Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.06.2011, 14:56:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Dacă căutați pe internet veți afla că e "util" împotriva a peste 650 tipuri de bacterii. Deci cam pentru toate infecțiile. Problema e că lumea nu-și pune și întrebarea "De ce, dacă e un leac miraculos și atât de eficient, nu e comercializat și folosit din plin de oamenii de știință?". A fost, a eșuat, a fost retras. Concluzia: per ansamblu, nu e bun.
Aici intervine teoria conspiratiei.
A fost retras pentru ca era asa bun incat ameninta industria de medicamente.

E sanatate curata! Preotii il pun in apa sfintita!

Aiurea, cat argint se ia de pe o cruce de argint muiata in apa nu exista nici intr-a /1000-a parte dintr-o picatura de "argint coloidal".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.06.2011, 15:05:38
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

In concluzie e bun argintul coloidal,sau e de preferat folosirea obiectelor de argint(mai greu de procurat insa),lingurita ,vase,monezi etc ?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.06.2011, 15:11:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

La fel de sanatos cat era candva folosirea mercurului pentru diverse probleme de sanatate.

E foarte riscant, n-ai sa stii niciodata cand ai depasit doza, decat cand e prea tarziu si nu se prea mai poate face nimic.

Folosirea pentru ce anume? Daca stai intr-o zona in care apa e infestata, cel mai sanatos este sa o fierbi, nu doar sa o tii intr-un vas de argint..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.06.2011, 15:13:51
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Ceea ce s-a omis aici este ca nu argintul ca metal este cel care actioneaza, ci ionul de argint care este solubil in apa. Asa ca degeaba tii apa in vase de argint, nu se va intampla nimic.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.06.2011, 15:28:39
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Fie ca tine ,Kronos,n-am de gand sa-ti demonstrez contrariul.Stai linistit ca nu mi-am otravit copilul si nu i-am dat din auzite!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.06.2011, 15:32:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina26luca Vezi mesajul
Fie ca tine ,Kronos,n-am de gand sa-ti demonstrez contrariul.Stai linistit ca nu mi-am otravit copilul si nu i-am dat din auzite!
Sa dea Dumnezeu sa fie asa.
Nu uitati ca si mercurul a fost folosit pe scara larga la un moment dat ca medicament. Si tot de catre "oameni informati".
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.06.2011, 15:39:05
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa dea Dumnezeu sa fie asa.
Nu uitati ca si mercurul a fost folosit pe scara larga la un moment dat ca medicament. Si tot de catre "oameni informati".
S-a folosit si mercurul, si s-a scos (daca erai bolnav de sifilis fie nu te tratai cu nimic si mureai, fie te tratai cu mercur si aveai o sansa sa scapi; in acele vremuri nu existau antibiotice). A fost folosita si heroina pana cand s-a observat ca morfina e mai buna. Asta nu inseamna ca oamenii nu erau informati, ci doar nu aveau tehnologia necesara de a descoperi si alte substante mai bune. Sau mai bine zis, erau informati pt acele vremuri, asa cum noi suntem informati pt vremurile noastre. Peste 500 de ani acelasi lucru il vor zice oamenii si despre noi.

Last edited by razvan_andrei; 21.06.2011 at 15:41:37.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.06.2011, 17:14:46
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Stai linistit ca nu mi-am otravit copilul si nu i-am dat din auzite!
Cel putin asa pare situatia pe moment. Sa speram ca nu o sa se schimbe.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.06.2011, 18:42:10
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Haideti domnilor sa nu mai dramatizam chiar asa!Nu sunt eu singurul parinte care a folosit acel produs(http://www.pcfarm.ro/produs/3147/Fir...munostimulator ).Pana acum nu s-a plans nimeni ca si-a otravit copilul!
Nu stiu ce este mai toxic pentru un copil ,acest produs sau "n" antibiotice pe care doctorii le prescriu de exemplu la o simpla raceala .Daca stam sa ne gandim toate sunt toxice pana si aerul pe care-l respiram e toxic sau credeti ca legumele sau fructele pe care le consumam sunt naturale 100%,fara nici o urma de toxicitate?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.06.2011, 18:46:39
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Haideti domnilor sa nu mai dramatizam chiar asa!Nu sunt eu singurul parinte care a folosit acel produs(http://www.pcfarm.ro/produs/3147/Fir...munostimulator ).Pana acum nu s-a plans nimeni ca si-a otravit copilul!
Din contra. Sunt suficiente date incat sa stim ca e toxic.

Citat:
Nu stiu ce este mai toxic pentru un copil ,acest produs sau "n" antibiotice pe care doctorii le prescriu de exemplu la o simpla raceala .
Pe care avem optiunea sa le luam sau nu, in functie de propriul discernamant.

Citat:
Daca stam sa ne gandim toate sunt toxice pana si aerul pe care-l respiram e toxic sau credeti ca legumele sau fructele pe care le consumam sunt naturale 100%,fara nici o urma de toxicitate?
Aha. Deci aerul e nasol, legumele sunt toxice, asa ca hai sa mai luam si un leac popular dovedit nociv peste, ca tot murim tineri. Cam asta e rationamentul?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce stiti despre?.. candles in the wind Generalitati 0 23.10.2011 18:03:34
Despre argintul viu!!! ionut_teologie Vrajitoria 38 16.06.2011 17:29:24
Stiti cumva...? Elena-Maria123 Muzica Bisericeasca 3 24.05.2008 21:33:56
Ce stiti despre... quasar Generalitati 2 27.01.2008 14:01:36