar se mai zice si ca totul se face cu acordul ambilor soti.
Nu am citit cartea la care faci referire, dar nu mi se pare potrivit sa califici drept absurda indicatia Bisericii Ortodoxe referitoare la acest subiect. Omul poate face apel la liberul sau arbitru. Toate sunt permise, dar nu toate sunt folositoare. E posibil, ca intr-o zi sa regreti, ca nu ai respectat aceasta ingradire.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.02.2007, 12:33:08
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Cu siguranta, intrebarea aceasta este o intrebare sincera doar pentru cei care vor sa afle voia lui Dumnezeu si mai ales pentru aceia care doresc din toata inima sa faca orice pas din viata lor, cu atat mai mult acesta al casatoriei, cu binecuvantarea Lui!

Cel ce se chinuieste cu aceasta intrebare, este fara indoiala copil al lui Dumnezeu care doreste sa faca totul cu acordul Tatalui, cu binecuvantarea Lui. Spun ca se chinuieste, caci nu este deloc simplu sa astepti, rabdarea este o virtute si una tot mai putin incurajata intr-o lume tot mai nerabdatoare, intr-un secol al vitezei.

Sexul este un dar de la Dumnezeu! Da, este un dar si asta este evident in structura noastra. Dumnezeu a randuit sa se nasca pruncii in modul acesta si trbeuie sa stim acest lucru si sa nu ne mai inchipuim alte lucruri. Insa precum orice element care nu se dezvolta in mediul sau propriu prezinta tot felul de probleme, la fel si sexul daca nu este practicat in cadrul casatoriei, ia alte forme si deviaza de la ceea ce este el intr-adevar. Darul acesta nu este un dar de bagat in pamant, precum talantul celui lenes, ci este un dar care trebuie sa dea roade. Rodul sexului, a unirii trupesti, este un rod binecuvantat: copilul! Insa sa nu va inchipuiti ca acest rod trebuie sa fie doar rezultatul unui act fizic.

Unirea trupeasca este urmarea firesca a unirii sufletesti. Tocmai in acest sens BINECUVNTAREA lui Dumnezeu este necesara, El binecuvinteaza legatura celor doi prin Harul Sfintei Taine a Cununiei, prin puterea data Bisericii. Aceasta binecuvantare este pentru toti cei ce doresc SA TRAISCA CU BINECUVANTAREA LUI DUMNEZEU! Cine vrea sa traiasca precum paganii, nu are decat sa nesocoteasca harul preotiei si sa ignore cuvantul lui Dumnezeu! Fiecare suporta consecintele....

Cat priveste cand e bine sa se impreuneze omul cu sotia, ma gandesc la cuvintele Parintelui Teofil, care spune clar ca cei necasatoriti nu pot face regulile pentru cei casatoriti. Din bogata sa experienta, stie cu siguranta ca lucrurile nu sunt asa cum le prezentam noi la nivel ideatic. De fapt, e o forma de respect atunci cand nu ne bagam in treburile extrem de intime ale unei familii. Acestea sunt lucruri care tin de unitatea celor doi, ei doi trebuie sa se randuiasca, de comun acord.

E de asemenea bine sa se tina cont de posturi si de zilele de sarbatoare, dupa invoiala, precum spune si Sf. Ap. Pavel! Sa se straduiasca cei doi sa fie un acord comun, dupa putinta. Important este ca legatura trupeasca sa fie expresia unei unitati sufletesti deosebite. Daca exista aceasta legatura sufleteasca si credinta puternica in Dumnezeu, rugaciunea ii va lumina pe cei doi sa faca totul dupa putinta.

