Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.02.2007, 20:00:04
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PET
Ce caut aici pe forum? Pai nu stiam ca e V.I.P only :) Ia gandeste-te tu ce fac aici pe forum. Ai niste variante:
- sunt un baiat confuz care nu stie ce vrea
- sunt un baiat confuz plin de teribilisme
- sunt un baiat care cauta fericire
- etc :)

Nu vad de ce as vrea eu viata vesnica. Cred ca m-as plictisi la un moment dat, mai ales daca trebuie sa respect strict "regulile imparatiei". Voi poate vedeti raiul asa.... ca si in desenele din carticelele de la "Martorii lui Iehova", dar daca ai sta sa te gandesti, totul ar fi o rutina, un robotism. Traiesti vesnic intr-o zona unde ai de respectat niste reguli foarte foarte stricte.

Apoi ateul. Dupa cum ai zis: "El stie ca existenta umana are un final". Corect! Asta mi se pare chiar foarte rational, decat sa stai in fiecare zi, sa incerci sa-l multumesti pe cel de sus, si intr-un final, tot o sa faci o greseala, dar cum dumnezeu iarta orice, tot nu mai conteaza. Ateul rational se bucura de micile fericiri care conteaza in viata, cele care te fac om. O masa buna, un meci de fotbal castigat, etc. Acestea sunt micile chestii in viata care de fapt, FAC viata.

Ateul isi traieste viata, pe cand un credincios, se crede si superior, si sta si asteapta incet, incet sa moara, ca sa poata sa ajunga acolo sus, langa dumnezeu.

Cat despre ultima parte a postului tai, aici gresesti cel mai mult.
Nu-mi zi tu mie ca un crestin nu sufera niciodata. Nu-mi zi tu ca pentru un crestin viata la un moment dat nu poate fi dura. Atata tot ca voi stati si va rugati sa scapati, pe cat un ateu incearca sa faca ceva.
Vai, m-ai atins la suflet! pardon, tu nu crezi in suflet... :rolleyes:
Eu stiu ce caut pe acest forum: sa-i enervez p-aia care nu sunt ortodocsi si care, din plictiseala, intra pe crestinortodox.ro Prezenta ta pe acest forum este "nerationala" :rolleyes: Nu e un forum "V.I.P. only", dar forumul asta are o tematica iar tu si multi altii sunteti offtopic.

Daca raiul ar fi asa cum l-ai descris tu, zau ca n-as vrea sa ajung acolo...

"Ateul rational se bucura de micile fericiri care conteaza in viata, cele care te fac om". Ma lasi? :satisfied: Iar credinciosul asteapta marea fericire :p

"Ateul isi traieste viata, pe cand un credincios, se crede si superior, si sta si asteapta incet, incet sa moara, ca sa poata sa ajunga acolo sus, langa dumnezeu." Sper ca ai invatat la orele de romana ca substantivele proprii se scriu cu litera mare. Superioare sunt convingerile mele religioase fata de ale tale, nu persoana mea fata de a ta. Amandoi aveam aceeasi posibilitate de mantuire. Credinciosul isi traieste viata in ascultare: credinciosul asculta de duhovnic, preotul de episcop, episcopul de Sinod, copiii de parinti, tineriii de batrani, sotia de sot etc. Ateul isi traieste viata in haos; el asculta de propriie convingeri interioare; n-ai sa gasesti doua persoane in lume care sa aiba aceleasi convingeri interioare, tocmai de aceea e nevoie de calauzire de la Dumnezeu.
"Nu-mi zi tu mie ca un crestin nu sufera niciodata." Crestinul, intr-adevar, sufera si el, dar el cunoaste cauza suferintei, pacatul si cauta sa-l elimine.
"voi stati si va rugati sa scapati, pe cat un ateu incearca sa faca ceva." Asta-i nascocire de-a ta... "Cine nu munceste nici sa nu manance" zice Biblia. Cine ti-a spus tie ca noi stam cu ainile incrucisate si asteptam sa ne faca Dumezeu treaba?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.02.2007, 20:34:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
1. Imi place sa studiez caractere atat simple cat si complexe...in special unii care isi formeaza alter-egouri pe internet. Reusesti sa vezi mai bine omul prin ce ar vrea sa fie sau prin ce idei are.
:dozingoff::D:D

si la ce concluzii ai ajuns pana acum ?! trimite-mi si mie studiul final, please.:p
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.02.2007, 20:36:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat PET:"Stiti ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult? Faptul ca cei care cred in Dumenzeu, se considera superiori si mai fericiti de cat unul care nu crede in Dumnezeu. Nu neg ca nu poate fi fericit, dar de ce are aceasta mentalitate?"[/b]

PET, iti garantez ca nici unul din cei, care cred in Dumnezeu nu se considera superiori. De ce? Tocmai credinta in Dumnezeu te face sa-ti vezi adevaratele dimensiuni. Credinta ortodoxa te face sa-ti vezi in primul rand lipsurile, te invata cum sa le inlaturi si iti da atata de lucu cu tine incat nu-ti ajunge o viata intreaga pentru a duce la bun sfarsit sarcinile pe care le ai. Faptul ca tu ii consideri pe ei superiori, atribuindu-le lor gandul tau, spune ceva. Intr-adevar omul care lucreaza cu sine si incearca sa-si indrepte defectele, este superior celui care se complace in starea in care este, nefiind dispus sa schimbe nimic la el, gasind insa defecte, din pura neintelegere, la altul. Toti avem defecte, dar important este sa vrem sa ne schimbam in bine.

PET:"Un alt punct pe care eu il consider vital este faptul ca multi nu pasesc in gandire in "afara" acelei carti negre, dar folosesc ca argument faptul ca, eu (spre exemplu) nu accept alte adevaruri."

Noi stim , caci vedem cat de mare si cuprinzatoare este lumea vazuta, in care traim. In clipa in care incepi sa crezi si sa studiezi lumea nevazuta, iti dai seama cat de mare si complexa este, fiind superioara lumii vazute. Sunt relativ putini, si din ce in ce mai putini, cei care se preocupa de lumea lui Dumnezeu, iar cei care se preocupa de ea o fac prin credinta. Si in lumea vizibila se merge mult pe un soi de credinta, caci desi nu am vazut niciodata un electron, eu cred totusi ca exista. Nici inger nu am vazut, cred totusi ca el exista. Nici pe Hristos nu L-am vazut, cred totusi ca El exista. Unii ajung sa creada mai devreme, altii mai tarziu. Si biblia necesita studiul ei. Nu se face doar o simpla lectura, n-ai ramane cu mai nimic: lectura trebuie reluata, iar profunzimile ti se dezvaluie cu ajutorul lui Dumnezeu. Cel care a inceput aceasta activitate de descifrare a lumii lui Dumnezeu, isi formeaza un vocabular, acumuleaza niste cunostinte de baza, pe care poate construi. Iar edificiul pe care il costruiesti astfel este mult mai inalt ca zgarie-norii, caci se inalta pana la Dumnezeu.
Cel, care inca nu a inceput sa-si construiasca propriul edeficiu care sa-l apropie de Dumnezeu, are impresia ca ceilalti, aflati in curs de constructie sunt limitati, inapoiati, fara personalitate, si in multe alte feluri si poate asa este. Dar edificiul ,care iese din mainile lor prin credinta, infranare, fapte bune, milostenie, iertare, etc este cel care conteaza, caci e bineplacut lui Dumnezeu.

PET :" credincios fanatic"

Daca tu prin "credincios fanatic" intelegi un om, care prin credinta a inceput sa constientizeze scopul existentei lui in vederea mantuirii, fapt pentru care incearca sa acumuleze cunostinte despre Dumnezeu si sa transpuna in viata ceea ce citeste, evident dupa fortele lui, atunci e OK. Dar daca vrei, ca acel om sa se intoarca din drumul sau si sa revina la starea de nestiinta, la viata traita la intamplare, fara Dumnezeu, atunci nu este OK. Majoritatea celor care cred, au parcurs acest drum si nu vor sa revina acolo de unde au plecat.

PET: "Si un alt lucru deranjat este ca pana si aceasta credinta e impartita in o gramda de sub-credinte, secte"

In aceasta privinta nu pot fi decat 100% de acord cu tine. Dar vezi, ca in afara de Dumnezeu mai exista si diavolul numit si "stapanul acestei lumi", pe care biblia il combate. Dar au exista oameni, care s-au lasat amagiti de el si au crezut adevarul lui, ori este stiut ca exista numai un Adevar. Catre acest Adevar trebuie sa tindem cu totii.

PET:"Sincer cred ca un ateu sau un agnostic e de 10 ori mai bun decat un credincios fanatic. Prin fanatic ma refer la destui oameni pe care i-am vazut pe acest forum. Fanatic adica faptul ca daca nu-ti convine ceva, incepi fie sa comentezi, fie nu esti in stare sa vi cu un contra-argument bun, dar de comentat tot comentezi doar prin faptul ca tie iti contrazice cineva ceea ce crezi."

La prima parte ai primit raspuns.
Acum eu nu prea inteleg ce preferi. Daca se argumenteaza, nu e bine. Lipsa argumentelor iar nu-ti place. Adevarul este, ca argumentele aduse de "credinciosii fanatici", pentu ca nu prea sunt cunoscute de ceilalti si de aceea nebagate in seama sau evaluate prost, dar exista. cand lipses, atunci ele lipsesc din lipsa dorintei de a avea o infruntare si nu din cauza lipsei de argumente.