E o aberatie impresia ca Biserica este impotriva sexului,a unirii trupesti.Biserica este impotriva denaturarii lucrurilor, a desfigurarii omului prin pacat, a indepartarii omului de Dumnezeu si de Voia Lui. Cine si-a ales drumul familiei, merge pe un alt versant al aceluiasi munte al mantuirii. Familia nu e mai prejos decat calugarie. Familiile au dat calugari, au dat sfintii... dar au dat si dau si ceea ce nu se cuvine. De aceea e important sa intelegem corect lucrurile si sa urmam voia Domnului, care este spre binele tuturor si asteapta mereu acceptul nostur pentru a se implini.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 12.02.2007, 22:49:33
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Foarte frumos,frate Iosif,mi-a placut in mod special pilda cu talantul.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 16.02.2007, 22:42:36
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tatititi
Cand e bine sa te impreunezi cu sotia in timpul saptamanii? Doar martea si joia? Va rog un raspuns.
Niciodata, mai bine jucati remi cand va vine chefu :))=)) pentru ca atunci cand va vine chefu,ori e post, ori e ea la menstruatie, ori e luni,miercuri,vineri,sambata sau duminica, ori aveti deja 3 copii si va e frica de al 4lea. E cel mai putin stresant: jucati remi
Reply With Quote
  #106  
Vechi 16.02.2007, 23:31:46
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Descartes
Mare prostie si acest tabu referitor la sex.Daca era pe bune, apoi ne facea D-zeu in asa fel incat sa ne inmultim prin inmugurire.... Dar si atunci s-ar fi gasit unii frustrati sexual sa spuna ca e pacat sa faci floricele doar asa, de dragul design-ului.:cool:
Nu va dati seama de absurdul indicatiei de a face sex doar in anumite zile? Asta imi suna a 1984, daca ati citit cartea!
deci genial, am ras 5 minute continuu
Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.02.2007, 03:42:04
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
Citat:
În prealabil postat de tatititi
Cand e bine sa te impreunezi cu sotia in timpul saptamanii? Doar martea si joia? Va rog un raspuns.
dar inainte de aceasta problema ar mai fi una.sa nu folosesti protectie caci asa spune religia noastra crestina.cred ca e destul de dificil,nu?
Daca ambii soti se duc la biserica se spovedesc si impartasesc mai des traiesc cu frica de Dumnezeu nu exista sa nu-si controleze simturile ( nu au voie) .
Doamne multam ca nu mai duc grija asta.:)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.02.2007, 06:11:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Doamne multam ca nu mai duc grija asta.:)
Exact, la ce viata tumultuoasa avem acum cind patronii storc toata vlaga din noi, venim seara tirziu acasa terminati, cine mai sta sa se gindeasca la sex, hai sa o spunem pe aia dreapta. Iar vorba ta, daca ai si trecut de 40 dintr-o data te calmezi si tii posturile chiar cu o mai mare rivna.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.02.2007, 17:18:57
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

cu alte cuvinte... ce fericiti ar trebui sa fim ca societatea ne impune o viata atat de grea
Reply With Quote
  #110  
Vechi 17.02.2007, 22:07:12
Descartes Descartes is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Descartes
Mare prostie si acest tabu referitor la sex.Daca era pe bune, apoi ne facea D-zeu in asa fel incat sa ne inmultim prin inmugurire.... Dar si atunci s-ar fi gasit unii frustrati sexual sa spuna ca e pacat sa faci floricele doar asa, de dragul design-ului.:cool:
Nu va dati seama de absurdul indicatiei de a face sex doar in anumite zile? Asta imi suna a 1984, daca ati citit cartea!
Descartes: Initiatorul acestui topic vroia sa afle cum este corect din punct de vedere ortodox. Desigur ca in ochii multora restrictia impusa de Biserica Ortodoxa este greu de suportat. Dar se mai zice si ca totul se face cu acordul ambilor soti.
Nu am citit cartea la care faci referire, dar nu mi se pare potrivit sa califici drept absurda indicatia Bisericii Ortodoxe referitoare la acest subiect. Omul poate face apel la liberul sau arbitru. Toate sunt permise, dar nu toate sunt folositoare. E posibil, ca intr-o zi sa regreti, ca nu ai respectat aceasta ingradire.
Hmm..., ceva amenintari nuantate, sau ce avem aici? Lasand la o parte cateva virgule puse total aiurea, sa analizam putin.
Biserica, si aici nu o am in vedere doar pe cea ortodoxa, exprima intr-o forma esentializata o viziune traditionalista despre subiectul in discutie, caracterizata printr-o impunere a unei episteme social constrangatoare asupra libertatii individuale. Nu pe Dumnezeu il preocupa programul sexual al omului.
Apoi avem o contradictie.Spui ca e vorba de o restrictie divina, dar apoi dai credit total celor doi soti in stabilirea momentelor potrivite.Prin urmare, exista toate sansele ca aceste momente sa nimereasca in zilele "interzise", care pot fi, insa, conform argumentatiei, cat se poate de "in regula".Sau poate nu am inteles eu cum trebuie...
Cartea (1984) ii apartine lui George Orwell si poate fi gasita la editura Polirom.S-a facut si un film dupa ea.Ar trebui citita, totusi.
Omul nu poate sa faca apel la liberul sau arbitru, il are sau nu il are, nu este un fel de instrument pe care uneori il folosesti, alteori nu.
Daca toate sunt permise, atunci intrebarea pusa la inceput si-a gasit raspunsul, iar orice discutie devine de acum inutila si ridicola.
Daca o sa regret? Tot ce se poate, nu am pretentia perfectiunii si nici nu mi-o doresc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia cea impodobita enasonia Intrebari utilizatori 45 20.04.2010 14:50:40