PET: "... pe cand toti oamenii ar trebui sa fie egali"

Cu regret trebuie sa-ti spun ca noi nu suntem egali decat in fata mortii, cand vom da socoteala de pacatele noastre. Cel care crede va incerca sa se faca tot mai mic, tot mai neinsemnat, caci se compara cu Dumnezeu, dupa a carui chip am fost facuti. Noi nu putem fi nici la fel de buni, nici la fel de intelepti ca Dumnezeu.
Dar daca cineva se compara cu o furnica, atunci va crede ca e si mare si intelept si mai ales puternic.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.02.2007, 20:46:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Nu vorbeam neaparat de acea "voce interioara" care iti spune"asa da, asa nu", vorbeam despre cunoasterea propriei fiinte, constientizarea existentei, a firii umane. In plus si acea constiinta la care te referi tu e o notiune un pic mai complicata.
Incearca atunci sa-mi explici ce intelegi tu prin "propria constiinta".
Cunosti mai multe feluri de constiinta?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.02.2007, 20:54:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alexandr_Bazil:[b] " Pentru voi onoarea inseamna violenta si distrugere "

Cum adica? Ce vrei sa spui? Fii te rog mai explicit.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.02.2007, 20:58:21
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Constiina este aceeasi ca notiune dar se manifesta altfel la fiecare om in parte.(si sunt sioameni fara constiinta). Ceea ce unii oameni considera "rau" altii considera "bine" si invers, deci totul tine de propria persoana. Si pentru a putea avea constiinta omul trebuie sa se cunoasca pe el insusi foarte bine pentru a stabili ce este rau si ce este bine pentru el. Daca nu patrunde in adancurile fiintei lui, nu va reusi sa isi minta constiinta, deci omul trebuie sa aiba foarte clar ce este bine si ce este rau,pentru el.Asta inteleg eu prin constiinta.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.02.2007, 21:37:35
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Alexandr_Bazil:[b] " Pentru voi onoarea inseamna violenta si distrugere "

Cum adica? Ce vrei sa spui? Fii te rog mai explicit.
Adica prezentati ca idee de onoare violenta inutila a unor oameni simpli si aroganti.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.02.2007, 21:42:55
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.576
Implicit

In orice discutie trebuie sa ne definim bine termenii - asta spunea Voltaire.

Sa avem grija ca sensul cuvintului CONSTIINTA s-a schimbat decind cu invazia literaturii tip New-Age tradusa mai ales din engleza. Constiinta in intelegerea lor este CONSTIENTA din limba romana.

Constienta si nivelele ei cred ca este un subiect mult mai important decit constiinta care in mare parte tine de educatie si cei 7 ani de acasa.

Pe de alta parte constienta tine de realele probleme ale omenirii in sens esoteric - ortodox, mecanicitate vs trezvie, stare de somn vs stare de veghe, iar starea cea mai infricosatoare care naste monstri si este sursa TUTUROR pacatelor, ea este izvorul este constienta adormita sau zombificarea omului din care cu multa truda, post si rugaciune o MAI scuturam de pe noi, insa ramine ca o lepra care nu inceteaza sa ne acopere incet si sigur. Aici zic eu ca trebuie lucrat din greu, prin opozitie patimilor care ne ADORM (constienta de somn), si multe altele de care voia Iosif sa vorbim la sectia biserica si modernism

Ce este esential si cred ca prin asta mi-am re-intarit nu demult credinta in biserica noastra, este ca trebuie facuta in liniste, cu bunatate, smerenie, cu dragoste fata de semen, intorcind celalalt obraz daca e nevoie.....insa daca viata iti e in pericol, te retragi, nu stai in fata pericolului iminent, asa a facut si Ilie si multi altii(chiar si Iisus s-a dat la o parte din fata pericolului pentru ca nu-i venise timpul). Nu denaturezi invataturile cum spunea cineva ca daca esti injunghiat odata sa te lasi si a doua oara...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.02.2007, 21:44:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Citat:
În prealabil postat de ancah
Alexandr_Bazil:[b] " Pentru voi onoarea inseamna violenta si distrugere "

Cum adica? Ce vrei sa spui? Fii te rog mai explicit.
Adica prezentati ca idee de onoare violenta inutila a unor oameni simpli si aroganti.
vino te rog cu exemple, ca eu tot nu inteleg la ce te referi.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.02.2007, 22:23:03
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

adica dati impresia ca percepeti onoarea ca orgoliul unor nobili medievali care incepeau razboaie cand se simteau jigniti :P
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Adevarata stiinta duce la credinta" laurastifter Teologie si Stiinta 274 19.12.2015 05:14:43
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
Preotii din Romania au cea mai buna si adevarata credinta din lume spre_rasarit Generalitati 60 13.09.2011 15:26:50
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08
Ortodoxia,adevarata credinta strajeru Despre Biserica Ortodoxa in general 0 26.11.2007 02:34:21